Skocz do zawartości

Gramofon Technics SL-1500C


Recommended Posts

Ja osobiście wybrałbym Technicsa , po pierwsze ma wymienny headshell co ułatwia życie jak się ma kilka wkładek , ramię "S" które lubię , regulację VTA / której Rega chyba nie posiada/ , jest o prawie 4 kg. cięższy od Regi co też ma znaczenie. Po za tym jak niczego nie spieprzyli i będzie tak jak stare Technicsy to niezawodność masz w cenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna Rega P3 posiada proste ramie i ma możliwość ustawienia VTA za pomocą podkładki pod ramie o grubości 2 mm za jedyne 99 zł.

Obecnie kupno nowego gramofonu to naprawdę wyzwanie, przyjąłem kilka kryteriów i pozostały mi tylko 3 firmy Rega, Pro-Jeck oraz Technics.

Reszta firm na polskim rynku z ofertą gramofonów do ok 4000 zł to Chińskie wyroby pod nazwami znanych firm, na przykład ramie ala Technics można spotkać np Pioneeriach, Audio-Technika Music-Hall.

Dlatego zdecydowałem że kupię Technicsa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych Planarach 3 (z ramieniem RB301) do regulacji VTA mozna też użyć podkładki rewolwerowej, ktora pozwala na regulację w zakresie 2-4-6-8mm. Wwersjavh z ramieniem RB300 mozna wykorzystać adaptety VTA od Michell Engineering albo ISOkinetik. 

Wersja kolegi @Rega to model R200, używany w początkowych latach produkcji. Za projekt i wykonanie odpowiada japoński Akos.

Co do sklepanej rurki w RB300/301 - ja mam i sobie chwalę. Na zagranicznych forach można poczytać o dylematach osób, które modyfikują swoje gramofony i stają przed wyborem ramienia - Rega vs SME vs Jelco. Wszystko zależy czy masz zamiar żonglować wkladkami czy też nie.  

 Sam posiadam starszego Planara 3 i jestem zachwycony. Co prawda mój gramofon przeszedł liczne modyfikacje, ale to nadal "Rega Way". Jutro postaram się to opisać i pokazać że Planar 3 to fajny gramofon.

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dodam również od siebie wrażenia totalnego laika, który ostatni raz z gramofonem miał do czynienia ponad 20 lat temu (SL-1200 albo 1210).

Kupiony nowy od dystrybutora, kolor srebrny. Pierwsze wrażenie bardzo dobre bo jest przede wszystkim dla mnie ładny a to ma jednak znaczenie, nawet jeśli stoi to w gabinecie a nie w salonie. Cieszy oko i jest to dla mnie ważne. W sumie kupiłem go bardziej jako fanaberię, aby móc po wyczerpującym dniu rozłożyć się w fotelu, nalać do szklany, odpalić płytę i posłuchać i stworzyć "mikroklimat".

 

A teraz to co mi się nie podoba, 100% honest opinion:

- oparcie i blokada ramienia jakaś taka badziewno-plastikowa

- wajcha do opuszczania ramienia, również badziewna

- wajcha lock/unlock do ustawiania wysokości ramienia również plastikowa

- auto lift działa, przez menu serwisowe można również ustawić jedno z dwóch dostępnych położeń. Nie jest to jakoś świetnie rozwiązane bo przy podniesieniu słyszalnie klika.

- talerz mógłby być równiejszy, ma delikatne bicie góra-dól (1mm?). Brak bicia w poziomie. Krawędź stożka ze srebrnym matowym dekorem też nie jest jakoś szczególnie wykonana. W tej cenie raczej nie spodziewam się talerza idealnie wycinanego CNC ze sztabki aluminium ale mimo wszystko, mogłoby być to chyba lepiej wykonane.

- przyciski mają płytki skok, twardy i głośny klik jak twarde i sztywne przyciski od touchpada w niektórych laptopach. Nie pamiętam jak było w oryginale ale spodziewałem się, że będą miały głębszy i miękki skok.

Dźwięk, zwłaszcza bas zdecydowanie nie to samo co natywny flac odgrywany przez Lyngdorfa i w sumie zależy bardziej od kawałka, przy albumie Leonarda Cohena bardziej słyszalna różnica niż przy Johnie Denverze. Ogólnie muzyka jest bardzo przyjemna, przesłuchałem 2LP z hitami Denvera, 2LP z hitami Sinatry, Low Roar 0 i jedną stronę Leonarda Cohena.
Cała reszta sprawia wrażenie solidnego klocka, jakość wykonania bardzo ok.

 

To czego mi brakuje gdyż jakoś te płyty szybko się kończą to:

- cichy auto lift z jakimś dźwiękiem powiadamiającym o skończeniu płyty zamiast klikiem

- auto return

- auto power off po X czasie - jeżeli ktoś chciałby zasypiać przy Technicsie (ja nie) to talerz będzie się kręcił w nieskończoność chyba, że jest jakaś ukryta funkcja auto off

 

Jestem zadowolony 🙂

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jack Frost napisał:

talerz mógłby być równiejszy, ma delikatne bicie góra-dól (1mm?). Brak bicia w poziomie. Krawędź stożka ze srebrnym matowym dekorem też nie jest jakoś szczególnie wykonana. W tej cenie raczej nie spodziewam się talerza idealnie wycinanego CNC ze sztabki aluminium ale mimo wszystko, mogłoby być to chyba lepiej wykonane.

serio ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o jakość wykonania talerza w Technisc 1500C to mój egzemplarz wykonany jest bardzo przyzwoicie, żadnego bicia w pionie oraz poziomie.

Jedno co mi przeszkadza to jakość pracy windy, reszta bardzo porządnie wykonana.  

To jest mój trzeci gramofon w ciągu sześciu miesięcy, pierwszy wyjechał po jednym dniu używania wrócił do sklepu (tragiczna głośna praca silniki), potem kupiłem Pro-Ject T1, ale po załapaniu bakcyla postanowiłem kupić coś porządniejszego, i tak stałem się posiadaczem SL-1500C z którego jestem bardzo zadowolony.

 

 

Edytowano przez RafalK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie wygląda to dobrze. Mam wrażenie, że nie "buja się" w jednym miejscu i tak troszkę wróżąc z fusów stawiałbym raczej na ośkę, lub napęd niż talerz. Nigdy nie rozbierałem Technicsa, więc trudno mi się odnieść w czym może być problem.  Tak spojrzałem na talerz w moim gramofonie (choć to niezbyt wyszukany sprzęt) i praktycznie w ruchu nie widać żadnej różnicy.

Edytowano przez Chili
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Jack Frost jakiś śrub transportowych pod tym talerzem nie było ?

W tym modelu nie ma. Wyciągasz i nakładasz na trzpień.

Patrząc jak jest frezowany talerz na krawędzi, zakładam, że to on jest krzywy. Ściągałem go i zakładałem kilkukrotnie w różnych pozycjach, falowanie za każdym razem jest identyczne. Jestem ciekaw czy serwis zaproponuje wymianę samego talerza aby nie musiał składać i wysyłać całego majdanu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Albatrosem i inne modele 1500 oraz 1200 też mają bicie chociaż mniejsze. Żaden, które sprawdzali u siebie w sklepie nie jest idealny. Ani 1210MK7 ani GR.
Czekam na info z serwisu.

Nie ma sensu odsyłać do sklepu aby przysłali mi drugi, który ma podobnie. Wolałbym wymienić sam talerz. Mi generalnie w ogóle to nie przeszkadza bo płyty same w sobie są bardziej pofalowane. Talerz u @RafalK wygląda znacznie lepiej, żeby nie powiedzieć idealnie na podstawie jego filmików, więc zakładam, że tak powinno być w standardzie i będę oczekiwał podobnego poziomu od Technicsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...