Skocz do zawartości

[KD] Poddasze - 16m².


Scan Raw

Recommended Posts

Witam.

Poszukuję punktu zaczepienia, w kupnie pierwszego kina domowego. Pomieszczenie jest małe, i niskie, ale najgorsze w tym wszystkim jest, że podczas remontu, nie myślałem szczególnie o nagłośnieniu. Mam na myśli, zbyt bliskie umieszczenie TV przy ścianie okiennej. Co niestety, uniemożliwia postawienie kolumn na podłodze. Z plusów, wyprowadziłem gniazda za sofą.

Chciałby się zmieścić w budżecie 2500/3000pln, bez subwoofera. Co nie znaczy, że nie może być taniej.😉 Tym bardziej, że skłaniam się do sprzętu używanego. Po jednodniowym rozmyślaniu, doszedłem do rozwiązania z rozstawieniem kolumn. Moja propozycja jest zaznaczona na poniższych obrazkach.

Wstępnie wytypowałem Taga Harmony inmove + Amplituner bez zbędnych bajerów, który ktoś mi poleci w odpowiedzi. 😄

01.thumb.jpg.6c9550fb14eaf8271d6799f288b2ea6b.jpg02.thumb.jpg.27033793dc084f0c9569677a00ceb808.jpg03.thumb.jpg.4e0456c2d4b27cb7f52c1bd73a3d80a1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. System oparty o małe kolumny i da radę.
Ja bym jeszcze TV przesunął razem z szafką RTV w lewo. Dzięki temu frontowe kolumny byłyby szerzej (szersza scena z przodu).
Główne miejsce odsłuchu nie wyjdzie wtedy na środku kanapy ale to chyba nie problem.
Ewentualnie kanapa 20cm do przodu jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Już myślałem że to "beznadziejny przypadek". Może tego tak nie widać, ale siedząc na sofie, odległość od głowy do ściany wynosi 40cm po prostej. Czy głośniki podtynkowe, jako tylne nie będą lepsze? Zawsze to parę centymetrów.

Czym kierować się przy wyborze amplitunera? Nie chce kupować na wyrost, tak jak pisze S4Home, potrzebuje prostego amplitunera. Mam możliwość kupna AVR-X1400H, za 1000zł. Czy to dobra cena?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przeczytałem swój pierwszy post. I źle określiłem budżet na zestaw, chodziło mi cały czas, o sam zestaw 5.0, ale bez amplitunera.

Cały czas mam wątpliwości czy takie mikro zestawy będą miały "moc". Kierując się radami @Stolarz przesuwając lekko meble, wygospodarowałem miejsce na kolumny podłogowe, co prawda szukałem wąskich, ale wytypowałem taki zestaw: Indiana Line Nota 550X+240X+740X + Magnat Sub 202A\302A.

Z przystępnych cenowo wąskich kolumn, znalazłem jeszcze Taga Harmony Platinum F-60 Slim.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2021 o 07:14, Scan Raw napisał:

Jeszcze raz przeczytałem swój pierwszy post. I źle określiłem budżet na zestaw, chodziło mi cały czas, o sam zestaw 5.0, ale bez amplitunera

Masz już subwoofer? Bo bez tego kino to nie kino.

Dnia 16.01.2021 o 07:14, Scan Raw napisał:

Cały czas mam wątpliwości czy takie mikro zestawy będą miały "moc".

Patrząc na powierzchnię pomieszczenia to nie ma sensu moim zdaniem iść w podłogowe. Zestaw z "małymi" frontami też się super sprawdzi. Pamiętaj, że w kinie najważniejsze są centralny i sub. Sub odpowiada za niski tony więc podłogówki nie są aż tak niezbędne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak, kupiłem używany zestaw, monitor audio bronze, tylko czy surroundy mogą być dipolowe?

Nowy subwoofer do 1000zł, to magnat. A z używanych, co polecacie?

Ciężko jest się "wgryść" w temat audio, bardzo brakuje jakiegoś poradnika, typu za Xzł kup Y+Z, to zawsze jest od czego zacząć. A tak człowiek im więcej czyta, tym mniej wie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Taki poradnik mieliśmy kiedyś pisać

Taki poradnik to lektura kilku stron watkow i uzywanie funkcji search - mi to wystarczylo. Ale jak ktos chce miec na tacy....

Dnia 18.01.2021 o 16:42, Scan Raw napisał:

monitor audio bronze

Jakie kolumny z tej serii kupiles? Mam nadzieje ze podstawkowe, tylko nie miej pomyslow zeby je wieszac ani umiesczac wysoko. Fronty powinny byc na poziomie twoich uszu. Mozesz je postawic na szafce albo standach podlogowych, w przypadku postawienia na szafce pomysl o podstawkach aby wysokotonowe glosniki (te u gory) byly na poziomie uszy. W kinie jak i stereo wazne jest aby rozstaw byl co najmnie 2 metry stad rady aby zestaw przesunac od sciany. Tak w ogole to odleglosc frontow od miejsca odsluchu idealnie powinna byc rowna odlegosci miedzy frontami ewentualnie max 2 razy taka. Kolumny tylnie mozesz zamontowac na scianie - masa jest gotowych uchwytow typu BTech B77.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby przypadkiem uchwyty naścienne, nie pogorszą jakości dźwięku? Pytam czysto teoretycznie, bo w moim przypadku, i tak pewnie nie usłyszę różnicy.

Ściana okienna jest ocieplona od wewnątrz, płytą mineralną, w dotyku i wadzę przypomina gąbke florystyczną. Pewnie to trochę pomoże.

Edytowano przez Scan Raw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem stojaki z rury 3/4". Nie jest to może arcydzieło, ale stoi. Tylko jeszcze muszę dotoczyć kolce. Ogólnie jestem zaskoczony, tak dobrym basem, z tak małych kolum. Jeszcze tylko, ten nieszczęsny subwoofer. Ciągle się wacham, czy nie dołożyć do nowego.

IMG_20210125_170631.thumb.jpg.ab9f74f8b6c0debb095841b4888b5e4c.jpgIMG_20210125_173329.thumb.jpg.f98f016fd9a8c396891e3c9b03aef1cf.jpgIMG_20210125_173235.thumb.jpg.f122a6bd31acd33d7d0be7e465a9fe47.jpgIMG_20210125_173410.thumb.jpg.8d40d452a3bd6c10cfaef415d71c4f34.jpg

 

Edytowano przez Scan Raw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Scan Raw napisał:

Wykonałem stojaki z rury 3/4". Nie jest to może arcydzieło, ale stoi. Tylko jeszcze muszę dotoczyć kolce. Ogólnie jestem zaskoczony, tak dobrym basem, z tak małych kolum. Jeszcze tylko, ten nieszczęsny subwoofer. Ciągle się wacham, czy nie dołożyć do nowego.

IMG_20210125_170631.thumb.jpg.ab9f74f8b6c0debb095841b4888b5e4c.jpgIMG_20210125_173329.thumb.jpg.f98f016fd9a8c396891e3c9b03aef1cf.jpgIMG_20210125_173235.thumb.jpg.f122a6bd31acd33d7d0be7e465a9fe47.jpgIMG_20210125_173410.thumb.jpg.8d40d452a3bd6c10cfaef415d71c4f34.jpg

 

1/ Kolce to są potrzebne na gruby dywan, tutaj to bez sensu, tylko się nawkur...asz przy przesuwaniu i zniszczysz podłogę.
2/ Przesuń całą linię frontów do przodu na równi z półką na której stoi centralny i zobacz, czy nie jest lepiej. Co do zasady, nie powinny być tak blisko ścian, a centralny "odbija się" od pólki i miesza się odbity dźwięk z oryginalnym. 
3/ Do prawego głośnika proponuję ogarnać, gdzie jest miejsce pierwszego odbicia i dac tam cos do pochłaniania. 
4/ Dipole to dobra opcja w tej sytuacji.
5/ To wyższa szkoła jazdy, ale tutaj może się sprawdzić - możesz zrobić/kupić subwoofer i go wbudować w ten ukośny sufit. Temat do poczytania i przemyślenia. Oszczędzisz sporo przestrzeni. 
6/ Centralny powinien być jak najbliżej środka obrazu, czyli po prostu wyżej. Skieruj go też na uszy odbiorcy, nie genitalia.
7/ Jeśli amplituner ma Ci posłużyć, to proponuję w tej "szafce RTV" wywalić z tyłu ściankę, względnie można zostawić i wymusić obieg powietrza niskoobrotowym wentylatorem 14 cm (Arctic PWM Silent czy cos takiego). 
8/ Po jakimś czasie zobacz, czy przekręcenie L i R bardziej do środka, a potem na zewnątrz, nie pomoże uzyskać lepszego dźwięku. 

 

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...