Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

3 godziny temu, tomek4446 napisał:
4 godziny temu, Kenobi napisał:

Jak jest za glosno to własnie sprobuj ustawic na Rme stale na -5

Nie da rady. Właśnie spróbowałem, włączyłem końcówkę mocy na automat , Ref Level na +4 i dojechałem z głośnością do - 34, bo potem zaczął już dziwnie dywan falować , zrobiło się baaardzo głośno :) 

Tomek, ja kiedyś miałem końcówkę Plinius pod RME i pamiętam, że maksymalnie głośno robiłem do -30dBr (RME) / Auto Ref Level ON. Głośniej to cały dom już by się ruszał. Nie jestem pewny co chcesz osiągnąć, czy to aby dojść do 0dBr w RME?  Tylko po co?  Być może coś źle zrozumiałem, to proszę popraw mnie i postaw na baczność ;)

Możesz kupić ten RCA/XLR attenuator, może być nastawny, czy jaki tam wybierzesz. Ja kiedyś też czytałem o tym na forum RME ale potem dałem spokój. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Fafniak napisał:

a czy "ripowałeś" winyle ?

Nie , dopisze do długiej listy rzeczy obiecanych , może się uda w przyszłym tygodniu.

21 minut temu, JohnDoe napisał:

Tylko po co?  Być może coś źle zrozumiałem, to proszę popraw mnie i postaw na baczność 

Dzisiaj się tym bawię przez cały dzień , muszę wreszcie poznać RME , dotąd nie miałem czasu. Czytam wątki na Forum RME i ciągle coś odkrywam. Co do głośności , to na ARL mam lepszą dynamikę i chciałbym by tak zostało , kłopot w tym , że wówczas końcówka mocy musi być na manualnym ustawieniu wzmocnienia. I tu obawa , że jak np. żona wpadnie na pomysł odkurzenia a gałeczki " chodzą " bardzo lekko to z głośników nie będzie co zbierać :) Z kolei jak mam tak jak Ty przy Pliniusie to dźwięk jest przesterowany / lub tak mi się wydaje/ , popracuje jeszcze nad tym , RME zaleca tłumiki , kupię zobaczymy jak to się sprawdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Co do głośności , to na ARL mam lepszą dynamikę i chciałbym by tak zostało , kłopot w tym , że wówczas końcówka mocy musi być na manualnym ustawieniu wzmocnienia. I tu obawa , że jak np. żona wpadnie na pomysł odkurzenia a gałeczki " chodzą " bardzo lekko to z głośników nie będzie co zbierać :) Z kolei jak mam tak jak Ty przy Pliniusie to dźwięk jest przesterowany / lub tak mi się wydaje/ , popracuje jeszcze nad tym , RME zaleca tłumiki , kupię zobaczymy jak to się sprawdzi.

nie kumam kompletnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie , dopisze do długiej listy rzeczy obiecanych , może się uda w przyszłym tygodniu.

Dzisiaj się tym bawię przez cały dzień , muszę wreszcie poznać RME , dotąd nie miałem czasu. Czytam wątki na Forum RME i ciągle coś odkrywam. Co do głośności , to na ARL mam lepszą dynamikę i chciałbym by tak zostało , kłopot w tym , że wówczas końcówka mocy musi być na manualnym ustawieniu wzmocnienia. I tu obawa , że jak np. żona wpadnie na pomysł odkurzenia a gałeczki " chodzą " bardzo lekko to z głośników nie będzie co zbierać :) Z kolei jak mam tak jak Ty przy Pliniusie to dźwięk jest przesterowany / lub tak mi się wydaje/ , popracuje jeszcze nad tym , RME zaleca tłumiki , kupię zobaczymy jak to się sprawdzi.

Jak ma być 250mV przy autoref i vol 0 to chyba -28db lub -34db ten tłumik bedzie potrzebny

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@marcinmarcin , @MariuszZ jako wybitni specjaliści od filtrów , proszę Was o poradę. Zrobiłem kolejne pomiary przy nowym ustawieniu kolumn. Chciałbym przenieść filtry z REW do RME. EQ RME przyjmuje tylko trzy filtry do 200 Hz i dwa powyżej 200 Hz. REW wygenerował ich z piętnaście , nie wbije wszystkich. 

Co zrobić by to miało sens ? 

1. Kanał Lewy i Prawy

2. Średnia z L+R

LiR - 19.04.21.jpg

średnia L+R 19.04.21.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Dzięki , wrócę z roboty to tak zrobię. Nie gram z komputera, ale będę chciał wygenerować takie filtry jak Wasze , tą zagmatwana metodą :) Będę truł w innym wątku , na razie muszę ogarnąć RME.

Jak wrzucisz plik z pomiaru L i R A najlepiej jesze oba na koniec na tym samym poziomie głośności to spróbuję Ci zrobić filtry wieczorem

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

jako wybitni specjaliści od filtrów , proszę Was o poradę.

Hehe, rozbawileś mnie tą pierwszą częścią zdania. Bynajmniej ja nie czuje się żadnym specem, a wręcz przeciwnie, bo im więcej czytam tym mniej wiem i już jestem na etapie wycofania i zagubienia w tym temacie ;) 

Jeżeli chodzi o moje zdanie w kwestii to trochę mało ma ten korektor banków żeby poustawiać to pod pomieszczenie, bardziej pod gust muzyczny kombinując z balansem tonalnym ale ... 

Gdybyś chciał powierzyć zadanie automatowi w REW to jest tam jak wejdziesz w EQ i dalej w urządzenia DSP taki TimeZero, który liczy dla 5-ciu banków ustawienia korektora i jak dobrze zakombinujesz z ustawieniami to może nawet policzy dla 3-ch do 200 i 2-ch powyżej ;) 

Inną drogą jest kombinowanie "na pieszo" dobierając odpowiednie f, Q i gain. Można posiłkować się rePhase podglądając "na żywo" jak suwakami będziesz rzeźbił co się dzieje z charakterystyką SPL, którą wcześniej możesz tam eksportować z REW.

 

timezero.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MariuszZ napisał:

Hehe, rozbawileś mnie tą pierwszą częścią zdania. Bynajmniej ja nie czuje się żadnym specem, a wręcz przeciwnie, bo im więcej czytam tym mniej wiem i już jestem na etapie wycofania i zagubienia w tym temacie ;) 

Dokładnie mam to samo, ale mało czasu dziś na forum na pisanie szerzej 😁

Wiem tylko już że nie ma powrotu do dźwięku bez korekcji...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin jasne , ze wrzucę , poziom ustawiam dość precyzyjnie na 75 dB. Czy jest sens robić siedemnaście pomiarów tak jak to jest w DL. To jest z tego samego miejsca dla lewego potem prawego i kolejne miejsce i tak siedemnaście , a potem je wszystkie dopiero uśrednić i wyciągnąć dopiero filtry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek4446 napisał:

@marcinmarcin jasne , ze wrzucę , poziom ustawiam dość precyzyjnie na 75 dB. Czy jest sens robić siedemnaście pomiarów tak jak to jest w DL. To jest z tego samego miejsca dla lewego potem prawego i kolejne miejsce i tak siedemnaście , a potem je wszystkie dopiero uśrednić i wyciągnąć dopiero filtry.

Moim zdaniem nie... Różnice są o włos. Może się to przydać bardziej do korekty fazy, ale pytanie czy będzie przydatna (w Rme jej nie zrobisz) 

Ważne żeby nie ruszyć potencjometru między pomiarami L i R (bo chcemy symetri) 

I pomiary przy wyłączonym FDW 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

I pomiary przy wyłączonym FDW 

Co to kurna jest FDW ? :)

44 minuty temu, MariuszZ napisał:

Gdybyś chciał powierzyć zadanie automatowi w REW to jest tam jak wejdziesz w EQ i dalej w urządzenia DSP taki TimeZero, który liczy dla 5-ciu banków ustawienia korektora i jak dobrze zakombinujesz z ustawieniami to może nawet policzy dla 3-ch do 200 i 2-ch powyżej ;) 

A tego nie znałem, dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Co to kurna jest FDW ? :)

Nie jest to kluczowe przy robieniu korekcji amplitudy. Z fazą gdybyś kombinował to FDW "pomaga" sprawy ogarnąć. Jak zostawisz FDW włączone to dla wyższych częstotliwości amplituda uśrednionego przebiegu SPL  będzie mniejsza czyli filtr mocniej przytnie do oczekiwanej krzywej i w efekcie może być "góra" wycofana. 

 

FDW.jpg

Nawet jak po pomiarze wyłączysz FDW i uśrednisz pomiar to wyjdą różnice w przebiegu charakterystyki. Jak na obrazku. Z FDW wg mnie dla korekcji 5-cio punktowej będzie korzystniej ;) 

FDW.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MariuszZ napisał:

Gdybyś chciał powierzyć zadanie automatowi w REW to jest tam jak wejdziesz w EQ i dalej w urządzenia DSP taki TimeZero

Powierzyłem , wygenerowało idealnie 5 filtrów i powiem Ci słucham i nie jest źle :) Jak na razie jestem pod wrażeniem. Filtry pokryły się mniej więcej z tymi które wygenerowałem normalnie przy wypłaszczeniu 1/2 .

@marcinmarcin w jakiej postaci przesłać Ci wyniki pomiarów , jeszcze tego nie robiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

 w jakiej postaci przesłać Ci wyniki pomiarów , jeszcze tego nie robiłem.

Jak wrzucałem tu na forum to zapisałem 3 pomiary razem (Save all) i dołączyłem jako załącznik do posta. Przeszło bez problemu. U Ciebie to dobrze już na starcie wygląda. Popróbuj różnych ustawień i po wklepaniu zmierz sobie raz jeszcze czy kolumny są symetryczne skorygowane, czasem trzeba jeszcze coś ruszyć 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marcinmarcin napisał:

dołączyłem jako załącznik do posta.

Kurde poszło :) 

Mam nadzieje , że nie jest to akt darowizny mieszkania i samochodu :) 

A poważnie to dzięki za Wam / znaczy też Mariuszowi/ za chęć pomocy.

Po wklepaniu filtrów zauważyłem zmianę w stereofonii , jest szerzej i ..... podoba mi się. Co nie znaczy , że nie może być lepiej !

pomiary 20.04.21.mdat

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomek4446 napisał:

Po wklepaniu filtrów zauważyłem zmianę w stereofonii , jest szerzej i ..... podoba mi się. Co nie znaczy , że nie może być lepiej !

Dokładnie tak to wyglada. U Ciebie największą różnice pewnie da korekta pierwszego moda na 40Hz. Trzeba go przyciąć koło 8-10dB. Koło 22 postaram się coś wrzucić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, tomek4446 napisał:

Po wklepaniu filtrów zauważyłem zmianę w stereofonii , jest szerzej i ..... podoba mi się. Co nie znaczy , że nie może być lepiej !

Spróbuj wklepać te filtry do kompa (APO) i pomierz REWem jak znajdziesz wolną chwilę. Zobaczysz czy i co faktycznie naprawiły korekcje patrząc na pomiar. Wiem, że na słuch jest lepiej ale warto obadać czy może jeszcze trochę gdzieś suwakiem nie podciągnąć ;) 

W sumie nie musisz. Masz w ADI USB, a ja ciagle mam w głowie malinowate i tam nie da sie z REW zakombinować. Możesz przegwizdać REWem z ADI w torze i będzie widać bez wklepywania do APO ;) 

Edytowano przez MariuszZ
dopis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Możesz przegwizdać REWem z ADI w torze i będzie widać bez wklepywania do APO ;) 

Teraz robiąc pomiary robiłem przez Adi z wyłączonym wszystkim przez kompa podłączonego do wejść liniowych / Adi jako przedwzmacniacz/. Rozumiem , że mam zrobić to samo tylko z włączonymi filtrami czy jak ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Teraz robiąc pomiary robiłem przez Adi z wyłączonym wszystkim przez kompa podłączonego do wejść liniowych / Adi jako przedwzmacniacz/. Rozumiem , że mam zrobić to samo tylko z włączonymi filtrami czy jak ? 

Najlepiej by było do ADI przez USB - karta laptopa na pewno nie jest do końca liniowa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...