Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

udało mi się załadować i zapisać ustawienie EQ i nawet nadać mu nazwę :) Zrobiłem podbicie wysokich dla filtra NOS , które podałeś.

Super 👍

 

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

Zalogowałem się na forum RME , jutro poczytam co tam Panowie mądrego piszą.

Jak tam będziesz to zapytaj o jakieś audiofilskie kabelki do swojego RME ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dedal75 napisał:

Ale wpadłem na sąsiednim forum na temat  o dac-ach i o RME pisze się m.in. że jest to ciemny  i wolny .

 

12 godzin temu, Dedal75 napisał:

Był porównywanym z Toppingm D90 i Chord Qutest.

A można linka do wspomnianego porównania. Akurat mam Toppinga D90 i zastanawiam się nad wymianą na RME (głównie ze względu na przetwornik AD w RME - żeby nie było, że Topping nie daje rady).
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78 Piotrek takich porównań RME do D90 znalazłem w sieci kilkanaście , ale nic konkretnego , są luźne wypowiedzi w stylu 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-d90-and-rme-adi-2-fs.13209/

ale może koledzy znajdą coś na czym się można będzie oprzeć.

@Fafniak , @JohnDoe a próbowaliście ustawić RME korzystając z filtrów wygenerowanych przez REW po pomiarze ? 

Wydaje się , że w ten sposób mamy gotowca. Można wprowadzić ustawienia oddzielnie lewego i prawego kanału , a więc precyzja powinna być duża.

REW filtry RME.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

 

A można linka do wspomnianego porównania. Akurat mam Toppinga D90 i zastanawiam się nad wymianą na RME (głównie ze względu na przetwornik AD w RME - żeby nie było, że Topping nie daje rady).
 

Chyba D/A 

A/D ma chyba wyższa seria pro FS R .Pzdr 

https://www.audiostereo.pl/topic/153873-przetwornik-dac-przegląd-rynku-w-poszukiwaniu-nowego-źródła/page/2/

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, tomek4446 napisał:

Wydaje się , że w ten sposób mamy gotowca. Można wprowadzić ustawienia oddzielnie lewego i prawego kanału , a więc precyzja powinna być duża

Ale w sensie takim że samodzielnie starasz się ułożyć krzywą w RME na podstawie wartości podanych przez program?

Nie. Nie miałem do czynienia z REW

Natomiast miałem spróbować w audirvanie włączyć plugin VST (chyba) który jest w stanie wygenerować program od pomiaru. nadal jednak nie wypozyczyłem sprzętu

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tomek4446 napisał:

próbowaliście ustawić RME korzystając z filtrów wygenerowanych przez REW po pomiarze ? 

Przyznaję, że nie próbowałem, chociaż miałem kiedyś umik1 na chwilę. Musiałbym się podszkolić jak to zrobić REW+DSP RME.  Może kiedyś jak pokażesz 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Toppinga nie słuchałem 

miałem qutesta i nie przypadł mi do gustu bo z nagrań na których mi zależy straciłem klimat (piszę o the doors) - rozebrał je na pojedyncze molekuły i brzmiało to okropnie

RME dając bardzo podobny poziom detalu nie rozwala tych nagrań. Wysokie nie iskrzą, może tego potrzebuje gość z twojego linku ...

Dla mnie RME jest właśnie takim "door kickerem" ale bez przejścia w efekciarstwo. Qutest był słabszy pod tym wzgledem.

Ale możesz obejrzeć jeszcze to :

 

Tylko czy to wszystko jest miarodajne ? Czy cokolwiek zgodzi się z twoimi wrażeniami?

Ja od dłuższego czasu wolę zdania "warto posłuchać" niż te wszystkie bajki internetowe

A jak niektóre osoby piszą "nie warto" to tym bardziej sobie wypożyczam. No ale to "po poznaniu" takich osób ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Nie. Nie miałem do czynienia z REW

 

2 godziny temu, JohnDoe napisał:

Przyznaję, że nie próbowałem,

A warto. Sam pomiar jest prosty jak budowa cepa. interpretacja pomiarów za to już nie. Nie musi być mikrofon UMiK 1 , może być nawet do kina domowego , lub jakikolwiek pojemnościowy . UMiK jest najprostszy , bo nie trzeba go kalibrować , nie potrzebuje zasilania , podpinamy USB do kompa i już. Na szczęście program sam generuje wartości G;F;Q wystarczy wklepać do RME.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek4446 napisał:

A warto. Sam pomiar jest prosty jak budowa cepa. interpretacja pomiarów za to już nie.

No właśnie, trzeba robić kolejny doktorat ;)   Kiedyś może znajdę czas na to, skoro mówisz, że:

 

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Na szczęście program sam generuje wartości G;F;Q wystarczy wklepać do RME.

- to już wiem jak robić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku REW nie trzeba się doktoryzować , w każdym razie jak chcemy wykorzystać ten program tylko do stworzenia krzywej domowej. Wszystko zrobi za nas , wystarczy zrobić pomiar kolumny lewej , potem prawej. Reszta to już gotowe dane do wprowadzenia do RME.

https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/eqfilters.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak tu masz ładnie opisane jak to zrobić:

 

Jedyne ogranicznie na RME że masz 5 pozycji z tego 2 pierwsze do 200Hz (ktoś mi pisał chyba tu na forum). Ja koryguje wyłącznie mody do 200Hz i wygląda to tak:

# Filter: ON PK Fc 41.9 Hz Gain 2 dB Q 6.679
# Filter: ON PK Fc 51.3 Hz Gain -13.2 dB Q 6.802
# Filter: ON PK Fc 66.1 Hz Gain -5.8 dB Q 33.045
# Filter: ON PK Fc 79.8 Hz Gain -8.4 dB Q 6.452
# Filter: ON PK Fc 149 Hz Gain -9.3 dB Q 6.63
# Filter: ON PK Fc 157 Hz Gain 6 dB Q 11.378

Manipulując wygładzaniem (np z 1/24 do 1/12) możesz zmniejszych ilość korekt

Co ciekawe, zmiana wzmacniacza nie zmieniła w ogóle charakterystyki... ;) tu napisałem o tym

https://www.audiostereo.pl/topic/77927-klub-atoll/page/202/?tab=comments#comment-5136705

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Jedyne ogranicznie na RME że masz 5 pozycji z tego 2 pierwsze do 200Hz (ktoś mi pisał chyba tu na forum)

Nie wiem w jakim modelu RME , ja mam u siebie , właśnie sprawdziłem , mogę zmienić co 1 Hz :

1. od 0 -500 Hz

2. od 500-1000 Hz

3. od 1000 - 5000 Hz

4. od 5000 - 10 000 Hz

5. od 10 000 - 20 000 Hz

Z płynnym przejściem między częstotliwościami.

Właśnie o ten filmik na YT mi chodziło , dzięki za wstawienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelu DAC jest chyba inaczej? 

Band 1, 2, 3 - regulacja zakresu od 20Hz do 20kHz

Band 4, 5 - regulacja zakresu od 200Hz do 20kHz 

1208167438_Screenshot(200)_LI.jpg.c853f0f06da8262df67421f3320f4949.jpg

 

No i teraz nie wiem, sprawdziłem w instrukcji modelu Pro - jest podane tak samo jak w DAC 🤔

Może sprawdź to jeszcze Tomek? 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem , nie wiem gdzie widziałem "0" , ale teraz skala zaczyna się od 20 Hz i na wszystkich pięciu ustawieniach / B1;B2;B3;B4;B5/ jestem w stanie się poruszać w zakresie 20-20k. Hz.

Tego nie rozumiem

" Regulacja od 20 Hz (pasma 200 Hz 4/5) do 20,0 kHz, w krokach od 1 Hz do 100 Hz. "

właśnie zmieniłem sobie podbicie 32 Hz i poszło bez problemu. Nie rozumiem tego " pasma 200 Hz 4/5 " .

Ale jutro potestuję.

Te zakresy które podałem są chyba po to ustawione w korektorze by było łatwiej się poruszać.

IMG_1890.JPG

 

IMG_1892.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

takich porównań RME do D90 znalazłem w sieci kilkanaście , ale nic konkretnego , są luźne wypowiedzi w stylu 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-d90-and-rme-adi-2-fs.13209/

Dzięki Tomek. To akurat czytałem :)

14 godzin temu, Dedal75 napisał:

Chyba D/A 

A/D ma chyba wyższa seria pro FS R

Dzięki za linka. Chodzi mi właśnie o wersję pro z przetwornikiem AD na pokładzie.

Po zastanowieniu, biorąc pod uwagę niezbyt spójny obraz wyłaniający się z porównań przeczytanych z różnych źródeł...

13 godzin temu, Fafniak napisał:

Tylko czy to wszystko jest miarodajne ? Czy cokolwiek zgodzi się z twoimi wrażeniami?

Ja od dłuższego czasu wolę zdania "warto posłuchać" niż te wszystkie bajki internetowe

... to będzie najwłaściwsze podejście do sprawy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Tego nie rozumiem

" Regulacja od 20 Hz (pasma 200 Hz 4/5) do 20,0 kHz, w krokach od 1 Hz do 100 Hz. "

 

10 godzin temu, JohnDoe napisał:

Band 1, 2, 3 - regulacja zakresu od 20Hz do 20kHz

Band 4, 5 - regulacja zakresu od 200Hz do 20kHz

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...