Skocz do zawartości

Jakie kino domowe 5:1


Bede-grał-w-gre

Recommended Posts

Cześć. Chcę kupić kino domowe 5:1 wraz z amplitunerem do salonu, którego schemat przesyłam w załączniku. Jeśli chodzi o wykorzystanie kina to głównie do filmów i do konsoli do gier.

Zależy mi żeby przednie boczne głośniki były takimi do powieszenia na ścianie. Chciał bym żeby to dość ładnie grało, nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto ale też nie chcę dopłacać np. 50% większej kwoty żeby uzyskać 10% lepszy dzwięk. Także nie szukam zdecydowanie sprzętu hi-end ale też nie chce nic badziewnego.

Co do budżetu to nie  mam jakiejś określonej kwoty, bo nie znam cen i jestem zielony jeśli chodzi o sprzęt audio. Natomiast jeśli wydam:

2500zł - nie zaboli aż tak

3500zł- to już sporo

5000zł- to sporo pieniędzy dla mnie

Uświadomicie mnie proszę na jaki wydatek się nastawić? :) No i jak byście podali jakieś przykładowe zestawy to będę wdzięczny :)

salon.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Markcox napisał:

Cześć,

4-5k w sprzęcie nowym, to jest absolutne minimum, z jakim musisz się zmierzyć.

Nie boję się używanego sprzętu, jak to wygląda w przypadku audio? Chodzi o amplituner i głośniki, czy mają dwa stany działa/nie działa czy mogą się zużywać? 

1 minutę temu, Stolarz napisał:

I zdecydowanie kanapa bliżej ekranu.

Tam jest korytarz przed kanapą, nie da rady jej przesunąć bliżej.


Polecicie proszę jakieś konkretne modele Amplitunerów/zestawów głośnikowych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka... Co prawda w kolumnach nie bardzo jest co popsuć, jeżeli nie są uszkodzone mechanicznie. Ale z elektroniką już bywa różnie, do tego potrafi się szybko "starzec" i np. nie obsługiwać pewnych formatów dźwięku, czy też obrazu. Poczytaj różne tematy na forum, których jest cała masa, wyciągniesz jakieś podstawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie głośniki:
https://www.olx.pl/oferta/glosniki-yamaha-ns-555-itp-z-subwooferem-harman-kardon-CID99-IDHZJXa.html#6d634277d8

I mam pytanie, czy nadadzą się? Oczywiście do tego dokupił bym amplituner.

I drugie pytanie, czy 2 przednie kolumny mogę powiesić na ścianę czy nie bardzo? Wyprowadziłem sobie kabelki na głośniki, tak żeby były na wysokości środka ekranu (duży ekran ramowy do projektora). Jak będą stały na ziemi to kabelek będzie zwisał z góry i słabo by to wyglądało. Jak przeglądam OLXa to praktycznie nie ma ofert głośników ściennych, większość to podłogowe. Czy będzie duża utrata jakości dzwięku jak by były trzymane przez uchwyt głośnikowy?

 

Co sądzicie o takim droższym zestawie:
https://allegro.pl/oferta/hi-end-kolumny-dali-piano-5-1-sklep-22000zl-unikat-8064610686

To jakiś stary model głośników, ale wyglądają na dobrze wykonane, czy są warte swojej ceny?

Edytowano przez Bede-grał-w-gre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

chcesz powiesić na ścianie?

Zawsze moze kupic takie BTech B77 np takie (ja tak tylnie bede montowal): https://www.morele.net/b-tech-uchwyty-scienne-zaciskowe-do-glosnikow-czarne-2szt-bt77-b-1085516/?gclid=CjwKCAiA_9r_BRBZEiwAHZ_v1zV4iTu32-e2QAYEqQI6RYyfIo3sJs6wA9-pv5a7szok9vyXlsQ3nRoCftAQAvD_BwE

Do tego kolumny podstawkowe ktorych jest duzy wybor  - z tym ze nie wiem jak to bedzie gralo - wypozycz najpierw do testow. Moga byc dudnienia, ale zawsze mozna wlozyc zatyczki do BR jak i nizsze czestotliwosci odciac...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2021 o 12:30, S4Home napisał:

rafalsz76 i na tych BTECH jak chcesz zamontować przednie Yamahy 555 albo te https://allegro.pl/oferta/hi-end-kolumny-dali-piano-5-1-sklep-22000zl-unikat-8064610686

na tych uchwytach?

Piotr

Ok, przemyślałem i masz rację. Nie będę wieszał kolumn, przeniosę kable w ścianie niżej tak żeby można było postawić kolumny stojące na podłodze. Znalazłem też takie głośniki:

https://www.olx.pl/oferta/zestaw-glosniki-kolumny-kina-domowego-paradigm-CID99-IDE7VHR.html#8554753a5b 

Warto za tą cenę? Co sądzicie o tych poprzednich co wysłałem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić w ciemno wspierając się Waszymi radami :) Wiem że idealnie by było postawić wszystkie głośniki po kolei w salonie i przetestować ale to raczej w moim przypadku było by ciężkie do realizacji. Myślę natomiast, że można obiektywnie ocenić czy coś jest warte zakupu czy nie. 

 

10 minut temu, seba3002 napisał:

Kolego, a Ty chcesz te kolumny kupić w ciemno czy słuchałeś już czegokolwiek? 

Chce kupić w ciemno wspierając się Waszymi radami :) Wiem że idealnie by było postawić wszystkie głośniki po kolei w salonie i przetestować ale to raczej w moim przypadku było by ciężkie do realizacji. Myślę natomiast, że można obiektywnie ocenić czy coś jest warte zakupu czy nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie rozumiem

W pierwszym poście piszesz że 5k to już duzo dla ciebie a dajesz propozycję samych kolumn za 8000. Praktycznie dwa razy tyle. A nadal nie ma subwoofera oraz amplitunera.

Realnie ile Ty chcesz wydać? Na całość. Nowy czy używany?

Kupić w ciemno używany? No jest ryzyko :) Ale i zabawa.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 11.01.2021 o 08:31, S4Home napisał:

To ja już nie rozumiem

W pierwszym poście piszesz że 5k to już duzo dla ciebie a dajesz propozycję samych kolumn za 8000. Praktycznie dwa razy tyle. A nadal nie ma subwoofera oraz amplitunera.

Realnie ile Ty chcesz wydać? Na całość. Nowy czy używany?

Kupić w ciemno używany? No jest ryzyko :) Ale i zabawa.

Piotr

Chce wydać jak najmniej, za jak sprzęt jak najwyższej półki ale jednocześnie nie przepłacać :D

Oki, a więc kupiłem kolumny "w ciemno", są to:
2x Dali mentor 5, Dali mentor LTR, 2x Dali mentor 1.

Czy to był dobry zakup? Dałem 6 tys za ten zestaw. Jaki sub i amplituner do tego dobrać?  

Jeśli chodzi o sub to wiadomo, najlepiej było by kupić z serii Mentor, ale nie ma na rynku wtórnym obecnie. Dlatego myślę o Dali Sub E-12 F. 

Co do Amplitunera to zastanawiam się czy lepiej kupić jakiś stary hi end np. Marantz SR9600 czy może iść w nowszy sprzęt. Czy do takiego Marantza podłącze PC do filmów, dekoder i konsole do gier? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2021 o 14:16, Bede-grał-w-gre napisał:

Oki, a więc kupiłem kolumny "w ciemno", są to:
2x Dali mentor 5, Dali mentor LTR, 2x Dali mentor 1.

Czy to był dobry zakup? Dałem 6 tys za ten zestaw. Jaki sub i amplituner do tego dobrać?  

Dobry? Jak grają? Ty nam powiedz :)

Dnia 12.02.2021 o 14:16, Bede-grał-w-gre napisał:

Co do Amplitunera to zastanawiam się czy lepiej kupić jakiś stary hi end np. Marantz SR9600 czy może iść w nowszy sprzęt. Czy do takiego Marantza podłącze PC do filmów, dekoder i konsole do gier? 

Grać to może jak petarda, ale nie podłączysz do nich nowych urządzeń. Nie wiem jak u niego z HDMI ale protokoły HDCP raczej na pewno się nie dogadają.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać na pewno po podłączeniu jak się sprawuje zestaw :)

Cytat

Grać to może jak petarda, ale nie podłączysz do nich nowych urządzeń. Nie wiem jak u niego z HDMI ale protokoły HDCP raczej na pewno się nie dogadają.

Podłączenie przez HDMI raczej odpada, gdyż HDMI 2:0 obsługujące HDR/4k miało premiere w 2013 roku. Myślałem żeby podłączać wszystko przez toslink, bo i konsole i komputery maja wyjścia audio optyczne. Pytanie czy nie będzie utraty jakości. No i druga rzecz, czy takie stare około 15 letnie amplitunery nie mają braku jakiejś przełomowej technologii co robi różnicę w dzwięku? No bo jeśli chodzi o obraz to w ciągu tylu lat postęp jest ogromny, natomiast w kwestii audio, im więcej producent dał do środka miedziuchy, tym lepiej zagra? :D Czy jest coś, co warto mieć w amplitunerze i co ma faktyczny wpływ na audio. W tych nowych amplitunerach to widzę że dodają jakieś multiroomy, spotify, apple, obsługa 9:1 itd, w ogóle mnie nie interesują te funkcjonalności. Poza bluetooth ale to łatwo dodać kupując odbiornik blutooth na toslink. 

Ten przykładowy wymieniony przeze mnie amplituner ma takie coś:

  • THX Ultra II
  • THX Surround EX
  • DTS
  • DTS ES (matrix i dyskretny)
  • DTS 96/24
  • Dolby Digital
  • Dolby Digital-EX
  • Dolby ProLogic
  • Circle Surround
  • Dekoder HDCD

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten amplituner nie ma Dekoderów HD.

Powiem tak on zagra mocno, dociążonym, pełnym dźwiękiem.

Ale olbrzymie duzo stracisz przy jakości DTS HD czy Dolbry True HD.

Przy podłączeniu optykiem ten amplituner zagra lepiej niż nowe modele.

Ale nowe nadrobią jednak znacznie lepszymi dekoderami, mimo że będa słabsze.

Tak z ciekawości, to gdzie go masz? Źródło sprawdzone? Bo zakup tylo letniego amplitunera to duże ryzyko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wszystko już kupiłem :) Ostatecznie zestaw wygląda tak: 
2x Dali mentor 5, Dali mentor LTR, 2x Dali mentor 1

Sub Dali E-12 F

Amplituner Yamaha RX-A 1030

Kable Melodika MDC2415 Bi wiring 2x 4mm 2x 1,5mm

Na razie całość czeka na koniec remontu, dam znać jak się sprawuje po podłączeniu :) Dziękuje wszystkim za wypowiedzi i rady w temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

No i witam ponownie :) Głośniki grają bardzo ładnie, natomiast długo się nie nacieszyłem zestawem po padł amplituner. Także rozglądam się za czymś tym razem nowym, polecicie coś co nie będzie przesadnie drogie a jednocześnie wykorzysta potencjał głośników? :) Fajna cena to by było mniej niż 4 tyś, przesadnie drogie to >6 tyś. 

Edytowano przez Bede-grał-w-gre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...