Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

9 minut temu, JaZz napisał:

A co, Yamahy nie możesz zwrócić już? 

Edytowałem poprzedni post: sprawdź Klipsch, monitor audio itd. 

Do bardziej wyrafinowanego dźwięku trzeba się przyzwyczaić czy dojrzeć. To nie czasy kiedy na wzmaku wszystkie pokrętła na full i do tego loudness 😛

 

Mogę oddać wszystko, tyle ze yamaha mi się podoba - No chyba ze to jej wina :)

nie wiem czy „wyrafinowanym dźwiękiem” można nazwać tłuczenie dudniącym basem takim 100-120Hz  i mega ostry środek ze jak w radiu mówi facet to aż uszy bolą taki ma baryton. Góra tez jakby kolumna kocem była przykryta. Puki co ten zestaw został zniszczony przez takie coś :))) serio nie żartuje 

0C386C86-9B95-4949-90D5-39ECAEC245A1.jpeg

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Łącze się w bólu. Też przez to przechodziłem. Posiadam również Yamahę 602, po której rozpakowaniu i podłączeniu byłem załamany dźwiękiem. Chciałem ją zwrócić na drugi dzień. Niestety, ale lata grania na amplitunerze kina domowego z podbitymi skrajami pasma i włączonym loudness nieźle potrafią namieszać. W końcu przywykłem i polubiłem się z nową Yamaszką.  Gra do teraz, tylko kolumny zostały zmienione z podłogowych na monitory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaZz napisał:

Jeśli chodzi o środek to jak rozstawisz szerszy kąt to trochę go złagodzi. Ja u Ciebie akustyka? Podejrzewam że jak masz dużo odbić to też może środek męczyć (i Góra też jak masz jasny system) 

Kolumn nie udusiłeś od tyłu czy z innych stron że ten bas dudni? 

Stoją ze 20cm od ściany, ale mają tez BR z przodu wiec niby ściana nie powinna przeszkadzać. Od bocznych ścian tez daleko. Ja już ustawiałem je na środku pokoju - one poprostu nie mają niskiego basu, za to jest krótki i taki ostry - puk, puk puk, jak z taniej wieży z włączonym bass boost - czyli przesunięcie niskich do wyższych rejestrów. Za to jak grają bardzo cicho (lubie zasypiać przy muzyce) to głośnik nisko-średnio tonowy praktycznie nie gra, chodzi za to sam tweeter, dopiero jak ucho przystawię to coś tam z tego basowca się wydobywa. Widzisz zależało mi na tym aby ciche granie było równie pełne jak przy średnich głośnościach (coś jak w amplitunerami KD night mode) - ale to nie te kolumny - one są sztywne jak opona od stara :/

1 minutę temu, rafau napisał:

Łącze się w bólu. Też przez to przechodziłem. Posiadam również Yamahę 602, po której rozpakowaniu i podłączeniu byłem załamany dźwiękiem. Chciałem ją zwrócić na drugi dzień. Niestety, ale lata grania na amplitunerze kina domowego z podbitymi skrajami pasma i włączonym loudness nieźle potrafią namieszać. W końcu przywykłem i polubiłem się z nową Yamaszką.  Gra do teraz, tylko kolumny zostały zmienione z podłogowych na monitory.

No i właśnie, ja lubie jak EQ jest ustawiony w mocne V. Na tych Elacach jest mam wrażenie mocne A. Środek dudni. No i brak tej przestrzeni, a ktoś tu pisał ze te kolumny „budują” pięknie przestrzeń. To nie jest prawda.  Tak jak wyżej pisałem - ten głośnik Bluetooth jest wstanie lepiej wypełnić dźwiękiem pokoj 25m niż te kolumny, nie powiem grają głośniej, ale mi akurat zupełnie nie o to chodziło. Miało być tło do wina, a tu jest radyjko kuchenne... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, powiem Ci jedno na pociechę, podobnie jak inni na forum gdzieś tam poganiam króliczka i dosc często zmieniam zabawki. Czasami idę coś kupić od ludzi którzy mają sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy albo i więcej i nie da się tego słuchać... Jest po prostu źle... Fatalna akustyka, fatalne połączenia. I jak na ironię, w tych najgorszych zestawieniach, najdroższe kable 🤣

Czasem mam wrażenie że jak już jest skaszanione do bólu, a właściciel wydał wiadro plnów i nie ma się jak wycofać , próbuje się ratować drutami... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fafniak napisał:

oddaj

nie męcz się

pochodź i posłuchaj bo może okazać sie że potrzebujesz fajerwerków

 Nie potrzebuje nie wiadomo czego. Od 4lat słucham muzyki na tym H/K go+play i on naprawdę grał pięknie, ma głęboki subwooferem bass, łagodny środek i wyraźne krystaliczne ale nie kłujące wysokie. Teraz Chciałem coś większego, z dobrym efektem stereo. Myślałem ze skoro głośnik przenośny z głośnikami 90mm i dwoma pasywnymi membranami 110mm potrafi bardzo miło nagłośnić 25m2, dodatkowo daje miód na uszy przy głośności rzędu 1-5% z zachowaniem przy tak niskich nastawach pełnej sceny - było wszystko, głęboki bas i fajne soprany, to zestaw stacjonarny będzie istnym diamentem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Wasilewski napisał:

Mogę oddać wszystko, tyle ze yamaha mi się podoba - No chyba ze to jej wina :)

nie wiem czy „wyrafinowanym dźwiękiem” można nazwać tłuczenie dudniącym basem takim 100-120Hz  i mega ostry środek ze jak w radiu mówi facet to aż uszy bolą taki ma baryton. Góra tez jakby kolumna kocem była przykryta. Puki co ten zestaw został zniszczony przez takie coś :))) serio nie żartuje 

0C386C86-9B95-4949-90D5-39ECAEC245A1.jpeg

Wyciągnij z tego pudełka nastawy korektora/equalizera.

Pozostaje Ci poszukać dobrego korektora i pobawić się nastawami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gienas napisał:

Wyciągnij z tego pudełka nastawy korektora/equalizera.

Pozostaje Ci poszukać dobrego korektora i pobawić się nastawami.

Hehe, No tak czyli jednak amplituner KD byłby dla mnie lepszy, bo tam jest wszystko niezbędne do zabawy z ustawieniami...

mysle ze to jednak problem głośników i jego twardych zawieszeń. Ten harman-pudełko ma bardzo miękkie zawieszenie ale tez ogromny wychył membran - przy średnicy 90mm wychyla się na dobre 2cm.

Za to Elac 2.0 6.2 przy dużej głośności pracuje może na pięciu milimetrach, nie powiem jak dostaje kopa to się rozkręca i gra głośno i bardzo czysto, ale mi zupełnie nie chodziło bardzo głośne granie, tylko fajne tło 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma wychył membrany do dźwięku? Okiem nie jesteś wstanie zobaczyć jak drżą membrany tworząc dźwięk.

 Najprościej zobaczyć jak działają nastawy equalizera w komputerze, podłącz kompa do wzmacniacza i wtedy usłyszysz co daje equalizer i jka może zagrać Twój zestaw.

 Chyba że faktycznie kolumny nie lubią się z tym wzmacniaczem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, PorkOne napisał:

A nie pozamieniałeś gdzieś w kabelkach do kolumn plus z minusem?

Niby głupie pytanie, ale...

Wiesz, przeszło mi to przez myśl... sprawdzałem i jest dobrze podłączone.

i teraz tak, do akustycznej muzyki, jazzu te kolumny są nawet ok, ale do gatunków jakich ja słucham czyli rock- jak cię mogę, ale elektroniczna czy hip-hop to się NIE NADAJE. 
 

42 minuty temu, keray69 napisał:

A nie myślicie że to są za małe kolumienki na 25m2 , Ja u siebie w jednym z pokoików 6m2 mam kolumienki na podobnej wielkości głośnikach powieszonych na ścianie i teraz jest mocny bas i sopran , a w drugim pokoju 16m2 stoją MA RX6 i też jest dobrze , ale nawet tych MA nie wstawił bym w 25m2.

Doradzono mi ze będą aż nadto. Poza tym to nie ma znaczenia, bo jak grają cicho to i tak nie budują sceny - basowa membrana praktycznie nie gra - trzeba ucho przystawić żeby było cokolwiek słychać, zaczyna grać dopiero jak dostanie trochę mocy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Wasilewski napisał:

Doradzono mi ze będą aż nadto. Poza tym to nie ma znaczenia, bo jak grają cicho to i tak nie budują sceny - basowa membrana praktycznie nie gra - trzeba ucho przystawić żeby było cokolwiek słychać, zaczyna grać dopiero jak dostanie trochę mocy 

Słuchałem poprzedników tych kolumn (elac debiut b6) w około 20metrach. Normalnie zaadaptowanych. Podłączonych do mniejszego wzmacniacza czyli jamaszki pianocrafta. 

Nie wierzę aby Elac tak skopał następcę.

Po prostu @Piotr Wasilewski twoje przyzwyczajenia i tym samym oczekiwania wywodzące sie z "graj pudła" są diametralnie różne od "prawidłowego dźwięku" (cudzysłów jest nie bez przyczyny użyty)

edytka :

z tego co widzę to grajpudło ma wmontowane coś co w "normalnych" systemach jest przypisane subwooferom (raczej trochę inne zakresy częstotliwości bo tu chodzi o łupnięcie)- może więc bardziej tędy droga?

 

Budowanie sceny to nie jest napier.. basem :)

Co jakiś czas pojawia się przypadek : "casus wieży sony" gdzie wewnątrz są tak wykręcone ustawienia że ciężko podołać wyzwaniu ;)

Oddaj ten zestaw i umów się w jakimś sklepie na posłuchanie 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie:

  1. autor przyzwyczajony jest do grania boomboxa (jak @Fafniak wspomniał), nie ważne co to za bas, ważne żeby było go dużo (to nie zarzut!)
  2. do tego - małe kolumny do dużego pomieszczenia, to nie zadziała...
  3. 2 rozwiązania:
    1. podpiąć subwoofer (półśrodek, ale może zadziałać)
    2. wymienić przynajmniej kolumny na jakieś duże, może Magnaty faktycznie, z jakością basu u nich różnie, ale jest go dużo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Coś tu poszło nie tak.

Bo ELAC gra właśnie dobrze basowo. Głęboko i nie ostro. Skoro ELAC dla kolegi tak gra to jakim cudem trafia się tutaj propozycja Triangle?

Czy to było kupowane u nas? Nie ma problemu wówczas wymienimy.

Może warto sprawdzić KEF Q350?

Chyba że t Magnaty 202 Ci siądą :)

Piotr

 

Co poszło nie tak?

 Przyzwyczaił się do dźwięku swojego boomboxa i potrzeba trochę czasu aby zmienił mu się słuch. Dołóż do tego umiejscowienie kolumn.

 @PorkOne był szybszy ;)

Edytowano przez gienas
za wolno piszę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PorkOne napisał:

Jak dla mnie:

  1. autor przyzwyczajony jest do grania boomboxa (jak @Fafniak wspomniał), nie ważne co to za bas, ważne żeby było go dużo (to nie zarzut!)
  2. do tego - małe kolumny do dużego pomieszczenia, to nie zadziała...
  3. 2 rozwiązania:
    1. podpiąć subwoofer (półśrodek, ale może zadziałać)
    2. wymienić przynajmniej kolumny na jakieś duże, może Magnaty faktycznie, z jakością basu u nich różnie, ale jest go dużo

Przyzwyczajony może i to prawda, ale ten boombox jak go nazwałeś naprawdę gra wybornie (poczytaj o nim w sieci). Poprostu spodziewałem się efektu wow - skoro kupuje głośniki które są 4x wieksze od tego boomboxa, a tutaj rozczarowanie. Ja nie twierdze ze te Elac’i grają zle, słuchałem na nich jazzu i muzyki instrumentalnej i można powiedzieć ze brzmi to faktycznie wybornie, ale to nie są zupełnie moje klimaty. Muzyka której słucham brzmi na tym zestawie „płasko” a wzmacmacnianie tonów niskich na amplitunerze powoduje ze bardzo się uwydatnia średnica i niskie tony ale zdecydowanie te z tych ostrych rejestrów 100-200Hz.

Ja natomiast potrzebuje przetworników które będą grał miękko, zwiewnie i bez wysiłku, a przede wszystkim to co pisze już któryś raz - powinny wykazywać dynamikę przy niskich głośnościach - nie wiem czy dobrze się wyraziłem ale chodzi o to aby głośniki wydobywały z siebie niskie tony i grały pełnym pasmem przy niskich nastawach. Czuć ze Elac są twarde i nie chętne do lekkiego grania, czuć ze potrzebują mocy żeby je napędzić, mam wrażenie ze są wręcz ociężałe 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto by pomyśleć  o solidnym obciążeniu niskich rejestrów subwooferem skoro taki charakter grania (niskie basowe dzwieki) lubi autor z jego harmana. Zawsze mozna odpowiednio mocno podkręcić na panelu aktywnym subwoofera by dał efekt "grania basem" nawet przy niskich poziomach głośności monitorów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

powinny wykazywać dynamikę przy niskich głośnościach - nie wiem czy dobrze się wyraziłem ale chodzi o to aby głośniki wydobywały z siebie niskie tony i grały pełnym pasmem przy niskich nastawach

Moim zdaniem to jest kolejna sprawa i raczej amplituner stereo typu Yamaha 602 może nie spełnić tych oczekiwań, przeważnie tego typu granie jest zarezerwowane dla lepszej klasy wzmacniaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Wasilewski napisał:

Ja natomiast potrzebuje przetworników które będą grał miękko, zwiewnie i bez wysiłku, a przede wszystkim to co pisze już któryś raz - powinny wykazywać dynamikę przy niskich głośnościach - nie wiem czy dobrze się wyraziłem ale chodzi o to aby głośniki wydobywały z siebie niskie tony i grały pełnym pasmem przy niskich nastawach. 

Spróbuj jeszcze tego loudnessa. On jest w tej Yamasze dobrze pomyślany, tylko działa niezgodnie z intuicją. Daj go na maksa w lewo, a potem zwiększaj głośność główną gałką, aż do poziomu głośności, który potrzebujesz. Może uznasz, że jest lepiej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...