Skocz do zawartości

Rodzinna rozszada czyli jak upiec dwa zestawy przy "jednym" ogniu?


boogle

Recommended Posts

Witajcie.

Będzie nieco przydługawo ale chodzi w sumie o dwie równoległe sytuacje:

Córka uzbierała poświątecznie trochę funduszy i chciałaby zainwestować w audio w swoim pokoju. Obecnie słucha podpiętych do wieży zabawki JVC  ux g210  25W głosników Marantz  LS540mx, 6ohmow. Podpinajac telefon ze Spotify Family pod wejscie AUX In na wieży. Gra to bez szału, ale o dziwo cos się da nawet posłuchać. 

Muzyka: Głównie rockowe klimaty, Pearl Jam, RHCP, Nirvana, Led Zeppelin, Aeorsmith, Queen, Gary Moore itp.

Pokój: 3,60 m x 5,30 m, dośc niski ok. 2,20 m z małym oknem dachowym, dwoma oknami standardowymi i małymi skosami. Po małym przemeblowaniu zmieszczą się także kolumny podłogowe w narożnikach przy ścianie 3,60m. 

Obecny budżet: ok.  3 tys złotych (jej 1500 dofinansowanie rodzicielskie na wzór unijnych funduszy  :) 

 

Potrzeby: stereo do pokoju córki, funkcje sieciowe: Spotify, mile widziane CD

Nasz tok myślenia: mamy i używamy Spotify Family i córka głównie słucha muzyki z tego źródła. Chciała początkowo zintegrowany odtwarzacz CD bo mimo braku kolekcji płyt fascynują ją płytoteki. My zaś jej tłumaczymy , że zamiast ograniczać wybór sprzętu mocno szukając czegoś z CD lepiej otworzyć się na zwykły amplituner a środki zbierać na porządne kolumny, aniżeli kupować płyty CD. Tym bardziej, że córka odkrywa wciąż nowe gatunki i słucha naprawdę różnorodnych rzeczy.

Był moment że rozważaliśmy zakup CEOL N10 z kolumnami Wilson Raptor 5, ale ja myślę że byłoby sensowniej kupić nieco inny Amplituner.

Rozważane scenariusze:

1. Nowy amplituner stereo z funkcjami sieciowymi typu Yamaha R-N303D, 602 lub innej marki plus zatrzymanie na chwilę obecnych kolumn, dozbieranie funduszy i wymiana. Chcielibyśmy wybrać już całościowo zestaw i kto wie, może warto będzie ze względu na rabat od razu kupić całość a córka odda nam fundusze później. 

2. Jak wyżej ale dostanie nasze podłogowe HECO Aurora 700 a my kupimy sobie na przykład Aurory 1000.

I tu sie pojawia kwestia sprzętu rodziców. My obecnie  posiadamy Yamaha RV-X 685 z Heco Aurora 700, 300 na tylach, centralnym i subwooferem z serii. Jesteśmy zadowoleni ale mam lekki niedosyt. Nasz salon ma jakieś pond 25 metrów ale jest połączony w literę L  z jadalnią i kuchnia. Calosc ma ponad 50 m. Slucham  sporo muzyki w stereo na pure, dość głośno bo mam wrażenie ze dopiero wówczas zaczynam słyszeć więcej :) Może po prostu jesteśmy głusi. Zastanawiamy się czy wymiana tych Heco na 1000 nie dałaby więcej przestrzeni w muzyce, ale może tez będzie odwrotnie bo wąskim gardłem  jest ampli kinowe.  Kupując córce amplituner chętnie sprawdzimy jak się sprawdzi z obecnymi Heco w stereo. Może trzeba będzie kupić cos dodatkowego wtedy jako końcówkę mocy i dopiąć do naszego 685?

Chętnie bym usłyszała Wasze zdanie. Priorytet to córka. Wspominam o moich rozważaniach bo może warto to jakoś uwzględnić. Watek wielozakresowy, ale będę niesamowicie wdzięczna za pomoc, bo tak naprawdę dzięki Wam skończyłam z obecnym zestawem i nie żałuję. 

Dodam jedynie, że córka nie jest z gatunku łomociarzy i chętnie by kupiła zestaw która pokazuje smaczki niekoniecznie dopiero pod koniec skali głośności :) I z racji, że gra na gitarze elektrycznej i klasycznej - gitarę słyszy w muzyce najbardziej :)

 

 

 

 

 

Edytowano przez boogle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Amplituner stereo będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Nie ma sensu inwestować w mini wieżę, ponieważ będzie to półśrodek. Yamaha RN602 to bardzo dobry kierunek i zostawiłbym w chwili obecnej kolumny w spokoju i odłożył pieniądze na coś lepszego. 
Jeśli chciałbyś postawić na dynamiczne brzmienie z szeroką sceną dźwiękową to Q Acoustic 3050i byłby odpowiednie. Pylon Audio Sapphire 25 zapewnią mocniejszą podstawę basową oraz soczystą średnicę. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

serdecznie dziękuję za odpowiedź. 

Czy warto córce jako alternatywę pokazać jeszcze coś prócz tej 602 od Yamaha? Jakiś odpowiednik z Onkyo czy Denona? Mi osobiście ta 602 odpowiada, ale wiadomo : dziecko ma ostatni głos :D

 

Jak kupimy jej amplituner to podłączymy u nas w salonie też go testowo i zobaczymy jak się będzie miał do naszego RV-X685. Miałabym ze dwa pytania jeszcze:

1. Gdybyśmy stwierdzili że do stereo warto kupić osobny wzmacniacz/amplituner - jak najwygodniej podłączyć te same kolumny jednocześnie pod amplituner stereo i drugi 5.1? Jakaś przełącznica ze zdalnym sterowaniem? Czy po prostu trzeba przepinac i tyle?

2.  Gdy słuchamy na Heco 700 w stereo na pure durect to kolumny zaczynają pokazywać na co je stać na poziomie głośności około - kilkanascie DB (nomenklatura Yamaha). Wtedy pojawia się przyjemny bas, ale tez zaczyna momentami razić i kłuć trochę góra, bo robi się po prostu już bardzo głośno.  Mam też wrażenie, że na takim poziomie głośności zaczyna się w pokoju sporo odbijać od tylnej ściany i okien (wykusz). Tutaj rozumiem pomogłyby firanki, dywany...pytanie mam jednak inne:

Co ma największy wpływ na to kiedy się ów bas pojawia - moc amplitunera? Same kolumny i ich charakterystyka? Lub inaczej pytając: jakiego sprzętu szukać żeby tę pełnię dźwięku wydobyć na nieco cichszym słuchaniu? Te góry są fajne w Heco na niższym poziomie głośności, dopinam sobie wtedy subwoofer i na extra basie jest tez dość przyjemnie...ale jednak bas z kolumny frontowej jest bardziej kontrolowany i muzykalny.

Jaką moc realnie ma RX-V 685 w stereo na kanale i jak się ma to do na przykład 602 czy też 803D? Szukałam tych informacji, ale na każdej stronie w testach i opiniach każdy podaje coś innego i dla innych parametrów i nie umiem tego porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...