Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

7 minut temu, Dedal75 napisał:

Panowie ,a ten RME to u wszystkich z was gra z integrami ?

U mnie obecnie RME gra z integrą ale potencjometr VOL w integrze mam na godzinę 2 i mało kiedy ruszam.  Używam pre (VOL) z RME. 

Kiedyś RME służył mi  jako pre do końcówki i też było git.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnDoe , poruszyłeś temat który mnie ostatnio frapuje , czyli ustawienia głośności. RME mam podłączone do przedwzmacniacza a ten do monobloków. Mam więc teoretycznie podwójne sterowanie głośnością , zarówno działa RME jak i pre. Jak używałem DDRC-24 z wbudowanym DAC-iem to sytuacja była podobna i o ile pamiętam ustaliliśmy z kolegą Piotrem / @nowy78 /, że głośność w DDRC powinna być ustawiona na full , a dostosowywanie poziomu odsłuchu ma być z przedwzmacniacza.

RME mam na automacie / Ref Level/ , fajnie w zależności od poziomu głośności zmienia poziom sygnału na wyjściu / 4 ; 13; 19; 24 dBu/, Przy 19 dBu na RME , gałkę volume na przedwzmacniaczu zewnętrznym mam minimalnie odkręcona od punktu "0" i jest już głośno. Zwykle poziom na RME mam 13 dBu . Czy tak być powinno?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma jak np w streamerach typu Atoll st200, CXN, opcji przedwzmacniacza albo tylko streamera i wtedy wzmocnienie na RCA nie jest regulowane .

Jeśli nie ma tego to niedociągnięcie ,  i to nie małe ,bo nie wierzę że ta funkcja jest ukryta 😉.

Myślę to sprzęt typowy pod końcówki mocy chyba że się mylę 😁.

Dla mnie idealny bo jadę od 3lat właśnie na końcówce .Pzdr 

Ps z chęcią bym go sprawdził ale jest niedostępny 😔

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

poruszyłeś temat który mnie ostatnio frapuje

Ten temat frapuje nie tylko Ciebie Tomek. Ludzie zadają mnóstwo podobnych pytań na forum RME. 

Tutaj ktoś zadał sobie trud, policzył coś, rozpisał w tabelkach i opisał metodę >>> https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=30931

 

Tutaj kalkulator dla obcykanych (ja nic nie rozumiem i oczy mi pali ale może komuś się przyda) >>> http://www.sengpielaudio.com/calculator-db-volt.htm

........................................................................................................................................................................................................................................................................

Tomek, ja wiem, że masz tam super przedwzmacniacz lampowy i chcesz z niego korzystać.   Jednak z czystej ciekawości,  sprawdź kiedyś  jak gra RME podłączony prosto do końcówki. 

Nie znam się na tym wszystkim (gain staging) aż tak bardzo i nie wytłumaczę Ci niestety.  Chętnie poczytam jeśli ktoś z Was umie objaśnić. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

RME mam na automacie / Ref Level/ , fajnie w zależności od poziomu głośności zmienia poziom sygnału na wyjściu / 4 ; 13; 19; 24 dBu/, Przy 19 dBu na RME , gałkę volume na przedwzmacniaczu zewnętrznym mam minimalnie odkręcona od punktu "0" i jest już głośno. Zwykle poziom na RME mam 13 dBu . Czy tak być powinno?

Masz na sztywno +13 dBu?   Czy używasz Auto Ref Level, bo już się pogubiłem?

+13 dBu (Auto)  załącza mi się dopiero przy głośności -16.5 dBr (RME)  - to byłoby strasznie głośno i nigdy tak nie słucham. Gałę VOL w integrze mam tak w połowie. Ale może nie będę Ci mieszał bo ja używam pre od RME i mi tak pasuje.  Pogadaj z @Fafniak  bo on zdaje się ogarnął temat. Wszystko się da ustawić jak komu pasuje. Poczytajcie tylko jaki wpływ ma używanie DSP/Loudness/BT przy opcji Fixed Output Level – Lock Volume

831336454_Screenshot(203).thumb.png.a56396aa9bca2de9c622cef130e71fb4.png

- Jak są przestery to widać na ekranie "output level meter". Można to obserwować aby lepiej ustawić jeśli się używa DSP i cudów w opcji FIX

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , głośność ogarnę jutro. Na razie zrobiłem pomiary REW i wprowadziłem filtry do RME. Oddzielnie dla lewego i prawego kanału oraz dla obydwu razem. Nie mam pojęcia jak włączyć filtry które są wprowadzone oddzielnie dla kanałów by uruchomić oba na raz . Zrobiłem też filtry dla krzywej NAD-a do wprowadzenia , ale najpierw muszę posłuchać jak dźwięk zmienia się na " linii "

Linia filtry left.jpg

Linia filtry Right.jpg

Average 19.01.21.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmieniłem zasilanie w RME na liniowe. Na razie niewiele mogę powiedzieć , czy ta zmiana wpłynęła na dźwięk RME , ale z pewnością na moje lampy. Zniknął kolejny zasilacz impulsowy i autentycznie przydźwięk , /który mam nadal / przycichł. Już za to lubię Tomanka :) To drugi zasilacz z tej firmy , pierwszy mam do Maliny , ten był robiony pod RME. W szafce już trzy półki zajmuje zasilanie / dwie listwy zasilające po 8 gniazd każda , dwa zasilacze Tomanka / , tak się zastanawiam , czy nie pora na podstację w przedpokoju ? :) 

IMG_1904.JPG

IMG_1911.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2021 o 22:11, tomek4446 napisał:

Na razie zrobiłem pomiary REW i wprowadziłem filtry do RME.

Można zaimportować? Czy przepisałeś te co masz w 5 banków? Manipulując wygładzaniem wykresu można zmieniać ilość filtrów które generuje Rew. U mnie aktualnie mam wersję z 3 korekcjami. Do 200Hz zmierzone razem. Nie słyszę różnicy do wersji z kilkunastoma filtrami oddzielnie L/R. Ale też nie porównywałem jakoś specjalnie. Obie działają ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin z tego co wiem trzeba wklepać ręcznie , w każdym razie ja tak zrobiłem. Może dzisiaj uda mi się wklepać filtry wyłącznie do 200 Hz.

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Do 200Hz zmierzone razem.

Jak to rozumieć ?

10 godzin temu, Dedal75 napisał:

Jesli można wiedzieć ,jaki jest koszt takiego zasilacza?

Jak znajdziesz PKB Kolumbii , to pomnóż razy trzy ......... :)

To ten tylko prądowo zaadaptowany pod mój model RME

http://sklep.tomanek.net.pl/tomanek-liniowy-zasilacz-tranzystorowy-ulps-do-przetwornikow-dzwieku-34.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Jak to rozumieć ?

Korekta dla obu kanałów L i R, zmierzonych razem

Testowałem też filtry zrobione dla oddzielnych pomiarów L i R. Różnica nie jest wielka. Ale jak mam dla L np 5 korekt, a dla R 9, to zastanawia mnie czy Apo nie wprowadza wtedy jakiegoś opóźnienia, bo widać że wraz z ilością korekt rośnie delay. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o to że jak robisz w Rew korekte, to wygładzając bardziej wykres. Np 1/12 czy 1/6 Rew wylicza mniej korekt. Np u mnie dla L+R do 200Hz zrobił tylko 3. Dla 50,80 i140Hz. Łatwiej Ci to będzie przepisać do Rme. A te korekty i tak działają bardzo dobrze, mimo że mniej precyzyjne w teorii 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomek4446 napisał:

jak się kasuje filtry ?

Tomek, czyżbyś zapełnił już wszystkie 20 komórek pamięci i brakuje Ci?  Widzę, że nie próżnujesz ;)

Raczej tam nie ma przycisku "kasuj" ale trzeba nadpisać kolejne.  

Zerknij tu >>> 

616102428_Screenshot(205).thumb.png.f2e7716df5c3ec51ad7c9fa491438f6e.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nadpisaniem to załapałem. Problem w tym , że tworząc nowy dla wspólnych kanałów nie mogę zmienić pierwotnego ustawienie wyjścia tj. " wyjście 1/2 L / lewy a w drugim ustawieniu prawy/ . Miałem by to ustawić włączony podwójny EQ. nadpisuje więc filtry, ale nie na to wyjście co chcę .

No nic walczę dalej , nie takie rzeczy ze szwagrem w piwnicy ...... :) 

A , i wypraszam sobie , wcale nie zapełniłem wszystkich 20 ustawień !!! Zostało mi przecież takie jedno z napisem " clear " czy cóś :) 

I jeszcze , słucham właśnie zbiorowej kompozycji Lars Danielsson , Bjorn Bohlin, Gregory Privat ........ " Da Solo " na filtrach do 150 Hz i nie zamieniłbym to RME , na żaden inny DAC . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Z tym nadpisaniem to załapałem. Problem w tym , że tworząc nowy dla wspólnych kanałów nie mogę zmienić pierwotnego ustawienie wyjścia tj. " wyjście 1/2 L / lewy a w drugim ustawieniu prawy/ . Miałem by to ustawić włączony podwójny EQ. nadpisuje więc filtry, ale nie na to wyjście co chcę .

Nigdy nie ustawiałem EQ osobno dla kanałów L/P bo nie miałem takiej potrzeby.  Kiedyś na chwilę miałem umik1 ale go sprzedałem i teraz żałuję bo nie mam się czym tu zająć.  Pójdę na łatwiznę, popatrzę jak Ty to robisz i może znów kupię kiedyś umik1 😋

 

24 minuty temu, tomek4446 napisał:

A , i wypraszam sobie , wcale nie zapełniłem wszystkich 20 ustawień !!! Zostało mi przecież takie jedno z napisem " clear " czy cóś :) 

No właśnie ten "clear" służy do kasowania. Po użyciu tego pojawia się oznaczenie "lin" i kreska EQ jest prosta.  Nie będę teraz sprawdzać dokładnie jak to się robi bo mam tam kilka ustawień EQ w pamięci i nie chcę ich kasować w tej chwili. 

 

27 minut temu, tomek4446 napisał:

I jeszcze , słucham właśnie zbiorowej kompozycji Lars Danielsson , Bjorn Bohlin, Gregory Privat ........ " Da Solo " na filtrach do 150 Hz i nie zamieniłbym to RME , na żaden inny DAC

Ciekawy jestem tych filtrów do 150 - zajmę się tym kiedyś jak zrozumiem więcej co robisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dedal75 Zamawiam zawsze w tym samym sklepie tj.

https://www.blackdotaudio.eu/

mam:

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-polaczeniowy-neotech-nei-3001iii-up-occ-miedz-monokrystaliczna-p-3171.html - do monobloków

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-polaczeniowy-neotech-nemoi-3220-up-occ-miedz-monokrystaliczna-p-3164.html - do streamera

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-polaczeniowy-ofc-neotech-nemoi-5220-up-ofc-p-3163.html - między pre Phono a przedwzmacniaczem

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-polaczeniowy-neotech-nei-3002iii-up-occ-ag-miedz-monokrystaliczna-p-3177.html - jako XLR  między RMA a pre.

Ponieważ zamawiam tam różnie rzeczy od lat mam małą zniżkę , jak coś pisz na priv. 

ostatnio tylko z dostawami jest dłużej , czeka się ok. czterech dni.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...