Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe ok 5k / Stereo


Wojciech Glazewski

Recommended Posts

Witam, 

Szukam podstawkowych kolumn, w budżecie do ok 5k, aby nagłośnić pokój ok 15 m kw. Rozważam  MA Silver 100 / Focal Aria 960 / Paradigm Prestige 15b. Jest coś jeszcze wartego odsłuchania ? Oczywiście na odsłuchy będę się umawiał ale chcę zawęzić wybór , inaczej nigdy nic nie wybiorę :)) Oczywiście , gdzieś na horyzoncie KEF R3, ale to niestety budżet już ciut za wysoki ;) Może coś z Dynaudio ? jakieś opinie o wyżej wspomnianych ws te 15 m kw ? 

Słucham praktycznie wszystkiego oprócz discopolo ;) , rock, blues, jazz, klasyka ... Wzmacniacz Cambridge Audio Azur 651A.

Dzięki za podpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z podanych kolumn jest dobrym wyborem. Focal i Monitor Audio zagrają ofensywnie, dynamicznie, bardzo żywo. Kef to klasa wyżej, na pewno model R3 jest świetnym wyborem, ale to rzeczywiście kolumna trochę droższa. Z mojej strony koniecznie zaproponowałbym posłuchanie kolumn Buchardt Audio S300 MK, które mogą okazać się najlepszym wyborem. Jeśli możemy trochę zwiększyć budżet, to na listę wpisałbyś jeszcze Gato FM-15.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, mamy wszystkie wymienione przez Ciebie kolumny, wszystko możesz posłuchać w jednym miejscu w komfortowych warunkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mogę polecić jeszcze audio physic classic 3 i dynaudio emit m20 (wiem, że budżet to "tylko" niecałe 3000). Te ostatnie z Cambridgem mogą stworzyć ciekawy duet. Focal aria 906 (chyba o ten model chodziło) z Cambridgem słuchałem i wg mnie góra jest tutaj odrobinę męcząca. 

Gato słuchałem tylko na audio video show. I tam zrobiły na mnie ogromne wrażenie. To taki mój top monitorów, z tym że cena troszkę ponad mój budżet. 

Jeśli nie boisz się używek, możesz znaleźć masę ciekawych pozycji na portalach aukcyjnych. Ja od jutra będę testować w moim pokoiku (14m2) dynaudio excite bx14, które udało mi się wyrwać w świetnych pieniadzach. Jeśli kef R3 wykracza poza Twój budżet, może warto zainteresować się kolumnami kef ls50, mi bardzo się podobały i też słuchałem ich z Cambridgem. Coś więcej o tych kolumnach może napisać kolega @Kraft

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, KEF LS50 warto się zainteresować. Mi wydają się nawet ciekawsze od R3, które też długo testowałem (ale R3 też spoko). Ich mikrymi rozmiarami bym się nie przejmował. U mnie w 25 m2 prawie dają radę na basie. Spokojnie da się z satysfakcją słuchać. Za to wczoraj próbowałem je w 10 m2 i bas był gorszy niż w 25 metrach. Stał się bułowaty i zamazany. Może Twoje 15 m2 będzie optimum. Teraz wyszła udoskonalona wersja Meta. Można ją dostać w promocjach za 5000 zł. Jest pewnie odrobinę lepsza od tej mojej, więc tym bardziej warto posłuchać.

Możesz jeszcze spróbować czegoś z przetwornikiem AMT, np. Audiovector QR1 czy Elac Carina BS243.4. To trochę inny styl grania, jak z kopułek. Ma swoje zalety. Może Ci się akurat spodoba.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elan Carina - polecano je ale...wyjątkowo nie przeszły WAF (Wife Acceptance Factor) :) Jeżeli chodzi o Dynaudio - zastanawiałem nie dokładnie nad x18 aby przetestować..

A macie może doświadczenie jak CA 651A poradzi sobie z 4 omowymi kolumnami ?  Sa ciekawe opcje na rynku używanych. @seba3002 budzet jest pochodna wyprzedaży  innych gratów :)) i oczywiście nie mam ambicji aby go w całości skonsumować ale na zasadzie "easy come easy go" nie boli mnie to tak jakbym musiał go od zera wyskrobać :D

Generalnie te podstawki mają zastąpić focale chorusy 714v, więc szukam tak aby sobie nie pogorszyć.. Oczywiście idea ewaluuje , zaczęło się od MA Bronze 100 a teraz aż boję się pomyśleć gdzie skończy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś focale, może warto sprawdzić focal Aria 906. Audiovector qr1 są również wg mnie ciekawą propozycja. Słuchałem ich co prawda z marantzem 7000n, który jednak odrobinę się różni od Twojego cambridgea ale nie jest też raczej "ciemny". Z tym, że te Audiovector prezentują bardzo rozdzielczy styl prezentacji i z wypowiedzi na forum wiem, że nie każdemu ten styl odpowiada. 

A propos dynaudio x18 - od jutra będą u mnie gościć excite x14 to też coś skrobnę na ich temat. 

Pozdrawiam i życzę udanych łowów 🙂

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne monitory Quadrala Rhodium 200 tylko bez wstęgi i było to świetne granie 

https://m.olx.pl/oferta/kolumny-podstawkowe-quadral-monitory-CID99-IDHZ86c.html?reason=

https://www.hfc.com.pl/test/2446,quadral-chromium-style-2.html

I jeszcze wystarczy na wymianę Kambodży np na Atolla 100 - synergia z Quadralem jest zaskakująca 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, seba3002 napisał:

Skoro miałeś focale, może warto sprawdzić focal Aria 906. Audiovector qr1 są również wg mnie ciekawą propozycja. Słuchałem ich co prawda z marantzem 7000n, który jednak odrobinę się różni od Twojego cambridgea ale nie jest też raczej "ciemny". Z tym, że te Audiovector prezentują bardzo rozdzielczy styl prezentacji i z wypowiedzi na forum wiem, że nie każdemu ten styl odpowiada. 

A propos dynaudio x18 - od jutra będą u mnie gościć excite x14 to też coś skrobnę na ich temat. 

Pozdrawiam i życzę udanych łowów 🙂

Koniecznie daj znać jak wypadły te Dynaudio :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Tak, KEF LS50 warto się zainteresować. Mi wydają się nawet ciekawsze od R3, które też długo testowałem (ale R3 też spoko). Ich mikrymi rozmiarami bym się nie przejmował. U mnie w 25 m2 prawie dają radę na basie. Spokojnie da się z satysfakcją słuchać. Za to wczoraj próbowałem je w 10 m2 i bas był gorszy niż w 25 metrach. Stał się bułowaty i zamazany. Może Twoje 15 m2 będzie optimum. Teraz wyszła udoskonalona wersja Meta. Można ją dostać w promocjach za 5000 zł. Jest pewnie odrobinę lepsza od tej mojej, więc tym bardziej warto posłuchać.

Możesz jeszcze spróbować czegoś z przetwornikiem AMT, np. Audiovector QR1 czy Elac Carina BS243.4. To trochę inny styl grania, jak z kopułek. Ma swoje zalety. Może Ci się akurat spodoba.

Dzięki @Kraft, postaram się więc zestawić też LS50, wielkość (a w zasadzie to ze sa mniejsze od r3) to akurat zaleta dla mnie .. z całego zestawu R3 akurat są największe. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Jeśli używki Cię interesują, na olx masz starszą wersję r3 czyli r300. W całkiem znośnych pieniądzach. 

Dzięki, w miarę dyskusji przybywa potencjalnych kandydatów. Ciekawie wygląda teraz porównanie r300 do r3 i LS50 meta. R300 można trafić praktycznie w połowie ceny r3. LS50 da radę przesłuchać w porównaniu do r3. Częściowo była o tym dyskusja w wątku o r3 założonym przez @Kraft, ale jeszcze nie przeszedłem całego ... Ciekawy aspekt był tam poruszony odnośnie odsłuchu z bliska. U mnie w zasadzie też chodzi o pewien uniwersalizm, chce zastąpić kolumny podłogowe i ... monitory bliskiego pola (APS Klasik). Patrząc na wszystkie opinie nie wie, czy r3 do 15 m kw nie będą zbyt duże ? Swoją drogą kusi r300 w dobrej cenie ...;), pomijając inne niż KEF marki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie największe monitory jakie grały to emity m20. Poza tym, że wyglądały na gigantyczne , grały naprawdę dobrze i nieprzytłaczająco🙂.Kef R3 to jeszcze większe konstrukcje, więc jeśli nie jesteś gotowy na takie ekstrawagancje, może warto rozważyć przemilczane do tej pory audio physic classic 3. Smukłe, zgrabne a grające naprawdę zacnie 🙂.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrze, faktycznie R3 są duże i w cenie, trochę ponad budżet... natomiast dzięki za hit z R300. Więc jeszcze jedno pytanie , a widziałem tutaj sporo osób które miało do czynienia z obiema kolumnami, zakładając MA Silver 100 i KEF R300 co byście wybrali do takiego pomieszczenia ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wojciech Glazewski napisał:

Popatrze, faktycznie R3 są duże i w cenie, trochę ponad budżet... natomiast dzięki za hit z R300. Więc jeszcze jedno pytanie , a widziałem tutaj sporo osób które miało do czynienia z obiema kolumnami, zakładając MA Silver 100 i KEF R300 co byście wybrali do takiego pomieszczenia ?

Kiedyś miałem R 300 i sprzedałem , gość który je kupił miał je w 15 mk i był mega zadowolony . A ja po poszukiwaniach i testach nabyłem je ponowny raz ,R 300 to bardzo ciekawe paczki i wiem ze zostaną u mnie na bardzo długo. Szkoda ze Elac Carina BS243.4. nie przeszły WAF , to bardzo ciekawe paczki , super budowana scena i pierwszy plan , kupiłem nowe za 400 euro za 2 szt :) sprzedałem tylko ze nie posiadały maskownic :( Natomiast MA Silver to nie było moje granie , zbyt jasne jak dla mnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kraft napisał:

Ja bym się bał, że z R300 będzie w takim pomieszczeniu za dużo basu. Bez odsłuchu u siebie bym nie zaryzykował.

No i cały mój misterny plan w...poległ znaczy się 😉

28 minut temu, marcinmarcin napisał:

dudniące buły :) ale co ja się tam znam

@marcinmarcin to co byś polecił ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Wojciech Glazewski napisał:

@marcinmarcin to co byś polecił ?

Ja ostatnio mam zajawke na Quadrale. W Pl są dość niszowe, wiec używane są w rozsądnych cenach. Wyżej podałem Ci 2 linki do ciekawych moim zdaniem. Ja miałem wersję z kopułka a nie wstega ale naprawdę zaskakująco dobrze to grało. Miałem też ten sub który sprzedaje ta osoba na innej aukcji i też był świetny, ale moim zdaniem tak do przynajmniej 25m pomieszczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ja ostatnio mam zajawke na Quadrale. W Pl są dość niszowe, wiec używane są w rozsądnych cenach. Wyżej podałem Ci 2 linki do ciekawych moim zdaniem. Ja miałem wersję z kopułka a nie wstega ale naprawdę zaskakująco dobrze to grało. Miałem też ten sub który sprzedaje ta osoba na innej aukcji i też był świetny, ale moim zdaniem tak do przynajmniej 25m pomieszczenia

Dzieki, fakt spojrzę na quadrale, Idealnie jednak by było gdybym obył się bez suba :)

51 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ja ostatnio mam zajawke na Quadrale. W Pl są dość niszowe, wiec używane są w rozsądnych cenach. Wyżej podałem Ci 2 linki do ciekawych moim zdaniem. Ja miałem wersję z kopułka a nie wstega ale naprawdę zaskakująco dobrze to grało. Miałem też ten sub który sprzedaje ta osoba na innej aukcji i też był świetny, ale moim zdaniem tak do przynajmniej 25m pomieszczenia

Sa jedne na wtórnym, ale kompletnie mi wizualnie nie leżą , gdyby były czarne to już by było po sprawie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...