Skocz do zawartości

Droższy amplituner KD czy wzmacniacz + Ampli KD, Dali Oberon


TomaszS/N

Recommended Posts

Witam Serdecznie,

Stoję przed dylematem zakupu sprzętu i o ile wiem że przy muzyce zestaw stereo + wzmacniacz będzie najlepszym rozwiązaniem to chciałbym też skorzystać z dobrodziejstw dźwięku przestrzennego oraz funkcji sieciowych. Pomieszczenie z otwartym sufitem (wysokość do 5m) salon i kuchnia - prostokątne 9x4m. 

Proszę Was o poradę ponieważ zastanawiam się nad zakupem:

Opcja 1. Dali oberon 7, oraz wzmacniacz Yamaha A-S701 - a w późniejszym terminie dokupić ampli KD a ten wzmacniacz podłączyć jako końcówkę mocy, i tu pytanie jakie ampli KD będzie wystarczające żeby to dobrze zagrało i nie za miliony (np Yamaha RX-V485, 685?) ...

Opcja 2. Dali oberon 7, i amplituner KD Yamaha RX-A880 - tu na start wychodzi drożej ale czy się opłaca? Czy to połączenie zapewni lepszy dźwięk niż A-S701?

Budżet jest ograniczony dlatego pomysł z zakupem wzmacniacza + w przyszłości ampli KD. Z drugiej strony wolałbym obsługę 1 urządzenia (z funkcjami sieciowymi) dlatego rozważam również drugą opcję.

Jak to się ma od strony dźwięku? Czy jakość będzie porównywalna? Nie ukrywam że budżet jest dla mnie ważny (około 6 tyś) więc nie chciałbym go zbyt mocno naginać natomiast fajnie byłoby sobie przygotować dobrą bazę na przyszłość.

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Pozdrawiam, Tomek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywaliśmy u kolegi wspomniany amplituner Yamaha 880 ze wzmacniaczem creeka i niestety amplituner przegrał w tym zestawieniu. Było to oczywiście nasze subiektywne wrażenie. Poza tym Yamaha 701 jest niższym modelem wzmacniacza niż testowany przez nas creek, także na to też należy wziąć poprawkę. Dlatego najlepiej byłoby gdybyś porównał oba sprzęty gdzieś w salonie bądź u siebie w domu. Ja akurat jestem zwolennikiem używania w stereo dedykowanego do tego wzmacniacza. Ale nie twierdzę, że słuchanie muzyki na ampli KD nie może dawać frajdy. 

Odnośnie łączenia amplitunera AV ze wzmacniaczem. Najlepiej jest kiedy wzmacniacz posiada wejście main in, aczkolwiek nie jest to warunek konieczny.

Jeśli chodzi o kolumny to te oberony mogą okazać się za małe do tak dużego pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie czyli kupno oddzielnie wzmacniacza stereo oraz w późniejszym terminie amplitunera KD jeśli będziesz planował rozbudowę. 
Yamaha AS701 to wydajny wzmacniacz, który bardzo dobrze zgrywa się z Dali Oberon 7. Uzyskasz brzmienie dynamiczne z dobrze kontrolowanym basem. W późniejszym etapie możesz szukać Yamahy RX-V685. 
Alternatywą dla Yamahy może być Audiolab 6000a, który zapewni szerszą prezentację sceny dźwiękowej oraz wyciągnie więcej smaczków z nagrań. Niestety jest to opcja droższa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, 

Zdecydowałem się na opcję 1 czyli wzmacniacz + fronty na start następnie będę sukcesywnie rozbudowywał kino. Chciałbym jeszcze zapytać o amplituner KD czy trzymać się jednego producenta (yamaha)? Czy szukać czegoś dalej i czy są znaczne różnice w jakości dźwięku skoro fronty i tak zasila wzmacniacz (np między yamaha 485 a 685)? Docelowo centralny będzie Dali Vokal a tylne kolumny Dali Phantom E-50 wbudowane w ścianę.

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to absolutnie ta sama firma. W żadnym wypadku.

Dnia 5.01.2021 o 14:35, rafalsz76 napisał:

A jak sie ma jakosc/wszechstronnosc audio z takiego Yamaha A-S701 vs CyrusOne czy NAD 356BEE? Bo cenowo to Yamaha w okolicach Cyrusa.

Cyrus jest brzmieniowo podobny do Yamahy. Z tym że on wysteruje lepiej niektóre paczki. Moim zdaniem nie przyładuje natomiast momentami tak głębokim dołem jak AS 701

356BEE z kolei gra żywiej wyższym środkiem i potężniej na dole. Dźwięk jest bardziej zaokrąglony , cieplejszy w dolnych rejestrach.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafalsz76 napisał:

To jaka jest roznica wzgledem podpiecia we wzmaku po AV vs normalne analogowe wejscie?

Różnica jest taka, że przy podłączeniu do wejścia main in, głośność regulujesz wyłącznie na amplitunerze. Jeżeli podłączysz do zwykłego wejścia RCA wtedy musisz zrobić kalibracje ustawiając wzmak np na 50% głośności. Ogólnie jest to bardziej upierdliwe. Pomijam fakt, że np podłączając w ten sposób starszy model Creeka, w KD nie grała mi jedna kolumna. A testowałem to na dwóch amplitunerach. Także jak ktoś chce, może się bawić - ja wolę wygodniejszy sposób. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rafalsz76 napisał:

Podpisuje sie pod ta opcja @seba3002 :) Zdecydowanie lepiej wybrac wzmak z main in po co komplikowac sobie swiadomie setup...

Są też koledzy, którzy używali/używają wzmacniaczy bez możliwości trybu pracy jako końcówka mocy polacxanych z amplitunerem. Wiem, że takie rozwiązanie stosował kolega @maverick2005i przetestował tak kilka wzmacniaczy. Ale z ciekawostek powiem też, że nawet we wzmacniaczach lampowych producenci implementują wejścia main in/by pass. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2021 o 10:18, rafalsz76 napisał:

Ciekawe informacje Piotrze, wlasnie wsluchuje sie w Cyrus One + Emity (od was) i jest miod w calym zakresie czestotliwosci, basy potrafia mile zaskoczyc. Ale nie mam porownania......

Może nie szukaj go na siłe?

18 godzin temu, rafalsz76 napisał:

Yamaha nie ma main in - szach/mat.

Moim zdaniem Cyrus Gra lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2021 o 17:16, seba3002 napisał:

Są też koledzy, którzy używali/używają wzmacniaczy bez możliwości trybu pracy jako końcówka mocy polacxanych z amplitunerem. Wiem, że takie rozwiązanie stosował kolega @maverick2005i przetestował tak kilka wzmacniaczy.

Korzystałem z takiego rozwiązania i nie jest tak źle, choć fakt jest to trochę upierdliwe,jak często korzystamy z stereo i tak np. w  Cambridge cxa60 sprawdzało się to w miarę fajnie ponieważ do kalibracji nie trzeba było mocno podkręcić gałki volume,co jest na plus jak się zapomnimy skręcić głośność przy przełączeniu źródła na wzmacniacz,ale np. w przypadku Magnata MR 780 to kompletna porażka, musiałem do kalibracji volume ustawić na prawie max,by amplituner kina mógł ustawić odpowiednio fronty, więc można sobie wyobrazić co by mogło się stać jak któryś z domowników się zapomni skręcić głośność w takim Magnacie.

Obecnie jest na etapie rozdzielenia systemu, stwierdziłem że przy tej ilości kanałów w kinie 5.2.2 spokojnie sam Onkyo rz830 daje radę, aż nadto i bez sensu jest dodatkowy wzmacniacz po pre-out,który praktycznie wiele nie wnosi do kina przy tej ilości kanałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maverick2005 napisał:

Obecnie jest na etapie rozdzielenia systemu, stwierdziłem że przy tej ilości kanałów w kinie 5.2.2 spokojnie sam Onkyo rz830 daje radę, aż nadto i bez sensu jest dodatkowy wzmacniacz po pre-out,który praktycznie wiele nie wnosi do kina przy tej ilości kanałów.

Dobry pomysl z tym rozdzielaniem z tym ze nie zawsze jest mozliwosc dwoch oddzielnych zestawow upchnac. Chyba ze chodzi o podpiecie ampli oraz wzmacniacza do tych samych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy dylemacie czy kupić wzmak stereo czy iść w kino domowe zwracam uwagę na jedną istotną rzecz.

Wzmak stereo to przedwzmacniacz i dwukanałowa końcówka mocy ( najczęściej).

Amplituner to sekcja zaawansowanych procesorów video, procesorów audio, zaawansowany układ DSP, wiele DAC-ów, przedwzmacniacz,czasami i jedenasto kanałowa końcówka mocy.

Więc chcąc uzyskać podobną jakość dźwięku jak w danym stereo na amplituner trzeba przeznaczyć 6-7 razy wyższą kwotę. Oczywiście kino czaruje słuchacza trochę też i swoimi sztuczkami ale jednak tania zabawa to to nie jest. Podobnie zwielokrotnienie ilości kolumn też ma swoje odbicie w kosztach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...