Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Było kiedyś (bardzo dawne czasy) u mnie takie czarne ptaszysko, grające na przetworniku nie większym niż 6" w obudowie tubowej. Nie ukrywam, iż byłem zaskoczony ile to daje basu jak na taki głośnik ale niestety po 15 minutach słuchania odpuściłem sobie. Ten bas był byle jaki, męczący nie do przyjęcia. Nie ma to jak przetwornik minimum 12".

WP_20160320_16_07_00_Pro.jpg

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że prezentowane tu horny to przerost formy nad treścią i są pokazywane jedynie jako ciekawostka lub sprzęt dla ludzi, delikatnie mówiąc, lubiących zabłysnąć. Dużo lepszą jakość basu można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich głośników niskotonowych zamiast tych wymyślnych hornów.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano ma proszę Państwa - fizyki nie da się oszukać.  A jak do tego chcemy jeszcze dodać dobrą odpowiedz impulsową + niskie zniekształcenia to bez 12" cali się nie obędzie. Duża średnica + sztywne zawieszenie, tego nic nie pobije (nawet super nowe wynalazki z przetwornikiem 8" i miękkim zawieszeniu...to taki głośnik nisko tonowy na sterydach). No ale to trzeba posłuchać takich konstrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tomek4446 napisał:

To dlaczego jak wstawię swoje ProAc Response One SC do pokoju dziennego / 23 m2/ to bas znika , a w sypialni / 13 m2/ jest go aż nadto. Czy to jednak nie wielkość membrany ma decydujące znaczenie?

Myślę, że akustyka pomieszczenia jest głównym powodem. W mniejszym, pierwsze mody występują przy wyższych częstotliwościach, które dodatkowo mogą się niefortunnie pokrywać ze strojeniem kolumn. Trzeba też zauważyć, że niskie częstotliwości w muzyce to bardziej 60Hz niż 30, czyli okolice podbić w pomieszczeniu 13m2. W większym pomieszczeniu pierwsze rezonanse (najmocniejsze) występują niżej, niż monitory są w stanie skutecznie przenieść, dlatego są wzbudzane w mniejszym stopniu.  Wniosek z tego taki, że poprawniej grają w salonie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, elektron6 napisał:

Ano ma proszę Państwa - fizyki nie da się oszukać.  A jak do tego chcemy jeszcze dodać dobrą odpowiedz impulsową + niskie zniekształcenia to bez 12" cali się nie obędzie. Duża średnica + sztywne zawieszenie, tego nic nie pobije (nawet super nowe wynalazki z przetwornikiem 8" i miękkim zawieszeniu...to taki głośnik nisko tonowy na sterydach). No ale to trzeba posłuchać takich konstrukcji.

Dokładnie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Rega napisał:

Pewnie zbyt mało słyszałem, ale te kilka rodzajów kolumn z głośnikami szerokopasmowymi, których słuchałem, nigdy nie odtworzyły niskich tonów na zadowalającym mnie poziomie. Pewnie mam zmanierowany słuch🤪, pomimo, że subwooferów nie używam na codzień. Wystarczy mi realne 18 Hz z moich postawowych kolumn.

Mnie ciagnie do budowy TL. Podobno Zalety br - rozciagniecie i OZ - impuls. Wady - rozmiar

Kiedyś pewnie zbuduje, tym bardziej ze mam juz projekt "regulowanej długości portu linii" jako urzadzenie testowe.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 zanim weźmiesz się za budowe tego typu kolumn, dobrze byłoby abyś posłuchał jak one grają. I czy owo rozciągnięcie basu zaspokoi Twoje oczekiwania wobec właśnie ilości oraz jakości tego basu. Najlepszy bas jaki usłyszałem z kolumn szerokopasmowych to z Corali (symbolu mnie pamiętam). Jednakże pomimo to, że były to dość drogie konstrukcje to jednak i tak zwyczajnie mi nie odpowiadały. Średnich i wysokich tonów było dość, ale niskich stanowczo za mało. No, ale jak już wyżej pisałem, pewnie mam zmanierowany słuch, pomimo, że subów nie używam, a z KD wyrosłem już kilka lat wstecz. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rega napisał:

@Chyba Miro 84 zanim weźmiesz się za budowe tego typu kolumn, dobrze byłoby abyś posłuchał jak one grają. I czy owo rozciągnięcie basu zaspokoi Twoje oczekiwania wobec właśnie ilości oraz jakości tego basu. Najlepszy bas jaki usłyszałem z kolumn szerokopasmowych to z Corali (symbolu mnie pamiętam). Jednakże pomimo to, że były to dość drogie konstrukcje to jednak i tak zwyczajnie mi nie odpowiadały. Średnich i wysokich tonów było dość, ale niskich stanowczo za mało. No, ale jak już wyżej pisałem, pewnie mam zmanierowany słuch, pomimo, że subów nie używam, a z KD wyrosłem już kilka lat wstecz. 

Plusem układu regulowanego (tl) jest to ze po zaślepieniu miejsc głośników basowych (w razie niepowodzenia), uklad zmienia sie w regulowany bastrap (pułapka basowa). Tylko te wymiary całości :/

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

No skoro kolega Kraft pisał, że rozmiar głośnika dla basu nie ma znaczenia, to dlaczego nie?

Ja bym został jednak przy rozmiarze 6,5" i jeżeli to możliwe, opisał jednoznacznie czy sama membrana o średnicy jaka tam jest we wspomnianych "oszukanych" Elacach robi tak zauważalną różnice w porównaniu do innych konstrukcji z tego samego segmentu i tego samego typu. Ja jeszcze nie spotkałem się z recenzjami, w których ktoś by porównywał dwa modele i wspominał o tym, że w jednym membrana 121mm robi gorszą/lepszą robotę niż 116mm albo jest ograniczana/wspomagana przez resztę elementów konstrukcji.

Wjeżdżanie w stylu polskim, z całą husarią na plecach, z grającym hymnem w tle i twierdzenie, że jest różnica między 18" a 6,5" to IMO niepotrzebne wyolbrzymienie aby tylko stwierdzić coś co jest raczej na poziomie już samej teorii chyba dla wszystkich jasne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie, że fizyki się nie oszuka. Ale fizyka nic nie mówi o powierzchni membrany. Jak już, to mówi o objętości poruszanego powietrza (w jednostce czasu). A tak się składa, że mała membrana o dużym wychyle przepchnie tego powietrza tyle samo, co duża, ale o wychylająca się mniej.

Wielkość membrany jest jednym z wielu czynników wpływających na jakość basu. Tylko tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

No ale to trzeba posłuchać takich konstrukcji.

Kolejne kolumny uczyły mnie , że bas to nie ilość , ale ilość + jakość. Dopiero te dwa elementy razem mówią , czy dobrze dobraliśmy kolumny do elektroniki i pomieszczenia . Czy one same w sobie / kolumny/ są w stanie zachwycić nas różnorodnością w paśmie 20-250 Hz. , a tam naprawdę dużo się dzieje i warto mieć przetworniki zdolne to oddać. Codziennie z przyjemnością odkrywam , że bas to nie tylko pojedynczy dźwięk , to cała gama następujących po sobie i zazębiających się tonów.

Alteci mają 15" / 38,1 cm./ woofery , gumowe zawieszenie , membrana papier , przy tak dużych przetwornikach w pomieszczeniu 23m2 , użytkowym powinno dudnić jak cholera , a tak się nie dzieje. Dlaczego ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

A tak się składa, że mała membrana o dużym wychyle przepchnie tego powietrza tyle samo, co duża, ale o wychylająca się mniej.

Mój głośnik 18'' ma wychył maksymalny 8cm. Oblicz jaki wychył musiałby mieć ten Twój żeby przepchnąć taką samą ilość powietrza:-)

I już Ci mówię, że takich głośników nigdzie na świecie nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...