Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

Czy mogę liczyć na poradę ws. Kolumn podstawkowych do Yamahy rx-v485 lub 685?

Tak wiem że to kino domowe...

Muszą to być kolumny podstawkowe, przetwornik ok 160mm i przyzwoitej jakości do słuchania muzyki w stereo.

Słyszałem że dobre są:

MAGNAT supreme 202

Magnat shadow 203

Magnat tempus 33

Indiana Line Nota 260

Może macie jakieś inne lepsze propozycje?

Chce przeznaczyć na parę nie więcej jak 1000-1500pln max 

Pozdrawiam Was

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

4 godziny temu, seba3002 napisał:

Czyli jednak wybrałeś amplituner AV? 

hej,

Tak miałam okazję zorganizować odsluch, i ja nie słyszę żadnej różnicy, oba grają tak samo czysto, dynamicznie i przestrzennie. Te różnice jeśli istnieją to słyszy je może 5% ludzi. To chyba jest tak jak "kolosalna" różnica w odsłuchu po wymianie kabla zasilającego na taki ładny i im droższy tym lepszy.

Lub może to kolumny też robią robotę bo kolega ma jakieś wypasione, Polk Audio A7? czy jakoś tak. Generalnie gra to tak że u mnie powoduje opad szczęki

40 minut temu, Na Temat Audio napisał:

Cześć,

Spójrz na kolumny Audiosymptom i6m, zmieszczą się w budżecie, to całkiem spora kolumna podstawkowa, 16 cm na basie, duża skuteczność, raczej życzliwe dla amplitunera.

Pozdrawiam,

Michał

Dzieki, obejrzałem je, ale są za duże (40cm wysokość i ponad 32 głębokie), są też pochylone ku górze a u mnie kolumny i tak będą stały ok 2m nad podłogą więc Nie chce pogłębiać  niekorzystnego ustawienia

A co myślisz o tych moich typach?

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako muzyka w tle, możesz kolumny postawić nawet pod sufitem. Ale jeżeli chcesz poważnie podejść do tematu, to przetworniki wysokotonowe (głośniki wysokotonowe) powinny być na wysokości uszu. Albo odpuść sobie i kup słuchawki. Serio.

Przeczytaj temat o prawidłowym umieszczeniu kolumn głośnikowych.

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 1Ender napisał:

Jako muzyka w tle, możesz kolumny postawić nawet pod sufitem. Ale jeżeli chcesz poważnie podejść do tematu, to przetworniki wysokotonowe (głośniki wysokotonowe) powinny być na wysokości uszu. Albo odpuść sobie i kup słuchawki. Serio.

Przeczytaj temat o prawidłowym umieszczeniu kolumn głośnikowych.

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Pozdrawiam

 

Ja wiem jak powinny być ustawione kolumny, nie przyszedłem tu po taką poradę, byłem w salonie rozmawiałem z ludźmi którzy się muzyką zajmują profesjonalnie i mówią że nie ma większego znaczenia dla odsłuchu to czy kolumna stoi na wysokości ucha, czy 50cm wyżej. Kopułka wysokotonowa ma zazwyczaj promiennik o szerokości kąta 30st, więc jak się słucha muzyki z odległości 3m to wysokość nie ma większego znaczenia. Ważne aby kolumna nie stała pod sufitem, nie waliła bassrefleksem w sciane czy była całkiem wciśnięta w róg pokoju. Sam jestem normalny, i rozmawiałem z normalnymi ludźmi z salonu top hi-fi, ja poprostu chce poznać Wasze zdanie nr dobrych i niedrogich monitorów. Swoje typy mam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

Ja wiem jak powinny być ustawione kolumny, nie przyszedłem tu po taką poradę, byłem w salonie rozmawiałem z ludźmi którzy się muzyką zajmują profesjonalnie i mówią że nie ma większego znaczenia dla odsłuchu to czy kolumna stoi na wysokości ucha, czy 50cm wyżej. 

Siedząc masz wysokotonowy na wysokości około 1 metra większość osób z tego forum tak słucha muzyki. Dokładając twoje 50 cm wychodzi 1.5 metra u ciebie kolumny na 2 metrach to nie jest dobre ustawienie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RLC napisał:

Siedząc masz wysokotonowy na wysokości około 1 metra większość osób z tego forum tak słucha muzyki. Dokładając twoje 50 cm wychodzi 1.5 metra u ciebie kolumny na 2 metrach to nie jest dobre ustawienie. 

Ja to wszystko wiem, ale pytanie było inne. 

Mało kto słucha muzyki trzymając się książkowych zasad ustawienia glosnikow, dba o akustykę pomieszczenia itd. 

Ludzie w domach żyją, chcą mieć funkcjonalne i ładne mieszkania. Mało kto pod porządkowuje swoje życie pod ustawienie czy rodzaj kolumn. Dla mnie muzyka ma być dodatkiem i absolutnie nie mam najmniejszej ochoty czegokolwiek w domu dostosowywać pod książkowe zasady odsłuchu. Jeśli tak miało by się kiedykolwiek zdążyć to poprostu zrezygnuje z muzyki w takim wydaniu o jakim dziś mowa i zakupie soundbar lub głośnik bluetooth. Muzyka też będzie grała i też będzie umilała wieczór.

 

Chce oczywiście wybrać możliwie jak najlepiej nie ingerując w wystrój salonu, ale nie przemebluje pokoju dla jedno czy nawet pięciokrotnie procentowego lepszego odsłuchu. 

 

Zatem do rzeczy - jakie podstawki na brzuszku do stereo w budżecie 1000-1500pln im taniej tym lepiej oczywiście jeśli ma to uzasadnienie jakościowe, bo jak wiadomo niejednokrotnie można zaplacic kupę kasy za coś co tak naprawdę tych pieniędzy warte nie jest, lub jest zbyt mała różnica w jakości aby uzasadnić dużo wyższą cene.

 

Będę wdzięczny za wszelkie Twoje jak i innych forumowiczów konstruktywne sugestie dotyczące doboru monitorów.

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.... najpierw piszesz ze gra super u znajomego na "wypasionym" sprzecie,  u siebie chcesz miec super w miare mozliwosci ale jesli nie to wrocisz do belki (soundbar) nie mowiac juz o kolumnach na 2 metrach. 

Wierz mi....

kiedyś za małolata byłem u pewnego gościa ktory miał monitory postawione na meblosciance! Takie wlasnie ok. 2metry nad podłogą... znałem te monitory i powiem że grały tam tak daremnie (w tamtym ustawieniu), że gdyby wtedy były belki to bym mu je polecił! Lepiej by na tym wyszedł. Wiec jesli tak to widzisz to może faktcznie dla Ciebie lepszym wyjsciem jest belka z subem... pozdr.

3 godziny temu, Piotr Wasilewski napisał:

kolega ma jakieś wypasione, Polk Audio A7? czy jakoś tak. Generalnie gra to tak że u mnie powoduje opad szczęki

 

38 minut temu, Piotr Wasilewski napisał:

Dla mnie muzyka ma być dodatkiem i absolutnie nie mam najmniejszej ochoty czegokolwiek w domu dostosowywać pod książkowe zasady odsłuchu. Jeśli tak miało by się kiedykolwiek zdążyć to poprostu zrezygnuje z muzyki w takim wydaniu o jakim dziś mowa i zakupie soundbar lub głośnik bluetooth.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dziwne.... najpierw piszesz ze gra super u znajomego na "wypasionym" sprzecie,  u siebie chcesz miec super w miare mozliwosci ale jesli nie to wrocisz do belki (soundbar) nie mowiac juz o kolumnach na 2 metrach. 

Wierz mi....

kiedyś za małolata byłem u pewnego gościa ktory miał monitory postawione na meblosciance! Takie wlasnie ok. 2metry nad podłogą... znałem te monitory i powiem że grały tam tak daremnie (w tamtym ustawieniu), że gdyby wtedy były belki to bym mu je polecił! Lepiej by na tym wyszedł. Wiec jesli tak to widzisz to może faktcznie dla Ciebie lepszym wyjsciem jest belka z subem... pozdr.

 

 

Powiedz mi kolego, czy na tym forum jest ktokolwiek kto potrafi odpowiadać na zadane pytania, czy tylko się wymądżać jak i co powinno być zrobione - powtarzam.mieszkam w domu a nie w studio odsłuchowym, muzyka ma uprzyjemniać wieczory i relaks a nie być zestawem do pomiarów laboratoryjnych. Póki co nadal nie otrzymałem odpowiwdzi na moje pytania. 

 

Będę wdzięczny 

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A Ty kolego umiesz czytać ze zrozumieniem? To jest odpowiedź! Nie sadze by ktoś nadwyrężał swoją reputacje doradzając monitory na 2 metrach... tyle w temacie!

A salonie tophi fi w Warszawie powiedziano mi że jeśli nie jestem "świrem-audiofilem" tylko chce słuchać normalnej muzyki a nie pojedynczych dźwięków i rozkładać je na czynniki pierwsze to ustawienie kolumn na tej wysokości nie ma większego znaczenia o one nie będą one odsłuchiwane w odległości np. 1m

Scena buduje się dalej a kopułka jak i głośnik srednio-niskotonowy ma szeroki zakres promieniowy więc sorry ale nie popadajmy w paranoję. Zaraz mi powiesz że przewód zasilający 230V ma znaczenie i jak go nie wymienię to nie da się słuchać muzyki, no sorry ale Twoje wypowiedzi są utrzymane właśnie w takim tonie. 

7 minut temu, audiowit napisał:

Weź soundbar. Jeśli wolisz monitory w tym ustawieniu, to jakiekolwiek.

Indiana Nota 260 czy magnat supreme 202?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, audiowit napisał:

Nie ma znaczenia, rzuć monetą.

To bardzo przykre, ze tak Ci powiedzieli.

Może powiedzieli prawdę, bo nie są naganiaczami co twierdzą że jak nie wydasz 10tys PLN na sprzęt to Ci uszy pourywa lub w przypadku mniejszego wiary kary - zwiędną. Jakoś w latach 90tych słuchało się muzyki na unitrze ws-303 i grało to perfekcyjnie- kolumny stały na regałach prawie w każdym.domu, a teraz czasy się zmieniły i trzeba sprzętu z kosmiczna technologią, kolumn ustawianych laserem, i salonu oklejonego materiałem dźwiękochłonnym. Dziękuję wam wszystkim za takie porady, chyba jednak zmykam na forum ludzi normalnie podchodzących do tematu, słuchających porostu muzyki bo tu fanatyzm Panowie uprawiacie a w dodatku nie odpowiadacie na pytania. Mimo wszystko dziękuję za poświęcony czas.

Edytowano przez Piotr Wasilewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałem wcześniej. 2m od podłogi, czy pod sufitem nie ma znaczenia jeżeli muzyka ma być w tle.

A jeżeli chcesz słuchać serio muzyki, to powinno się to robić zgodnie z zasadami akustyki.

Trochę pokory, bo Ty jesteś zielony i słuchasz pana z salonu, który "wie" o czym mówi, by sprzedać sprzęt, bo ma z tego prowizję.

Do tego chcesz amplituner kina domowego, by słuchać muzyki?!

Szkoda Twojego i naszego czasu na bezsensowne przepychanki słowne, bo i tak Cię nikt tu nie przekona. 

Idź do salonu na odsłuch posłuchaj zestawu z AMPLITUNEREM KINA DOMOWEGO, a później ze wzmacniaczem stereo tych samych kolumn. Pamiętaj aby pan z salonu postawił Ci kolumny 2 m nad ziemią, skoro to bez różnicy. 

A później posłuchaj na normalnej wysokości. I wyciągnij wnioski. Bo może Ty masz rację i pan z salonu, a wszyscy na tym forum się mylą.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, 1Ender napisał:

Dokładnie tak jak napisałem wcześniej. 2m od podłogi, czy pod sufitem nie ma znaczenia jeżeli muzyka ma być w tle.

A jeżeli chcesz słuchać serio muzyki, to powinno się to robić zgodnie z zasadami akustyki.

Trochę pokory, bo Ty jesteś zielony i słuchasz pana z salonu, który "wie" o czym mówi, by sprzedać sprzęt, bo ma z tego prowizję.

Do tego chcesz amplituner kina domowego, by słuchać muzyki?!

Szkoda Twojego i naszego czasu na bezsensowne przepychanki słowne, bo i tak Cię nikt tu nie przekona. 

Idź do salonu na odsłuch posłuchaj zestawu z AMPLITUNEREM KINA DOMOWEGO, a później ze wzmacniaczem stereo tych samych kolumn. Pamiętaj aby pan z salonu postawił Ci kolumny 2 m nad ziemią, skoro to bez różnicy. 

A później posłuchaj na normalnej wysokości. I wyciągnij wnioski. Bo może Ty masz rację i pan z salonu, a wszyscy na tym forum się mylą.

Pozdrawiam

Słuchałem w salonie, nie słyszę najmniejszej różnicy pomiędzy amplitunerem a np Yamahą n803d bo taką mieli w salonie podłączoną - oba dla mnie grają świetnie. Co do wysokości ustawienia - może ma to znaczenie dla audiofila - dla mnie nie ma bo tak jak sam napisałeś - przy słuchaniu muzyki jako tła nie ma to znaczenia - i to samo powiedzieli mi w salonie.

 

Zatem szukam kolumn które będą grały pełnym.zakresem.przy niskich glosnosciach, cykaly delikatnie sopranami ale aby niskie tony były slyszalne. 

Które będą lepsze Nota 260 czy Magnat 202 a może jakieś inne. Niestety wczoraj nie zapytałem.o to chłopaków z top hi-fi bo miałem dosłownie 30min czasu i musiałem lecieć dalej. Podpytam w poniedziałek ale dziś naprawdę liczyłem na Was, a dostałem wiadro złośliwości. Jeśli trafiłem tu na towarzystwo audiofilskie to serio napiszcie aby spadał bo nie pasuje tu do ogółu i poprostu poszukam porad w bardziej przyziemnych okolicznościach, nikt się na nikogo nie obrazi, ale serio jak mi ktoś pisze zebym sobie kabel zasilający wymienił bo nie da się bez tego słuchać to wybacz ale to nie jest miejsce dla mnie :(

 

Chciałem.kupic sprzęt do posłuchania muzyki i podglądania filmów, przedstawiłem.jakie mam warunki, nie mam niewiadomo jakich wymagan - raczej przeciętne, ale też chce wybrać możliwie jak najlepiej - jak mam kupić kolumny za 2000pln które zagrają odrobinę lepiej od tych za 500pln to po co ja mam się pakować w taki wydatek? Nikt tu nie przedstawił żadnych argumentów dlaczego warto wydać więcej lub nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...