Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

44 minuty temu, Piotr Wasilewski napisał:

Przyzwyczajony może i to prawda, ale ten boombox jak go nazwałeś naprawdę gra wybornie (poczytaj o nim w sieci). Poprostu spodziewałem się efektu wow - skoro kupuje głośniki które są 4x wieksze od tego boomboxa, a tutaj rozczarowanie. Ja nie twierdze ze te Elac’i grają zle, słuchałem na nich jazzu i muzyki instrumentalnej i można powiedzieć ze brzmi to faktycznie wybornie, ale to nie są zupełnie moje klimaty. Muzyka której słucham brzmi na tym zestawie „płasko” a wzmacmacnianie tonów niskich na amplitunerze powoduje ze bardzo się uwydatnia średnica i niskie tony ale zdecydowanie te z tych ostrych rejestrów 100-200Hz.

Ja natomiast potrzebuje przetworników które będą grał miękko, zwiewnie i bez wysiłku, a przede wszystkim to co pisze już któryś raz - powinny wykazywać dynamikę przy niskich głośnościach - nie wiem czy dobrze się wyraziłem ale chodzi o to aby głośniki wydobywały z siebie niskie tony i grały pełnym pasmem przy niskich nastawach. Czuć ze Elac są twarde i nie chętne do lekkiego grania, czuć ze potrzebują mocy żeby je napędzić, mam wrażenie ze są wręcz ociężałe 

W Twoim boomboxie na bank sjest mocno podkręcony filtr loudness.

 Dlatego pisałem wyciągnij nastawy EQ z tego boomboxa.

 Jest tez inne wyjście ( moim zdaniem jedyne ) podłącz kompa pod wzmacniacz, na kompie zainstaluj jakiś player z korektorem .

 Włacz sobie muzę i testuj z nastawami. Trochę to potrwa ale znajdziesz nastawy któe Ci pasują.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Osobiście radził bym koledze wybrać się na odsłuch, jeżeli ma taką możliwość i zrobił test, podpiął pod te Elac lepszej klasy piec,a później na odwrót pod Yamahę 602 inne kolumny i posłuchał na niski poziomach głośności, obydwu rozwiązań.

Wiadomo że akustyka może mieć tu jeszcze duży wpływ,bo nie wiemy jak to wygląda,u autora tematu,ale miałby częściowo jakiś podgląd czy któryś z tych sprzętów co ma obecnie w innej konfiguracji ma szansę spełnić wymagania.

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gienas napisał:

W Twoim boomboxie na bank sjest mocno podkręcony filtr loudness.

 Dlatego pisałem wyciągnij nastawy EQ z tego boomboxa.

 Jest tez inne wyjście ( moim zdaniem jedyne ) podłącz kompa pod wzmacniacz, na kompie zainstaluj jakiś player z korektorem .

 Włacz sobie muzę i testuj z nastawami. Trochę to potrwa ale znajdziesz nastawy któe Ci pasują.

 

Jest to jakieś wyjście,m z tym EQ, ale tak na szybko sprawdziłem charakterystyke tych Elaców generatorem częstotliwości. Te głośniki nie grają ponieważ mają ogromną wyrwę w przeboszeniu niskich częstotliwości. Rezonują dobrze pomiędzy 200- 100Hz natomiast poniżej ok 95Hz zaczyna całkowicie zanikać rezonans, membrana nie wytwarza żadnej fali uderzeniowej, pracuje mocno, pompuje powietrze przez BR i to tyle...

 Natomiast ciekawym zjawiskiem jest to ze kolumny ponownie ożywają ponieważ bardzo przyjemny rezonans zaczyna się pojawiać przy ok 45Hz na krótko bo gdzieś przy 32Hz wszystko się kończy, nie mniej jednak mam wrażenie że te kolumny mają poprostu skopaną charakterystykę, albo poprostu są nie do tego do czego je zakupiłem :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kraft napisał:

Jeśli coś sprawdziłeś, to tylko akustykę swojego pomieszczenia w miejscu, gdzie odsłuchiwałeś. Nic więcej. Przesuń się o metr, a wyjdzie Ci coś innego.

Przestawiałem, nic to nie wnosi. Membrany poprostu nie rezonują poniżej 95Hz tak jakby była jakaś zwrotnica, odcina je i koniec zabawy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz granie tego Harmana to oddaj  Yamaszkę, Elaki i bierz Phantom Reactor 600 Devialeta.  Przestaniesz się zadręczać czy to wina wzmacniacza,  kolumn, akustyki czy czort wie jeszcze czego. Będziesz miał za to coś co robi opad szczeny, szczególnie w gatunkach, których słuchasz. 

Miałem okazję obcować dość regularnie z produktami Devialeta i choć nie jest to audiofilskie granie, to z opisu wynika, że wcale takiego nie potrzebujesz. 

Przy okazji witam wszystkich serdecznie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gienas napisał:

Generator do kolumn, a czym odsłuch?

 Coś mało prawdopodobne coby kolumny grały niepełnym pasmem. Podana charakterystyka "od - do" kolumn MUSI się zgadzać, jeśli nie reklamuj je.

 

No mój harman reaguje w pełnym paśmie na ten generator,  bez znaczenia gdzie jest ustawiony, oczywiscie jak jest w rogu pokoju to rezonans jest potężniejszy natomiast te te Elac’i nie wydają z siebie żadnego rezonansu poza mocną pracą membrany i wydmuchiwanie powietrza przez BR.
 

A żeby już tak dobić leżącego to z Bassreflexów wydmuchując jakieś klaki, wyglada to jak jakaś biała watolina, pewnie wytłumienie bo widać biały dywan w otworze. Ogólnie jakość wykonania tych głośników pozostawia bardzo wiele do życzenia. Brak w nich jakichkolwiek gumek do ustawienia - stawia się je okleiną przez co bardzo się ślizgają i przy większych głośnościach jeżdżą po komodzie. Zaraz będą porysowane albo zlecą i się rozbiją (wiem ze można „se” podoklejac gumki, ale sorry w kolumnach za 1600pln to już by wyladało zrobić to fabrycznie). Kolejna kwestia to jakość okleiny - marnie to wyglada, na rogach okleina jest uniesiona, widać ze nie przylega nie została dobrze przyprasowania. Na obu kolumnach jest tak samo. No i ostatnie to terminale - są blisko siebie przez co bardzo niewygodnie dokręca się kabel, No i ich jakość - nakrętki w kolorze złotym, nie są miedziowane tylko chromowane, czy patynowane na kolor (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa) przez co podczas dokręcania zacinają się bo jak wiadomo chrom po chromie nie będzie na sucho dobrze chodził. Poza tym stosowanie lepszych kabli przy terminalu chromowanym mija się chyba z celem....

6 minut temu, Expat napisał:

Jeśli lubisz granie tego Harmana to oddaj  Yamaszkę, Elaki i bierz Phantom Reactor 600 Devialeta.  Przestaniesz się zadręczać czy to wina wzmacniacza,  kolumn, akustyki czy czort wie jeszcze czego. Będziesz miał za to coś co robi opad szczeny, szczególnie w gatunkach, których słuchasz. 

Miałem okazję obcować dość regularnie z produktami Devialeta i choć nie jest to audiofilskie granie, to z opisu wynika, że wcale takiego nie potrzebujesz. 

Przy okazji witam wszystkich serdecznie. 

 

Witam witam :)

 

ja nigdy nie pisałem ze szukam audiofilskiego grania, dlatego tez zastanawiałem się nad amplitunerami kina domowego bo on ma te wszystkie bajery tylu EQ, loudness, tryb nocny i kupę innych nastawów DSP. Nie miej jednak chłopaki na tym forum mówili ze dzwiek z kina  domowego to nie jest dzwiek, ze to nie gra poprawnie, i stereo będzie lepsze. Wychodzi na to ze dla mnie chyba nie... No chyba ze wymiana tych kolumn diametralnie zmieni sytuacje w co powoli powątpiewam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maverick2005 napisał:

Podsumowując trochę,moim zdaniem jest więcej minusów niż plusów z tego zestawu, więc ja bym zwrócił sprzęt,bo szkoda kasy tracić,co ewidentnie nie spełnia twoich oczekiwań.

Trochę tak jest, poza rozczarowaniem ze sposobu brzmienia, dziś przyjrzałem się kolumnom od strony wykonania i jest bardzo średnio powiedział-bym :( było by ok gdyby to były Magnaty za 500pln, ale to są monitory za ponad 1600pln a to chyba już nie jest półka ultra budżetowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

Brak w nich jakichkolwiek gumek do ustawienia - stawia się je okleiną przez co bardzo się ślizgają i przy większych głośnościach jeżdżą po komodzie. Zaraz będą porysowane albo zlecą i się rozbiją

Większość monitorów nie ma gumek,przeważnie takie kolumny stawiasz na standy, uchwyty,itp.,to nie mini wieża lat 90😉

 

26 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

Kolejna kwestia to jakość okleiny - marnie to wyglada, na rogach okleina jest uniesiona, widać ze nie przylega nie została dobrze przyprasowania. Na obu kolumnach jest tak samo. No i ostatnie to terminale - są blisko siebie przez co bardzo niewygodnie dokręca się kabel, No i ich jakość - nakrętki w kolorze złotym, nie są miedziowane tylko chromowane, czy patynowane na kolor (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa) przez co podczas dokręcania zacinają się bo jak wiadomo chrom po chromie nie będzie na sucho dobrze chodził.

Co do jakości wykonania w dzisiejszych czasach różnie to wygląda u wielu producentów z drugiej strony nie oczekuj w sprzęcie audio przy takiej kwocie jakiegoś super wykonania,wiem że dla niejednego 3.5tys.zł to nie jest mało,ale trzeba też spojrzeć na to realnie że w świecie audio taka kwota w nowym sprzęcie to tylko zalążek, prędzej można coś znaleźć w używkach z wyższej półki.

Dlatego tu na forum cały czas powtarzane jest odsłuch, odsłuch to podstawa,sam widzisz po sobie jak łatwo w audio zaliczyć wtopę,nie trafić w swoje oczekiwania,gusta,itp., i przede wszystkim stracić kasę, dobrze jeszcze jak mamy możliwość zwrócenia sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wojtek M napisał:

Ustawienie odcięcia subwoofera znajduje się w aplikacji Musiccast, przynajmniej tak jest w R-N803.

Ja u siebie nie widzę takiego ustawienia, może masz suba i wtedy aktywuje się taka opcja?. Ewentualnie możesz wskazać gdzie szukać? Nie wierze też aby fabrycznie było ustawione odcięcie, a sprzęt mam prosto z fabryki.

Tam gdzie zakupiłem sprzęt Chlopaki proponują mi dosłanie na testy Indiana line tesi 261. 
co sądzicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeżeli masz sprzęt zupełnie nowy to proponuję poużywać go kilka dobrych dni. Sam zakupiłem Yamahę R-N803D jakiś czas temu i byłem lekko zrospaczony ;) Nie wiem, być może to była kwestia przyzwyczajenia do starego sprzętu (Teac, starsza seria mini wież - Reference 300), ale jak uruchomiłem Yamahę to dźwięk był tak płaski, że załamka. O dziwo, po kilku dniach pojawił się jakikolwiek bas, brzmienie znacząco się poprawiło, dodam, że kolumn nie zmieniałem (Dali Concept 1, tak, wiem, pewnie każdy tutaj je wyśmieje, ale z Teac'iem grały bardzo zadowalająco). Ciężko było mi w to uwierzyć, ale pamiętam dokładnie pierwszy odsłuch Yamahy. Sprzętu nie oddałem, być może z czasem pomyślę o wymianie kolumn, choć teraz gra już całkiem przyjemnie, zapewne też jest w tym trochę udziału YPAO.

Pozdrawiam

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Wasilewski napisał:

Jest to jakieś wyjście,m z tym EQ, ale tak na szybko sprawdziłem charakterystyke tych Elaców generatorem częstotliwości. Te głośniki nie grają ponieważ mają ogromną wyrwę w przeboszeniu niskich częstotliwości. Rezonują dobrze pomiędzy 200- 100Hz natomiast poniżej ok 95Hz zaczyna całkowicie zanikać rezonans, membrana nie wytwarza żadnej fali uderzeniowej, pracuje mocno, pompuje powietrze przez BR i to tyle...

 Natomiast ciekawym zjawiskiem jest to ze kolumny ponownie ożywają ponieważ bardzo przyjemny rezonans zaczyna się pojawiać przy ok 45Hz na krótko bo gdzieś przy 32Hz wszystko się kończy, nie mniej jednak mam wrażenie że te kolumny mają poprostu skopaną charakterystykę, albo poprostu są nie do tego do czego je zakupiłem :(

to jakaś abstrakcja

sprawdź jeszcze raz czy podłączyłeś prawidłowo druty - zrób zdjęcia i wstaw

sprawdź w menu jaką masz ustawioną impedancję dla kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JaZz napisał:

pasmo przenoszenia 44Hz – 35 000Hz

Bo mówimy o tych? https://www.q21.pl/elac-debut-2-0-b6-2.html

No to one za nisko to nie schodzą... 

Pismo pismem, ale schodzą niżej, nie zmierzę przy jakim ciśnieniu akustycznym i ile ponizej średniej z pasma ale mruczą, co z tego jak powyżej tych 45Hz wszystko umiera i pojawia się dopiero chwile przed 100Hz. Zapewne stąd ten tłukący bas. Gadałem przed momentem z kumplem - powiedział mi ze te Elac’i w ogole się nie nadają do Yamahy i ze to kolumny bardziej dla „krejzoli dźwiękowych” niż dla przeciętnego słuchacza. A wszyscy w necie piszą ze świetne do Yamahy, bo marketing audioklanu działa prężnie w necie - podobno to ten sam dystrybutor i robią bundle z Yamahą bo wtedy jest dobra cena... ja właśnie tak to zakupiłem :/

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

to jakaś abstrakcja

sprawdź jeszcze raz czy podłączyłeś prawidłowo druty - zrób zdjęcia i wstaw

sprawdź w menu jaką masz ustawioną impedancję dla kolumn

No chłopie, ja z wykształcenia jestem niskopoziomowy architektem układów scalonych - wiem jak „działa” prąd ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Wasilewski napisał:

Gadałem przed momentem z kumplem - powiedział mi ze te Elac’i w ogole się nie nadają do Yamahy i ze to kolumny bardziej dla „krejzoli dźwiękowych” niż dla przeciętnego słuchacza. 

Każdy inaczej słyszy skoro tak ci nie pasuje ten zestaw Yamaha/Elac to go oddaj i jedź na odsłuchy innych marek. 

,,krejzoli dźwiękowych" a ten kumpel co ma Altusy 😁😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, JaZz napisał:

😏😏

Akurat ma STX’y jakies podłogowe, stare jak świat i do tego równie stary wzmacniacz i gra to poprostu przepięknie 

5 minut temu, Fafniak napisał:

wyluzujcie

bo brniecie w zła stronę

"o krejzolach dźwiękowych" to prawda tyle że te kolumny to nie poziom krejzolstwa ;)

@Piotr Wasilewski

już pisałem, oddaj wszystko do sklepu i przejedź sie posłuchać co jest na rynku i co tobie będzie pasowac bo kupowanie w ciemno kończy sie źle.

Tak tez zrobie, oddam ten zestaw, zrobie jeszcze rekonesans bo chyba już bardziej potrafię wyartykułować czego oczekuje, No i podjade gdzieś i posłucham. Co do krejzolstwa - owszem nie ta półka, ale z tego co czytałem to te monitory takie trochę mają aspiracje,być neutralnym i przekazać to co zostało nagrane, nic od siebie - ja widocznie nie dojrzałem do tego typu dźwięku. 

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

Spróbuj jeszcze tego loudnessa. On jest w tej Yamasze dobrze pomyślany, tylko działa niezgodnie z intuicją. Daj go na maksa w lewo, a potem zwiększaj głośność główną gałką, aż do poziomu głośności, który potrzebujesz. Może uznasz, że jest lepiej.

Jesteś geniuszem :)))

loudness zmienia dźwięk nie do poznania :)

pobawiłem się tym parametrem, on chyba przesuwa prawo/lewo częstotliwość podbicia bas/sopran. loudness ustawiłem gdzieś na -15dB czyli połowa skali i pojawił się niski bas, do tego przesunęło go wyraźnie w dół już tak nie tłucze jak drewnianą chochlą w drzwi kartonowe, środek tez się uspokoił ale zostały przyjemne wysokie. Poprawa jest bardzo ale to bardzo na plus, No ale do ideału jeszcze brakuje. Myśle ze muszę pokombinować z innymi kolumnami.

 

@JaZz te Klipsch’e co proponowałeś to trochę nie mój budżet.

ja z kolei mam przeczucie do tych magnatów Supreme 202 lub Tempus 33. Dobrze im z oczu patrzy :) Zaryzykuje i wezmę może te pudła przybliżą mnie jeszcze bardziej do tego czego oczekuje 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...