Skocz do zawartości

Audio physic


Recommended Posts

15 minut temu, Khedron napisał:

Coz, czesc osob uznala, ze ma monopol na opinie do ktorych reszta musi sie dostosowac. 

W audio nie ma zadnej powtarzalnosci, nawet dwa egzemplarze tego samego modelu beda sie nieznacznie roznily. A co dopiero caly tor w ktorym na dzwiek wplyw ma wszystko: zrodlo, wzmacniacz, kolumny, kable pomiedzy zrodlem a wzmacniaczem, kable pomiedzy wzmacniaczem a kolumnami, totalnie inna akustyka kazdego pomieszczenia.

, ale dla wielu osob najwazniejsze jest wyszukanie tego elementu ktory moze podzielic i zniszczyc rozmowe : od ich osobistych preferencji, przez sluszenie czy nieslyszenie kabli pi tarta bulke. I ten osttani temat to moim zdaniem, mimo mnostwa klotni i awantur na tym forum, zdecydowanie szczyt pieniactwa i trolingu. 

"kto bez winy..."

Ja bym upatrywał gdzie indzej przyczyny tego problemu a mianowicie w braku krytycznego podejścia do własny audio doznań. Braku chęci zrozumienia skąd, jak i dlaczego co powoduje, że w naszym mniemaniu nasze opinie moga juz być tylko tymi jedynie słusznymi. A jeżeli tak to bronimy ich jak częstochowy. A jeszcze jakby poskrobać to pewnie też "plemiennej" potrzeby przynależności do dla nas w jakiś sposób atrakcyjnej grupy opinotwórczej.

30 minut temu, Khedron napisał:

My szukamy cech wspolnych, w miare zbieznych,

Idąc tym tropem pobawiłem się ustawieniami kolumn wg Gerharda o których wspomnieliście wcześniej i powiem, że efekty przerosłay moje najśmielsze oczekiwania. Abstrachując od sceny to udało mi sie pozbyć irtytujących podbarwień na średnicy. Mam nadzieję, że nie jest to tylko wpływ moich oczekiwań na to co słyszę a realna poprawa. Ale to się wyjaśni w ciągu paru dni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, slaw0001 napisał:

Ja bym upatrywał gdzie indzej przyczyny tego problemu a mianowicie w braku krytycznego podejścia do własny audio doznań. 

A skąd się bierze takie podejście? Moim zdaniem problem jest może nie jakiś mega skomplikowany ale jednak ma kilka wymiarów. Po pierwsze - każdemu podoba się coś innego. Wystarczy sięgnąć pamięcią do ostatniego spotkania w Łodzi i wrażenia po odsłuchach gato - jedni byli zachwyceni, inni wręcz przeciwnie. Po drugie - brak nam osłuchania. Aczkolwiek z tego co widzę, nie ma jakiegoś "kanonu" jeśli chodzi o brzmienie systemów audio. I brak jest jakichkolwiek "wytycznych" co do tego jak powinien grać dobrze złożony system. Kolejną rzeczą jest fakt, że niewielu z nas potrafi się przyznać, że to co kupiliśmy wcale nie gra tak super jak byśmy tego chcieli. Często właśnie poprzez pisanie peanów pochwalnych na forach, o tym jak to wybitnie grają nasze nowe kolumny, wzmak czy .... kable, staramy się sami siebie (i innych pewnie też) przekonać, że jednak warto było wydać tak ciężko zarobione pieniądze. No i powód najbardziej prozaiczny. My, Polacy po prostu lubimy mieć rację, i jeśli trzeba będziemy jej bronić zaciekle, jak Kmicic Częstochowy 😉.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, seba3002 napisał:

A skąd się bierze takie podejście? Moim zdaniem problem jest może nie jakiś mega skomplikowany ale jednak ma kilka wymiarów. Po pierwsze - każdemu podoba się coś innego. Wystarczy sięgnąć pamięcią do ostatniego spotkania w Łodzi i wrażenia po odsłuchach gato - jedni byli zachwyceni, inni wręcz przeciwnie. Po drugie - brak nam osłuchania. Aczkolwiek z tego co widzę, nie ma jakiegoś "kanonu" jeśli chodzi o brzmienie systemów audio. I brak jest jakichkolwiek "wytycznych" co do tego jak powinien grać dobrze złożony system. Kolejną rzeczą jest fakt, że niewielu z nas potrafi się przyznać, że to co kupiliśmy wcale nie gra tak super jak byśmy tego chcieli. Często właśnie poprzez pisanie peanów pochwalnych na forach, o tym jak to wybitnie grają nasze nowe kolumny, wzmak czy .... kable, staramy się sami siebie (i innych pewnie też) przekonać, że jednak warto było wydać tak ciężko zarobione pieniądze. No i powód najbardziej prozaiczny. My, Polacy po prostu lubimy mieć rację, i jeśli trzeba będziemy jej bronić zaciekle, jak Kmicic Częstochowy 😉.  

Wszystko to racja Sebastian, ale mnie bardziej chodziło o samoświadomość samego procesu słyszenia i jak ogromny wpły na to maja czynniki pozadźwiękowe. Z tymi Gato np., które słyszałem tylko raz, to mam jednak dylemat. Czy moja pozytywna opinia to rzeczywiście efekt tego co usłyszałem czy bardziej chęc bycia trochę pod prąd inym opiniom. Generalnie ja bardzo krytycznie podchodzę do różnic jakie słyszę i tego spodziewałbym sie po innych, a ma przekonanie, że większość jednak bazuje na pierwszym wrażeniu, które zazwyczaj jest wyolbrzymione czy wręcz fałszywe. Ale oczywiście to moje subiektywen rozkminki 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, slaw0001 napisał:

samoświadomość samego procesu słyszenia 

Bardzo fajne sformułowanie 😝.

 

10 minut temu, slaw0001 napisał:

większość jednak bazuje na pierwszym wrażeniu, które zazwyczaj jest wyolbrzymione czy wręcz fałszywe

Nie. No myślę że na naszym forum są na tyle świadome osoby, że swoich sądów nie wydają na podstawie trzech nutek 😉. Chociaż ja uważam, że nawet na takich spotkaniach jak nasze, gdzie jeden siedzi w sweet spotcie, pięciu obok, a kilku stoi z tyłu i jest pochłonięta zupełnie czym innym 😉, też można sobie wyrobić jakieś pobieżne zdanie na temat danego sprzętu. I pomimo tego, że ewidentnie coś było nie halo z basem w tej salce, to jednak moje PMC zachowały swój ogólny charakter, grając jednak z zupełnie innym wzmacniaczem niż codziennie i pewnie podobnie było z gato i innymi urządzeniami. Ale oczywistym jest, że jeśli ktoś chce wybrać sprzęt dla siebie czy podejmuje się jego oceny, dokonując "krytycznych odsłuchów" powinien robić to w znanym sobie środowisku. Warto też pamiętać o tym, że tak jak mówisz, na odbiór dźwięku ma wpływ wiele zjawisk. Już np sam fakt posiadania czegoś wyjątkowego, może powodować podwyższoną ocenę danego sprzętu, który obiektywnie wcale jakiś wybitny być nie musi 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem.

Sporo osób chce kupić "stereo" bez wnikania w rynek i bez świadomości o własne preferencje/upodobania .. porostu powiedzcie co kupić by dobrze grało i tyle ..

Oczywiście można polecić to czy tamto, ale przeważnie pierwszy system nie ważne z jakich elementów, zagra nam dobrze, bo nie mamy porównania do niczego innego, to właśnie z czasem zaczynamy "dojrzewać" i zaczynamy rozumieć nasze potrzeby/preferencje/oczekiwania. Jednym wystarcza to co już mają i na tym kończą, inni chcą więcej.

Inna sprawa to sprzęty, jedne grają efektownie (to te ...niskonakładowe) inne są nijakie, ale często to w nich drzemie potencjał na upgrade. Jeszcze inni składają kilka zestawów audio ... z różnych względów.

 

4 godziny temu, Khedron napisał:

Coz, część osób uznała, że ma monopol na opinie do których reszta musi się dostosować. 

To mądre słowa i życzył bym sobie by paru osobom trafiły pod klepki w mózgownicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khedron - podziel się proszę jakimiś sprawdzonymi zagranicznymi stronami (giełdami) z używanym sprzętem audio. Ja przeglądam czasami ebay, hifishark, audio-markt. Dorzucisz do tego coś jeszcze? Odnośnie cen starszych AP to zauważyłem, bywają szalone. Ale zależy to też od tego czy sprzedaje typowy handlarz czy osoba prywatna.

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Oczywiście można polecić to czy tamto, ale przeważnie pierwszy system nie ważne z jakich elementów, zagra nam dobrze, bo nie mamy porównania do niczego innego, to właśnie z czasem zaczynamy "dojrzewać" i zaczynamy rozumieć nasze potrzeby/preferencje/oczekiwania. Jednym wystarcza to co już mają i na tym kończą, inni chcą więcej.

Zgadzam się. Dlatego jak ktoś chce więcej i lepiej to nie pozostaje nic innego jak tylko słuchać i jeszcze raz słuchać. Teoria na forum nie zastąpi praktyki, aczkolwiek może pomóc zebrać np. wstępnych kandydatów do odstrzału czy kierunek który może nam się spodobać i w którym warto podążać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze coś o graniu Audio Physiców. Do tej pory miałem okazji słuchać od tego producenta modeli Classic 3, Classic 15, Sitara. Wszystkie te kolumny łączy jedna wspólna cecha, którą fajnie określił kiedyś @kaczadupa. Jeśli dobrze pamiętam, napisał o APC3, że nie są "audiofilsko zmanierowane" - jeśli się mylę, popraw mnie proszę Adam. Zgadzam się z tym. Sitary też nie trzymają się utartych założeń perfekcyjnie neutralnego dźwięku i pogoni za czymś co chyba nie istnieje (?). Robią wszystko na swój sposób. To granie wyjątkowe, niekoniecznie lepsze od innych, na pewno inne jeśli chcemy posłuchać muzyki na sposób do tej pory nam nieznany i odkryć ją na nowo. Z jednej strony można powiedzieć, że są neutralne w barwie, a z drugiej że nie są liniowe. Bas mają równiutki na wykresie, ale znów zupełnie innych od pozostałych znanych mi kolumn, które przecież na tych szlaczkach wyglądają bardzo podobnie, jeśli nie tak samo. Środek to już w ogóle odejście od utartych schematów. Ciężko to opisać, trzeba posłuchać. I najważniejsze - nie każdemu się to musi spodobać.

Tak czy inaczej, zastanawia mnie ten pomiar. Co tu się dzieje z basem?

sitara pomiar.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z - znam ten Twój wykres. Ale zauważ też na wartości na osi X. On się zaczyna i kończy w dziwnym momencie, to jakieś wycinkowe pomiary. Ten mój jest z z niemieckiego magazynu Hifi & Records. Artykuł wrzucam poniżej.

21 minut temu, kaczadupa napisał:

Naimem xs3 i Qutestem

Jak to zestawienie nie będzie wymiatać to usuwam konto*.

Audio_Physic_Sitara_Jan09.pdf

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Amarok napisał:

Może subwoofer Rhea jest do nich potrzebny by wypełnić bas i osiągnąć doskonały dźwięk.

No jest to recenzja łączona (swoją drogą bardzo przeciętna) suba i kolumn. Przeczytałem ją dwa razy, typowe pitu pitu w stylu whathifi. Tak czy inaczej ten wykres jest dla mnie zagadką. Pozwolę sobie zawołać specjalistę @nowy78. Może wyjaśnisz Piotrku z czego taki deficyt basu na tym pomiarze powyżej mógł wynikać? Wielkość pomieszczenia? Możliwe, że mierzyli to w 50m?

6 minut temu, kaczadupa napisał:

A czy tu są emocje, jest to "coś" na AP i Heglu? 

Moim zdaniem nie. Hegel + AP to nie jest duet do takiej muzyki. Jest ok, ale czy jakoś super? Jest na pewno czysto i przejrzyście. Motylków w brzuchu od tego nie dostaniesz. Sitary z męskimi wokalami radzą sobie swoją drogą znacznie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Hegel na swojej stronie, w materiałach promocyjnych łączy swoje zabawki z kolumnami AP. I odwrotnie. Firmy zestawiały się też wspólnie na targach. Ja mimo wszystko twierdzę, że nie będzie to połączenie dla osób które nastawiają się na namacalność i prezentację wokali i stawiają je na pierwszym miejscu. Miłości i ciepełka w tym duecie nie ma. To nie ten kierunek poszukiwań. Bez problemu znajdą się w tym zakresie lepsi.

obraz.thumb.png.2536f484fd6448006bf7529a00081095.png

obraz.thumb.png.8e47d062c0c0e9d2eb42541fa194a037.png

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lpomis napisał:

z czego taki deficyt basu na tym pomiarze powyżej mógł wynikać? Wielkość pomieszczenia? Możliwe, że mierzyli to w 50m?

W jakimś pomieszczeniu na pewno mierzyli, ale zapewne nie była to komora bezechowa ;) I teraz cały w tym problem, żeby oddzielić dźwięk, który odrywa się od głośników, od dodatków serwowanych przez pomieszczenie. Recenzenci chcą wszak przedstawić nam kolumny, a nie swoje/redakcyjne pokoje. Są na to różne sposoby, ale mogą nieco komplikować sam proces mierzenia. Zapewne stąd wynikają różnice w wykresach przedstawianych przez różne redakcje. Każdy mierzy w inny sposób i tak naprawdę, wyniki nie są zbyt wiarygodne. To tak, jakby każdą z kilku posiadanych linijek (np chińskich ;) ) zmierzyć długość deski i uzyskać różne wyniki. W rezultacie i tak nie wiemy, która z nich mierzy poprawnie, a tym samym jaką długość ma deska. Dlatego bazując na charakterystykach z czasopism, można co najwyżej porównywać ze sobą te, pochodzące z jednego źródła, np dla różnych kolumn (o czym zresztą wiele razy wspominał już Kraft) i z takiej oceny względnej próbować wyciągać wnioski. Jedynie pomiary wykonane wg stosownych norm mogą być podstawą do obiektywnej oceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://suesskindaudio.de/en/aufstellanleitung/

Korzystając z tej instrukcji dokonałem pewnych modyfikacji ustawienia moich APC8. Zmiany naprawde niewielkie a efekt przerósł moje oczekiwania. Genralnie skupiłem się na uzyskaniu balansu między kolumnami i wzmocnieniu wrażenia przestrzenności. Udało sie to poprawić ustawiając jedna kolumnę na wprost a drugą wysuwając względem pierwszej o jakieś 20cm i doginjąc wprost na mnie. Niejako przy okazji udało mi sie pozbyć lekko męczących na średnicy wybrzmień dających o sobie znać szczególnie przy muzyce fortepianowej czy dźwiekach saksofonu a z którymi bezskutecznie walczyłem na różne sposoby. Efekt utrzymuje się już od kilku dnia i zaczynam wierzyć, że to fizyczna zmian w dźwięku a nie tylko efekt placebo.

Czyli jak to klasyk dziennikarstwa TVP mawiał: "Warto przestawiać kolumny" czy jakoś tak 🤔 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś było pisane, że trzeba puścić sobie dzwięk w mono i określić z której strony go słychać bardziej. I z tej strony "bardziej" kolumnę odsuwać lub prostować a jeżeli się nie da to z tej strony "mniej" dosunąc/wysunać i doginać do słuchajacego. Oczywiście to proces żmudny to robienia małymi kroczkami i przy każdej zmianie do weryfikacji "na ucho". 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post porzednika nie ma potrzeby cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...