Skocz do zawartości

Zestaw stereo do muzyki klasycznej


kawluk

Recommended Posts

Witam

Zaczęło się dość niewinnie, zamierzałem wymienić zestaw kina domowego. Początek typowy, trochę poczytałem, wybrałem się do salonu, nawet przytaszczyłem do domu kolumny Focal aria 936 i... wiem, że podpięte do obecnie posiadanego amplitunera nie miały szans rozwinąć skrzydeł (denon avr-1911), była olbrzymia różnica ale nie tego oczekiwałem. Zdaję sobie sprawę, że odsłuch z kolumn różni się co do zasady od odsłuchu z słuchawek ale spodziewałem się nieco więcej. Obecnie słucham na słuchawkach B&O h95 i jeśli chodzi o jakość muzyki, szczególnie o sekcje smyczkowe to na kolumnach było co najmniej słabo. Podróż z kolumnami z porotem do salonu uświadomiła mi, że w zasadzie to nie potrzebuje kina domowego - bardzo rzadko oglądam filmy dla których miało by to sens, głównie słucham muzyki, jednak na obecnie posiadanym sprzęcie nie jest to przyjemność więc skoro druga połówka wydała aprobatę do zakup należy to wykorzystać. Muzyka słuchana to głównie klasyczna.

Zestaw do salonu 50m2 o wymiarach 11x4,6 niestety zestaw może być ustawiony na krótkiej ścianie w znacznym oddaleniu od miejsca odsłuchu ( jakieś 7m), co gorsza salon pół otwarty, podłoga drewniana. Budżet początkowo zakładany w granicach 12-15tys, jednak mając świadomość ile czasu i energii zajmuje poszukiwanie oraz traumy z przeszłości ( prowizorki pozostawione po budowie domu który przetrwały 5-8 lat) wolał bym coś raczej na lata więc już w zasadzie wzrosła akceptacja do wydania ok. 50tys. Tylko pojawia się wątpliwość czy przy tym metrażu i braku możliwości adaptacji pod system audio ( żona jest audio - ignorantką) wydanie takiej kwoty jest zasadne. Muzyka w zasadzie jedynie z Tidala. 

W zasadzie czym więcej czytam tym mniej wiem...czytanie testów, przerzucanie forum nie bardzo przybliża mnie do szczególnych typów. 

Uprzejmie proszę o jakieś propozycje. 

co myślicie o :

Hagel H390 + Vienna Acousics Concert Grand SE

Accuphase E-270 + Opera grand Callas

Jeszcze gdzieś myślałem o B&W 804 D3 i Canton Reference 5K.

Zdaję sobie sprawę, że najlepiej by było przytargać po koleji i słuchać, słuchać i słuchać...tylko do mojej muzyki kompletnie nie wiem od czego chociaż zacząć.

Pomocy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wizyty w jakimś salonie, żeby choć trochę zawęzić i przetestować swoje typy. Możliwości połączeń jest bardzo dużo i zakładam, że każdy salon będzie mógł zaproponować coś ciekawego. Wspomniane połączenia warto rozważyć, ale B&W i Canton Reference raczej bym odpuścić, choć to oczywiście kwestia gustu i oczekiwań.

Z naszej strony mogę wspomnieć jeszcze o Arcamie i Naim. Z tych produktów też można uzyskać fajne brzmienie a kolumn dobrze grających jest równie dużo.

Tak więc zacząłbym od wizyty w salonie i odsłuchu.
Jeżeli jest taka możliwość to zapraszamy oczywiście do nas po wcześniejszym kontakcie

 

Audio Format

Jórskiego 56
03-593 Warszawa

www.audioformat.pl


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kawluk

Zacznij od wizyty akustyka w domu. Mając 50k zł przeznacz 10-20 % na adaptację akustyczną. To przyniesie Ci ogromną poprawę. Łatwiej będzie wtedy znaleźć Ci Twój dźwięk.

Pomieszcze masz ogromne i trudne w nagłośnieniu. Bez poprawy akustycznej będzie to jakoś. Ale zawsze coś może być nie tak. Za jakiś czas znowu wymiana sprzętu, coś co w salonie audio zagrało bardzo dobrze u Ciebie będzie tylko tak "se". I tak można w nieskończoność. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Myślę, że na samym początku warto postawić na akustykę, zainwestujesz około 5-8k zł i dopiero wtedy rozpocznij poszukiwania zestawu, który rozwinie skrzydła. Masz kilka firm, które się specjalizują w akustyce takie jak Mega Acoustic. 

W zakładanym budżecie masz na prawdę wiele zestawów i bez odsłuchu na pewno się nie obędzie. 

Zapraszam do kontaktu w celu ustalenia szczegółów. Podaj telefon kontaktowy do siebie, zadzwonimy i ustalimy szczegóły. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kawluk napisał:

W zasadzie czym więcej czytam tym mniej wiem...

Nie ma co tragizować, zawsze tak jest przy nowej dziedzinie. Pomysł masz bardzo dobry, klasyka na kinie domowym to męczarnia, a filmy na dobrym stereo ogląda się świetnie. Za dźwięk odpowiadają głównie kolumny, je wybierz najpierw, ze wzmacniaczem pójdzie już łatwiej. Focal, B&W, Canton, to nie są marki do klasyki. Vienna Acoustics, Opera - jak najbardziej. Dodaj do tego jeszcze firmę DALI. Słuchaj na nich tych samych utworów, najlepiej dużej orkiestry ze śpiewakami, i jakiegoś pop-rocka, który Ci powie o uniwersalności konstrukcji, która zawsze może się przydać.

50 metrów spokojnie można nagłośnić, drewniana podłoga i krótsza ściana to plusy. Kłopotem może być to półotwarcie, ale akustyk niewiele tu pomoże. Jak możesz zamuruj albo zmniejsz, np. półkami z książkami. Jeśli nie, trudno, i tak poprawę będziesz miał kolosalną, współczesny sprzęt audio jest strojony z myślą o takich właśnie, normalnych wnętrzach mieszkalnych. Gdybyś przygotowywał specjalny pokój, dedykowany tylko słuchaniu, to co innego - wtedy na pewno od akustyki należałoby zacząć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że elementy poprawiające akustykę raczej w grę nie wchodzą. Konfrontacja z żoną i projektantką są ponad moje siły. Salon w stylu rustykalnym ciężko zaopatrzyć w dodatkowe elementy pasujące do całości. Sprawę nieco ułatwiają grube, ciężkie zasłony praktycznie na całej długiej ściany, poza tym dużo półek z książkami.

Wizyty w salonie oczywiście już były co poskutkowało wyklarowaniem oczekiwań zgodnie z głównym użytkowaniem, poszukiwałem zestawu kina domowego. Teraz w zasadzie zaczynam "od nowa". Wolał bym choć wiedzieć wstępnie czego szukać, w jakim kierunku iść.

Dodatkową wątpliwością jest zasadność wydawania takiej kwoty w sytuacji braku możliwości poprawy akustyki salonu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, 1Ender napisał:

To nie zagra dobrze bez poprawy akustycznej. Sam już się o tym przekonałeś odsłuchując w domu kolumny.

Zrób jak uważasz. Może sprzęt używany do 5k do 10k? A jak dojrzejesz to zrób aranżacje akustyczną.

Pozdrawiam

Pytanie jakie są sposoby na aranżacje akustyczne by pogodzić to ze stylem salonu. Wszelkie pianki i panele nie wchodzą w grę. 

Obecnie w salonie grają Yamaha NS-45e które jakieś 12 lat. temu dostałem od teścia. Po przytaszczeniu w ubiegłym tygodniu Focal aria 936 rzeczywiście przepaść jeśli chodzi o jakość dźwięku, jednak np przy koncercie wiolonczelowym zdecydowanie za dużo basu, choć nie wiem czy nie związane to z samym amplitunerem, który też jest już nieco wiekowy i bynajmniej nie stereo, więc kolumny pewnie nie prezentowały swoich możliwości.  Zdecydowanie więcej wrażeń ze słuchania na słuchawkach. 

Nad sprzętem używanym też myślałem ale trzeba się na tym znać, żeby wiedzieć co kupić i nago zwrócić uwagę by się nie wpakować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zabytkowe filharmonie, sale koncertowe mają aranżacje akustyczne i nie kłóci się to z epokowym wystrojem, to również u Ciebie można coś takiego zrobić. Zaproś akustyka do domu niech zrobi pomiary i zaproponuje ustroje akustyczne zgodne z Twoim wystrojem wnętrza.

Pozostaje kwestia, czy chcesz. Bo zrobić można wszystko. No i jeszcze ile to będzie kosztować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

Skoro zabytkowe filharmonie, sale koncertowe mają aranżacje akustyczne i nie kłóci się to z epokowym wystrojem, to również u Ciebie można coś takiego zrobić. Zaproś akustyka do domu niech zrobi pomiary i zaproponuje ustroje akustyczne zgodne z Twoim wystrojem wnętrza.

Pozostaje kwestia, czy chcesz. Bo zrobić można wszystko. No i jeszcze ile to będzie kosztować.

Jakiś namiar na akustyka w okolicach Poznania?

5 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,
Myślę, że na samym początku warto postawić na akustykę, zainwestujesz około 5-8k zł i dopiero wtedy rozpocznij poszukiwania zestawu, który rozwinie skrzydła. Masz kilka firm, które się specjalizują w akustyce takie jak Mega Acoustic. 

W zakładanym budżecie masz na prawdę wiele zestawów i bez odsłuchu na pewno się nie obędzie. 

Zapraszam do kontaktu w celu ustalenia szczegółów. Podaj telefon kontaktowy do siebie, zadzwonimy i ustalimy szczegóły. 

 

Edytowano przez kawluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2021 o 13:47, kawluk napisał:

Sprawę nieco ułatwiają grube, ciężkie zasłony praktycznie na całej długiej ściany, poza tym dużo półek z książkami.

Dlaczego nieco? Ułatwiają bardzo mocno, to kolejne po podłodze duże plusy wnętrza. Mało kto ma na początek tak sprzyjające warunki. Które chyba nawet równoważą to półotwarcie, o którym pisałeś, podejrzewam że nie jest ono w bezpośredniej bliskości ściany z kolumnami. Bo:

Dnia 16.01.2021 o 15:37, kawluk napisał:

np przy koncercie wiolonczelowym zdecydowanie za dużo basu

Pierwsze czym takie półotwarcie skutkowałoby gdyby wpływ miało, to właśnie odwrotnie: niedobór basu.

Kolumn nie musisz taszczyć do domu, duża część sklepów je wypożycza i dostajesz kurierem, co ma też tę zaletę że sprawdzasz sprzęt już wygrzany. Bo każdy nowy, a kolumny szczególnie, grają inaczej po stu godzinach niż prosto z fabryki. Nie wiem na ile próbowałeś róźnych ustawień tych Arii, ale to jest pierwszy element akustyki na który warto zwrócić uwagę. Bywa że nawet kilka centymetrów potrafi zrobić dużą różnicę. Następnie dobrze jeśli wzmacniacz ma korekcję tonów, która też czasem pomoże osiągnąć jak najlepsze warunki. Bo o idealne bardzo trudno, choćby dlatego, że różna muzyka jest różnie nagrywana. Pianki i panele to ostateczność, na którą mało kto się decyduje. 

A jak już coś będziesz miał w domu postaraj się słuchać chociaż parę dni, nie ulegać pierwszemu wrażeniu. Słuch i mózg muszą mieć czas żeby nową sytuację ogarnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej cenie na pewno nie kupisz sprzetu na forum.

Musi to być sprawdzony wybór opatrzony odsłuchem.

Musisz kierować się do salonów w pobliżu aby posłucha kilku zestawów i sprawdzić co dla Ciebie jest lepsze brzmieniowo.

Miałbym kilka typów , ale pamiętaj, kazdy te typy daje według własnych upodobań.

Jesli chciałbyś naszej porady to zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...