Skocz do zawartości

Gramofon TEAC + głośnik Yamaha MusicCast 50


Kriz-s

Recommended Posts

Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem, dlatego na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać (hej, jestem Krzysiek 🙂) Zarejestrowałem się na forum, aby poprosić o pewną pomoc techniczną osoby znające się na rzeczy. Chodzi mi o radę dotyczącą gramofonu i głośnika. Od razu zaznaczę, że jestem laikiem, dlatego jeśli napiszę coś głupiego albo ocierającego się o ignorancję, to proszę o wyrozumiałość. Chodzi mi o to, że mam trochę winyli i sprzęt muzyczny, który umożliwia mi ich odsłuch, ale z którego jestem bardzo niezadowolony i który chcę zmienić (kilka lat temu, gdy wprowadzaliśmy się z żoną na "swoje", to kupiła radio Hyundai retro, na którym można też posłuchać winyli, ale które jest słabiutkie i które w końcu chcę wymienić na coś, co da mi frajdę z czarnych płyt). Po prostu chciałbym mieć możliwość przyjemnego słuchania winyli.

Moją uwagę przykuły gramofony Teac (Teac TN-400BT i Teac TN-3B). Skłaniałbym sie ku zakupowi Teac TN-3B. Rozumiem, że najlepszy efekt uzyskam mając wzmacniacz i porządne kolumny, ale niestety w miejscu, w którym chciałbym w swoim mieszkaniu ulokować ten sprzęt nie bardzo mam na to przestrzeń. Dlatego moją uwagę przykuło inne rozwiązanie, o którym trochę czytałem - mianowicie chodzi o głośnik ze wzmacniaczem (aktywny). Poszukałem i znalazłem głośnik Yamaha MusicCast 50.

Interesuje mnie, czy tak skomponowany zestaw jest w stanie zadziałać bez żadnych innych dodatków (gramofon Teac TN-3B + głośnik Yamaha MusicCast50)? Czy jest to technicznie możliwe (skuteczne połączenie ze sobą tych sprzętów kablem) oraz czy da to warunki do przyjemnego odsłuchu? Od razu zaznaczam, że jestem laikiem w tym temacie, dlatego jeśli moje pytanie to czysta głupota albo profanacja, to z góry przepraszam. Chodzi mi po prostu o stworzenie systemu który da mi trochę radości ze słuchania vinyli w domowych warunkach. Trochę się rozpisałem, ale jeśli ktoś przebrnie przez treść, to bardzo proszę o opinie, uwagi i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zdecydowanie kombinacja Teac TN3B + Yamaha Musiccast 50 może zadziałać fizycznie. Musiałbyś tylko wybrać w gramofonie opcje, korzystania z dostępnego przedwzmacniacza, a Musiccast 50 podłączyć się pod gniazda RCA z tyłu obudowy. Pamiętaj jednakże, że taka kombinacja jest dużym ograniczeniem dla gramofonu. Jeżeli miałoby to być "na chwilę" to w porządku, ale w przyszłości warto zastanowić się nad oddzielnym stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziaąłć fizycznie. Ale to więcej niż profanacja.

Te głośniki słuzą do nagłaśniania w tle albo jako tył do kina domowego a nie podłączać gramofon ktory obecnie uwazany jest za po prostu źródło audiofilskie.

Jeeli u Was jestt ak że ma to być kwestia wyglądu no to ok. ale jesli ma to słuzyć to zdecydownie nie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriz-s. Skompletuj swój pierwszy zestaw audio, posłuchaj trochę, a później pomyśl o gramofonie. Może odnowionym z epoki. Gramofon to nie taka prosta sprawa.

Umiesz kalibrować? 

W 2000 zł można spróbować coś złożyć z gramofonem. Kolumny, wzmacniacz, gramofon. Ciężko, ale można.

Jaką masz powierzchnię pokroju?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender - Powierzchnia pokoju to ok. 25m2, nigdy nie kalibrowałem. Raczej skłaniam się ku rozwiązaniu gramofon + wzmacniacz + kolumny. Jak już wspomniałem spodobal mi sie Teac TN-3B, ale jestem otwarty również na inne. Tylko na dziś nie wiem z jakim wzmacniaczem i z jakimi kolumnami go połączyć (coś bardziej dla zwykłego słuchacza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kriz-s napisał:

1Ender - Powierzchnia pokoju to ok. 25m2, nigdy nie kalibrowałem. Raczej skłaniam się ku rozwiązaniu gramofon + wzmacniacz + kolumny. Jak już wspomniałem spodobal mi sie Teac TN-3B, ale jestem otwarty również na inne. Tylko na dziś nie wiem z jakim wzmacniaczem i z jakimi kolumnami go połączyć (coś bardziej dla zwykłego słuchacza).

Zamiast zaczynać od gramofonu, ja bym zaczął od wyboru stereo (wzmacniacz + kolumny + odtwarzacz strumieniowy plików) i serwisów strumieniowych typu Tidal, Deezer itp. Taka luźna propozycja.

Później skupił się na gramofonie. W kwestii gramofonu mogę pomóc. Jaki masz budżet na sam gramofon? Bez wzmacniacza i kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za wszystkie rady i sugestie. Nie odzywałem się, ponieważ m.in. byłem zajęty wyciąganiem wniosków z tego, co napisaliście. Szperałem w internecie i poszerzałem swoją wiedzę. Wybrałem też pewne konfuguracje, które  chiałbym Wam przedstawić i proszę o opinie.

Zweryfikowałem swoje wymagania i, jako zwykły codzienny użytkownik w warunkach domowych zastanawiam się nad takimi rzwiązaniami:

Amplituner Pioneer SX-20DAB + kolumny Pylon Audio Pearl Monitor. Do tego gramofon: Teac TN-280 BT lub Teac TN-3B lub Thorens TD 202 Piano Walnut.

Ważną sprawą przy wyborze amplitunera jeat radio - potrzebne mojej żonie.

Druga koncepcja, która na pewno dostanie w kość to: 

Wzmacniacz Denon PMA-600 NE (lub ww. amplituner z uwage na żonę) + głośniki dolby atmos Wilson Raptor X kolumny DTS-X + gramofon Teac TN-280 BT. Wiem, że to absurd, ale proszę o informację, dlaczego te kolumny są złe, bo chciałbym to lepiej zrozumieć.

 

Oczywiście skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu. Pozostaje wybór gramofonu, na który może mieć wpływ budżet. Jeszcze nie zdecydowałem który gramofon.

Jeśli chodzi o muzykę, to lubie ciepłą barwę, z wyczuwalnym basem ale bez przesady. Ważna jest harmonia. W dużej mierze płyty, które mam to jazz, kontrabasy w tle, perkusja w tle, trąbki i saksofony w głównej linii. Jest też rock, trochę alternatywy i hip-hopu. W grę nie wchodzi disco, pop, techno itp.

Jeśli ktoś mógłby odnieść się do ww. zestawu (zwłaszcza pierwszego) to będę wdzięczny. Chodzi o mój pierwszy zestaw - dla zwykłego domowego słuchacza, który zaczyna. Pozdrawiam.

Edytowano przez Kriz-s
Obok głośników Pylon pod uwagę biorę też kolumny Klipsch Reference Base R-51M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kriz-s napisał:

Wzmacniacz Denon PMA-600 NE (lub ww. amplituner z uwage na żonę) + głośniki dolby atmos Wilson Raptor X kolumny DTS-X + gramofon Teac TN-280 BT. Wiem, że to absurd, ale proszę o informację, dlaczego te kolumny są złe, bo chciałbym to lepiej zrozumieć.

To sa kolumny które totalnie nie nadaja sie do odsłuchu muzyki. Grają płytko i bardzo ograniczonym pasmem.

Pearl Monitor proponuję wymienić na ELAC B6.2

To kolumny które dadzą ci lepsza podstawę basową.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

To sa kolumny które totalnie nie nadaja sie do odsłuchu muzyki. Grają płytko i bardzo ograniczonym pasmem.

Pearl Monitor proponuję wymienić na ELAC B6.2

To kolumny które dadzą ci lepsza podstawę basową.

Piotr

Super, dziękuję za informację o tych kolumnach. A czy mógłbyś wypowiedzieć się, co lepiej wybrać: Amplituner Pioneer SX-20DAB czy ONKYO TX-8220B. Wiem, że to niższa półka, ale budżet mnie ogranicza. Sam wzmacniacz Denon niestety odpada ze wzgledu na konieczność posiadania radia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, RafalK napisał:

Połączenie Pioneer-a z Pylon Audio Pearl Monitor to zły kierunek, dźwięk płaski suchy bez emocji. Z mojego doświadczenia unikaj amplitunerów lepiej kup wzmacniacz i np. używany tuner.

 

Hm, a jak to podlączę? Gramofon podłączę pod wzmacniacz, wzmacniacz podłączę z kolumnami. A tuner jak podłączę z kolumnami by mieć na kolumnach do wyboru dźwięk z gramofonu lub dźwięk z tunera? Pytam, ponieważ nie mam rozeznania. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriz-s napisał:

Hm, a jak to podlączę? Gramofon podłączę pod wzmacniacz, wzmacniacz podłączę z kolumnami. A tuner jak podłączę z kolumnami by mieć na kolumnach do wyboru dźwięk z gramofonu lub dźwięk z tunera? Pytam, ponieważ nie mam rozeznania. Pozdrawiam.

Każdy wzmacniacz posiada złącza audio analogowe typu RCA czy Czincze które występują pod nazwami np. CD, Tuner, AUX, Tape, DVD itp. i pod te złącza wepniesz tuner.

 

5475147700_1481124875.jpg

Edytowano przez RafalK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kriz-s napisał:

Hm, a jak to podlączę? Gramofon podłączę pod wzmacniacz, wzmacniacz podłączę z kolumnami. A tuner jak podłączę z kolumnami by mieć na kolumnach do wyboru dźwięk z gramofonu lub dźwięk z tunera? Pytam, ponieważ nie mam rozeznania. Pozdrawiam.

Do wzmacniacza możesz podłączyć więcej niż jedno źródło dźwięku, a samo źródło wybierasz wg uznania podczas odtwarzania. Decydując się na oddzielny tuner analogowy możesz wybierać pomiędzy prawdziwymi dziełami sztuki, jeśli chodzi o design używanych tunerów i to w bardzo fajnej cenie. Ja wreszcie kupiłem streamer z CD i tunerem w jednym, ale zanim to nastąpiło, miałem prawdziwy mętlik w głowie, bo nie mogłem się zdecydować na tuner, który najbardziej mi się podoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Właściwie jestem już bliski podjęcia decyzji i przejścia do zakupów. Wstępnie zdecydowałem się na taki zestaw: 

Amplituner Onkyo TX-8220B, kolumny Elac Debut 2.0 B5.2 oraz gramofon Thorens TD 202. Niestety w takiej konfiguracji nie mam możliwości odsłuchu, ponieważ salon nie posiada na stanie ww. amplitunera. Pomimo tego planuję udać się na sprawdzenie gramofonu.

Czytałem wiele bardzo pozytywnych opinii na temat ww. kolumn i gramofonu. Do tego będę musiał dokupić 2 kable ok. 11 metrow (kable chcę schować w listwy po obwodzie pokoju, stąd ta długość). Tutaj nie wiem na jakie kable się zdecydować - nie mam o nich pojęcia.

Jak już wspominałem zależy mi na w miarę ciepłym brzmieniu, z zauważalnym basem, ale i z odowiednią górą.

Czytałem wiele o odpowiednim ustawieniu kolumn i mam to szczęście, że bez problemu jestem w stanie stworzyć scenę w kształcie trójkąta o równych bokach, ustawiając przy tym swobodnie kolumny.

Zastanawiam się jak to zagra z ww. amplitunerem Onkyo. Trochę obawiam się czy nie będzie mu brakowało basu. Nie jestem osobą, która lubi za dużo basu, ale chciałbym, żeby muzyka była "pełna" i żeby ten bas był.

Moje wątpliwości wywołały różne opinie w internecie - czytałem m.in. o amplitunerze Pioneer SX-20DAB. Niektórzy narzekali na zupełny brak basu, co mnie bardzo zaskoczyło. Oczywiście nie wiem jakich używali kolumn i czy słuchali z gramofonu, ale z tego co się orientuję z płyt winylowych nieco trudniej wydobyć bas.

Czy ktoś byłby na tyle życzliwy i mógłby mi coś podpowiedzieć? Może testował podobny zestaw lub chociaż ww. amplituner w połączeniu z gramofonem albo ww. kolumnami? Niestety na dzisiaj wzmacniacz nie wchodzi w grę (żona potrzebuje radia), natomiast rozwiązanie z kupnem wzmacniacza + tunera też na dzień dzisiejszy odpada bo w tym miejscu, w którym stanie gramofon, z powodu braku miejsca jest możliwość zmieszczenia jeszcze tylko 1 sprzętu (padło na amplituner). Stolik jest zbyt mały a większego na razie nie jestem w stanie wkomponować. 

Być może wymyślę cos w przyszłości, cieszy mnie to, że gramofon ma możliwość odłączenia wbudowanego przedwzmacniacza (tak zrozumiałem z jego opisu). W dalszej przyszłości, po kolejnym remoncie, gdy wygospodaruję więcej miejsca, miałbym możliwość przejścia na zewnętrzny przedwzmacniacz oraz wzmacniacz co pewnie da lepszy efekt.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No to wybierz ELAC B6.2

Tu basu Ci nie braknie. To jednak większe pełniejsze w brzmieniu kolumny.

8220 już dawno nie mieliśmy. Ale jakąś biedą na basie nie był.

Piotr

Ok, w takim razie chyba skłonię się ku ELAC. B6.2. Dzięki Tobie zwróciłem swoją uwagę na kolumny ELAC za co dziękuję. Czytałem o obu wersjach (B5.2 i B6.2) same pozytywne komentarze. O wersji B5.2 czytałem o bdb basie, a są nieco zgrabniejsze (węższe o chyba ok. 2 cm) i sądziłem, że wizualnie lepiej się wkomponują w miejsce, w którym chcę je ustawić, dlatego je rozpatrywałem. Myślałem, że jakość będzie podobna.

A czy mógłbyś podpowiedzieć coś o kablach? Potrzebuję dwóch przewodów ok. 11 m długości każdy. Czy kupując kable muszę też dokupić końcówki po obu stronach kabli ("wtyki" do amplitunera i do kolumn). Zupełnie nie mam o tym pojęcia. Nie chciałbym wydawać kroci na same kable, ale przy tej długości wiem że swoje będą kosztować. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kriz-s napisał:

Ok, w takim razie chyba skłonię się ku ELAC. B6.2. Dzięki Tobie zwróciłem swoją uwagę na kolumny ELAC za co dziękuję. Czytałem o obu wersjach (B5.2 i B6.2) same pozytywne komentarze. O wersji B5.2 czytałem o bdb basie, a są nieco zgrabniejsze (węższe o chyba ok. 2 cm) i sądziłem, że wizualnie lepiej się wkomponują w miejsce, w którym chcę je ustawić, dlatego je rozpatrywałem. Myślałem, że jakość będzie podobna.

A czy mógłbyś podpowiedzieć coś o kablach? Potrzebuję dwóch przewodów ok. 11 m długości każdy. Czy kupując kable muszę też dokupić końcówki po obu stronach kabli ("wtyki" do amplitunera i do kolumn). Zupełnie nie mam o tym pojęcia. Nie chciałbym wydawać kroci na same kable, ale przy tej długości wiem że swoje będą kosztować. Pozdrawiam. 

Odnośnie amplitunera to rozważ wyższy model bo w tej cenie to raczej nic specjalnego, lepsza będzie YAMAHA R-N803D masz zapas mocy oraz jakość dźwięku bez porównania do twojego wyboru. Oczywiście cena jest wysoka ale zyskujesz sprzęt na lata, można też kupić na raty 0%.

Co do kabli to wybierz coś markowego ale w rozsądnej cenie np. DALI SC F222C,  QED CLASSIC STRAND 2x2.5, Qed Performance Classic 79 (C-79/100B black).

Kable podepniesz do kolumn oraz amplitunera "na goło" lepsze rozwiązanie niż tandetne Chińskie wtyki bananowe.

Edytowano przez RafalK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, RafalK napisał:

Odnośnie amplitunera to rozważ wyższy model bo w tej cenie to raczej nic specjalnego, lepsza będzie YAMAHA R-N803D masz zapas mocy oraz jakość dźwięku bez porównania do twojego wyboru. Oczywiście cena jest wysoka ale zyskujesz sprzęt na lata, można też kupić na raty 0%.

Co do kabli to wybierz coś markowego ale w rozsądnej cenie np. DALI SC F222C,  QED CLASSIC STRAND 2x2.5, Qed Performance Classic 79 (C-79/100B black).

Kable podepniesz do kolumn oraz amplitunera "na goło" lepsze rozwiązanie niż tandetne Chińskie wtyki bananowe.

Zainteresowały mnie kable QED CLASSIC STRAND 2x2.5 oraz Qed Performance Classic 79 (C-79/100B black). Nie wiem czemu, ale chyba wezmę te drugie, mam nadzieję że będą ok. Wydaje się, że bez problemu schowam je w listwy.

Co do amplitunera to jestem świadomy, jego ograniczeń, ale mnie z kolei ogranicza budżet. Wiem o ratach itp., ale z pewnych względów nie chcę z tego korzystać. To dopiero mój pierwszy zestaw, mam nadzieję, że będzie wystarczający. W razie jednak gdyby amplituner mi nie przypasował, to mam możliowość zwrotu i wtedy będę dalej szukał czegoś bardziejszego.

Dzięki Wam za wszystkie rady i pomoc, naprawdę dzięki Wam przez ostatnie dni dowiedziałem się bardzo dużo. Bez tego nie ruszyłbym z miejsca z tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...