Skocz do zawartości

Z amplitunerem czy kolumny aktywne?


Bedistofeles

Recommended Posts

Witam wszystkich,

jestem w posiadaniu amplitunera Onkyo TX-NR686 (kupiłem głównie ze względu na bardzo promocyjną cenę). Finalnie chciałem stworzyć zestaw 5.0 lub 5.1 jednak z góry zaznaczam, że najważniejsze jest dla mnie dobre stereo. Użytkowanie zakładam w proporcji muzyka 70/30 filmy i seriale. Wiem, że dobre stereo jest lepsze niż słabe kino domowe, dlatego nie upieram się od razu przy pełnym zestawie, bo na taki raczej finansowo nie mógłbym sobie w tej chwili pozwolić. Nie jestem audiofilem, jednak lubię dobre nagłośnienie, które pozwala usłyszeć poszczególne instrumenty, detale, bez pierdzącego basu i skrzeczących wysokich tonów. Niedługo przeprowadzka i trochę moja koncepcja została zmącona przez brak miejsca na duże kolumny. Na upartego da radę, jednak nie chcę też wchodzić z tego powodu w konflikt z moją kobietą:) Początkowo rozważałem zakup kolumn np: Melodika BL40 MK3, Heco aurora 700 lub coś z podobnej półki cenowej - chciałbym wydać za stereo do ok. 3000 zł. Ostatnio ktoś rzucił hasło, żebym pomyślał o rozwiązaniu typu głośniki podstawkowe/monitory aktywne. I tutaj chciałbym prosić o radę, czy warto rozważać zakup np: Dali Kubik, Kef x300A. Przy rozwiązaniu aktywnym, mógłbym sprzedać ampli i dołożyć trochę do głośników. Jednak czy warto? Czy takie głośniki mogę brać jako alternatywę zestawu stereo z amplitunerem? Jakie ograniczenia wynikają z braku amplitunera? Wiem, że do Dali czy Kef mogę sobie z czasem dobrać jakiegoś suba, ale np czy jestem w stanie rozbudować taki zestaw o jakieś satelity, żeby stworzyć namiastkę kina domowego? A może ktoś ma inną ciekawą propozycję? Kuszący z moim przypadku jest brak kabli i możliwość postawienia ich na stoliku rtv a nie na podłodze. Jeżeli popełniam jakieś karygodne błędy w moim rozumowaniu, proszę o wyrozumiałość. Wyprowadźcie mnie z błędu, wskażcie rozwiązanie a nie karćcie...nie jestem ekspertem i do takiego nie aspiruję. Po prostu chcę cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem i funkcjonalnością sprzętu w nowym mieszkaniu. Aha jest to pokój z aneksem - w sumie ok 30 m2. Odległość tv od "wypoczynku" maks- 4,5m. Z góry dziękuję za pomoc i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

edit: Kiedyś ktoś zachwalał mi głośniki ELAC Debut 2.0 B6.2 - może to jest dobra opcja? Nie są zbyt drogie, a podobno ciekawie grają...tylko czy to wystarczy na duże pomieszczenie?

Edytowano przez Bedistofeles
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Bedistofeles napisał:

jestem w posiadaniu amplitunera Onkyo TX-NR686 (kupiłem głównie ze względu na bardzo promocyjną cenę). Finalnie chciałem stworzyć zestaw 5.0 lub 5.1 jednak z góry zaznaczam, że najważniejsze jest dla mnie dobre stereo. Użytkowanie zakładam w proporcji muzyka 70/30 filmy i seriale. Wiem, że dobre stereo jest lepsze niż słabe kino domowe,

Wydaje mi się że trochę pochopnie kupiłeś ten amplituner KD z nim raczej nie uświadczysz dobrego dźwięku stereo, ewidentnie potrzebujesz wzmacniacza lub amplitunera stereo do muzyki bo ona u ciebie dominuje.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bedistofeles napisał:

No to teraz już nie wiem;)

Ja też nie wiem 😉 do muzyki bym szedł w wzmacniacz ewentualnie amplituner stereo, ale poczekaj niech się inni wypowiedzą.

Forumowicz sprzedaje Heco Aurora 700

 

Trzeba było pisać w temacie co wcześniej zakładałeś po co nowy? Od sierpnia zeszłego roku nic nie kupiłeś ja bym tyle nie wytrzymał bez muzyki 😉

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RLC napisał:

Ja też nie wiem 😉 do muzyki bym szedł w wzmacniacz ewentualnie amplituner stereo, ale poczekaj niech się inni wypowiedzą.

Forumowicz sprzedaje Heco Aurora 700

 

Trzeba było pisać w temacie co wcześniej zakładałeś po co nowy? Od sierpnia zeszłego roku nic nie kupiłeś ja bym tyle nie wytrzymał bez muzyki 😉

 

No muzyka cały czas mi towarzyszy, na aktualnym sprzęcie,  na słuchawkach, w aucie. A teraz koncze wykanczac mieszkanie i się za chwilę przeprowadzam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli w chwili obecnej nie jesteś pewny czy lepsze będzie w Twoim przypadku stereo czy kino domowe to proponowałbym na sam początek kupić kolumny frontowe. 

Dobrym rozwiązaniem byłby Heco Aurora 700, Q Acoustic 3050i lub Pylon Audio Sapphire 31. Heco Aurora jest to brzmienie muzykalne z dobrą podstawą basową oraz soczystą średnicą. QA 3050i zapewnią więcej szczegółów oraz szerszą prezentację sceny dźwiękowej. Pylony natomiast charakteryzują się bardzo zróżnicowanym basem, dużą przestrzennością oraz muzykalnym środkiem. 

Sam ocenisz czy warto rozbudować system do 5.1 czy pozostać przy stereo, na którym także da radę obejrzeć film ;)

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć,
Jeśli w chwili obecnej nie jesteś pewny czy lepsze będzie w Twoim przypadku stereo czy kino domowe to proponowałbym na sam początek kupić kolumny frontowe. 

Dobrym rozwiązaniem byłby Heco Aurora 700, Q Acoustic 3050i lub Pylon Audio Sapphire 31. Heco Aurora jest to brzmienie muzykalne z dobrą podstawą basową oraz soczystą średnicą. QA 3050i zapewnią więcej szczegółów oraz szerszą prezentację sceny dźwiękowej. Pylony natomiast charakteryzują się bardzo zróżnicowanym basem, dużą przestrzennością oraz muzykalnym środkiem. 

Sam ocenisz czy warto rozbudować system do 5.1 czy pozostać przy stereo, na którym także da radę obejrzeć film ;)

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

O, dziękuję za opinię. A teraz moje pytanie, czy zamiast kolumn podłogowych jestem w stanie dobrać kokumny podstawkowe? Ktore mógłbym umieścić na szafce rtv (czy to nie jest barbarzynstwo) lub uchwytach przy scianie? Pisałem wyżej, że trochę brakuje mi miejsca na kolumny podłogowe i dlatego zacząłem myśleć o alternatywnym rozwiązaniu. Pierwsze z nich to: 

1. Kolumny aktywne - wtedy opcja bez amplitunera.

2. Kolumny podstawkowe pasywne - wtedy ampli zostaje. 

Tylko czy takie kolumny podstawkowe mieszczące się w budżecie nie będą zbyt slabe na wielkość pomieszczenia. Proszę rzucić okiem na rozkład pomieszczenia, czy brać pod uwagę całą powierzchnię, czy tylko strefę rtv - wypoczynek? Przesylam rzut salonu z aneksem - całość (fioletowe zaznaczenie) ma ok 32 m2, strefa rtv (zielonkawe zaznaczenie) - okolo 16/17 m2. 

Czy ten aplituner będzie ok do przyzwoitego stereo 2.0 lub 2.1? Jak mi taki układ wystarczy to może odpuszczę rozbudowę do kina domowego, a wtedy pomyślę nad zmianą amplitunera na wzmacniacz stereo. 

Przypomnę, że w 1 kroku chciałbym wydać: 

1. Do 4000 za kolumny aktywne - wtedy sprzedam amplituner. 

2. Około 2500-3000 zł za kolumny podłogowe lub podstawkowe. Ew ciut więcej:)

Jak nie starczy basu, z czasem pomyślę o subie. Ale to wyjdzie w praniu. Szczerze nie myślałem nigdy o tych QA 3050i, a z wyglądu bardzo przypadły mi do gustu. Ale wiadomo, że to nie jest najistotniejsze. Ot takie pierwsze wrażenie. 

A co z Melodika Bl40 mk3? Warto rozważać?

 

pokój.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz za ile jesteś w stanie sprzedąc ten amplituner.

Jeśli nie był przez Ciebie używany, jest na gwarancji a jest dostępność jaka jest na rynku to go sprzedaż bez straty. I to jest dla ciebie rozwiązanie.

I wówczas zakup kolumn oraz wzmanciacza, amplitunera stereo.

Do 30m ELAC B6.2 jest za małe. F6.2 albo aurora 700 ok.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, S4Home napisał:

Zobacz za ile jesteś w stanie sprzedąc ten amplituner.

Jeśli nie był przez Ciebie używany, jest na gwarancji a jest dostępność jaka jest na rynku to go sprzedaż bez straty. I to jest dla ciebie rozwiązanie.

I wówczas zakup kolumn oraz wzmanciacza, amplitunera stereo.

Do 30m ELAC B6.2 jest za małe. F6.2 albo aurora 700 ok.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Czy rzuciłeś okiem na rzut pomieszczenia? Czy muszę brać pod uwagę całe pomieszczenie (fioletowe zaznaczenie) czy tylko strefę rtv-wypoczynek (zielonkawe zaznaczenie)? Bo jeżeli tylko tą drugą, to metraż zmniejsza się o połowę. Wspomniałem o tym, że staram się znaleźć alternatywę do podłogówek. Wpadłem ostatnio jeszcze na coś takiego https://www.hfc.com.pl/test/2210,tannoy-revolution-xt-6.html

CO o tym sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2021 o 07:24, S4Home napisał:

No całe pomieszczenie, jak inaczej.

Nie ma tam ściany oddzielającej.

XT6 to kolumny grające znakomicie środkiem. Są mocne. Potrafią zagrać głośno. Ale nie mają za dużo niskich tonow. Są natomiast dobrej klasy więc wymagają wsparcia dobrego suba. 

Piotr

Ok, przydatna informacja, dzięki. A gdybym musiał zdecydować się jednak na kolumny podstawkowe, to czy nie byłoby grzechem postawienie ich np na szafce rtv lub uchwytach na ścianie? Jaki zestaw z subem byś mi polecił? Do 4000 tys?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...