Skocz do zawartości

Stereo z perspektywą na KD


Tomasz Cetnarowski

Recommended Posts

Dzień dobry forumowiczom,

od kilku dni namiętnie przeglądam forum, działy stereo oraz KD, i póki co mam coraz więcej pytań niż odpowiedzi :)

Otóż w ostatnich dniach zmarło mi dość stare kino domowe Samsunga 5.1 (padł odbiornik), i obecnie mam ten zestaw głośników podłączony do Pioneera VSX-930 - którego chciałbym pozostawić. Dodatkowo nie mam miejsca na kolumny podłogowe, więc cały czas w grę wchodzą tylko podstawkowe.

Mój wstępny plan jest taki, aby kupić teraz do tego jakieś stereo (wstępne typy to od Taga 606S, przez Taga 808B, Polk T15 aż do Heco Aurory 300), a w najbliższych miesiącach uzupełnić o subwoofer lub centralny, a na końcu sub/centra+surroundy. Budżet jak widać po wyborach, na początkowe 2.0 dość skromny, od kilkuset złotych, max do ceny Aurory, ~1100zł.
Zastanawiałem się nawet systemem 3.1, bez surroundów, jako że głośniki efektowe Samsunga umieszczone były w rogach sofy i nie specjalnie czułem jakąś większą immersję (może ze względu na ich ustawienie, dopiero zacząłem przygodę z teorią w audio), dlatego bardziej zależy mi na lepszym L,C,R - tym bardziej że filmów jest ok. 30%, faktycznego odsłuchu muzyki (głównie Spotify) ok. 20%, a przez resztę czasu muzyka leci jako tło.

Dorzucam w screenie oczywiście szkic pokoju, bo bez tego cały opis byłby zapewne bez sensu :) w skrócie pokój trochę ponad 17m2, z tym że nie cały jest strefą odsłuchową. Rozstaw głośników jaki jestem w stanie wygospodarować po bokach telewizora to około 2m (może bez kilku cm). Odległość gdzie zazwyczaj następuje odsłuch to ok. 2,5m.

Jeszcze słowo odnośnie budżetu czy planowania niewiadomo jak wielkiego systemu - posłuży to w tym miejscu jakieś max 2-3 lata.

A zatem:
1. czy rozpoczęcie od stereo w takim pomieszczeniu ma sens?
2. od jakich kolumn tutaj zacząć?
3. czy warto później rozbudować ten system do 5.1, a może wystarczy 3.1, albo nawet 2.1 (chociaż tu obawiam się o filmy i brak centralnego)?

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie opinie,

Pozdrawiam.

Zrzut ekranu 2021-01-8 o 09.29.52.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz ten TV w lewo posunac? Do stereo i przy tej odleglosci do kanapy to proponuje rozstaw fronow co najmniej 2.5 metra. 

Ja w tej chwili testuje zestaw od @S4Home w postaci 2x Dynaudio Emit M20 + Cyrus One + Topping D30 i powiem ci ze daje to rade i w stereo i w kinie, polecam. Oczywiscie docelowo dolozony bedzie ampli + sub + center a potem surround.

Edytowano przez rafalsz76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV mam na wysięgniku, lekko bardziej w lewo dałoby się ustawić, natomiast czego nie ma na szkicu, to z lewej strony od TV (40cm od lewej krawędzi) jest jeszcze niewielka półka i absolutny max rozstawu jaki mogę uzyskać to jakieś 2,4m

 

EDIT: tu też należy wspomnieć że lata temu przechodząc z głośników TV na tani soundbar był efekt wow, później z soundbara na to tanie KD 5.1 też było wow, nie oczekuję po tym pomieszczeniu oraz budżetu majstersztyku, ale kolejnego efektu wow :)

Edytowano przez Tomasz Cetnarowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tomasz Cetnarowski napisał:

Budżet jak widać po wyborach, na początkowe 2.0 dość skromny, od kilkuset złotych, max do ceny Aurory, ~1100zł.

Dobra - doczytalem detale o twoim budzecie - moze byc ciezko odnosnie moich propozycji bo jedna sztuka tych Dynaudio to przekracza. Do tego masz juz Pioneera - nie jestem pewien czy ten ampli wysteruje te kolumny.

Edytowano przez rafalsz76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...