Skocz do zawartości

Proszę o rady i opinie przy doborze sprzętu.


PPGG_Pilot

Recommended Posts

Witam

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem amplitunera i głośników do kina domowego, ale umożliwiającego także słuchanie muzyki np. radia tradycyjnego czy internetowego albo nawet kawałków z youtube. Ulubione rodzaje muzyki: ja - głównie rock, metal, żona - rock, pop.

Od amplitunera oczekuję następujących możliwości:

1. podłączenia głośników w systemie 5.1.

2. podłączenia do internetu przez Wi-Fi (mile widziany także LAN - opcja na przyszłość jak uruchomię sieć domową).

3. odbioru radia analogowego, cyfrowego, internetowego

4. współpracy z telewizorem 4K, odtwarzaczem blu-ray i konsolą.

Obecnie do amplitunera podłączone będą telewizor 4K i odtwarzacz blu-ray, w przyszłości także konsola do gier (najprawdopodobniej Xbox One).

Wstępnie wytypowałem dla siebie amplituner Yamaha MusicCast RX-V485. Nie mam jednak pomysłów jak do tego dopasować głośniki.

W związku z ograniczonym budżetem chciałbym najpierw kupić głośniki frontowe, a za jakiś czas, po kolei subwoofer, głośniki tylne, centralny (być może właśnie w takiej kolejności). Chciałbym żeby głośniki przednie i tylne były głośnikami podłogowymi. Nie podobają mi się te małe satelitki i z pewnych względów nie chcę też wieszać głośników na ścianach.

Mieszkam w małym mieście, a co za tym idzie nie mam możliwości odwiedzenia dużych, wiodących salonów z możliwością odsłuchu sprzętu. Zakupu dokonam przez internet i chciałbym żeby był to zakup trafiony, choć oczywiście zdaję sobie sprawę z trudności takiego wyboru. Obecnie mam tylko telewizor, na którym oglądamy i słuchamy muzyki, więc myślę że każdy zakup będzie znaczącą poprawą wrażeń audio. Znam opinię, iż do muzyki najlepszy jest zestaw stereo, a kino do filmów, ale niestety ze względów finansowych pozostaje mi w tej chwili jedynie opisane wyżej rozwiązanie.

Planowany budżet: Yamaha RX-V485 kosztuje ok. 1800zł więc na amplituner ok. 2000 (nie chciałbym przekroczyć 2500), no i drugie tyle na dwa głośniki frontowe. Mam nadzieję, że uda się coś dobrać w takich pieniądzach. Chciałbym żeby sprzęt był w kolorze czarnym lub grafitowym.

Będę wdzięczny za każdą radę, opinię i oczywiście konstruktywną krytykę. Załączam poglądowy rysunek salonu wraz z podstawowymi wymiarami i planowanym rozstawieniem sprzętu.

1489069793_kinodomowe.thumb.jpg.de51518b4fc6e0c7687163dbb53c0adf.jpg

Edytowano przez PPGG_Pilot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znajdziesz jeszcze dostępny model Yamaha 485 to warto.

Jesli będzie problem z dostępnością to musisz polować na Yamaha 4A ktora jest droższa.

Co do kolumn to rozumiem że w przyszłości kupisz reszte do setu? Bo teraz piszesz o cenie na same fronty.

W takim przypadku Melodika BL 40 MKIII albo Fyne F 303 czy Magnat Tempus 77

Chyba że od razu całe sety to w takiej cenie dostaniesz Quadral Quintas 6500 LE + sub Magnat Sub 302A

Zapraszam

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeśli uda CI się znaleźć Yamahę RXV485 to nie zastanawiaj się za długo, bo to bardzo dobry wybór. Jak się nie uda to możesz spokojnie iść w kierunku RX V4a. 

Zważywszy na Twoje preferencje brzmieniowe optymalnym rozwiązaniem byłyby Fyne Audio F303 jeśli chciałbyś uzyskać nieco muzykalniejszy charakter brzmienia lub Polk Audio S55e jeśli stawiał byś na mocniejszy bas oraz bardziej otwartą i szczegółową górę. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem i przedstawione propozycje. Odpowiadając na pytanie S4Home - ze względów finansowych, w tej chwili chciałbym kupić amplituner i fronty, a później dokompletować resztę setu. Na pewno odezwę się o pomoc w wyborze subwoofera i głośnika centralnego.

Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi, ale faktycznie jeśli znajduję gdzieś Yamahę RX-V485 to jest już produkt archiwalny. Jestem pewny, że w grudniu kiedy przeglądałem oferty było ich jeszcze całkiem sporo w sklepach internetowych. Czy poza Yamahą RX-V4A, która jest niestety sporo droższa od RX-V485, znajdę coś innego w cenie ok. 2000zł, być może u innych producentów?

Jeżeli chodzi o głośniki, to w obu opiniach powtórzyły się Fyne Audio F303. Cena 2498 z przesyłką (za 2) mieści się w moich założeniach. Przejrzałem i porównałem pozostałe propozycje i tak: Polk Audio Signature S55e bardzo ciekawa propozycja, ale 3098zł z przesyłką (za 2) to trochę dla mnie za drogo, ale moją uwagę zwróciły Magnat Tempus 77. Cena za parę 1598zł z przesyłką a pasmo przenoszenia aż  22–45.000Hz. Dla porównania Fyne Audio F303 mają 32-28000Hz, Melodika BL40 MkIII "tylko" 38-20.000Hz, a droższe Polk Audio Signature S55e - 32-40.000Hz. Może zatem nie warto przepłacać i kupić najtańszy wariant (Magnat Tempus 77), a zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na subwoofer? Co o tym sądzicie? Być może ja błędnie interpretuję te parametry, a może to nie jest jedyny wyznacznik jakości? I kolejne pytanie - czy każdy z opisanych wyżej modeli głośników mogę użyć także jako podłogowe głośniki tylne do zestawu, czy może tył powinien mieć inne parametry?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

 

 

Edytowano przez PPGG_Pilot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz do nas i powołaj sięna forum to Ci zrobimy lepsze ceny.

W przypadku amplitunerów to nie bardzo masz inny wybór. Może Denon X1600 i tyle.

I nie patrz na katalogowe HZ tak sprzetu nie wybierzesz to Ci gwarantuje. To nie decyduje o brzmieniu sprzetu

Ja Ci mogę pożyczyć sprzęt to sobie po testujesz.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PPGG_Pilot tak jak pisze Piotrek , pasmo przenoszenia / oczywiście w granicach rozsądku/ nie jest wyznacznikiem jakości dźwięku. podajesz przykłady kolumn , gdzie o ile wierzyć producentowi wysokie sięgają 40000 -45000 Hz .

W linku masz generator , zrób sobie test w domu od jakiej do jakiej częstotliwości słyszysz. Tylko niemowlak słyszy 20 - 20000 Hz , potem jest już niestety gorzej :)

https://www.szynalski.com/tone-generator/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przekonaliście mnie z tym pasmem, szczególnie jeżeli chodzi o tony wysokie.Pozostają jeszcze różnice na niskich, bo rozpiętość wśród tych czterech modeli jest w zakresie 22 - 38Hz, a to już chyba "słyszalna" dla dorosłego różnica. Jednak dalej nie przybliżyłem się do decyzji. Zakładając że nie stać mnie na Polk Audio Signature S55e, wybór będzie spośród Fyne Audio F303 i Melodika BL40 MkIII w bardzo podobnych cenach oraz sporo tańszych  Magnat Tempus 77. Pytanie najważniejsze czy różnica jakości dwóch pierwszych modeli w stosunku do trzeciego jest warta zapłacenia 900zł więcej?

S4Home, w sprawie cen na pewno napiszę jak przybliżę się do decyzji. Wypożyczenie raczej nie wchodzi w grę, choć dziękuję za propozycję. Mieszkam na pomorzu zachodnim, więc do Was to przez całą Polskę.

rafalsz76, dlaczego nie miałbym połączyć amplitunera z internetem jeżeli w opisie parametrów np. Yamahy RX-V485 wyraźnie napisane jest, iż posiada Wi-Fi i daje możliwość odbioru radia internetowego?

P.S. Nasunęło mi się jeszcze jedno ważne dla mnie pytanie. Jak oglądam zdjęcia tych kolumn, wszystkie poza Polk Audio Signature S55e, stoją na jakby kolcach. Jak to faktycznie wygląda? Są to jakieś koce - nóżki? Czy jest inna opcja? W domu na podłodze mam wyłącznie terakotę i ze względu na ogrzewanie podłogowe nie stosuję dywanów, więc mam obawy czy takie kolce nie będą z czasem rysować podłogi np. poprzez wibracje spowodowane słuchaniem muzyki.

Edytowano przez PPGG_Pilot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PPGG_Pilot napisał:

P.S. Nasunęło mi się jeszcze jedno ważne dla mnie pytanie. Jak oglądam zdjęcia tych kolumn, wszystkie poza Polk Audio Signature S55e, stoją na jakby kolcach. Jak to faktycznie wygląda? Są to jakieś koce - nóżki? Czy jest inna opcja? W domu na podłodze mam wyłącznie terakotę i ze względu na ogrzewanie podłogowe nie stosuję dywanów, więc mam obawy czy takie kolce nie będą z czasem rysować podłogi np. poprzez wibracje spowodowane słuchaniem muzyki.

Kolumny moga stać na kolcach albo na klasycznych nóżkach.

W przypadku kolców masz też podkładki które chronią panele/parkiet.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie.

Co sądzicie o amplitunerze Denon AVR-S650H? Czy warto kupić zamiast niedostępnej Yamahy RX-V485? Tutaj atutem jest cena. Denona można mieć za 1999zł, a Yamaha RX-V4A jest o 500zł droższa. Z ważniejszych różnic w stosunku do RX-V485 - Denon nie posiada upscaligu do 4K. Pytanie do praktyków - czy to jest ważna różnica i czy taki upscaling rzeczywiście się przydaje?

Edytowano przez PPGG_Pilot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam ponownie

Odkopuję mój temat sprzed roku. Niestety, z różnych przyczyn nie udało mi się kupić Yamahy RX-V485, na którym mi najbardziej zależało, RX-V4A mocno podrożały i zrobiły się trudno dostępne.

Ostatnio, znalazłem w sieci używany RX-V577. To dużo starszy model, ale chciałem zapytać Was, czy warto go kupić. Na razie sam amplituner, a jeśli kupię to wtedy będę próbował dobrać do niego głośniki. Moje oczekiwania do sprzętu opisałem w pierwszym poście. Z góry dziękuję za odpowiedź. Fajnie, gdyby ktoś kto użytkował lub nadal użytkuje ten amplituner, podzielił się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, opinią.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A więc stałem się (szczęśliwym) posiadaczem używanego amplitunera Yamaha RX-V485. Cena była dobra, sprzęt sprawny, kompletny i "niezmęczony" przez poprzedniego właściciela. Jestem już po pierwszym uruchomieniu, konfiguracji i testach na moich starych głośnikach stereo Tonsila.

Teraz będzie czas na decyzję w sprawie docelowych głośników. Na początek fronty, a z czasem, w miarę możliwości finansowych, skompletuję resztę setu.

Z założeń wypisanych w pierwszym poście, po pewnych przemyśleniach i rozmowach z kolegami, zmieniam jeden punkt. Głośniki tylne będą podstawkowe.

Kiedy ponad rok temu zakładałem mój temat, proponowaliście mi na fronty następujące głośniki (w kolejności alfabetycznej):

Fyne Audio F303

Magnat Tempus 77

Melodika BL40 MK3

Polk Audio Signature S55E

Czy dziś te propozycje są aktualne? Być może na rynku pojawiło się coś nowego, lub niektóre głośniki nie są już produkowane i dostępne w sprzedaży.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Tomek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś postawić na energiczne brzmienie z mocniejszą podstawą basową to Polk Audio S55e będą dobrym kierunkiem. Większą przestrzeń oraz pełniejszą średnicę uzyskasz na Pylonach Pearl 25. 

Jeśli tylko masz możliwość to umów się na odsłuch i samemu oceń brzmienie. Oczywiście zapraszam do nas :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...