Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Kolego Piotr ja posiadam Yamahę rn602 z magnatami supreme 1002 (podłogowe) i gra to całkiem super więc może spróbuj magnaty bo one charakterystykę powinny mieć podobną.

Fajnie, że Loudness poprawił Ci dźwięk, też go lubię używać.

Ale zanim zmienisz kolumny weź jeszcze ustaw w amplitunerze impedancję na 4ohm, bo domyślnie masz na 8ohm ustawione (wyłączasz przyciskiem ampli, trzymając przycisk "return" włączasz ponownie ampli, ampli wejdzie w ustawienia zaawansowane, pokrętem "select" ustawiasz na 4ohm, wyłączasz ampli i po ponownym włączeniu masz już ustawione 4ohm - słyszalne będzie charakterystyczne podwójne pyknięcie podczas włączania ampli). Poza tym w wejdź w ustawienia "Volume Trim" (na pilocie "option" i tam będzie) i ustaw +10 (ustawia się dla każdego źródła oddzielnie). Sprawdź powyższe ustawienia, powinno jeszcze się poprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, pablo83gt napisał:

Kolego Piotr ja posiadam Yamahę rn602 z magnatami supreme 1002 (podłogowe) i gra to całkiem super więc może spróbuj magnaty bo one charakterystykę powinny mieć podobną.

Fajnie, że Loudness poprawił Ci dźwięk, też go lubię używać.

Ale zanim zmienisz kolumny weź jeszcze ustaw w amplitunerze impedancję na 4ohm, bo domyślnie masz na 8ohm ustawione (wyłączasz przyciskiem ampli, trzymając przycisk "return" włączasz ponownie ampli, ampli wejdzie w ustawienia zaawansowane, pokrętem "select" ustawiasz na 4ohm, wyłączasz ampli i po ponownym włączeniu masz już ustawione 4ohm - słyszalne będzie charakterystyczne podwójne pyknięcie podczas włączania ampli). Poza tym w wejdź w ustawienia "Volume Trim" (na pilocie "option" i tam będzie) i ustaw +10 (ustawia się dla każdego źródła oddzielnie). Sprawdź powyższe ustawienia, powinno jeszcze się poprawić.

Impedancje mam ustawioną na 4ohmy bo kolumny są 6ohm. Poza tym ze wzmacniacz się bardziej grzeje różnicy nie słyszę. TRIM’em się nie bawiłem, ale z tego co wiem to jest to tylko do wyregulowania poziomów głośności dla różnych źródeł, czy ma tez inne zastosowanie dla poprawy dźwięku? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Wasilewski napisał:

Hej Panowie, a są jakieś dobre monitory z np 20cm basową membraną?. Takie nie za miliony monet

Monitor audio Silver 100 albo starsze Silver 2

9 godzin temu, Piotr Wasilewski napisał:

A tak z ciekawości pytam, bo te Elac’i to takie trochę oszukane 16,5cm - w rzeczywistości mają niecałe 13,7cm mierząc do zewnętrznej krawędzi zawieszenia.

Wszyscy producenci tak podają.

A tu znalazłem juz najlepsze jaja. Mimo że bardzo lubie te kolumny

obraz.thumb.png.52480663bf46882e94e1c494fcf87e01.png

 

Więc do tego trzeba się przyzwyczaić. Że wiekszośc producentów podaje bledną wielkość membran. Głównie basowych.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

A tu znalazłem juz najlepsze jaja. Mimo że bardzo lubie te kolumny

To nie są jaja. Spendor pisze prawdę. Kosz woofera jest ścięty, dlatego mieści się na nominalnie węższej od niego ściance.

Spendor_speaker_slider_A_LINE_2285x900-1.thumb.jpg.a09b789d24edf08a62e70b065b9d7612.jpg

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Mimo że bardzo lubie te kolumny

Bardzo mi się podobają te kolumny. Chciałem je nawet pożyczyć na odsłuchy, ale w sklepie powiedzieli, że nie mają egzemplarzy, bo kolumny są mało popularne wśród kupujących. Kiedyś mieli do posłuchania, ale klienci po odsłuchach rezygnowali, więc teraz mają tylko na zamówienie. Tobie się ich brzmienie podoba? Dobrze je oceniasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno sie podawać szerokosc membrany czyli czegoś co emituje dźwięk! A nie szerokosc kosza. Po co to komu? Rozumiem w projekcie DIY. 

Skoro podaja szerokosc z koszem (nie wiem po co) to niechże podaja również szerokosc wysokotonowego (uwzględniając szerokosc ringu aluminiowego wokoło - czyt. Przedni panel) - ale by były jaja dopiero. Np. RothOli miało szeroką płytę aluminiowa czołowa nie mowiac już o marce Jbl czy Klipsch z swoimi tubami wykladniczymi.

 W wysokotonowym jakoś można podać wymiar samej np. kopółki!

Ach ten marketing. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

Podaje się przekątną otworów montażowych kosza, przynajmniej kiedyś tak było 

O właśnie, o to mi chodziło - kiedyś dobierałem dystanse mdf do Focali i stąd tak mi się kojarzyło, że ta średnica zawsze dotyczyła wymiarów związanych z koszem a nie z samą membraną.

 

@Chyba Miro 84

I co by to dało? To czy membrana fizycznie ma 115mm czy 118mm czy 125mm zupełnie niczego nie oznacza. Standard montażowy to już znacznie bardziej popularna wartość i łatwiejszy w zrozumieniu punkt odniesienia.

Edytowano przez Jack Frost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Jack Frost napisał:

 

 

@Chyba Miro 84

I co by to dało? To czy membrana fizycznie ma 115mm czy 118mm czy 125mm zupełnie niczego nie oznacza. Standard montażowy to już znacznie bardziej popularna wartość i łatwiejszy w zrozumieniu punkt odniesienia.

Nie co by to dało? Tylko co to daję! Odp.... zamieszanie!

To wyobraź sobie ze producent podaje np. Mocowanie (rozzstaw śrób zamiast szerokosci kopółki) w tym modelu! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Nadal utrzymuje ze rzetelna informacja powinna podawać szerokość ukladu drgajacego a nie rozstawu srób, szerokosci kosza czy innych paneli bądź wstawek zintegrowanych z danym przetwornikiem! 

Screenshot_20210120-102927_Chrome.jpg

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To czy membrana fizycznie ma 115mm czy 118mm czy 125mm zupełnie niczego nie oznacza

Miedzy innymi Szerokość woofera w lwiej czesci odpowiada za fs głośnika. 

Wyobraz sobie dwa woofery o szerokosci kosza 18 a wewnatrz jednego jest membrana 16 a w drugim 12 (z takim samym xmax tego samego producenta) to juz mozna "wnioskować" ze 16 bedzie nizsze fs 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84

Ale właśnie o to chodzi aby tego zamieszania nie było, wszyscy zrównali się do jednego standardu bo tak jest dla wszystkich łatwiej. W specyfikacji technicznej można już sobie wszystko umieszczać, większość osób i tak tego nie czyta a nawet część z tych co czyta nie wybiera kolumn tylko na tej podstawie. Nie widzę sensu aby w materiałach marketingowych dodawać kolejną informację w postaci wymiarów samej membrany bo zaraz skończy się to jak gonitwa "na piksele" i pojawią się tabelki, że ktoś w swojej konstrukcji użył 111,0mm a ktoś 111,8mm.

Rozumiem, wyolbrzymiasz różnicę w średnicy membrany woofera między 120 a 160mm (czy takie różnice w ogóle występuj a tak często dla standardu 6,5"/165mm?).

Ja twierdzę, że w klasie kolumn sam rozmiar membrany nie decyduje stricte o tym, czy dany typ jest lepszy lub gorszy bo jest to zależne od dodatkowych elementów jak sama membrana, skrzynka, zwrotnica etc. które składają się na całą kolumnę. I cała kolumna podlega ewentualnej recenzji czy to profesjonalisty z urządzeniami do pomiaru czy zwykłego słuchacza w postaci klienta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość membrany niewiele mówi o osiągach kolumny na basie. To złożone zjawisko. Liczy się też materiał z jakiego membrana jest zbudowana, pojemność obudowy, odpowiednia siła napędu i jeszcze parę innych kwestii. 9,5-centymetrowe membrany (w rzeczywistości jeszcze mniejsze, bo w środku mają wycięcie na kołnierz tweetera) KEF LS50 dają nieźle basem nawet w 25 m2. A przecież ich membrany są absurdalnie małe. Nie ma się co wielkością membrany przejmować.

1889838100_LS50WirelessII_MineralWhite_details_uniQ.thumb.jpg.1bfddc19170e17e01a2736e755d97248.jpg

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jack Frost napisał:

Nie widzę sensu aby w materiałach marketingowych dodawać kolejną informację w postaci wymiarów samej membrany bo zaraz skończy się to jak gonitwa "na piksele" i pojawią się tabelki, że ktoś w swojej konstrukcji użył 111,0mm a ktoś 111,8mm.

Nie dodawać tylko umieszczac "jedynie" szerokosc ukladu drgajacego. Czyli jednocalowa kop[łka plus np. 16 woofer - tyle. Z całą reszta sie zgadzam. 

Ps: gonitwa na "pixele" to teraz jest bo podaje sie wlasnie szer. Kosza ktory nie ma absolutnie zadnego wplywu na dźwięk.

Ps2: Kraft wiadomo ze nie tylko szer. Ma wplyw na niskie - pisalem juz wczesniej o tym

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Nie ma się co wielkością membrany przejmować.

 

Nie zgadzam się. Oczywiście wielkość przetwornika tak jak napisałeś to jeden z czynników mających wpływ na ilość i jakość niskich tonów, ale ma ogromne znaczenie.

 

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

No nie ma. W LS50 drga w rzeczywistości tylko krążek o szerokości 2,5 cm. A bas jest lepszy niż z wielu trójdrożnych pakerów z 18-stkami (i to w 25 m2)

To Nie ma znaczenia ze to krążek. Jesli wewnatrz krążka nie ma dziury "na wylot". 

Jesli pogadasz z kimś od konstrukcji DIY to szybko Ci uzmyslowi ze jestes w błędzie. Ten sam woffer w szerszej lub węższej obudowie inaczej gra niskimi. Bo szerokość przedniego panelu ma wpływ podobnie jak to czy w kef-ie jest dxiura czy tez tweet w środku.

Poczytaj o baffle step!

Pozatym i tak nakwazniejszy jest wymiar zewnetrzny. Przelicz to na długość fali i zrób mu zwarcie akustyczne i pomierz mikrofonem. Wnioski wyciagnij Sam

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...