Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

11 godzin temu, Dedal75 napisał:

Czemu na szczescie ?

wpinam sprzęt , wybieram co ma grać i już

w PC muszę jakieś hopsztosy robić a nawet po instalacji sterowników nie zawsze chodzi ok.

11 godzin temu, Dedal75 napisał:

Jeśli masz takie 2 źródła to po co się pchać w kolejne

Po prostu na PC mam zainstalowany REW i podłączony mikrofon umik -chciałem ogarnąć przy okazji bitperfect itd. ale nie udało sie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj też podłączyłem lapka Win do RME i za cholerę nie mam bit-perfect. Sterownik zainstalowany. 

Wydaje mi się, że kiedyś robiłem test i laptop zaliczył a teraz nie idzie. Pewnie coś przeoczyłem ale nie wiem gdzie. 

Nie wiem już o co kaman z tym laptopem i dałem chwilowo spokój bo i tak gram z czegoś innego. 

 

Tutaj ktoś miał podobny problem, utknął na 44.1  >>>       https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=29609

 

Straszna rzecz ten Windows10, wychodzi na to, że mimo zainstalowanego sterownika - nie dogaduje się z nim i wszystko downsampluje do 44.1        Znów dziś próbowałem to rozgryźć i nie umiem.  Poczekam, może ktoś z Was to ogarnie.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JohnDoe napisał:

Straszna rzecz ten Windows10, wychodzi na to, że mimo zainstalowanego sterownika - nie dogaduje się z nim i wszystko downsampluje do 44.1        Znów dziś próbowałem to rozgryźć i nie umiem.  Poczekam, może ktoś z Was to ogarnie.

U mnie to samo powyłączałem w Win 10 wszystko co możliwe i nic , test nie przechodzi. Chociaż jak doczytałem na forum RME w sumie przechodzi , bo jak by nie przechodził to zamiast dźwięków słychać by było szum. Tylko na ekranie RME nic się nie wyświetla. Z laptopa mogę odtworzyć każdy rodzaj pliku tylko na wyświetlaczu RME wciąż widnieje 44.1.

Co do ogarnięcia to widzę tylko jedną szansę. Albo zrobić zrzutkę i kupić RME koledze Piotrowi @nowy78. Lub opcja druga za którą optuję bardziej przyjazna naszej kieszeni to przekonać w/w kolegę , że to urządzenie jest wprost idealne dla niego , bo z tego co wiem jeszcze się waha czy nie nabyć.

Dzisiaj pobawiłem się DIGICheck , super sprawa , widmo dźwięku w przestrzeni robi wrażenie , tylko co z tego jak za głupi jestem by to zinterpretować.

Tak wygląda utwór z " Różowej Pantery "

Różowa pantera.jpg

RP.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie daje mi to spokoju  😈 chociaż lapka do muzyki nie używam to chciałbym wiedzieć o co tu chodzi.

Podłączyłem laptop jeszcze raz USB do RME.   Tym razem ustawiłem laptop jako Roon endpoint. 

W ustawieniach "audio" roon - wybrałem RME ASIO - i w takich ustawieniach jest wszystko w porządku, test bit-perfect zaliczony.

541109003_Screenshot(232).thumb.png.2e8920ddf234456f2062754cf980a8d5.png

280324001_Screenshot(231).thumb.png.b6ce276c278a6a2ed7bb7782ef7397b6.png

Ciągle jednak nie mam bit-perfect z foobar?  Walczę dalej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JohnDoe napisał:

Straszna rzecz ten Windows10, wychodzi na to, że mimo zainstalowanego sterownika - nie dogaduje się z nim i wszystko downsampluje do 44.1        Znów dziś próbowałem to rozgryźć i nie umiem.  Poczekam, może ktoś z Was to ogarnie.

 

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

Z laptopa mogę odtworzyć każdy rodzaj pliku tylko na wyświetlaczu RME wciąż widnieje 44.1.

Podobnie miałem z Toppingiem D90. Odtwarzanie pliku HiRes nie powodowało żadnych zmian w wyświetlanych przez dac parametrach komunikacji  przez USB. Ciągle było 48kHz. Można to zmienić w Ustawienia -> Dźwięk -> Właściwości urządzenia -> Dodatkowe właściwości urządzenia -> zakładka Zaawansowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, nowy78 napisał:

Można to zmienić w Ustawienia -> Dźwięk -> Właściwości urządzenia -> Dodatkowe właściwości urządzenia -> zakładka Zaawansowane.

Zastosowałem , wszystkie opcje jakie mi się wyświetliły zaczynały się od 44.1. 

Ale po długiej walce odkryłem jak przestawić próbkowanie na RME.

@Fafniak spróbuj tak :

SET UP -- Basic mode -- ustawiasz na AUTO / jak ustawisz na DAC to nie zadziała/

klikasz dolną gałeczką z powrotem na górę i przestawiasz na Menu " Clock"

CLOCK --- Clock Source ustawiasz na swoje wejście lub na AUTO / u mnie SPDIF/

niżej masz 

Sample Rate i tam możesz ustawić wartości od 44,1 do 768.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem i wreszcie mam bit-perfect z lapka Win10  😋

W playerze jaki używamy (u mnie to Foobar) należy wybrać file/preferences/playback/output - zaznaczyć ASIO Madiface USB 

1505307719_Screenshot(234).thumb.png.9149c55b073fd0578a1339005534e8df.png

https://www.audialonline.com/articles/bypassing-windows-audio-mixer/

16 minut temu, tomek4446 napisał:

SET UP -- Basic mode -- ustawiasz na AUTO / jak ustawisz na DAC to nie zadziała/

Tomek, takie sztuczki to chyba tylko w wersji pro?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnDoe dzięki , jesteś wielki ! Wczoraj już podziałałem , wstawiłem sterownik Asio do Foobara , powyłączałem wszystko co się dało w RME i ...... test przeszedł. Elegancko wszystko się pokazało na ekraniku. Co prawda nadal nie wiem o co chodzi z tym bit perfect, ale przyznaje , że dzisiaj znacznie lepiej spałem :)

12 godzin temu, JohnDoe napisał:

Tomek, takie sztuczki to chyba tylko w wersji pro?  

Z góry przepraszam jeżeli moje rady nie będą dotyczyć RME DAC , nie jestem na razie w stanie opanować swojej instrukcji, a co dopiero dwóch. :)

W życiu bym nie przypuszczał , że będę wkuwał takie rzeczy :

https://www.izotope.com/en/learn/digital-audio-basics-sample-rate-and-bit-depth.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

powyłączałem wszystko co się dało w RME i ...... test przeszedł.

To bez znaczenia czy masz włączone (w RME!!! EQ/DSP/Loudness/Bass/Treble)  bo RME bada bit-perfect na wejściu (USB/COAX/Toslink) 

Ma to znaczenie wyłącznie w playerze i po drodze do RME bo wtedy plik na wyjściu playera zostaje podany  zmieniony. Kiedy używasz w playerze DSP/upsampling czy czegokolwiek ingerującego w bity - wtedy nie będzie bit-perfect. 

 

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Co prawda nadal nie wiem o co chodzi z tym bit perfect

Nie przejmuj się zbytnio, spora część audiofilów nie ma pojęcia co to jest. Jeśli Cię to interesuje to poczytaj gdzieś i zrozumiesz. Ja już kiedyś wałkowałem temat i nie chce mi się więcej bo zaraz znów będzie awanti.

 

Najprościej mówiąc  -  bit-perfect ( w przypadku  odtwarzacza audio) oznacza, że odtwarzacz może podać na wyjściu cyfrowym  dokładną kopię pliku bez dokonywania jakichkolwiek zmian.

Bit-test  przy użyciu RME  to sprawdzanie ścieżki cyfrowej audio z punktu A do punktu B, gdzie A - to jest plik / zaś B - wejście cyfrowe RME

Bit-perfect nie może być lepszy ani gorszy - tylko jest albo go nie ma.

1572733511_Screenshot(235).png.cbd2edc93b664b001f3874da901b4ad5.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, tomek4446 napisał:

No dzięki

Nie ma za co kurna 😆

Wszystko na "off" tylko w urządzeniu (odtwarzaczu) podłączonym do RME. 

Ten test bada (na wejściach RME)  czy jest zachowana niezmieniona transmisja 1:1 pliku/bitów z odtwarzacza.   Raczej RME ma w sobie jakiś wzorzec i porównuje do niego pliki testowe z zaszytymi bitami ułożonymi w rozpoznawalny wzór.        Już chyba rozumiesz o co w tym chodzi :) 

 

A przy okazji zapytam, czy sprawdzałeś już bit-perfect z maliny? Bo chyba grasz z tego mini-komputerka czasem? 

No i nadal nie rozumiem dlaczego nie masz bit-perfect z Pioneer do RME?  A może już masz? 

 

Jak przetestujesz wszystkie plikograje w domu i poustawiasz tak, że wszędzie będzie bit-perfect - to zrozumiesz wszystko. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słyszał, że był pożar w fabryce AKM?   Ja dopiero się dowiedziałem, choć to już jakiś czas temu było. 

Ludzie kupujcie RME, kto tam się czai,  bo zara nie bedzie!  

".....Produkty AKM

Według chińskiego dystrybutora półprzewodników  CGoC Industrial Electronics , fabryka AKM w Nobeoka znana jest z produkcji wysokiej klasy komponentów DAC / ADC IC dla doskonałych urządzeń audio. Podejrzewa się, że globalna podaż komponentów układów scalonych serii AKM zostanie zakłócona, w tym:

Seria DAC / AUDIO AK4332, AK4331, AK4432, AK4382, AK4385, AK4373, AK4396, AK4431, AK4456, AK4490, AK4493, AK4495

Potencjalnie seria ADC / AUDIO AK5384, AK5385, AK5386, AK5397, AK5534....."

https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=32450

https://www.converge.com/resources/news/supply-chain-disruption-news-akm-factory-fire/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Napotkałem pewien problem który wynika nie z RME a z pilota od smsl Q5pro...

Ten ich cholerny pilot musi nachodzić jakoś na pasmo sterownika od RME. Używając pilota smsl-a przestawiam sobie najróżniejsze funkcje w RME :(

W drugą stronę to nie działa. Tzn. używając pilota od RME nie przestawiam nic w smsl-u.

Wykoncypowałem sobie że może to być kwestia tego że pilot smsl-a sieje jakimś szerszym zakresem i trafia w RME ?

Czy to da sie jakos sprawdzić ? 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są kody IR do ADI-2 DAC >>> https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=28980    /    post#6

A do tego chińczyka to nie wiem czy gdzieś są żeby zobaczyć i porównać?  

 

Ale nawet jak porównasz, to nic nie zmienisz bo jak? Jedyne wyjście - celuj pilotem tak aby ledwo łapał jedno urządzenie. Snajperskie zadanie ale można się nauczyć. Ja tak kiedyś miałem z lampką chińską na pilota 😆 Ostatecznie lampka poszła do kosza. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wczoraj pojawił się firmware update dla ADI-2 DAC FS oraz ADI-2 Pro FS R

Nowa wersja DSP - v.34          (v.34 pojawi się w ekranie startowym po aktualizacji)

Do poczytania  >>> https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?pid=167412#p167412

                                  https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=28933

 

Firmware update do pobrania na stronie RME >>> https://www.rme-audio.de/downloads.html

1323844221_Screenshot(249).thumb.png.a570193536cd40fee2a76311307c16ed.png

 

W celu przeprowadzenia aktualizacji należy najpierw zainstalować sterowniki Win/Mac. Tak mówi instrukcja >>>

823266519_Screenshot(251).thumb.png.dce76aa7082f7c84ee09ba04accbedf0.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem (choć mało zrozumiałem) to ta aktualizacja jeszcze bardziej ma poprawić/zniwelować dżjiiittter. 

Cholera, ileż można to poprawiać?   Ja już nie chcę więcej zbierać szczęki z podłogi 🤣

 

Matthias Carstens obiecał tam na forum zrobić jeszcze jakieś pomiary i pokazać. Czekam.

"Later on I will show the difference in behaviour with measurements on my APx555B"

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...