Skocz do zawartości

Pierwszy kompaktowy zestaw stereo 3k 15m2


Marcinek

Recommended Posts

Jestem nowicjuszem w kwestiach hi-fi, będę wdzięczną za wszelką pomoc. Poszukuję pierwszego kompaktowego zestawu stereo (wzmacniacz plus dwa głośniki) do małego salonu 15m2, odległość od głośników 2.5-3m. Niestety sporym problemem jest szafka na wymiar i jej głębokość wynosząca 265mm, na której to też będą musiały wylądować głośniki 😪 Moja wizja to połączenie wzmacniacza z TV kablem optycznym + streaming muzyki bluetooth do wzmacniacza (mam telefon z aptx), czasami również używanie słuchawek przewodowych (aktualnie Audio-Technica ATH-SR5).

 

Co znalazłem ze wzmacniaczy:

  • Argon Audio SA1 (~1.500);
  • Denon PMA-30 (~1.800);
  • NAD D3020 v2( (~2.100);
  • TEAC AI-301-DA-X (~2.200);
  • Yamaha WHA-50 (jedyny model z wifi, ~2.300).

 

Głośniki myślałem o Fyne Audio F300, ewentualnie o ELAC Debut 2.0 B5/B5.2 ale tylko przy Argonie. U siebie mam możliwość posłuchania Yamahy z ELAC B5.2, w Poznaniu w jednym miejscu Denona i TEAC z Fyne Audio/ELAC B5, w drugim miejscu Argona z Fyne Audio, ale to już wyprawa całodniowa koło 150km w jedną stronę, co i tak pewnie będę musiał uczynić 😄 

 

Opcją ostateczną będzie zamówienie nowej szafki na wymiar, gdzie wejdzie standardowy wzmacniacz, jednakże wygeneruje to koszt rzędu 500zł którym to będę musiał obniżyć cenę zestawu, czyli 2.5k, ale pozwoli to też na większe głośniki. Tylko pytanie czy jest sens pakować się w standardowy wzmacniacz i/lub lepsze głośniki przy takich warunkach, tj. salon 15m2 i bliska odległość?

 

Czy ma ktoś doświadczenie z tak małymi zestawami i mógłby coś doradzić? Może jest też planowana w niedalekiej przyszłości premiera jakiegoś sprzętu mini na którą warto by poczekać? Pozdrawiam! 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2021 o 10:28, Marcinek napisał:
  • Argon Audio SA1 (~1.500)

To będzie najlepsza opcja z w/w przez Ciebie wzmacniaczy i jest on bardzo wydajny mimo swoich niewielkich rozmiarów. Moim zdaniem wcale nie jest potrzebny Ci wzmacniacz pełnowymiarowy jeżeli nie chcesz przenosić ścian. W przyszłości możesz do niego dokupić odtwarzacz sieciowy Audio Pro Link 1. Większym problem jest odległość kolumn od samych ścian bo będą stały praktycznie zaraz przy niej. Przemyśl na spokojnie sprawę ponieważ na tym pułapie cenowym 500 PLN to jest dużo. Ewentualne kolumny do odsłuchu z tym wzmacniaczem, jeśli oczywiście będą gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania.

Dali Oberon 1

Wharfedale Diamond 320

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lysyrafal napisał:

Większym problem jest odległość kolumn od samych ścian bo będą stały praktycznie zaraz przy niej.

Małe sprostowanie ponieważ tak ustawione kolumny mimo swoich małych rozmiarów będą generować dużo basu. Jeżeli będzie go za dużo to można zatkać otwory BR zatyczkami z gąbki, ale nadal nie wiemy jakiego brzmienia oczekuje autor tematu.

@Marcinek Halo odezwij się my tu nie gryziemy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie komentarza, poniżej zdjęcia.

 

IMG_20210122_113549.thumb.jpg.5c98ccd80547d57c14760144adb1e244.jpg

 

IMG_20210122_142533.thumb.jpg.b4d606744e1baf349e55e9b7693e9ad9.jpg

 

Wysokość 40cm, długość 120cm, głębokość 26.5cm (pomiędzy szczebelkami są wgłębienia i dodatkowe 2cm w głąb). Co mógłbym z tym jeszcze zrobić to przymocowanie jednej płyty MDF na tył, obecnie jest HDF, co dałoby +/- dodatkowe 2cm głębokości czyli 28.5cm + te wgłębienia pomiędzy szczebelkami.

 

A sprzęt preferowałbym nowy 🙂 Jestem skłonny do powiększenia budżetu do 4k, co w obszarze wyboru dałoby jeszcze Denona PMA-60, Sonos AMP odpada z powodu braku wyjścia słuchawkowego.

 

Jak to teraz widzicie? Jest sens się bawić w stereo czy lepiej odpuścić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, seba3002 napisał:

A co jest po bokach tej wnęki? Można jakieś zdjęcie szerszej perspektywy? 

Niestety dalej zaczynają się uchylne szafki 🤒

Widzę jeszcze możliwość zamontowania uchwytów ściennych jak poniżej, wówczas odległość od 'środków' głośników wynosiła +/- 140cm, byłyby też mniej więcej na wysokości uszu. Czy zmieniłoby to coś?

 InkedIMG_20210122_142533_LI.thumb.jpg.e10e39e748662fc201a906acfe7481a1.jpg  

Edit: jednak powyższy pomysł nie ma sensu 😅 Udało mi się wstępnie wynegocjować standy z drugą połówką (coś na wzór Sonorous SP100), co dałoby 180-190cm odległości od 'środków' głośników.

InkedIMG_20210122_204255_LI.thumb.jpg.6296bf57092b50376b6817a92bbfa75b.jpg

Czy zwiększając budżet do ~4k (wliczając standy ~400pln) osiągnęłoby się fajny efekt z TEAC AI-301DA-X albo Denon PMA-30/60? Argon mi się nie widzi. Odległość od monitorów wynosiłaby 2.5-2.7m.

Z góry przepraszam za zamieszanie w tym temacie 😊

Edytowano przez Marcinek
Aktualizacja
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie jest to trójkąt równoboczny a równoramienny także idzie to w dobrą stronę. Standy zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż to z uchwytami na ścianach. Wzmacniacz Argon Audio SA1 jest najbardziej wydajny z w/w propozycji dlatego go wskazałem. Poniżej wrzucam temat może coś Ci jeszcze wpadnie w oko:

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Byłem na odsłuchu TEAC AI-301-DA-X i TEAC AI-503 w trzech konfiguracjach: Triangle Borea BR-03, Focal Chora 806 i Audiovector QR1. Różnicy pomiędzy wzmacniaczami nie ma co opisywać, ale nawet na AI-503 żaden zestaw głośników mnie nie powalił 😀 A najlepiej widziały mi się o dziwo Triangle, a najmniej Audiovector.

Porzuciłem temat zakupu wzmacniacza pod wymiar, AI-503 może i piękne wykonanie, ale cena jak dla mnie zaporowa (4.499, jakby ktoś był zainteresowany to jest na allegro/olx nowy za 3.200). Będzie nowa głębsza szafka i... być może roczny Cambridge Audio CXA60. Oferta o tyle dobra, że zakup od ojca, który to kupił go w salonie za 2.400 chwile po tym jak wchodziła wyższa seria.  

CXA60 jest aktualnie podpięty pod Fyne Audio F501, dla mnie ten zestaw gra extra, ale nie mam niestety takich warunków u siebie. A więc rozglądam się na spokojnie za kolumnami podłogowymi, dość wąskimi - najlepiej jakby miały max 22cm szerokości (mogą mieć demontowaną podstawę) i można było je ustawić dość blisko ściany, do max 4k za parę do salonu 15m2 i odległości ~2.5m. Co znalazłem:

  1. Melodika BL30mk3/BL40mk3, często polecane na forum, mają możliwość demontażu podstawy i założenia podkładek filcowych, bardzo atrakcyjna cena;
  2. Pylon Ruby 20/25mk2, nie wiem jak u nich z odległością od ściany i czy pasują pod trance/techno/pop;
  3. Dali Oberon 5, te można ustawić 15cm od ściany wg producenta. 

Indiana Line Tesi 542/561 odrzuciłem. Za wszelakie inne sugestie będę mega wdzięczny 😊Dodatkowo znalazłem również dość świeże Dali Opticon 1mk2, to już typ podstawkowy, ale można je ustawić nawet 1cm od ściany. Patrząc na cenę ~2k za sztukę, zastanawia mnie jaki daje to efekt przy tak bliskim ustawieniu. Czy miał ktoś styczność z tymi maluchami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ehhhh... Przyznam się że początkowe plany i założenia cenowe legły w gruzach 😅 Po kilku dłuższych sesjach odsłuchowych na CXA60/F501 (Tidal bluetooth i CXC) zdecydowałem o nowej szafce, zwiększeniu budżetu do ~10k, kupieniu lepszego wzmacniacza (najlepiej z wbudowanym streamingiem) i małych podłogówek - zestaw na lata. Będę kombinował ile się da z ustawieniem kolumn, te 20cm odległości od ściany będę miał zachowane, wysunięcie na 30cm też nie będzie kłopotem, a w odniesieniu do punktu odsłuchowego będzie niemalże trójkąt równoboczny. Zrobiłem również symulację i przeniosłem F501 na chwilę do siebie - nie odniosłem wrażenia 'wyolbrzymienia' czy przerostu formy nad treścią, co najważniejsze wizja została zaakceptowana przez drugą połówkę 🥰

Wczoraj byłem na teście Emotiva BasX PT-100/A-150 z Pylon Diamond 25 (Tidal streamer ieast m30 + cd denon) i mimo że odsłuch nie był w sterylnym pomieszczeniu, jak poprzednio przy Teacach, to wrażenia zdecydowanie lepsze. Byłem również ciekaw jak gra Emotiva, dla której jest dużo pozytywnych testów i recenzji, co prawda ja testowałem ze słabszą końcówkę (150 zamiast 300), ale rzeczywiście ten zestaw dzielony miał coś w sobie. Wygląd rzecz gustu, mnie osobiście nie kłuło w oczy.

W przyszłym tygodniu jadę trochę dalej i będę testował Audiolab 6000A Play, Marantz PM7000N i Cyrus One Cast. Na 'sucho' najbardziej widzi mi się Marantz, chociażby przez fizyczną regulację barwy. Audiolab i Cyrus chyba nie mają z tego co kojarzę? Z podłogówek zostały polecone Audio Physic Classic 5 i... F501 😀 Poproszę o dorzucenie jeszcze jednej pary i zobaczymy. Jak mi coś podpasuje ze wzmacniaczy to nie wykluczam że go wezmę, a gdyby grał dobrze z Classic 5 i F501 to zawsze mogę spróbować wypożyczyć Audio Physic, lub inne, a Fyne Audio zatargać do siebie i zrobić porównanie. Zdam relację 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lysyrafal napisał:

@Marcinek  Z kolumn podłogowych proponuję jeszcze posłuchać np. Dynaudio Emit M30 do spokojnego słuchania.

Dodam tylko, że na olx do kupienia w dobrej cenie. A jeśli chcesz trochę detaliczniejsze paczki z odrobinę bardziej zwartym basem to polecam dynaudio excite x18. Z tym że tu mówimy o uzywkasz. Z nowych z czystym sumieniem polecam audio physic. Jedni łączą je z Cyrusem, inni z audiolabem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchy i testy zakończone. Wybór padł na Marantza PM7000N. Miałem nadzieję na połączenie z Fyne Audio F501, ale po ich dzisiejszym osłuchu z CXA ten wybór niestety odpada, zbyt duże kolumny jak na mój salon 15m2, bas zbyt dominujący 😬 Dodam że odsłuchy Tidal bluetooth, a więc spodziewam się że jak będzie strumieniowanie to ta przepaść jeszcze się powiększy na niekorzyść. Dynaudio Emit M30 też zapewne nie zgrają się z moimi warunkami.

W pokoju osłuchowym 25m2 pod Marantza miałem jeszcze podpięte Audio Physic Classic 3 i 5. Trójki grały dla mnie na prawdę spoko, piątki były tak jakby stłumione, bardzo mało basu jak dla mnie w porównaniu z trójkami i F501. Ciekawi mnie jakby piątki zagrały na moim metrażu i jakie miałbym odczucia.

U siebie w mieście mam top hi-fi, poza tym możliwość odsłuchu Pylonów, Triangle i Focal. Wypróbuję połączenie Marantza z Diamond 25, Triangle Borea BR-07 i Focal Chora 816. Zobaczymy... :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z F501:

  1. domowy pokój odsłuchowy 24m2 z CXA60 (Tidal bluetooth);
  2. salonowy pokój odsłuchowy 25m2 z PM7000N (Tidal wifi) - tutaj miałem bezpośrednie porównanie z Audio Physic Classic 5 i w takich piątki warunkach nie urzekły mnie, F501 zdecydowanie lepiej grały.
  3. mój salon 15m2 z CXA60 (Tidal bluetooth).

Wygląda to tak:

 IMG_20210301_092051.thumb.jpg.a7a8808ba020a601c934ac28213db059.jpg

Głośniki są rozstawione od siebie na 1.60m, głębokość od tyłu głośników do ściany 22cm, lewy odsunięty na 25cm od ściany, prawy do ściany ma 2m. Odległość od głośników 2.25m. Zdaję sobie sprawię że nie jest to prawidłowe rozstawienie, ale obojętnie czy będą to głośniki podstawkowe ze standami, czy mniejsze podłogowe, ich umieszczenie będzie podobne (w przypadku podstawkowym być może mógłbym uzyskać rozstaw ~1.8m).

Poczekam na Marantza i podepnę w powyższym układzie pod Fyne, ale nie spodziewam się poprawy. Chociaż jak trochę pokombinowałem z położeniem F501 to miałem wrażenie że efekt dźwiękowy jest trochę lepszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...