Skocz do zawartości

Kino domowe - 20m² - 8tyś


_audio_laik_

Recommended Posts

Dzień dobry.

Kompletny laik jeśli chodzi sprzęt i jego ustawienie.

Myślę o zbudowaniu sobie KD 5.1. Pokój 20m² prawie kwadrat ca 4/5m² półotwarty na kuchnie. Mieszkanie w bloku.

pokoj.jpg.af79cf795947288c970ef327f87322a4.jpg

Jak widać TV mam ustawiony w kącie. Odległość między szafką TV (jest też wysoka 86cm), a po lewej komodą (105 cm wysokości) to ca 35 cm.

Cienkie ściany to działówki GK, grube - nośne (płyta).

Cel 70% filmy, gry 30% muzyka (głównie hard rock,metal i klasyczna :)).  

Budżet - ca 3k na ampli i ca 5,5k na 5.1 

No i tu zastanawiałem się nad:

Ampli - Denon AVR-X2700H DAB albo wspominana tu na forum Yamaha MusicCast RX-V6A.

Głośnikami -  front bądź komplet- Heco Aurora 700 , Melodika BL40 MK3 ,Klipsch R-620F. Najpierw pewnie bym kupił 2 przednie + centralny. Potem sub i surround, ale tu jeszcze nie ma decyzji.

Wątpliwości:

  • Czy jest sens takiego zestawu i to nie overkill na 20m².
  • Czy wysokie komoda i szafka nie spowodują studni albo rezonansu i czy jest sens tam wpychać fronta podłogowego ?
  • Gdzie potencjalnie zamontować surround'y?

Pozdrawiam i z góry dzięki za porady i cierpliwość :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _audio_laik_ napisał:

Czy jest sens takiego zestawu i to nie overkill na 20m².

W Twoim przypadku nie chodzi o metraż tylko ustawienie . Tak w KD jak i w stereo punkt odsłuchu musi znajdować się na wprost kolumn a nie z boku. Głośnik centralny który jest sercem dźwięku w KD montujesz pod lub nad TV , i powinieneś znajdować się na wprost tego głośnika oraz TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zakładałem, że układ zostanie jak jest przy założeniu ustawienia frontów i oglądania z miejsca x. Ofc siedząc wprost ku tv i głośnikom. Z resztą i tak w większości teraz tak oglądam.

pokoj.jpg.7a8e5df468f16bb25ec743f062750ed9.jpg

Natomiast po zastanowieniu jest możliwość zamiany miejscami biurka z szafka TV. Z tym, że wtedy prawy głośnik będzie praktycznie między ścianą boczną a szafką.

Bar dla mnie dopada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, _audio_laik_ napisał:

Natomiast po zastanowieniu jest możliwość zamiany miejscami biurka z szafka TV.

To już jakiś krok w dobrym kierunku. Ale mamy kolejny problem , wiesz , że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie powieszenie kolumn tylnych na ścianach bocznych . Nie wiem czy kalibracja na tyle zdoła wyrównać dźwiękowo tak nierówną odległość prawej kolumny , którą będziesz miał blisko punktu odsłuchu a lewą znacznie dalej. Wpakowanie kolumny między ścianę a szafkę też nie służy dźwiękowi , kolumna powinna mieć przestrzeń by zniwelować odbicia bezpośrednie, a po za tym winna być pod kątem 30 st. do miejsca odsłuchu . A na takie skręcenie też potrzeba miejsca. Powinieneś też wygospodarować miejsce na subwoofer . Na Twoim miejscu wziąłbym miarkę , taśmę izolacyjną / nie zostawia śladów/ i zaznaczyłbym sobie te wszystkie miejsca , rozrysowując wcześniej na kartce. Zobaczysz wówczas czy dasz radę upchnąć poprawnie 5 kolumn i subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak nie jest dramat. Tutaj odległośc nadrobi te straty, Widziałem tu na forum gorsze ustawienia.

Moim daniem powinieneś spróbować z klasycznym systemem.

Yamaha 6A + Heco albo Denon X2700 + mniejsze Monitor Audio Silver 200 albo tańsze Melodika.

Sub pójdzie pod okno. Koło biurka.

Na razie sprawdził bym na Twoim miejscu taki układ. Zobaczył co pokażę kalibracja. Co przy oglądnięciu 3 filmów. Jak odbierasz wokale. Wtedy decydować

Zapraszam na odsłuch po wypozyczenie i wyceny

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Klasyczny czyli pełny 5.1

Jak masz mieć same dwa fronty to stereo. 2 fronty + centralny też nie do końca rozumiem takie układy.

5.1 albo stereo. Bez kombinacji

Piotr

Dzięki za odpowiedź. Tylko się upewniałem.

Jeszcze jedno - do Monitor Audio Silver 200 potencjalnie jaki sub i surroundy proponujesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Tak. Ale tez na bocznych ścianach.

To samo

Piotr

Tak, właśnie chodziło mi o boczne ściany. Wydają się fajnym rozwiązaniem jeśli chodzi o wielkość i  możliwość zamocowania. Pytanie raczej czy warto w ogóle je rozważać pod kątem brzmienia i które teoretycznie byłyby lepsze (praktycznie, tak wiem to kwestia indywidualna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Pozwolę sobie podbić temat ponieważ już niedługo ma być dostępny Denon X2700.

Miałem okazję posłuchać Yamahy z Heco i Denona X2600 z MA Silver 200 i dla mnie drugi komplet wygrywa.

Ze względu na koszt na razie wezmę sobie Denona + silvery + suba. 

Pytanie jaki sub to tego zestawu w granicach 2500-3000 PLN.

PS. Warto dopłacić do DAB+?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...