Skocz do zawartości

Przepraszam ale mam mało czasu :)


Tomasz Michalik

Recommended Posts

Witam.

Mam remont i chce kupić dobry zestaw audio do salonu. Czyli jest możliwość  rycia pod kable głośnikowe.

Robię to wszystko sam więc proszę powiedzieć czy ten zestaw będzie dobry: Ultima 40 Surround Impaq "5.1-Set" i jak to jest z przewodami głośnikowymi a przewodami instalacji elektrycznej.

Dziękuję z góry .

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rycia pod kable głośnikowe" czyli że chcesz je wpuścić w ścianę!

41 minut temu, gienas napisał:

Niekoniecznie musisz kable głośnikowe zamurowywać.

 Listwy przypodłogowe zamaskują kable głośnikowe... I masz później pole manewru.

Dobry pomysł ma kolega. Tym bardziej że jesli chcesz np. Panele podłogowe to gdzieś tam zawsze musi zostać szczelina dylatacyjna więc nawet nieco grubsze kable można ukryć! 

Jednak jesli bardzo Ci zalezy na "puszczeniu" w ścianie to proponuje zastosować peszle giętkie i w narożnikach mocniej wykuć co by można ów peszle lepiej ułożyć bez ostrego kąta co w przyszłości będzie pozytywnie wpływać na wymianę okablowania. Peszlę proponuje również wstawić dosyć grubą/szeroką. Wiem że to więcej pracy ale później nie bedziesz żałować.

Minus tej operacji w stosunku do listew z propozycji kolegi to taki, że już teraz musisz uwzględnić gdzie będą stały kolumny/monitory. Pewnym wyjściem jest zamontowanie w ścianę specjalnych terminali (zobacz foto), do których łączymy później kolumny (zawsze to jakieś wyjście gdy bedzie trzeba trochę przesunąć system, czyt. Wredna Akustyka ;) ).

Screenshot_20210104-223059_Chrome.jpg

Ps: uwaga uwaga najwazniejsze bym zapomniał. Oczywiście bardzo ważne jest by w tej zamurowanej peszli Jesli się na nia zdecydujemy zostawić " w środku" jakiś drut badz przewód wystajacy po obu stronach!!! Gdy po wszystkim bedziemy chcieli "przeciągnąć" przez peszle kabel docelowy wiążemy go do jednej strony drutu w peszli i wciągamy go, ciągnąć za ten wystajacy z drugiej strony drut. 

Wiem wiem ze to logiczne ale spotkałem sie juz z pytaniem do mnie jak przeciągnąć gietki kilkumetrowy kabel przez peszle zamurowana bez tego drutu wewnatrz. Próba wyłożenia później w peszle gietka karbowana jakiegoś drutu "na zakrętach" jest prawie niemożliwe! Wiec proszę o tym pamiętać!!!!! 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzaj pod tynk docelowe przewody, o peszlach zapomnij, na 2 załamaniach nie przeciągniesz przewodu, chyba, że dasz gładkiego arota, ale to tylko od 50, więc jak koniecznie w peszlu to wciągaj przed zagipsowaniem

Co do gniazdek: Kupowałem same zestawy podtynkowe z zaślepką, i dobre terminale z Aliexpres, taniej i solidniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabla audio - wystarczy przekroj 2.5mm2 - koniecznie miedź beztlenowa OFC.

2 godziny temu, Tomasz Michalik napisał:

ak to jest z przewodami głośnikowymi a przewodami instalacji elektrycznej

Przyklad przewodu instalacji elektrycznej do gniazdek (do oswietlenia wystarcza srednica 1.5mm2): https://elektrycznie.pl/produkt/ydyp-3x25-750v-bialy-przewod.html?ce&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Przyklad przewodu audio (sa tansze takze - do monitorow pewnie nie jest to tak istotne jak do frontow): https://allegro.pl/oferta/qed-performance-xt25-2x2-5mm-oprawa-srebrem-9891813940?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za aktywność, ale sprawa wygląda następująco.

Projekt salonu zrobiła moja żona i raczej nie zmieni zdania :)

Gniazda głośnikowe zamontuję z firmy ospel AS a przewodu do nich dostaję ( 30 mb ) w zestawie.

Chodziło mi czy przewody instalacji elektrycznej zakłócają sygnał w przewodach głośnikowych.

Salon mam otwarty na jadalnię wymiary to ok 6m na 5m, na ścianie będzie wisiał tv który już mam LG OLED 65 cali.

Budżet na remont się znajdzie :) Przecież to pomysł żony ten remont :) 

Budżet na kino to 8000 jeśli macie jakieś lepsze propozycje na kino niż Teufel to proszę o info, chodzi o design i jakość

Dziękuję.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tomasz Michalik napisał:

Chodziło mi czy przewody instalacji elektrycznej zakłócają sygnał w przewodach głośnikowych.

Raczej nie powinny "biegnąć" w ścianie w tej samej peszli.

45 minut temu, Tomasz Michalik napisał:

Budżet na remont się znajdzie :) Przecież to pomysł żony ten remont :) 

No i elegancko :D

Ad 1 głośnikowe i zasilajace powinny byc jak najdalej.od siebie.

46 minut temu, Tomasz Michalik napisał:

Gniazda głośnikowe zamontuję z firmy ospel AS a przewodu do nich dostaję ( 30 mb ) w zestawie.

Co to sa za kable, jaki przekrój i ile mniej wiecej odległość w scianie bedzie?! Bo to ważne akurat jest.

51 minut temu, Tomasz Michalik napisał:

Gniazda głośnikowe zamontuję z firmy ospel AS a

Masz na mysli te sprężynowe?? Patrz foto.

Screenshot_20210105-184059_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Raczej nie powinny "biegnąć" w ścianie w tej samej peszli.

No i elegancko :D

Ad 1 głośnikowe i zasilajace powinny byc jak najdalej.od siebie.

Co to sa za kable, jaki przekrój i ile mniej wiecej odległość w scianie bedzie?! Bo to ważne akurat jest.

Masz na mysli te sprężynowe?? Patrz foto.

Screenshot_20210105-184059_Chrome.jpg

Tych gniazd chyba by nikt nie polecił , bardzo słabe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Raczej nie powinny "biegnąć" w ścianie w tej samej peszli.

No i elegancko :D

Ad 1 głośnikowe i zasilajace powinny byc jak najdalej.od siebie.

Co to sa za kable, jaki przekrój i ile mniej wiecej odległość w scianie bedzie?! Bo to ważne akurat jest.

Masz na mysli te sprężynowe?? Patrz foto.

Screenshot_20210105-184059_Chrome.jpg

image.png.eeb9c19a7c215b2bdfaf5ca6bbb7002a.png

Kabel głośnikowy (30 m) - C1030S

a co do przewodu to taki :)

 

Ultima 40 Surround Impaq "5.1-Set" | Teufel (teufelaudio.pl)

w zestawie jest jaki to kabel ale ja się nie znam

Dzięki.

na amazonie znalazłem że 20 euro za 30 mb przewód 2x1mm

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Chyba Miro 84 napisał:

Nie chce sie wymadrzac ani też tak byc odebrany. Ale jesli długość bedzie znaczna np. Okolice 5-metrów do kolumny to poniżej 2.5mm² bym nie schodził! Liczy się droga od wzmacniacza do kolumny i spowrotem.!

I tak proponowalem kilka postow wyzej a potem  gospodarz tematu wyskoczyl z 1 mm2😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, rafalsz76 napisał:

Najpierw pytasz o przewod glosnikowy, dostajesz odpowiedz sugerowany przekroj jak i gniazda a potem robisz po swojemu, przyszedles po rade czy akcetacjeemoji853.png

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Przepraszam ale jestem laikiem w tych sprawach.

Dałem info jaki kabel jest w zestawie.

Znalazłem takie coś: Melodika Gunmetal Edition MDC2250G Grey, tylko że od amplitunera do głośnika który będzie stał najdalej mam około 10mb (czyli w tą i z powrotem to 20 mb).

Jest jeszcze możliwość zakupienia czegoś takiego: 

REARSTATION TX i REARSTATION Compact RX ale nie wiem czy to się opłaca i czy zda zadanie. Kosztuje 1700zł 😒

Podpowiedzcie jak to zrobić żeby było dobrze.

Dziękuję.

 

kino.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam sie do wpisu kolegi powyżej czyli listwy przypodłogowe. Myślałem ze tego kabla bedzie gdzies tak ok. 5metrow. Tutaj jednak jest spora długość.

Z fotografii powyżej widzę dwa wymiary długości (7 i 10m). Pamietac należy ze oba odcinki powinny byc tej samej długości czyli w tym wypadku 2x 10metrow! Te 3metry musisz gdzies za amplitunerem schować ale nie zwijaj w tzw. Cewkę tego 3metrowego odcinka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Okolice 5-metrów do kolumny to poniżej 2.5mm² bym nie schodził! Wylicza sie to w ten sposób że...  droga od wzmacniacza do kolumny i spowrotem.!

zgadza się co do obliczeń. Natomiast przy 5m wystarczy spokojnie 1.5mm2 Tak do 7m długości można spokojnie dać 1.5mm2 jeżeli mowa o kolumnach surround.

 

58 minut temu, Tomasz Michalik napisał:

Znalazłem takie coś: Melodika Gunmetal Edition MDC2250G Grey, tylko że od amplitunera do głośnika który będzie stał najdalej mam około 10mb (czyli w tą i z powrotem to 20 mb).

szkoda kasy na takie drogie kable, zaglądnij do pierwszej lepszej hurtowni elektrycznej i dostaniesz dużo lepsze ceny za głośnikowe OFC.

Przy 20MB można się już spokojnie zastanawiać nad 2.5mm2

36 minut temu, Tomasz Michalik napisał:

Zestaw kabli do kina domowego 5.1 dla pomieszczeń do 50 m²

odpuść sobie te zestawy całe, to jest naciąganie na kasę. Informacja powyżej.

 

28 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pamietac należy ze oba odcinki powinny byc tej samej długości czyli w tym wypadku 2x 10metrow!

ponieważ? Wiesz, że to ma sens ale dopiero przy bardzo bardzo bardzo długich połączeniach?

 

 

@Tomasz Michalik ze względu na odległości i by nie kombinować już, policz ile potrzebujesz dokładnie kabla, następnie idź do wspomnianej przeze mnie hurtowni elektrycznej, poproś o przewód głośnikowy 2*2.5mm2 OFC. Zanim to zrobisz, przedzwoń do kilku hurtowni bo w obrębie miasta możesz mieć naprawdę sporą rozbieżność cenową co przy takiej ilości mb zrobi różnicę. Nie musisz parować przewodów, tzn jak do lewej kolumny 3 to do prawej tak samo, nie ma to najmniejszego sensu w Twoim wypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...