Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

43 minuty temu, seba3002 napisał:

Autor tematu 🤪

Ooo bardzo Ci dziękuje - widzę ze włożyłem kij w mrowisko, zostawiłem Was na 8h i w temacie przybyło 3strony postów :))

 

to i ja się wymądrzę - uważam ze powierzchnia membrany to jeden z ważniejszych czynników który odpowiada za poprawną reprodukcje tonów niskich. Oczywiscie można porównywać głośniki 10cm z 16cm i stwierdzić ze ten 10cm gra lepiej, tyle ze tu prawdopodobnie chodzi o coś zupełnie innego - konstrukcja tego drugiego jest po prostu spaprana. Gdyby ta 16-tka była tej samej jakości co 10cm to zagrało by to 4x lepiej. Najlepszym chyba przykładem jest tu Altus 300 który pomimo głośnika wielkości stadionu gra słabo i jest zjadany przez nie jedną konstrukcje z 20centymetrowym wooferem. Ale jeśli konstrukcja jest przemyślana, pudło dobrze obliczone, głośnik dobrze zestrojony z basreflexem czy samą skrzynią, No i jakość samego przetwornika jest wysoka - to tak powierzchnia membrany staje się tu najważniejszym i jedynym czynnikiem który wywołuje „fale uderzeniową”

dzwiek jest jak woda - wrzućcie do wody mały kamyk, a potem z tej samej wysokości worek cementu i obserwujcie jak się rozchodzi fala uderzeniowa.

co do różnic, jak tu ktoś pisał 115mm czy 126mm oraz ze to nie ma znaczenia - wg mnie ma, bo to w przeliczeniu na powierzchnie  jest całkiem sporo, owszem nikt tego nie analizuje bo nie ma to sensu i nie ma jak tego sprawdzić   - porównuje się dwie różne kolumny, a nie dwie takie same tylko po zmianie głośnika na mniejszy/większy ale tej samej jakości czy dokładnie tej samej serii.

to moje zdanie na ten temat :)

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, seba3002 napisał:

Bo wtedy każdy może zabłysnąc wiedzą i doświadczeniem 😉. Kolego @Piotr Wasilewski, to jakich kolumn szukasz i z czym mają grać 🙂? Bo się pogubiłem 🤪


dobrych, basowych z wyraźną górą, czyli grających skrajami w takie „V”. 
 

ogolnie to moje biadolenie już nie jest na czasie, loudness w n602 robi mega robotę, tylko musiałem się nauczyć go używać. Ponad to kolumny i elektronika chyba się wygrzewają, pewnie głównie chodzi o zawieszenie membran, gumy itd. Ale poprawa względem „godziny 0” jest gigantyczna, nie wierzyłem ze aż tak diametralnie może się to zmienić, ułożyć. Cuda Panie cuda. Podoba mi się nawet, choć i tak chce na testy dobrać jakieś inne kolumny i dokonać ostatecznego wyboru. Tak wiec plebiscyt na dobre basy i ostre soprany nadal trwa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mkk napisał:

No , czyli proces adaptacji słuchu się powoli kończy :D

A dobre basy i ostre soprany to Cerwin Vega :D Wymasuje klatę Tobie i sąsiadom też 

Napewno Wszystko po trochu :) choć jak dziś odpaliłem swoje żelazko (H/K go&play) No to on nadal gra „miodnie” :)

 

zastanawiam się tez nad wzięciem tej Yamahy RX-V4A i porównanie, potestowanie, tylko mam trochę wyrzuty sumienia ze chłopaki mi sprzęt spakują nowy, a ja go protestuje i potem oddam (No bo niby mam 2tyg.) No i będą mieli stratę bo to trafi na outlet. Może poszukam w jakimś dużym markecie, tam szkoda dla jednostki będzie mniejsza...

21 minut temu, Dedal75 napisał:

Ja myślałem że wiesz że graty wyciągnięte z kartonów nie grają jeszcze jak należy. Nawet jak nie slucham u siebie kilka dni to dopiero po ok 2 godz jest w miarę optymalnie 

Sprzęt nie pod prądem . Pzdr

Wiedziałem o tym, ale nie wiedziałem ze to będzie tak gigantyczna zmiana. Jestem przekonany ze to kolumny, bo membrany już nie są takie twarde jak na początku, choć co do jakości wykonania Elaców nadal mam duże wątpliwości - jest to made in China pełną gębą :/. pozostaje tylko mieć nadzieje ze na tym co ważne już nie oszczędzali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Wasilewski Śledzę cały temat i myślę, że ani Yamaha ani Elac to nie jest Twoje brzmienie. Faktem jest iż poprawa nastąpiła, ale chyba jednak nie to czego szukasz. Jak masz okazję to posłuchaj gdzieś połączenia Denon DRA-800H z kolumnami Polk Audio Signature S20E lub Q Acoustics 3030i jeśli budżet pozwoli. Co do tej serii kolumn Elac to nie jesteś pierwszą osobą, która twierdzi iż są fatalnie wykonane.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rafau napisał:

Super. Ciekawe jak wypadnie konfrontacja amp. stereo vs kino domowe w najnowszym wydaniu. 

Tez jestem ciekaw :)

BTW yamaszka + Elac 6.2 z dnia na dzień grają coraz lepiej, i nie jest to tylko kwestia osłuchania się, bo na przemiennie odpalam H/K GO&Play i jego początkowa przewaga już zanika, choć nadal brzmi genialnie jak na głośnik przenośny to zestaw stereo nadal się układa a membrany w Elacach produkują coraz więcej soczystego brzmienia.

naprawde nie sądziłem ze będę świadkiem tak ogromnej zmiany w porównaniu z zestawem wyjętym wprost z pudełka. Naprawdę WOW :)

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, JaZz napisał:

Nom, moje nowe aurory potrzebowały koło 200h żeby się wygrzać. 

A magnaty jadą nowe? 😏

200h to dużo, ale jeśli faktycznie tak jest ze kolumny nadal się układają i ta poprawa będzie postępowała, to odszczekam wszystkie wcześniejsze narzekania.

Tak, kupiłem nowe w MediaExpert, wielki moloch wiec jeśli chodzi o zwroty to nie mam skrupułów, szczególnie ze ostatnio przysłali mi używaną (oczywiscie jako nową) PS5 z brudnym białym padem i wyłamanym gniazdem HDMI, do dziś sprawa jest w toku, pewnie się skończy w sądzie bo oczywiście ME powtarza jak mantrę  „na taśmie pakowej jest napisane: sprawdz zawartość przy kurierze”

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

A niech sprawdzi i zobaczymy co powie :)

No tez jestem ciekaw, ale rozmawiałem z branżą i sporo osób twierdzi ze różnice być może są ale nie powalają już na kolana, tak jak w przypadku starszych modeli KD Yamahy. 
poza tym ogromnym atutem v4a jest obecność EQ co pozwala dzwiek bardziej spersonalizować. Ja nadal twierdze ze dzwiek w n602 w trybie pure direct jest płaski jak naleśnik, przytłumiony i pozbawiony skrajów pasma, natomiast wielu twierdzi ze jest to najczystsza i najpiękniejsza postać dźwięku... że jest naturalnie to się zgodzę, tylko ze ja od początku pisałem ze nie szukam sprzętu do odzwierciedlenia w 100% tego co twórca przelał na płytę. Dziś przekonam się na własnej skórze czy było warto się trochę potrudzić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Wspomnę tylko ze naturalnie a neutralnie to nie jest to samo 😛

No ja wiem ze nie szukasz neutralności. Szukasz swojego brzmienia i to nic złego IMO. To ma się tobie podobać a nie panom kolegom z forum. 😛

Masz racje, ale myśle że oba te słowa mają tutaj zastosowanie :)

no nic, sprzęt już mam w bagażniku, kończę robotę, lecę do domku i będę się bawił.

Magnaty Tempus 33 już oglądałem i tak na pierwszy rzut oka są lepiej wykonane niż Elac 6.2. Mam na myśli tu jakość okleiny i to jak jest wykończona na krawędziach, co do reszty nie wypowiadam się, wyjdzie w praniu.

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. 
zgodnie z obietnicą wracam z garścią spostrzeżeń. Sprawa nie jest prosta, bo zanim ocenie to co najważniejsze - czyli dźwięk, to zacznę od wyglądu RX-V4A. Jak wiadomo na temat gustów się nie dyskutuje, ale to chyba tu leży aktualnie mój problem przez który nie potrafię dokonać wyboru. V4A to okropnie paskudny kawał klocka. Wszystko wyglada tandetnie, jest plastikowe, gałki chwieją się na wszystkie strony, szczególnie ta mała zwana selektorem sprawia wrażenie jakby miała zaraz odpaść. Wyświetlacz To jakiś żart inżyniera Yamahy - wyglada i działa jak wyciągnięty z chińskiej domowej stacji pogodowej za 50pln lub centralki alarmowej z końca XX w. Serio nie rozumiem czemu Yamaha zrobiła takiego frankenstein’a. Tam poprostu nic do siebie nie pasuje na tym panelu.
Teraz dźwięk. No cóż, jak odpaliłem v4a to po 10sekundach odsłuchu stwierdziłem - tak Panowie mieliście racje Kino domowe jest do kina a stereo do stereo :). Ale im dalej zacząłem zagłębiać się w gąszcz ustawień tym było lepiej. Dzięki precyzyjnymu EQ, funkcjom poprawy dźwięku udało mi się na testowych próbkach ustawić dźwięk niemal identyczny jak na R-N602. I wcale nie przejaskrawiony jakimiś efektami DSP. Bawiąc się dalej doprowadziłem ze w Elac 6,2 wróciło życie. V4A + Elac grają bardzo dynamicznie, potężnie, bardzo selektywnie i krystalicznie czysto. Nareszcie jest w nich potęga przy niskich głośnościach, mruczący bas, ale nie męczący i nie taki subwooferowy. Nareszcie ujarzmiłem środek pasma i Elac’i już się tak nie drą i nie zagłuszają góry. Wrócę do Was jak jeszcze potestuje ale na te chwile jeśli chodzi o dzwiek, a przede wszystkim dynamikę i wypełnienie pokoju muzyką to V4A poprostu miażdży 602.

pewnie zaraz mnie tu zjecie ze głupoty opowiadam, ale może v4A właśnie daje mi to czego poszukuje. Wszystkie testy robiłem w trybie 2ch stereo. W trybie pure direct V4A gra identycznie płasko i bez przestrzeni jak R-n602.

 

krotko tez opisze Magnaty Tempus 33. Fajnie wyglądają, wykonanie 5/5, nie ma się do czego przyczepić - mają fajne stożkowe gumowe nóżki, aluminiowy szczotkowany pierścień i oprawa kopułki - prezentują się naprawdę ładnie. Jak grają? Do powiedzmy 1/3 głośności bardzo ładnie i podobnie do Elac 6,2 z tendencją do bardziej kleistego basu, ale przy większych głośnościach zaczynają się problemy z BassReflexem, otóż on zaczyna strasznie furgotać, słychać szmer pompowanego powietrza, przy niskich zejściach słychać to bardzo nawet z 3-4m, odgłos jakby łopotała tak jakaś szmata czy kartka papieru przysłaniała port. Moim zdaniem jest to fatalne i dyskwalifikuje te kolumny. Obie mają tak samo wiec nie sądzę aby to była wadliwa sztuka, poprostu BR jest złe dobrany, w złym miejscu, sam nie wiem ale tak to wyglada.  Elac’i grają czysto i mocno praktycznie do końca skali a z BR nigdy nie wydostają się żadne dodatkowe atrakcje dzwiekowe. Na te chwile Tempus 33 idą na zwrot, bez sekundy zastanowienia. Gozej mam z tym brzydkim kaczątkiem. Na plus jest jeszcze dzwiek w filmach - w trybie filmowym „Adventure” zaczyna być świetnie słychać dialogi co jest dla mnie bardzo ważne - R-n602 miało z tym problem bo damskie były za ciche, a męskie buczące (przez zbyt wyeksponowany środek pasma) co utrudniało zrozumienie.

 

cdn... :)

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PorkOne napisał:

A to furgotanie to nie przypadkiem niewyrabianie głośnika średnio-niskotonowego? :D
Jeśli zrobiłeś mocną V-ke na korektorze to musi być to...
Jak dla mnie to powinieneś sobie kupić jakieś duże podłogówki albo subwoofer. A nie jakieś popierdółki.

Elac’i nawet nie pokazują zmęczenia przy maksymalnej V i maksymalnej głośności :) poza tym to niemożliwe aby głośnik nie wyrabiał na 1/3 głośności on nawet za bardzo się nie wychyla tylko pompuje powietrze które świszcze w otworze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Wasilewski napisał:

Elac’i nawet nie pokazują zmęczenia przy maksymalnej V i maksymalnej głośności :) poza tym to niemożliwe aby głośnik nie wyrabiał na 1/3 głośności on nawet za bardzo się nie wychyla tylko pompuje powietrze które świszcze w otworze. 

Żal mi człowieka który kupi potem te kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...