Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

4 godziny temu, Dedal75 napisał:

RME Zamienił Atolla ST 200 starsza wersję i dzwiekowo to ogryzek nie był

Tym bardziej jestem ciekaw , u mnie DAC RME wygrał z też nie najgorszym Pioneerem N-70A. Teraz Pioneer robi za transport. Mam go podłączonego równolegle z RME do przedwzmacniacza więc w każdej chwili mogę porównać. Za każdym razem wracam do RME :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Atollu było gęsto i  podgrzana średnica  , tu raczej lekko ale muzykalnie , rozdzielczo i pierwsze co rzuca się w uszy i do tego muszę się przyzwyczaić scena w głąb ale to dopiero początek raptem 2x po 1,5h i na dodatek połączone z grzebaniem (Próbą😏) zmiany ustawień .

Powiem jednak że już w miarę płynnie poruszam się po  menu teraz poczytać o każdej funkcji ,eq na koniec .

No i sprawdzić muszę bit-perfect Pzdr

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na krótki komentarz:

Byłem, widziałem i słyszałem u Tomka to słynne ostatnimi czasy RME 😊 Grało przez chwilę CD, grał wspomniany wcześniej Pioneer no i grało RME...... u Tomka w systemie (który na żywo jest bardziej imponujący niż na foto 😁 ) moim skromnym zdaniem RME to niebo, a ziemia vs inne źródła. 

Uczciwie: nie wiem na ile to zasługa samego sprzętu, a na ile jego konkretnych ustawień, co nie zmienia faktu, że w takim zestawieniu żałowałem, że nie przyjechałem busem bo jak RME to Insigni się zmieści (może nawet do schowka) to z Altecami byłby mały problem 😄

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00,  ja już jakoś od dwóch lat powtarzam, że RME to bardzo fajne urządzenie, ale jak dotąd (na tym forum) tylko @Fafniak się ze mną zgadzał. Biorąc pod uwagę mnóstwo możliwości kreowania/ustawiania dźwięku pod swój gust - w takiej cenie to pudełko chyba nie ma sobie równych. 

Nigdy nie miałem w tym interesu wychwalając RME i robiłem to szczerze, na podstawie własnych odczuć/obserwacji.  Nigdy też nie rozumiałem niechęci do RME ze strony niektórych. Może gdyby kosztował ze trzy razy tyle i miał kosmiczną nazwę - miałby branie wśród audiofilów 🤔

Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś komu nie spodoba się jak "toto" gra, ale przecież nie istnieje jeden uniwersalny klocek dla każdego. Proponuję wszystkim wypożyczać, słuchać i nie oglądać się na to co inni wygadują.

 

No a teraz to w ogóle chyba jest jakaś zorganizowana akcja z tym RME?    😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, JohnDoe napisał:

Nigdy nie miałem w tym interesu wychwalając RME i robiłem to szczerze, na podstawie własnych odczuć/obserwacji.  Nigdy też nie rozumiałem niechęci do RME ze strony niektórych. Może gdyby kosztował ze trzy razy tyle i miał kosmiczną nazwę - miałby branie wśród audiofilów

No musiałby jeszcze być wrażliwy na okablowanie i zasilanie. Niestety nie jest. RME to chyba już jedyna firma która nie poszła śladem wszystkich innych którzy "walą w rogi ałdiofilów" sprzedając wypasione zasilacze czy kabelki ;)

Dodają normalny zasilacz i od lat stoją na stanowisku że to wystarczy.  Ciekaw jestem kiedy dotrze do nich ze tracą na tym kasę. Że jak będą mieli zasilacz za 2 tysie to na czysto będzie dla firmy z 1400 zł ;). A i podłapią zwolenników przebywania w Narni 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak , @JohnDoe w innym , notabene ciekawym wątku o kablach USB , padła tajemnicza dla mnie nazwa bit perfect . Ciekawy cóż to takiego , ściągnąłem pliki testu ze strony RME. Rozpakowałem ZIP , podłączyłem kompa / bo normalnie to z niego nie gram/  do RME i pliki nawet "poszły". I co powinno się stać dalej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2021 o 10:47, Kamill00 napisał:

co nie zmienia faktu, że w takim zestawieniu żałowałem, że nie przyjechałem busem bo jak RME to Insigni się zmieści (może nawet do schowka) to z Altecami byłby mały problem

A ja do dzisiaj co rano głaszcząc Alteci dziękuję Bogu , że nie przyjechałeś busem :) Dzięki po za tym za miłe słowa.

Kamil , dzięki RME dźwięk możesz dopracowywać bazując na pomiarach REW , dopasowując do własnych preferencji i to w czasie rzeczywistym.  Jak zmienisz cokolwiek w systemie , kolumny , wzmacniacz , źródło to nie musisz kombinować , np. jaki kabel kupić by obniżyć poziom basu :) Na podstawie charakterystyki kolumn i pomieszczenia możesz ustawić to co Ci pasuje , i to działa. Z fazą możesz zrobić też wszystko . Nie było czasu, nie pokazałem Ci jak świetny jest loudness , dopracowali tą funkcję konstruktorzy RME idealnie. Wieczorem ciche słuchanie sprawia tą samą frajdę, co na normalnej głośności w dzień. Wszystko się dzieje z automatu , nie musisz nic kombinować. Każdą funkcję tak loudness jak i filtry możesz wyłączyć. Lubię to pudełko , może dlatego , że lubię niezależność , w audio też. W zamkniętych urządzeniach skazani jesteśmy na czyjąś wizję i to w dodatku testowaną na zupełnie innym systemie niż nasz . Oczywiście jest szansa , że nasze oczekiwania , sprzęt , akustyka pokryją się z wytworem konstruktora ale po co ryzykować , że jednak nie ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dedal75 napisał:

Mnie też poszły ,to chyba dobrze

Czy to dobrze się okażę jak nam Panowie odpowiedzą :) 

Marek , jak będziesz ustawiał filtry zwróć uwagę na to co napisał @MariuszZ o moim przypadku. Zadziałało. RME nie pozwala w niskim paśmie na ustawienie takiej ilości filtrów jakie generuje REW. Ale jak sobie ściągniesz charakterystykę kolumn i porównasz z pomiarami REW to wyjdą Ci najbardziej newralgiczne częstotliwości do korekcji. Jeszcze łatwiej jest to wychwycić gdy wyciągniesz średnią / All SPL - kanał L ; kanał P - Average / i z tej średniej wygenerujesz filtry. Po pierwsze masz ich mniej, a po drugie na wykresie ładnie widać co jest najważniejszego do poprawy. A potem to już tylko eksperymenty :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w wojsku i miala kontrol przyjechać ze sztabu ,to szef kompanii powiedział: 

Przyjadą medżiki ,trochę pomedżikują i pojadą 😁

Dziś czuje się tak samo , nie wiem co ty do mnie mówisz 😉 jak wtedy gdy mówił do mnie to mój szef HAHA .Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

@Fafniak , @JohnDoe w innym , notabene ciekawym wątku o kablach USB , padła tajemnicza dla mnie nazwa bit perfect . Ciekawy cóż to takiego , ściągnąłem pliki testu ze strony RME. Rozpakowałem ZIP , podłączyłem kompa / bo normalnie to z niego nie gram/  do RME i pliki nawet "poszły". I co powinno się stać dalej ?

jak puścisz te kawałki to jezeli masz bit perfect to na ekraniku pokazuje sie TEST PaSSEd i dane czego dotyczyło (ilosc bitów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dedal75 napisał:

A co z faza można zrobić ?

Mam coś takiego w ustawieniach jak automatyczne wykrywanie i dostosowywanie fazy , zmiana fazy lewej , prawej kolumny lub obu. 

U mnie przydatne , bo gniazda w WBA to loteria. Jak masz Spotify czy Tidal to tam powinny być testy kolumn gdzie możesz sprawdzić zgodność fazową. 

Mikrofon może być nawet od KD , ale jak nie masz to poczekam jak pożyczysz i pomożemy przy pomiarze.

Spojrzałem na stronę BMN , faktycznie nie ma , wiem , że @MariuszZ gra na tej marce może coś pomoże.

 

 

3 minuty temu, Fafniak napisał:

jak puścisz te kawałki to jezeli masz bit perfect to na ekraniku pokazuje sie TEST PaSSEd i dane czego dotyczyło (ilosc bitów)

Kurna nic się nie pokazało , spróbuję jeszcze raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:
1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Mnie też poszły ,to chyba dobrze

Czy to dobrze się okażę jak nam Panowie odpowiedzą :) 

Te pliki testowe można umieścić w dowolnym miejscu/playerze na karcie pamięci/dysku. Można więc przetestować każdą ścieżkę cyfrową audio w całej chałupie ;)

Poza charakterystycznym przerywanym dźwiękiem z głośników (bip,bip,bip), na ekranie musi się pojawić napis "Bit Test Passed" >>>

f6a9d02c005aab42129f6b0d557ca5c824c872ce

Test bit -perfect jest zaliczony tylko kiedy pojawi się ten napis!!!   W sumie jest chyba 9 pików testowych dla różnych częstotliwości. 

 

 

51 minut temu, Dedal75 napisał:

A co z faza można zrobić ?

Mnie się to przydało do podłączenia integry japońskiej gdzie XLR ma piny po japońsku 

44 minuty temu, tomek4446 napisał:

Kurna nic się nie pokazało , spróbuję jeszcze raz.

Należy pamiętać, że w playerze gdzie umieszczony  jest plik testowy  - wszelkie EQ/Bass/Treble musi być wyłączone.  Bit-perfect to nienaruszony, nie zmieniony niczym  sygnał/plik cyfrowy. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Mam coś takiego w ustawieniach jak automatyczne wykrywanie i dostosowywanie fazy , zmiana fazy lewej , prawej kolumny lub obu. 

U mnie przydatne , bo gniazda w WBA to loteria. Jak masz Spotify czy Tidal to tam powinny być testy kolumn gdzie możesz sprawdzić zgodność fazową. 

Przepraszam bo trochę się pogubiłem i już nie wiem czy piszemy o tym samym. Mi chodziło o "Polarity" czyli polaryzację. W ustawieniach jest dostepne:  OFF/both/left/right      No i ja mam wybrane "both" czyli oba kanały wyjście XLR po japońsku.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale muszę podłączyć laptopa pod RME ? Z pendrive'a np. ze streamera nie pójdzie?

Jeśli podłączysz laptop USB - to będziesz testować taką ścieżkę.

Można podłączyć cokolwiek i nie musi to być USB bo także optyk i COAX możesz testować.

Przykładowo >>> mam te pliki na dysku w NUC/Roon i to jest podłaczone USB do DAC. Żeby test był zaliczony - muszę wyłączyć wszelkie DSP w Roon. 

 

Nie wiem gdzie trzymasz pliki normalnie do słuchania - wrzuć je tam i odtwórz. Wyłącz w playerze wszelkie DSP. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tu na deszczu...            a Tomek poprawiacze zegara ma uruchomione i liczy, że będzie bit perfect?!   Nosz kuźwa!  😂

Żeby było bit-perfect to nie może być żadnego upsamplingu i zero DSP i sztuczek po drodze od pliku do RME.

 

Może jeszcze podpowiem, że bit perfect nie służy do słuchania w takich ustawieniach (chociaż można jak ktoś lubi) ale jedynie do testu playera/ścieżki/kabelka cyfrowego  czy sygnał do DAC jest bit-perfect. 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...