Skocz do zawartości

Magnetowid - historia nieznana


Recommended Posts

Wszystkim forumowiczom życzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM 2021 ROKU!!!

Powrót płyty winylowej ponownie skierował naszą uwagę na analogowe źródła dźwięku. Wspomnienia z tamtych czasów są ciągle żywe. Dlatego w dzisiejszym odcinku zdecydowałem się pozostać w świecie analogowego brzmienia. Chcę przedstawić Wam bohatera analogowych czasów, którego nie każdy kojarzy wprost z urządzeniem do zapisu i odtwarzania dźwięku. Z mojego doświadczenia wiem, że dla wielu z Was będzie to naprawdę historia nieznana. Łza się w oku pojawia na myśl, że do lamusa odchodzą analogowe urządzenia, które oferowały naprawdę wspaniałą jakość dźwięku. A może tak renesans magnetowidu Hi-Fi Stereo? ...

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU!

Poznaj jakość dźwięku oferowaną przez magnetowid Hi-Fi Stereo!

Pobierz plik z obrazem płyty demo przygotowanej specjalnie dla Was! (link do pobrania w opisie filmu)

Zachęcam do dyskusji, komentarzy i podzielenia się wrażeniami z odsłuchów płyty demo!

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku historia magnetowidu Hi-Fi Stereo jest następująca. Trafił on do mojego rodzinnego domu, jako urządzenie do nagrywania i odtwarzania obrazu (odkrycie - prawda!?) Pierwsze chwile spędził w towarzystwie TV i podłączonych do niego zestawów głośnikowych. Jak wiele magnetowidów w wielu domach, służył wyłącznie, jako rejestrator obrazu. Jednak pewnego razu w moje ręce trafił niemiecki miesięcznik o tematyce audio i co widzę? ... Test czterech modeli magnetowidów Hi-Fi Stereo ocenianych, jako analogowe rekordery dźwięku. Wyniki testów laboratoryjnych i odsłuchowych spowodowały, że Panasonic NATYCHMIAST trafił do zestawu audio, w którym wykonałem kilka prób zapisu na kasetach VHS wybranych płyt CD ... Efekt???? ... Totalny szok! Potem kolejna runda. Mój magnetofon kasetowy z Dolby C i systemem Dolby HXPro firmy Technics model RS-B605 vs. magnetowid Hi-Fi Stereo ... Efekt????? ... Porażka magnetofonu! Jakość dźwięku z magnetowidu SUPER. Klasyka rocka, pop, jazz ...  czego nie wrzuciłem do testu - zawsze ten sam efekt - wygrywał magnetowid 🙂 I tak to się zaczęło. Dzisiaj (ROK 2021) ze znajomym odsłuchiwałem przygotowaną do odcinka płytę demo. Kolejne zaskoczenie i zdziwienie ... jak to??? To magnetowid zapisywał dźwięk takiej jakości??? Ale to tylko dźwięk na kasety VHS nagrywałeś??? .... No właśnie, jak widać do dzisiaj, wiele osób nawet nie pomyślało o tym, żeby wykorzystac magnetowid, jako profesjonalny, analogowy magnetofon.

Przeżywamy renesans płyty winylowej. Schowana w niszy fanów analoga, powraca z dumą ponownie propagując zalety analogowego brzmienia. A przecież magnetowid Hi-Fi Stereo, to urządzenie oferujące, CO NAJMNIEJ taką samą jakość, a pozbawioną wad płyty winylowej (trzaski, szumy nośnika, ograniczony zakres dynamiki, ...) Pojedynek - analog vs. analog. Ciekawe, jak wypadłoby porównanie:

wersja winylowa vs. wersja VHS Hi-Fi Stereo, obie przygotowane z analogowych taśm MASTER???

W moim przypadku magnetowid Hi-Fi szybko zastąpił magnetofon kasetowy. Niższe koszty nośnika (nieporównywalnie większa pojemność nośnika) plus nieosiągalna przez magnetofon kasetowy jakość dźwięku, zdecydowały o wyborze magnetowidu na domowy, analogowy rekorder audio. Wraca płyta analogowa ... hmmm ... może wróci również magnetowid Hi-Fi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnetowid nie wróci, nikt nie używa go w tej roli, trzeba tez pamiętać o ilości w naszych domach wersji STEREO, zakładam, że 3/4 to jednak sprzęt Mono. Inna wada to cholernie precyzyjny mechanizm, nie wiem kto dziś da rade go serwisować poprawnie.

Może nie dziś, ale w poniedziałek biorę się za czyszczenie głowicy ..hehe jak to fajnie brzmi -- znajomo. 

U mnie próbnie zastąpi Technics AZ6, który sporadycznie nagrywa z serwisu streamingowego Qobuz. Czy Deck zostanie sprzedany? zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to byly czasy z tymi vhs'ami. Wieczorne kino akcji,karate itp. Nagrywanie teledyskow z satelity(hity z satelity😄).

Gdzies na poczatku '90r wujo zakupil za cale dwie swoje wyplaty jakis magnetovid samsunga z pilotem co mial spory programowalny wyswiwtlacz lcd. Na tamten czas to sprzet jak z przyszlosci. W domu bylo video blaupunkta wraz z tv blaupunka i ile to sie jego narozbieralem i czyscilem zeby w koncu zalapal tasme😉ehh

 

A tak przy okazji

Pana sonic?

Nie. Kolegi!🙃

Edytowano przez DEMOLKA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów ...

Odczekałem jakiś czas. Dziękuję za komentarze, choć trochę uciekamy od meritum sprawy.

Zastanawiam się, czy ktoś z forumowiczów miał czas pobrać obraz płyty demo, wypalić i posłuchać? Jestem ciekawy Waszych opinii na temat jakości dźwięku, jaką oferuje magnetowid Hi-Fi Stereo. Szczególnie ciekawy jestem opinii forumowiczów, którzy w pełni wspierają powrót winyla i zachwycają się analogową jakością brzmienia, a nie miały okazji poznać jakości dźwięku magnetowidów Hi-Fi.

Przyznam szczerze, że ten renesans płyty gramofonowej jest bardzo intrygujący. Cały czas słyszeliśmy, że analogowy dźwięk, to właśnie wartość dodana winyla. Dlatego płyta CD przez wielu purystów, choćby nie wiem jak perfekcyjnie przygotowana, z góry NIE MA SZANS! Bo to ta przeklęta cyfra (próbkowanie, kwantowanie, kodowanie - to skaza na dźwięku) Każdy sam sobie zdanie wyrobił i nie ma sensu debatować :837_no_entry:

Ale co z magnetowidem Hi-Fi Stereo??? Uzasadnienie, że nie powróci skomplikowaniem budowy, precyzją mechanizmu , ble ble ble 🙄 ... Jakie to ma znaczenie dla audiofila? Przecież sprzęt High-End jest w swojej budowie ekstremalnie precyzyjny. Mam tu na myśli nie tylko sam projekt elektroniki i mechaniki, ale również dobór komponentów, które muszą spełniać bardzo rygorystyczne parametry i są perfekcyjnie parowane dla kanałów stereo. Olbrzymie pieniądze dla wielu nie stanowią problemu. Zresztą nie przesadzajmy z tym skomplikowaniem konstrukcji ... przecież odcinek powstał z wykorzystaniem ponad 20-letniego magnetowidu, który po wyjęciu z szafy pokazał brzmieniowy pazur!

Wyobraźmy sobie nowiutki, z igły zdjęty, magnetowid Hi-Fi Stereo z nowym nośnikiem magnetycznym??? Fabrycznie nowy bęben z głowicami, tor przesuwu taśmy, skalibrowany tor foniczny JAKI WTEDY BYŁBY EFEKT ODSŁUCHU???

Renesans magnetowidu Hi-Fi Stereo mógłby być ciekawym precedensem. Osobiście uważam, że jakość dźwięku, wszystkim winylowcom przypominam ANALOGOWA JAKOŚĆ, jest nieosiągalna dla wszystkich, znanych nam domowych, analogowych rejestratorów taśmowych. Parametry techniczne nieosiągalne dla winyla! A to nadal analog 👍

Poza tym wyobraźmy sobie wydawnictwa VHS Hi-Fi Stereo profesjonalnie przygotowane przez firmy muzyczne. Na przykład dyskografia PINK FLOYD, LED ZEPPELIN, GENESIS, CAMEL, ... które spokojnie umieścimy na jednej taśmie VHS 240 (w rybie LP 480 minut) Nośnik VHS Hi-Fi audio przygotowany z oryginalnych, analogowych taśm MASTER ... baaaardzo chętnie posłuchałbym brzmienia takich nagrań!!! ANALOG przeniesiony na ANALOG, który zapewnia dynamikę ponad 90dB, liniowe pasmo słyszalne, separację kanałów 80dB, brak szumów nośnika, itd ...

Może niektórym przeszkadza zapis na taśmie? ... A nie przeszkadza nośnik, jakim jest winyl?

Odnoszę takie wrażenie, że przy odpowiedniej kampanii reklamowej i zwróceniu uwagi miłośników analogowego brzmienia na ten niestety niepoznany i niedoceniony, analogowy format zapisu dźwięku wysokiej jakości, powrót magnetowidu Hi-Fi Stereo jest całkiem realny. Być może będzie to nisza, ale światełko w tunelu jest. Na razie po prostu nikt o tym nie mówi i nie pisze. Ogromna rzesza fanów analogowego brzmienia przekonana jest, że winyl, to jedyny format oferujący taką jakość dźwięku. Nawet nie wiedzą, że istniała taka możliwość kolekcjonowania analogowych nagrań bardzo wysokiej jakości.

Przykład z ostatnich dni - wizyta u znajomego z branży wideo - w prezencie przekazuję płytę demo do odcinka. Krótki odsłuch ... i zdziwienie 😲 Znajomy nie miał pojęcia, że mógł lata temu wykorzystać magnetowid, na którym montował materiały wideo, wykorzystać jako profesjonalny, analogowy magnetofon. Jak to możliwe??? No możliwe!

Bo to naprawdę często HISTORIA NIEZNANA!

Pozdrawiam wszystkich ... 😀

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...