Skocz do zawartości

Kino domowe 4-5k - pomoc w wyborze


Maniak89

Recommended Posts

Cześć,

Planuje zakup kina domowego 5.0 / 5.1 do salonu 20m2. Sprzęt będzie używany w 90% filmy i gry oraz 10% muzyka tak mniej więcej. Plan salonu zamieszczam w załączniku. Głośniki efektowe planuje postawić na szafkach wys. 1,2m po obu stronach wypoczynku (czytałem, że to nawet dobrze jak głośniki efektowe są nad słuchaczem, prawda? TO będzie dobre / akceptowalne miejsce?). Odnośnie samego sprzętu to mam kilka pytań. Budżet to 4000 - 5000 zł za zestaw chciałbym się zmieścić, ale to nie jest mur beton.

1. Amplituner - zależy mi na nowych funkcjach jak wsparcie hdmi 2.1, VRR i ALLM ze względu na używanie PS5. Do tego więcej niż 5 kanałów nie potrzebuje. Tutaj mam zagwozdkę pomiędzy Yamaha rx-4a, a Denonem X2700, chyba, że proponowalibyście jeszcze jakiś inny model, który mi umknął. Wiem, ze Denon jest sporo droższy (800zł) od Yamahy, ale wspiera Atmos i virtual height optimalization - to jest w ogóle warte uwagi czy czysty marketing i szkoda się w to zagłębiać, a Yamaha bez atmosa w moim przypadku spełni się w 100%?

2. Głośniki - no i tutaj mam kolejny dylemat. Chyba najbardziej pasowałoby mi użycie zestawu podstawkowego i subwoofera ( czy postawienie go z prawej strony szafki pod telewizorem będzie ok?). Chociaż rozważałem również zakup 5.0 z kolumnami podłogowymi, ale wtedy nie wiem czy jeszcze suba zmieszczę obok kolumny prawej żeby to miało sens? Mieszkam w bloku więc tak czy inaczej nie chce zamęczyć sąsiadów więc na ogromie basu mi nie zależy, ale dla efektów kina i gier jak najbardziej. Zestawy jakie rozważałem to Indiana Line Nota 260x, 240x i 740x, Heco Aurora 300 5.0 (choć są sporo droższe i nie wiem czy zmieszczę się w budżecie), oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Ja finalnie raczej skłoniłbym się do wariantu podstawkowych, które mogę postawić na dość dużej, ale nie wysokiej szafce pod TV (38 cm) i SUB ze względów również logistycznych i nie zastawienia salonu kolejnym sprzętem. Do tego jeszcze kwestia jakie głośniki do jakiego ampli itd., a tutaj już jestem zielony totalnie.

3. SUB - tutaj jeżeli zdecydowałbym się na wariant z Subem to chyba jedyną słuszną opcją z tego co tu czytałem jest Magnat sub 302a?

4. Kable - jak będę już podłączał to do głośników efektowych będę prowadził kable w listwie przypodłogowej, tutaj pytanie to prawda, ze powinny mimo różnicy w rozmieszczeniu takiej samej długości? teoretycznie lewy tylny głośnik potrzebowałby około 2,5m kabla mniej.

W razie pytań i jak o czymś zapomniałem to dajcie znać. Z góry dzięki za pomoc!

Tomek

salon-2a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że miejsce i pomysł z subwooferem z prawej strony jest trafiony i tak też bym to spróbował ustawić. Jeśli chodzi o wybór poszczególnych elementów to Denon zagra nieco lepiej od Yamahy, więc postawiłbym właśnie na niego pomimo wyższej ceny, a jeśli chodzi o kolumny to i Indiana Line i Heco Aurora sprawdzą się doskonale w tej roli, różnice są stosunkowo niewielkie i jeśli będzie subwoofer np. wymieniony  Magnat to bez problemu wszystko ze sobą będzie współgrało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Myślę że miejsce i pomysł z subwooferem z prawej strony jest trafiony i tak też bym to spróbował ustawić. Jeśli chodzi o wybór poszczególnych elementów to Denon zagra nieco lepiej od Yamahy, więc postawiłbym właśnie na niego pomimo wyższej ceny, a jeśli chodzi o kolumny to i Indiana Line i Heco Aurora sprawdzą się doskonale w tej roli, różnice są stosunkowo niewielkie i jeśli będzie subwoofer np. wymieniony  Magnat to bez problemu wszystko ze sobą będzie współgrało. 

Dzięki za odpowiedź, ale zestaw Denon I heco czy indiana jednak znacząco przekracza budżet. Jakbym potrzebował trochę tańsze głośniki podstawkowe od nich to co byś zaproponował?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na amplituner denona z modelem 2700 poniższe akceptować że kolumny musisz wybrać jednak z niższej półki. Biorąc pod uwagę twój budżet ja celowo bym bardziej w Yamaha 4a. To pozwoli ci na wybór najlepszych kolumn.

Pomieszczenie nie jest za duże jeśli zmieścisz to bardzo dobry set kolumn to heco victa 702.

Ewentualnie właśnie mniejsze indiana linę nota 550x. 

Sub 302a jak najbardziej. Sub być musi.

Zapraszam po wyceny i na odsłuch 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, S4Home napisał:

Jeśli zdecydujesz się na amplituner denona z modelem 2700 poniższe akceptować że kolumny musisz wybrać jednak z niższej półki. Biorąc pod uwagę twój budżet ja celowo bym bardziej w Yamaha 4a. To pozwoli ci na wybór najlepszych kolumn.

Pomieszczenie nie jest za duże jeśli zmieścisz to bardzo dobry set kolumn to heco victa 702.

Ewentualnie właśnie mniejsze indiana linę nota 550x. 

Sub 302a jak najbardziej. Sub być musi.

Zapraszam po wyceny i na odsłuch 

Piotr

Dzięki za odpowiedź. Jednak skłaniałbym się na głośniki podstawkowe żeby wykorzystać przestrzeń na szafce pod TV, co bys polecił pod Yamahę 4a żeby mniej więcej w budżecie się zmieścić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, S4Home napisał:

Monitory to w takim razie Heco Aurora 300 albo Indiana Line Tesi 261 albo Polk s20. na tyły mogą być mniejsze.

:)

Zapraszam

Piotr

Dzięki, to teraz tak. 

Najprawdopodobniej pójdę jednak w Yamahę 4a do tego Magnat 302a, przez co na kolumny zostaje mi do max 2000 zł za zestaw. Jakie kolumny w tym budżecie zagrałby najlepiej? Jak można to wariant podstawkowy oraz podłogowy.

Tomek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...