Skocz do zawartości

Yamaha R-N602 jakie kolumny podłogowe do 50m2


pablo83gt

Recommended Posts

Posiadam rn602 + magnat supreme 1002 (na ówczesną chwilę budżet na więcej nie pozwalał) i gra to nawet fajnie ale chyba zawsze może być lepiej. Zastanawiam się nad kupnem większych kolumn do pomieszczenia 50m2 (obecne sprzedam lub przeniosę do sypialni 20m2 bo tam lepiej sobie radzą). Potrzebuję kolumn, które zagrają mocniej i z większym kopem. Obecne mają nawet dobry bas tyko jest taki misiowaty i buczący, dobrze jakby nowe miały mocniejszy bas, szybszy, z większym uderzeniem aby nie tylko było go słychać ale też czuć, taki efekt "masowania klaty" jak na dyskotece. Nie wiem czy są takie kolumny dlatego proszę o jakieś sugestie i porady, jeśli chodzi o budżet to jest elastyczny, kolumny mogą być nowe bo wtedy zakup byłby na raty co jeszcze bardziej zwiększy budżet. Wstępnie myślałem o Klipsh R820F, Aurora 1000, Supreme 2002 (tu domyślam się, że będzie mocniej niż 1002 no i tanio tylko czy będzie to duży przeskok w mocy to nie wiem). Nie szukam jakiejś audiofilskiej jakości, aby nie było gorzej od obecnych, bardziej zależy mi na mocy i mocnym uderzeniu basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się Heco Aurora 1000. To mocne, wydajne kolumny, które bardzo dobrze współpracują z elektroniką Yamaha, oferują pełny, dynamiczny dźwięk. Alternatywnie spójrz na Klipsch R-820F. Jest to jednak inny charakter grania, to dźwięk bardziej ofensywny, dynamiczny, ale także jaśniejszy i bardziej agresywny, szybki.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres częstotliwości podawany przez producenta nie ma żadnego znaczenia.

Jeśli chcesz mieć "kopa", musisz szukać duże kolumny z wysoką skutecznością (czułością) conajmniej 92dB.

Kiedyś słuchałem kilka zestawów w pomieszczeniu wielkim, chyba z 80 metrów (jak nie więcej). To dopiero kolumny wielkie do sufitu (chyba Infinity) grały tak by ciśnienie wystarczające ciśnienie wytworzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DudasDudek napisał:

conajmniej 92dB.

Nie ma takich głośników za 4000 zł...Mało co to sięga 90 db...

Po za tym do napędzania głośników służą magnesy... Jeżeli autorowi zależy na dużym basie to zakup "metrowych głośników" z dodatkiem dużego subwoofera będzie adekwatnym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie odradzam Klipsch 820.

Lepiej by było jakbyś kupił używane Klipsch F3 albo F30. Grają o klasę lepiej. Równiej.

Z nowych Heco Aurora 1000.

Ale do obu potrzebował bys czegoś więcej niż RN 602.

Tu wymiana na AS 701 + WXAD10 jeśli chcesz zostać przy Yamaha jest dobrym wyborem.

Ewentualnie NAD, Cyrus zalezy od finalnego wyboru kolumn.

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, pablo83gt napisał:

Potrzebuję kolumn, które zagrają mocniej i z większym kopem. Obecne mają nawet dobry bas tyko jest taki misiowaty i buczący, dobrze jakby nowe miały mocniejszy bas, szybszy, z większym uderzeniem aby nie tylko było go słychać ale też czuć, taki efekt "masowania klaty" jak na dyskotece.

Szczerze mówiąc przypuszczałem, że tak będzie mając na uwadze co pisałeś w pierwszym temacie. Można powiedzieć ''apetyt rośnie w miarę jedzenia'', ale spokojnie my też tak mamy i wciąż szukamy. Wyżej koledzy napisali Ci, że będzie potrzebny do tego wydajniejszy wzmacniacz a nie tylko same kolumny.

14 godzin temu, pablo83gt napisał:

Czy pomiędzy supreme 1002 a 2002 będzie duży przyrost mocy/basu czy raczej znikomy?

Myślę, że bas może być jeszcze bardziej misiowaty a tego chyba nie chcesz.

Szukasz nowych czy używki też mogą być bo jest oferta kolumn, które polecałem w pierwszym temacie:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Obecny sprzęt gra ok ale zawsze może być lepiej :) RN602 przy supreme 1002 daje spokojnie rade bo zwiększając głośność to na kolumny trzeba uważać. Na razie na spokojnie rozglądam się za większymi kolumnami, używane mogą być jednak nowe przy kupnie na raty będą mniej dotkliwe dla budżetu. Tak myślałem, że na magnatach 2002 odczuje się większą moc ale też większą misiowatość basu, rozumiem że Polk S60 będą mocniejsze i bas bardzej konkretny? No i czy rn602 je pociągnie? Alternatywa to aktywny sub ale wolałbym jednak mocne kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo83gt napisał:

RN602 przy supreme 1002 daje spokojnie rade bo zwiększając głośność to na kolumny trzeba uważać.

Trzeba uważać....., bo możesz je zniszczyć. Przy głośnym odtwarzaniu 602 generuje dużo zniekształceń... i stąd pewnie przeświadczenie,że kolumny są "za słabe".

U mnie tak było, ale poprzesiadce, wówczas na 701, problem zniknął. Po prostu ampli nie daje rady. Nie ma opcji przy takim metrażu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch w tym pokoju byłby fundamentalny. Nie wzięliście pod uwagę akustyki, a co jeśli jest w niej pogłos i nie będzie potrzeby aby kręcić pokrętłem daleko w prawo?

Ta Yamaha ma bardzo dużo mocy jak na amplituner w tej cenie. Przy wyższej efektywności głośników, to 10 czy 20 wat na kanał będzie już bardzo dużą wartością! będzie głośno

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedz byc moze malo wniesie bo nie mam porownania z innymi i w sumie nie mam za duzo doswiadczenia ze sprzetem audio.

Mam jednak w domu Aurore 1000 w pomieszczeniu nawet wiekszym niz twoje (salon ok 50m polotwary na kuchnie ok 20m). co jest fajne w tych zestawie to to ze nawet w kuchni gdzie dzwiek musi "zawrocic" jest poprawne brzmienie. Wiadomo ze siadajac w punkcie odsluchowym dzwiek jest inny, fajne stereo, natomiast wszedzie indziej w salonie dzwiek jest poprawny i sprawia przyjemnosc.

Aurory napedza Yamaha 803d wiec troche mocniejsza niz twoja.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szukając kolumn byłem na odsłuchach kilku modeli z rn602. Dali oberon 5 - jakoś nie zagrały one dla mnie. Klipsh R620f - było trochę lepiej ale nadal brak "uderzenia" i za mocna góra, musiałem pokrętło "treble" w amplitunerze zmniejszać. Klipsh rp8000f - tutaj już pojawiła się jakaś potęga brzmienia ale jeszcze był niedosyt, no i ta nieprzyjemna jak dla mnie góra, lubię brzmienie V ale tu góra jakaś taka przesadzona w stosunku do reszty pasma. Monitor Audio Bronze 500 - te zagrały ładnie, jedynie trochę "kopa" i potęgi im brakowało. Podłączyliśmy więc subwoofer Martin Logan, model chyba 600x i zrobił robotę jeśli chodzi o brak tego "kopa". Zresztą wtedy każde z tych kolumn sub ładnie dopełniał. Pomyślałem wówczas, że skoro w/w kolumny nie zagrały o wiele lepiej niż obecne magnaty 1002 to dokupię jakiegoś suba i kiedy zechcę zagrać mocniej włączę go. Jednak chciałem jeszcze posłuchać Polk s60e, które kolega lysyrafal mi tutaj sugerował, niestety nie mieli ich na stanie. Umówiłem się w innym salonie na ich odsłuch, pojechałem z nastawieniem że pewnie będzie podobnie jak z poprzednimi, jednak te zrobiły na mnie pozytywne wrażenie, miały moc, miały "kopa", dźwięk ładny, otaczający, jak trzeba to potrafią zagrać na prawdę głośno i mocno. Zakupiłem je wiedząc już, że będzie lepiej niż na magnatach 1002 a w razie czego subem się poratuje. Słuchając ich w domu i porównując z magnatami jest znaczący przeskok do przodu. Dźwięk jest taki większy, potężniejszy, bardziej otaczający, jakościowo lepszy, są głośniejsze przy tych samych nastawach głośności mimo tego że w specyfikacji mają mniejszą skuteczność, bas mocniejszy, konkretniejszy, bardziej uderzający pomimo mniejszej średnicy przetworników, sub nie będzie potrzebny. Magnaty przy nich są takie bardziej wycofane, jakby pod kocem grały, nie chcę tu powiedzieć, że magnaty źle grają bo tak nie jest, tylko kiedy posłucha się s60e a potem włączy magnaty to czuć że jest słabiej. Nie wiem jak wypadły by Magnaty 2002 i Aurora 1000 bo niestety nie było ich na stanie aby posłuchać ale mam nadzieję, że nic nie straciłem kupując s60e. NIe wiem czy są one dwu czy trzy drożne bo w specyfikacji tego konkretnie nie podają, ja testując je zauważyłem że dwa dolne głośniki podają tylko niskie tony, trzeci od dołu podaje niskie i średnie a górny wysokie. Nie wiem też jaka jest ich impedancja bo specyfikacja podaje tylko "Compatible with 8 ohm outputs" więc domyślam się że są 4 omowe i tak też mam ustawiony amplituner. Ogólnie jestem zadowolony, jest znaczny progres a magnaty postawię w sypialni i dokupię do nich jakiś tani "napędzacz", może Topping MX3. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało Ci się zrobić mały rekonesans i wybrałeś kolumny po odsłuchu. Co do kolumn Polk Audio S60E to według specyfikacji są to kolumny dwudrożne, chociaż można spotkać opisy iż są trójdrożne. Mogą być również dwuipółdrożne tzn. ten 3-głośnik pokrywa się w części pasma z tymi 2-dolnymi (nie schodzi tak nisko i gra wyżej). To by się pokrywało z tym co piszesz odnośnie Twoich obserwacji jak pracują te głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam widzisz "AUDIO" to nie jest taka prosta sprawa i wszystko weryfikuje słuch, chociaż tutaj wyraźnie trzeba zaznaczyć iż wyżej porównywane kolumny to inna półka cenowa. Sama wielkość przetworników też nie do końca znaczy, że będzie lepiej na basie a usłyszałeś to po jego barwie.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, tutaj bas jest zdecydowanie mocniejszy, zwarty, uderzajacy, siedzac na kanapie kiedy da sie glosniej to czuc jakby miala zaraz podskakiwac, zreszta nie tylko bas jest lepszy a całokształt. Nie wiem jak wypadłaby aurora 1000 lub magnat 2002 bo nie mialem gdzie odsluchac ale sądząc po opisach to polki jednak bardziej do mnie przemawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...