Skocz do zawartości

Wzmak + kolumny do 9 tys. zł, później kino domowe


kocurek7

Recommended Posts

Witam szanownych Forumowiczów!

Przez tego covida jeszcze nic nie kupiłem i teraz nadszedł w końcu czas decyzji, jednak zanim ją podejmę zapytam jeszcze Was na forum o poradę.

Budżet: 9 tys. zł
Pokój: 20 m2
Źródła: Tylko cyfrowe, chyba nie będę kupował płyt - mam Chromecast audio - Spotify i Tidal (lepszy streamer planuję później) + telewizor
Sprzęt: nowy, kolumny podłogowe
Główny rodzaj słuchanej muzyki: folk rock, soft rock, smooth jazz, jazz blues - lubię ładne wokale (średnica), nie trawię zbyt wiele wysokich tonów, preferuję tzw. "easy listening". Przykładowi wykonawcy/kawałki: Dolly Parton "Jolene", Sting "Englishman in New York", Pati Smith "Because The Night", Jack johnson "Breakdown", Sarah Connor "Son Of A Preacher Man", Fun Lovin' Criminals "I'm Not in Love", Barry Manilow "Copacabana (At the Copa)", Aretha Franklin "Let It Be", generalnie dużo muzyki z lat 70-tych.

System ma być w przyszłości rozbudowany o kino domowe (dodatkowe 3 głośniki + amplituner z preout - np. Marantz NR1510).
Po prostu na razie nie stać mnie na wszystko. Zaczynam od stereo, później kino.

Tak więc ważne, aby wzmacniacz stereo miał wejście typu bypass / Home theater/ main in/ power Amp direct (zwał jak zwał).
W filmach we wzmacniaczu pomijamy regulację głośności.
Regulacją głośności kolumn frontowych zajmuje się amplituner, a wzmacniacz stereo robi za końcówkę mocy w kinie domowym.
Oczywiście do słuchania samej muzyki w stereo chciałbym włączać tylko wzmacniacz stereo z chromecastem audio.

Wstępnie wybrałem takie kolumny:

1. Wharfedale Evo 4.3 (skuteczność/czułość 90 dB)
2. Triangle Borea BR08 (skuteczność/czułość 92 dB)

Kolumny te odsłuchiwałem już w salonach i nawet mi pasowały. Recenzje w internecie też mają nie najgorsze.

Obie ww. kolumny mają głośniki centralne z tej samej serii do późniejszej rozbudowy o kino domowe.

Wzmacniacz - tutaj nie wiem i proszę o poradę. Z reguły słucham cicho lub umiarkowanie, więc zależy mi na dobrej jakości
już przy cichym słuchaniu. Jak podgłaśniam mocniej to tylko na chwilę, bo przecież tak się nie da słuchać i można ogłuchnąć 🙂

Przy mojej muzyce zastanawiałem się nawet nad wzmacniaczem lampowym lub hybrydą, ale to chyba nie w tym budżecie (jednak wolę więcej wydać na kolumny niż na wzmacniacz). Poza tym jakoś nie udało mi się znaleźć nic takiego z wejście typu bypass / home theater/ main in/ power amp direct, więc biorąc późniejszą rozbudowę o kino domowe to chyba nie nada się lampa.

Jednak szczerze muszę przyznać, że zawsze kusiła mnie lampa. Kilka razy w salonach słuchałem i podobało mi się to brzmienie.

Pod uwagę biorę takie wzmacniacze: Audiolab 6000a, Cyrus One HD, Musical Fidelity M2si/M3si+ DAC.
Co ciekawe niektóre salony audio twierdzą, że Audiolab 6000a ma za mało mocy do takich kolumn i stąd moja prośba
o poradę - czy potrzebuję wzmacniacz o bardzo dużej mocy? Jak dużej mocy?

Proszę, powiedzcie czy zmierzam w dobrym kierunku, jaki jeszcze wzmacniacz czy kolumny jeszcze warte rozważenia/odsłuchania
w budżecie do 9 tys. za wzmacniacz zintegrowany + kolumny.  Jak będzie naprawdę warto to mogę dorzucić max 999 zł, tak aby nie przekroczyć psychologicznej granicy 10k 😀

Przed ostateczną decyzją chciałbym odsłuchać sprzęt w domu, tak więc na pewno kupię w salonie, który mi wypożyczy sprzęt na weekend do domu. Odsłuchy w salonach bardzo mnie zmęczyły (umawianie, dojazdy, obawa covidowa i te dostosowane akustycznie salki to nie to samo co mój pokój. Planuję zabrać do domu 2 rodzaje kolumn i 2-3 wzmacniacze i zdecydować co lepsze.
Powiedziałem sobie, że nie kupię sprzętu bez odsłuchania tego u mnie w domu. W końcu to moje ciężko zarobione pieniądze i chcę je dobrze wydać i cieszyć się muzyką.

Obie ww. kolumny już odsłuchiwałem w salonach i Triangle grały jakby bardziej efektownie, ale tak sobie myślę, że przy dłuższym słuchaniu mogłyby być lekko męczące (i już raz mnie zmęczyły w salonie, co prawda to były akurat monitory) i dlatego skłaniałbym się bardziej ku Wharfedale, które podczas odsłuchu wydawały mi się nieco bardziej "wycofane" niż Triangle.

No i cokolwiek bym nie kupił to i tak będzie "petarda" w porównaniu do mojej 15-letniej mini-wieży.

PS Wysłałem też zapytanie do kilku salonów branżowych i już nie mogę się doczekać propozycji od nich, ale nie ukrywam, że dużo bardziej zależy mi na Waszej opinii, Waszym doświadczeniu - forumowiczów, którzy już nie jedno słyszeli i nie jeden sprzęt zmieniali i co najważniejsze - nie zależy Wam na sprzedaży konkretnej marki/produktu.

Pozdrawiam
Jacek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

jaki metraż ma pomieszczenie, w którym ma stanąć sprzęt? 

 

10 godzin temu, kocurek7 napisał:

Pokój: 20 m2

Jeżeli BY-PASS jest konieczny to napewno Atoll in 100 se, który dobrze zgrywa się z kolumnami USHER.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Moim zdaniem, biorąc pod uwagę muzykę jakiej słuchasz dobrą opcją byłby Cyrus One HD z kolumnami Audio Physic Classic 8 ( zmieścisz się w budżecie ). Fajnie może się również sprawdzić Atoll In100Sig z kolumnami Fyne Audio F501. 

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic serdecznie zapraszam na odsłuch. Sprzęt oczywiście można również wypożyczyć za kaucją. 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kocurek7, a tak z ciekawości zapytam - słuchałeś już czegokolwiek? Bo padają tu tak różne propozycje, że wydaje mi się, że na razie szukasz, ale tak naprawdę jedyne co jest znane Tobie to budżet 😉.

Ja osobiście do repertuaru, który preferujesz pokuslibym się właśnie o audio physic classic z Cyrusem. Sam mam taki zestaw, z tym że oparty o monitory i w muzyce opartej o wokale sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem czy w takim repertuarze nie sprawdziłoby się też coś z kolumn dynaudio, które grają dość miękko i relaksacyjnie. Focale raczej bym omijał ale może akurat Tobie by się spodobały. Być może fajnym rozwiązaniem byłyby Kef r3, słuchałem ich "kuzynów" ls 50 i wg to też kolumny do Twojej muzyki. Także wybór jest spory ale pora ruszyć na odsłuchy 🙂

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.01.2021 o 15:14, seba3002 napisał:

Kolego @kocurek7, a tak z ciekawości zapytam - słuchałeś już czegokolwiek? Bo padają tu tak różne propozycje, że wydaje mi się, że na razie szukasz, ale tak naprawdę jedyne co jest znane Tobie to budżet 😉.

Ja osobiście do repertuaru, który preferujesz pokuslibym się właśnie o audio physic classic z Cyrusem. Sam mam taki zestaw, z tym że oparty o monitory i w muzyce opartej o wokale sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem czy w takim repertuarze nie sprawdziłoby się też coś z kolumn dynaudio, które grają dość miękko i relaksacyjnie. Focale raczej bym omijał ale może akurat Tobie by się spodobały. Być może fajnym rozwiązaniem byłyby Kef r3, słuchałem ich "kuzynów" ls 50 i wg to też kolumny do Twojej muzyki. Także wybór jest spory ale pora ruszyć na odsłuchy 🙂

Pozdrawiam 

Kolego @seba3002 odsłuchiwałem już wiele kolumn w 5 salonach w mojej okolicy. Z tych odsłuchanych w salonach wytypowałem dwie do odsłuchu w domu, a jak wiadomo odsłuch w domu trudniej zorganizować niż w salonie. Także w domu chciałbym odsłuchać 1-2 kolumny wytypowane po odsłuchach w salonie przed ostatecznym wyborem.

Dzięki za propozycje nowych kolumn do posłuchania - na pewno odsłucham w salonach te Audio Physic Classic 8 i Dynaudio Emit 30.

Pozdrawiam

kocurek7

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

W końcu kupiłem zestaw.
Po wielu odsłuchach w salonach do odsłuchania w domu wypożyczyłem:
- Cyrus One
- Advance Paris PlayStream A5
- Triangle Borea BR08
- Audio Physic Classic 5

I co ostatecznie wybrałem?
A5 i Audio Physic Classic 5 i jestem bardzo szczęśliwy z tym zestawem.

W moim pokoju (19m2) te Triangle były po prostu za duże (wymiary) i przy leciutko głośniejszym słuchaniu było zbyt dużo basu - tzn. było dudnienie i bas zachodził na średnicę. Nie ratowało ich wcale to, że mają bass-reflex z przodu. Pewnie działo się tak dlatego, że nie mam żadnej adaptacji akustycznej.

Za to te Audio Physic Classic 5 grają super i aż się chce słuchać muzyki i przy niektórych kawałkach podgłaśniać 😀 i pomimo tego, że bass-reflex jest z tyłu u góry grają pięknie w moim małym pokoju.

Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc w wyborze, a w szczególności seba3002, który naprowadził mnie na te małe Audio Physic i koledze Kraft za test tych kolumn.
Okazało się, że małe podłogówki to jest to czego szukałem.

Szczerze mówiąc to nie słyszałem większej różnicy pomiędzy wzmacniaczem Cyrusa a amplitunerem i nawet miałem takie wrażenie, że amplituner A5 grał lepiej niż wzmacniacz Cyrus (czy to w ogóle możliwe?). Ostatecznie wybrałem wygodniejsze rozwiązanie - tzn. wszystko w jednym klocku.
Rację mieli ci, co mówili, że najwięcej wnoszą kolumny.

Najważniejsze to streaming - pod "1" na pilocie ustawiłem sobie Spotify "Odkryj w tym tygodniu". Pod innymi numerami różne radia internetowe. Wszystko mogę obsługiwać z pilota bez dotykania smartfona i to mi się w tym A5 podoba najbardziej. Początkowo planowałem go używać z radiem FM/DAB+, ale okazało się, że radio internetowe w zupełności wystarcza i nie muszę instalować zewnętrznej anteny.

Jeśli chodzi o wady amplitunera A5, to sprzęt dosyć mocno się nagrzewa, ale gra przez cały dzień i się nie wyłącza z przegrzania. Jak go postawiłem testowo - na górze na szafce RTV to nagrzewał się tak samo. Instrukcja obsługi to jakiś francuski żart - tragedia, dużo rzeczy nie jest wyjaśnionych/opisanych.

Kupowałem w Audio Park w Toruniu, bo żaden salon w Bydgoszczy nie chciał pożyczyć kolumn do odsłuchania w domu. No dobra, jeden chciał, ale za opłatą 150 zł i to mnie zniechęciło. Nie chciałem bawić się w przesyłanie sprzętu przez kuriera i wolałem sam przewieźć je autem do domu.

Załączam kilka fotek.

Pozdrawiam

kocurek7

IMG_20210224_105530.jpg

IMG_20210224_105726.jpg

IMG_20210224_105805.jpg

IMG_20210224_105913.jpg

IMG_20210228_112254.jpg

Edytowano przez kocurek7
przypadkowo kliknąłem "Wyślij"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2021 o 14:13, kocurek7 napisał:

W moim pokoju (19m2) te Triangle były po prostu za duże (wymiary) i przy leciutko głośniejszym słuchaniu było zbyt dużo basu - tzn. było dudnienie i bas zachodził na średnicę. Nie ratowało ich wcale to, że mają bass-reflex z przodu. Pewnie działo się tak dlatego, że nie mam żadnej adaptacji akustycznej.

Niekoniecznie adaptacja akustyczna wyeliminowała by całkowicie ten problem. Też miałem taki problem tylko z kolumnami podstawkowymi i dopiero po zmianie na B-R z tyłu wszystko zaczęło grać jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...