Skocz do zawartości

Heco Celan Revolution 3 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dużo tu Osób twierdzi, że kolumny ważniejsze od wzmacniacza, ja twierdzę odwrotnie, to wzmacniacz ma być o klasę lepszy niż kolumny, to jedyny sposób na

mocny pąd - i nie tylko dla trudnych kolumn

odpowiedni DF (współczynnik tłumienia) czyli lepsza kontrola niskotonowca

Jeśli tak, to pewnie po przeczytaniu Twojego wpisu większość właścicieli wzmacniaczy lampowych skrobie ogłoszenia "AAAmplifier pilnie sprzedam". Wiesz, że dużo Maków ma słaby DF? 

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ty wybrałeś ten bardziej miękki i przyjemniejszy dla ucha, to jak porównanie "ułomności" gramofony z precyzją CD

Nic nie pisałem, który wybrałem. Akurat w tym konkretnym przypadku ten z KEF-ów podobał mi się bardziej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dużo tu Osób twierdzi, że kolumny ważniejsze od wzmacniacza, ja twierdzę odwrotnie, to wzmacniacz ma być o klasę lepszy niż kolumny, to jedyny sposób na

mocny pąd - i nie tylko dla trudnych kolumn

odpowiedni DF (współczynnik tłumienia) czyli lepsza kontrola niskotonowca

poziom wypełnienia/nasycenia dźwięków

pomaga kolumnom kreowania głębi sceny

i jeszcze parę innych, bez tego kolumny zagrają na poziomie wzmacniacza i nic więcej. 

Zupełna racja. Nawet moje "drewniane ucho" po zmianie wzmacniacza Nad C368 na Naim Atom, usłyszało kolosalną różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze wzmacniacz ma wiele do powiedzenia w sprawie dzwieku. Ale pisanie ze musi byc o klase lepszy niz kolumny to tutaj juz mozna podjąć sie dyskusji!

Co to znaczy o klase lepszy?

Jak weryfikujemy kolumny i wzmacniacze i klasy "lepszosci"? (I nie mam na mysli klas wzmacniacza czyt. np.Class a/b)

 

Jesli jednak przyjrzymy sie ktory segment jest najbardziej niedoskonały w torze audio to wyniknie ze w danym budżecie zawsze wypada na kolumny co moim zdaniem każe nam wlasnie najwiecej inwestować w tym kierunku. Co oczywiscie nie oznacza ze wzmacniacz jest mało istotny.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem coś tam jeszcze dopisać ... ale to na inną okazje zostawię, hehe

41 minut temu, Kraft napisał:
1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ty wybrałeś ten bardziej miękki i przyjemniejszy dla ucha, to jak porównanie "ułomności" gramofony z precyzją CD

Nic nie pisałem, który wybrałem. Akurat w tym konkretnym przypadku ten z KEF-ów podobał mi się bardziej.

 

To pomijając teraz Amplifer, wybrałeś właśnie ten "przyjemniejszy" bas, pomimo że jest sztuczny, elektroniczny. Podejrzewam, że Heco jest ciut szybszy na basie, dlatego wybór padał na KEF 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jak weryfikujemy kolumny i wzmacniacze i klasy "lepszosci"? (I nie mam na mysli klas wzmacniacza czyt. np.Class a/b)

W miesięczniku audio video, pod testami, poddana jest kategoria sprzętu. Kolumny za ok 5000 PLN to kategoria C. O co chodzi, nie wiem, chociaż pewnie gdzieś w miesięczniku jest to wyjaśnione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

To pomijając teraz Amplifer, wybrałeś właśnie ten "przyjemniejszy" bas, pomimo że jest sztuczny, elektroniczny. Podejrzewam, że Heco jest ciut szybszy na basie, dlatego wybór padał na KEF 

Boguś, czytaj uważniej. We wspomnianym utworze Kraftwerk bardziej miękki bas zaprezentowały Heco. A mi bardziej podobał się mocniej nabijający rytm bas z KEF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, seba3002 napisał:

W miesięczniku audio video, pod testami, poddana jest kategoria sprzętu. Kolumny za ok 5000 PLN to kategoria C. O co chodzi, nie wiem, chociaż pewnie gdzieś w miesięczniku jest to wyjaśnione.

Kategorie A, B, C i D oznaczają "klasę" grania danego sprzętu. Nie odnoszą się do ceny. 

8 minut temu, Kubakk napisał:

Bogusław dobrze pisze

Tak uważasz? To sprzedaj swój wzmacniacz, bo Boguś napisał, że liczy się moc i DF, a te zapewne w Twoim są mizerne. To zgadzasz się z Bogusiem, czy już nie?

* czy już nikt nie czyta postów ze zrozumieniem???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

Kategorie A, B, C i D oznaczają "klasę" grania danego sprzętu. Nie odnoszą się do ceny. 

Ale na jakiej zasdzie to jest weryfikowane? Wzgledem najlepszego modelu w danej kategorii cenowej?? Bo musi byc jakis punkt odniesienia. Wzgledem czegoś!

Moze taki punkt odniesienia..?

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale na jakiej zasdzie to jest weryfikowane? Wzgledem najlepszego modelu w danej kategorii cenowej?? Bo musi byc jakis punkt odniesienia. Wzgledem czegoś!

Cena nie gra roli. Liczy się przekonanie testującego, jaka to klasa sprzętu w skali absolutnej. A to referencja. B trochę gorzej i tak dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Boguś, czytaj uważniej. We wspomnianym utworze Kraftwerk bardziej miękki bas zaprezentowały Heco. A mi bardziej podobał się mocniej nabijający rytm bas z KEF.

 

Wybacz, poprawie się.   (dziś piątek, przesłuchuje nowości na Qobuz)

Chyba sam poproszę S4 o Heco na testy?

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kraft napisał:

Cena nie gra roli. Liczy się przekonanie testującego, jaka to klasa sprzętu w skali absolutnej. A to referencja. B trochę gorzej i tak dalej.

Dokładnie tak a potem dochodzi do takich sytuacji, że Rotel A12 jest w klasie B z oceną 95% a Rotel A14 w klasie C z oceną 85% 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja dorzucę komentarz o wzmacniaczowych rozterkach. Żeby obiektywnie ocenić jakiś element zestawu audio to warto zadbać by środowisko w jakim oceniamy zapewniało optymalne warunki testu. Nie może być ograniczeń, tzw. wąskiego gardła i dotyczy to oceny każdego elementu zestawu. 

Jeżeli oceniamy i złamiemy tą zasadę to może dojść do sytuacji, że "lepszość" jakiegoś ocenianego elementu będzie przesłonięta "słabością" któregoś z elementów środowiska. 

Tak prawdopodobnie było w szeroko komentowanym ślepym teście wielkopolskim, gdzie próbowano oceniać wzmacniacze. Nie udało się bo... do końca nie wiadomo. Jedna z teorii głosi, że kolumny były wąskim gardłem i maskowały różnice brzmienia wzmacniaczy po tym jak już wyrównano poziomy glośności. Podobnie może być w Krafttestach. Wzmacniacz jest dobry ale ocena brzmienia kolumn ogranicza się do tego konkretnego wzmacniacza. Inny ukazałby oblicze ocenianych kolumn w sposób mniej lub bardziej odmienny. 

Czy ja jako użytkownik lampy 2 x 3W mogę być odbiorcą treści zawartych w Krafttestach? Oczywiście, że tak tylko byłbym naiwny gdybym myślał, że te kolumny zagrają jak u Jarka. Nie zagrają. Testy tych kolumn będą bardzo użyteczne dla audio hobbystów posiadających podobny zestaw audio, w podobnych warunkach odsłuchowych. 

Poza tym uważam, że dobrą decyzją jest nie kombinowanie ze wzmacniaczem bo nawet gdyby Jarek się zdecydował to jakikolwiek by nie wybrał, nie "dogodzi" wszystkim. Pojawiłyby się zaraz głosy namawiające do kolejnych zmian co wprowadziłoby zbyt dużo zmiennych, nie byłoby punktu odniesienia. Teraz jest i niech tak zostanie 😉

Uwzględniając deklarację Jarka, że nie będzie kombinował ze wzmacniaczem należy to uszanować ale warto też być świadomym, że testy dotyczą konkretnych warunków i w innych te przesłuchane kolumny mogłyby zagrać odmiennie. Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli jednak przyjrzymy sie ktory segment jest najbardziej niedoskonały w torze audio to wyniknie ze w danym budżecie zawsze wypada na kolumny co moim zdaniem każe nam wlasnie najwiecej inwestować w tym kierunku. Co oczywiscie nie oznacza ze wzmacniacz jest mało istotny.

 

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Jedna z teorii głosi, że kolumny były wąskim gardłem i maskowały różnice brzmienia wzmacniaczy po tym jak już wyrównano poziomy glośności.

I wszystko w temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MariuszZ napisał:

kolumny były wąskim gardłem i maskowały różnice brzmienia wzmacniaczy po tym jak już wyrównano poziomy glośności.

 

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

 wiele innych osób potwierdziło iż porządny wzmak jest w stanie rozbujać nawet budżetowe/średniej półki kolumny. Zresztą sam taki wzmak posiadam (sklepowe odpowiedniki 30-35tysi) i potwierdzam :) 

I to jest własnie słabość teorii "wzmacniaczowej". Raz różnice się nie ujawniają, bo kolumny za słabe. Innym razem "lepszy" wzmak odmienia oblicze nawet budżetowych kolumn, że głuchy by usłyszał. 

Ale po co na siłę szukać logiki, gdzie jej nie ma;)

24 minuty temu, Jan Onufry napisał:

Dokładnie tak a potem dochodzi do takich sytuacji, że Rotel A12 jest w klasie B z oceną 95% a Rotel A14 w klasie C z oceną 85% 🙂

Wszystko się zgadza. O ile klasy A, B, C i D są bezwzględne, a tyle ocena procentowa odnosi się do ceny urządzenia.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Majac kwote x i rozgraniczajac ja na kolumny i wzmacniacz (zróbmy podział 30/70%). Ktora opcja lepsza.

- kolumny wartosci 30% ceny x a wzmacniacz 70%,

Czy....

- kolumny wartosci 70% ceny x a wzmacniacz 30%????

Dodam ze znaczenie ma to czy cena "x" to np. 1500zł, 5000zł czy też np. 150000zł! 

Ps: przypomnijmy sobie co sie dzieje w temacie q5pro!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Ale po co na siłę szukać logiki, gdzie jej nie ma;)

To tylko słowa. Logika jest tam gdzie poprawne rozumowanie i wnioskowanie. W  każdej wypowiedzi można dostrzec elementy logicznego myślenia ale tylko w niektórych próby uzasadniania twierdzeń. Kto czyta że zrozumieniem ten pewnie nie ma problemów z filtrowaniem zawartości i wnioski jakieś prawidłowo wyciąga 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dedal75 napisał:

co mi do tego na czym gra Kraft.

Bo to jest wojna ideologiczna;)

"System gra tak, jak jego najsłabszy element". No kurde racja. Tylko tym najsłabszym elementem są zawsze* kolumny i akustyka pomieszczenia.

*pomijam kwestie wzmacniaczy lampowych i pewnych innych specyficznych układów, gdzie rzeczywiście to wzmacniacz może być ograniczeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...