Skocz do zawartości

Audio physic


Recommended Posts

4 minuty temu, Bebop napisał:

Skoro kolumny ewidentnie dają dudniącą bułę w basie dlaczego koniecznie chcesz je zatrzymać? Ze względów estetycznych? 

Ta dudniąca buła,  to może być odpowiedź pomieszczenia, a nie wina kolumn.

Może lepiej by było, aby kolega @Kubus72 popracował nad rzetelnym ustawieniem kolumn i spróbował jakiś paneli akustycznych.

Do tego nie potrzeba pomiarów na tym etapie, można zabawić się bez nich i na przysłowiowe ucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Ta dudniąca buła,  to może być odpowiedź pomieszczenia, a nie wina kolumn.

Może tak być i zapewne jest. Nie widziałem pomieszczenia przed zamieszczeniem zdjęcia.  Bardzo ładny pokój ale chyba zbyt pusto i tak trochę jak w studni jeśli choidzi o audio. Podtrzymuję zdanie, że DSP niewiele pomoże, już bardziej rearanżacja pokoju / rozmieszczenie kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Ta dudniąca buła,  to może być odpowiedź pomieszczenia, a nie wina kolumn.

I obstawiam, że tak właśnie jest :)

Jak wyżej, pokombinowałbym ze zmianą ich ustawienia (także zmianą miejsca odsłuchowego) + może jakimiś dwoma panelami z wełny na początek, grubszymi zasłonami. Często wystarczy przesunięcie o kilka-kilkanaście centymetrów żeby zaobserwować progres.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, DiBatonio napisał:

Ta dudniąca buła,  to może być odpowiedź pomieszczenia, a nie wina kolumn.

Może lepiej by było, aby kolega @Kubus72 popracował nad rzetelnym ustawieniem kolumn i spróbował jakiś paneli akustycznych.

Do tego nie potrzeba pomiarów na tym etapie, można zabawić się bez nich i na przysłowiowe ucho.

Jakie ewentualnie panele akustyczne masz na myśli?, jak Ty byś ustawił te kolumny?

44 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Kolego @Kubus72, czy dudniący bas to jedyna rzecz jaką chcesz zmienić w obecnym systemie? 

Ps. Ile metrów ma ten pokój?

Tak, tylko występuje ten dudniący bas, pokój 15m2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Bebop napisał:

Skoro kolumny ewidentnie dają dudniącą bułę w basie dlaczego koniecznie chcesz je zatrzymać? Ze względów estetycznych? 

 

Myślę, że szkoda zachodu z DSP - tym można minimalnie dostroić zestaw kiedy już (prawie) wszystko gra. 

Zupełnie się z tym nie zgodzę. DSP (Dirac Live w moim przypadku) dodaje dużo jakości szczególnie tam gdzie za bardzo nie ma jak cokolwiek poprzestawiać. Purystyczne podejście do temat sprawdza się tylko tam gdzie masz pełną i nieograniczoną wolność w adaptacji wyposażeniu pomieszczenia odsłuchowego. Co do dudnienia to bardzie kwesta jednak fizyki pomieszczenia niż kolumn a z tym DSP radzi sobie znakomicie.

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 nie twierdzę, że DSP nie jest w stanie poprawić warunków akustycznych - do tego jest stworzone i sam korzystam z tego dobrodziejstwa. 

Przypomina mi się podobny problem z bułkowatym dudnieniem na basie kiedy miałem KEF R700 i niestety nic nie pomagało. 

Teraz mam inne kolumny (z potężnym basem) i nic mi nie dudni - chociaż mam mały pokoik. 

KEF R700 uwielbiam do dziś, tyle, że one nie do mojego pomieszczenia były. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kubus72 napisał:

Jasne, już wrzucam. Ten wiatrak to tylko na dzisiaj :)).

20230604_150440.jpg

Masz tu dużo przestrzeni to zdecydowanie możesz pobawić się poprzestawianiem kolumn. Już samo to może znacząco poprawić wrażenia odsłuchowe.  W linku zasady ustawiania kolumn wg AP https://www.audiophysic.com/en/setting-up-loudspeakers-acoustical-perception/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubus72 napisał:

jak Ty byś ustawił te kolumny?

Nie wiem, ze zdjęcia trudno coś wnioskować.

Poczytaj o akustyce i prawidłowym ustawieniu kolumn, nie możesz mieć takich samych odległości od ścian bocznych i ściany za kolumnami.

Tutaj masz trochę o ustawieniu, poklikaj też linki pod tekstem "czytaj również"

https://audio.com.pl/vademecum/faq/akustyka/18326-jak-nalezy-ustawic-zespoly-glosnikowe-wzgledem-miejsca-odsluchowego

Tutaj też trochę info:

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Wojtka też możesz poczytać:

http://wpszoniak.pl/portfolio/ustawienie-glosnikow/

 

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

Co do dudnienia to bardzie kwesta jednak fizyki pomieszczenia niż kolumn a z tym DSP radzi sobie znakomicie.

To prawda "fizyka pomieszczenia" czyli akustyka, pogłos itp mają znaczenie.

Pewno DSP sobie z tym poradzi, pytanie czy poradzi sobie z DSP kolega kubus72.

2 godziny temu, Kubus72 napisał:

Jakie ewentualnie panele akustyczne masz na myśli?

Niedrogie panele akustyczne absorbery oparte na PT80.

https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/absorbery-akustyczne-szerokopasmowe/

2 godziny temu, Kubus72 napisał:

Tak, tylko występuje ten dudniący bas, pokój 15m2

Nie chciałem tego pisać, ale po tym co znalazłem  w testach tych kolumn tylko się utwierdzam w przeknaniu, że to nie są kolumny do 15m pokoju.

Ja gram  na monitorach w prawie 20m, nawet u siebie chyba bym nie wstawił takich AP C8, chociaż adaptację akustyczną posiadam.

Cyt.

"Classic 8 nie popadają w skrajności, nie próbują zarzucić słuchacza nadmierną ilością dźwiękowych fajerwerków. Mimo to nie można im odmówić nad wyraz mocnego i masywnego basu. Dzięki wydajnemu dwuipółdrożnemu układowi głośnikowemu te niemieckie kolumny wypełnią obfitym dźwiękiem pomieszczenia o powierzchni większej niż 20-metrów kwadratowych, a do tego umożliwiają wsłuchiwanie się w muzyczne zawiłości, bez dyskomfortu związanego ze zbyt przejaskrawionym dźwiękiem."

Źródło:

https://www.hfc.com.pl/test/5200,audio-physic-classic-8.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

Panele z wełny dużo basu mogą nie ruszyć, bo to pewnie mod, ale nad pogłosem warto zawsze popracować. Poprawi się stereofonia, rozdzielczość. U mnie coś tam ruszyło pogłos  dołu jak postawiłem takie panele w rogach, ale to nieduże różnice były. Za jakiś czas przetestuję bass trapy, ale na zmiany w spl nie liczę Za bardzo, bardziej na większe zbicie pogłosu na basie. 

Na dudniące podbicie na basie kombinacja z ustawieniem, wzmacniacz który gra mniejszym dołem, wymiana kolumn, dsp. Drug jest kilka. Jak bardzo dudni i ile chcesz tego zabrać wiesz tylko Ty. 

Czytałem, że Primare byłby dobrym kompanem dla 8 ewentualnie właśnie Evo czy CXA81 bo gra jasno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kubus72 napisał:

Czytałem, że Primare byłby dobrym kompanem dla 8 ewentualnie właśnie Evo czy CXA81 bo gra jasno.

Żadnym wzmacniaczem nie poprawisz odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia, pamiętaj kolumny bardzo mocno korelują z pomieszczeniem w którym stoją.

Dostałeś garść wskazówek i linków,  a cały czas kręcisz się wokół wzmacniacza.

Masz niemal pusty pokój, pogłos i mody pomieszczenia pewno nieziemskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, J4Z napisał:

Ja uważam że sprawdzić można

Podobne zdanie mam na temat sprawdzenia dwóch paneli na tym etapie.

🤭

5 minut temu, J4Z napisał:

Ja to na sam początek, najbardziej poleciłbym zakup mitkorfonu umik i znalezienie najlepszego miejsca dla kolumn. Przy okazji dowiesz się coś się dzieje w pokoju. 

A ja wolałbym te pieniądze przeznaczyć na panele i inne ustroje.

😆

Zanim kolega naumie się panować nad pomiarami i je rozumieć, szybciej ogarnie zabawy z panelami bez pomiarów.

A co będzie miał już na ścianach z paneli, to będzie miał. Zawsze będzie lepiej niż teraz.

A na mikrofon przyjdzie czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, J4Z napisał:

Każdy swoje zdanie ma. Mikrofon bardzo ulatwia rozmieszczenie kolumn, a kosztuje niedużo. Ewentualnie jak kolega pobędzie z rok na forum i nabiorę zaufania to pozycze. 😏

Kosztuje 600zl z hakiem, a to już dwa dobre panele, które dadzą od razu więcej frajdy niż mikrofon.

Założę się, że więcej będzie leżał na półce nż będzie w akcji, o zrozumieniu pomiarów i umiejętności czytania wykresów nie wspomnę.

Jeszcze pytanie, czy kolega @Kubus72 rozważa jakiekolwiek zmiany w umeblowaniu i przrwroceniu o 180° wszystkiego, co do tej pory ustawił w pokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, J4Z napisał:

Każdy swoje zdanie ma. Mikrofon bardzo ulatwia rozmieszczenie kolumn, a kosztuje niedużo. Ewentualnie jak kolega pobędzie z rok na forum i nabiorę zaufania to pozycze. 😏

Byłbym bardzo wdzięczny. 

23 minuty temu, DiBatonio napisał:

Kosztuje 600zl z hakiem, a to już dwa dobre panele, które dadzą od razu więcej frajdy niż mikrofon.

Założę się, że więcej będzie leżał na półce nż będzie w akcji, o zrozumieniu pomiarów i umiejętności czytania wykresów nie wspomnę.

Jeszcze pytanie, czy kolega @Kubus72 rozważa jakiekolwiek zmiany w umeblowaniu i przrwroceniu o 180° wszystkiego, co do tej pory ustawił w pokoju.

Niestety nie rozważam przemeblowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...