Skocz do zawartości

Audio physic

Recommended Posts

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Specjalistą w zakresie starych AP nie jestem, ale Sparki to starsze serie. Ich następcą były Sitary, a później ulepszone, jubileuszowe Sitary 25 i 25 plus (bodajże z nowym tweeterem, zmianami na zwrotnicy, nieco innym strojeniem). Jedne są ponoć bardziej techniczne, drugie mają więcej subtelności w górnych rejestrach. I to właśnie w Sitary proponowałbym Ci uderzać do Twoich 15m2.

Wszystko sie zgadza, Sitary maja naglosnic pomieszczenia 10-20 m2, graja jak male Scorpio, ale problem w tym, ze ich nikt za 2 czy nawet 2.5 tys nie sprzeda. Trzeba wydac ze dwa razy wiecej. 

No dokładnie, za Sitarki koło 700eur w Niemczech, a Sparki koło 400. Kombinuję jak koń pod górę bo dobry kolega siedzi teraz w Niemczech. Do tych z linku ma ok. 100km.  U mnie jeszcze nie czas na zmianę kolumn, ale jakbym sprzedał moje Z5 to niedużo musiałbym dołożyć do Sparków. Wiecie jak to jest. Siedzę, myślę, czytam, przeglądam, myślę.  :D ;)

Czyli wychodzi na to że Sparki to takie starsze siostry Sitar z tej samej półki? Sitary to był najniższy model z serii hi-end, przypomnę.

Zaraz jeszcze pogoogluję.

A pomoże mi ktoś ogarnąć co się z tą serią działo? Jak rozpoznać które to które? Patrze, a Sparki były co najmniej w wersjach: 1, 2, 3 i 5. Jedynki wyglądają jak dwójki, a trójki jak piątki.

obraz.png.62f44a147cefc9289d0d156acd76ee99.png

User z linka który dawałem napisał po prostu Spark. Na blaszce jest też tylko Spark i numer seryjny. Jak wklepałem w google firmę model i numer to nic nie znalazłem.

@J4Z - "Audio Physic Spark III. Introduced for the first time around the year 2000, they replaced the Spark II. Manufactured in Germany until 2005 and replaced by Spark V.".

https://audiophillness.com/audio-physic-spark-iii/

Wg mnie w sparki nie ma co się pakować. W podobnej cenie masz nowsze konstrukcje pokroju APC5, które grają ponoć bardzo podobnie. Wspominał o tym nie raz Tomasz Karasiński ze Stereolife. Facet niewątpliwie o AP ma spore pojęcie. To chyba jego ulubione paczki. Z jego recenzji można liznąć przy okazji sporo historii firmy. Polecam np. poczytać test APC5:

https://www.stereolife.pl/archiwum/testy/kolumny-i-glosniki/3452-audio-physic-classic-5

Tak czy inaczej tych modeli było sporo i były też stosunkowo szybko zastępowane. Do tego później doszły jeszcze serie jubileuszowe na 25, a teraz na 35 lecie firmy. Moim zdaniem jednak to najmniej ważne. Największą zmianą w historii firmy jest odejście od starej sprawdzonej kopułki na rzecz stożkowego tweetera HHCT, który jest autorską konstrukcją producenta. Czy lepszą? Nie wiem. Na pewno zdecydowanie inną w brzmieniu.

Edytowano przez lpomis

Niestety APC5 itp to tez obecnie dwa razy wyzsza cena niz Sparkow. 

Na temat nowych glosmikow mozna przeczytac rozne opinie, ale zazwyczsj nie sa one dobre przy porownaniu ze starszymi. W sieci natknalem sie na relacje z wizyty w niemieckiej fabtyce AP. W pewnej chwili jej autor odwazyl sie powiedziec obecnemu glownemu konstruktowi firmy, ze nowe glosniki wedlug niego i wielu innych audiofilow  graja gorzej. Na to uslyszal tyrrade jak to nowe sa bardziej skomplikowane technicznie i uzyskuja lepsze wyniki w testach syntetycznych. Nie ma. Powodu mu nie wierzyc, ale dzwiek dla nas to to co slyszymy i jak go odbierwmy a nie cyferki z testow i techniczne schematy. Przynajmniej teraz juz wiadomo skad tak umiarkowane opinie i wyniki testow nowych AP - bez Joachima Gerharda, polot, muzykalnosc, pasje i fascynacje zastapiono ukierunkowaniem na syntetyki. Druga sprawa to slynna informacja jak to AP nawiazalo wspolprace z fabryka w Chinach... Chyba nie takich zmian chcieli fani marki i audiofile. 

Na AS widziałem jest świeży temat jak user modyfikuje classic 5. Napisał przy okazji co tam w środku siedzi. Ja tam się nie znam zaznaczam, ale pisał coś o budżetowych kabelkach że nawet nie jest pewny czy to ofc i słabej jakości wytłumieniu.  

Kaczadupa też u nas coś pisał że słychać że wytłumienie kiepskie czy coś takiego. Prawdopodobnie w tym temacie, ale nie chce mi się scrollować. 

12 minut temu, J4Z napisał:

Na AS widziałem jest świeży temat jak user modyfikuje classic 5. Napisał przy okazji co tam w środku siedzi. Ja tam się nie znam zaznaczam, ale pisał coś o budżetowych kabelkach że nawet nie jest pewny czy to ofc i słabej jakości wytłumieniu.  

Kaczadupa też u nas coś pisał że słychać że wytłumienie kiepskie czy coś takiego. Prawdopodobnie w tym temacie, ale nie chce mi się scrollować. 

Przed chwilą, Khedron napisał:

Classic 3, 5 i 12 chyba faktycznie maja skrsynki robione w Polsce. To taka budzetowa seria dla na tyle naiwnych by zaplacili ogromne pieniadze za marke. Sadze, ze za takie kwoty mozna miec lepsze kolumny z innym logo. AP czy SF odciaja obecnie kupony od swojej legendy, ale to nie jest perpetum mobile. 

Jest taki utwor, ktory, mimo calej mojej do nich milosci Polki rozkladaly - Never  Enough Loren Alred. Scorpio robia z nim to co powinno byc - wyciskaja lzy z sluchajacego. 

22 godziny temu, J4Z napisał:

Co jakiś czas widzę tematy tego gościa... Jakoś tak... mam duży dystans do jego opisów i wniosków

Swoja droga, siadam dzis zeby posluchac muzyki. Dzien skonczylem kolo 22.30. Wlaczam i... katastrofa. Wszystko zmulone jakbym kable na wynalazki Melodiki wymienil. Mysle sobie "No to mnie wydymali, podpicowali i wcisneli...". Nawet chcialem wybrac sie w podroz zeby dac im klapsa i pieniadze odzyskac gdy przyszlo olsnienie - dzien z pilami, szlifierkami, wiertatkami i wkretarkami musial ostro wplynac na sluch. I fakt, powoli zaczyna byc lepiej, ale jutro rano jade po takie budowlane sluchawki zeby oszczedzic sobie czasu. 

6 godzin temu, lpomis napisał:

Z ciekawości - z czym słuchałeś 8 i 12? I co Ci się w tym graniu nie podobało?

Denon PMA 2020ae i CA CXA80. Nie to, ze graly zle, ale po prostu nie jak kolumny za ta cene. Choc najwiekszym rozczarowaniem z oferty AP sa dla mnie Avanti 35. To jakas katastrofa. Kolumny za 30 tys?!! Tych mialem okazje sluchac z kilkoma wzmacniaczami. Jest niewyobrazalne, ze kosztuja tyle co PolkAudio Legend 800 i o 50% wiecej niz L600. Zamiast myslec o dzwieku jakis sabotazysta pomyslal zeby opakowac je w szklo... 

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

No właśnie! To zapewne kwestia gustu, nie naiwności. Swoja droga jak radzisz sobie z akustyką? Skosy i 50m2! Toż to koszmar akustyka!

Moze i tak, w koncu wszyscy ostatecznie polegamy na swoich odczuciach. 

Z akustyka u mnie... A wiesz, jakos to dziala. Nie znam sie na tym wiec nie napisze jakim cudem. W pomieszczeniu niemal nie ma rownoleglych polozonych naprzeciw siebie powierzchni, lezy pelno gratow. Te ktore dawalyby jakis zly efekt, metalowe albo szklane pochowalem a gdy sie nie dalo owinalem materialem. Pod skosami z kolei jest gruba warstwa welny mineralnej. Na podlodze pomiedzy kolumnami a kanapa polozylem wykladzine. Gra, nic sie chyba nie wzbudza, ale jakby chcial wpasc jakis ogarniety akustyk, spojrzec i doradzic to na pewno bylby to okazja do otworzenia WD 116 :)

IMG_20211208_090315_resize_5.jpg

Edytowano przez Khedron

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Szalone niedopatrzenie...Pzzypadek chyba?

Zaden przypadek. Sprzedam cholerstwo bo uzaleznia i kradnie czas. Wchodze wykonczony na gore o 22.00 zeby posluchac 15 minut muzyki a schodze o 1.00 albo 2.00 w nocy i to jeszcze musze sie sila oderwac. Lapie sie na mysli, ze cala muzyke musze przesluchac od nowa bo na nowo ja uslysze, lepiej i pelniej. Naprawde nie mam na to czasu a jak zostawie to bedzie tyljo gorzej. 

1 godzinę temu, Khedron napisał:

Zaden przypadek. Sprzedam cholerstwo bo uzaleznia i kradnie czas. Wchodze wykonczony na gore o 22.00 zeby posluchac 15 minut muzyki a schodze o 1.00 albo 2.00 w nocy i to jeszcze musze sie sila oderwac. Lapie sie na mysli, ze cala muzyke musze przesluchac od nowa bo na nowo ja uslysze, lepiej i pelniej. Naprawde nie mam na to czasu a jak zostawie to bedzie tyljo gorzej. 

ekhm... pisałem o tej butli ;)