Skocz do zawartości

Amplituner Yamaha V685 a szafka RTV i temperatura


Rafal Szkaradek

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Od dobrego miesiąca borykam się z pewnym problemem, dlatego też postanowiłem zasięgnąć rady fachowców z większym doświadczeniem. W skrócie chodzi o umieszczenie amplitunera w otwartej szafce RTV i jego nagrzewaniem się. Ale zacznijmy od podstawowych danych:

Amplituner: Yamaha V685

Zestaw kina domowego: Teufel ULTIMA 40 SURROUND 5.1

Problem: nie jestem w stanie określić przedziału temperatury dla bezpiecznej pracy urządzenia.

Żeby zebrać jak najwięcej danych postanowiłem wykonać pewien eksperyment. Otóż, na amplitunerze, w miejscu gdzie kamera termowizyjna wskazała największy wydatek ciepła umieściłem czujnik temperatury i tak:

1. Amplituner wyjęty z szafki: max ok. 32,6 st.C.

2. Amplituner w szafce o wysokości 21,5 cm (luz u góry ok. 4,5 cm): max ok. 37,7 st.C.

3. Amplituner w szafce o wysokości 19,5 cm (luz u góry ok. 2,5 cm): max ok. 41,2 st.C.

Dodatkowe dane:

- odsłuch ok. 3h

- 1/3 głośność (rzadko kiedy idę wyżej)

- temperatura otoczenia ok. 23/24 st.C (lubię jak w domu jest ciepło;)

 

I teraz problem polega na tym, że nie mam pojęcia jaki zakres temperatury dla pracy tego urządzenia jest dopuszczalny (tak żeby nic nie zagotować). Co więcej, chcę wymienić obecną szafkę RTV na mniejszą o wysokości wnęki 19,5 cm bo przy obecnej nie mieszczą mi się kolumny podłogowe... a prawdę mówiąc trudno znaleźć jest jakąś sensowną, czarna szafkę RTV o szerokości do 136 cm.

No i nie wiem co robić... ¯\\\_(ツ)\_/¯  Będę wdzięczny za pomoc i rady!

 

ps - osobiście wydaje mi się, że wzrost temperatury o ok. 8,5 st.C to nie jakiś duży problem i ekstremum ale zdaje się tutaj na mądrzejszych ode mnie :)

Edytowano przez Rafal Szkaradek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli amplituner jest sprawny to raz czy dwa Ci się wyłączy jesli zadziała obwód zabezpieczający.

Gorsze jest coś innego. Stała wyższa niż zalecana temperatura pracy. Czyli działa bo nie przekracza tej ustawionej na bezpiecznikach. Ale finalnie 3h dziennie. 21 w tygodniu, 84 w miesiącu zrobią swoje.

I pewnego dnia coś padnie.

Amplituner ma stać na szafce aby miał dostep do wentylacji.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, S4Home napisał:

Amplituner ma stać na szafce aby miał dostep do wentylacji.

Dziękuję za odpowiedź. A co sądzisz o montażu z tyłu takiej szafki wentylatora który włączałby się powyżej zadanej temperatury i powodował ruch powietrza w szafce i tym samym łatwiejsze odprowadzenie ciepła?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rafal Szkaradek napisał:

A co sądzisz o montażu z tyłu takiej szafki wentylatora który włączałby się powyżej zadanej temperatury i powodował ruch powietrza w szafce i tym samym łatwiejsze odprowadzenie ciepła?

jak najbardziej możesz zastosować takie rozwiązanie tylko kup dobry i cichy wentylator. Najlepsze są produkty firmy Noctua ale ich cena jest wysoka, dużo taniej ale i słabiej beQuiet!. Reszta produktów jest dużo dużo dalej. Zamontuj go z tyłu szafki w taki sposób by wyciągał powietrze. Proponuje 2 wentylatory po 120mm. Z Noctua nie powinno ich być słychać w ogóle.

9 godzin temu, Stolarz napisał:

To tak jakbyś miał rękę w miejscu gdzie ją coś non stop nagrzewa a rozwiązywał problem stawiając obok wentylator.

czy tak przypadkiem nie są chłodzone procesory w komputerach czy mocniejsze modele amplitunerów? Takie rozwiązanie zda egzamin do czasu kiedy to ten wentylator nie będzie w stanie odprowadzić ciepła od tej dłoni. Tutaj zasada jest taka sama. Trzeba wymusić przewiew, zabrać ciepłe i napłynie świeże, tym samym sprzęt będzie się wentylował. 

Jestem gotów przyjąć, że taka wentylacja będzie nawet lepsza niż naturalna ponieważ będzie wymuszona niezależnie od warunków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Stolarz napisał:

@Rafal Szkaradek a te wentylatory to będą jak blisko ściany? W sensie w kierunku czego będzie wyciągał powietrze nagrzane przez amplituner.

Czy będą w ogóle to się jeszcze okaże;) ale gdyby miały być to szafka RTV docelowo ma stać przy ścianie (także pewnie jakiś sensowny odstęp należałoby zastosować).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2021 o 08:06, Rafal Szkaradek napisał:

3. Amplituner w szafce o wysokości 19,5 cm (luz u góry ok. 2,5 cm): max ok. 41,2 st.C.

Trzeba by zmierzyć temperaturę na elektronice amplitunera a nie ja jego obudowie.

22 godziny temu, Rafal Szkaradek napisał:

Dziękuję za odpowiedź. A co sądzisz o montażu z tyłu takiej szafki wentylatora który włączałby się powyżej zadanej temperatury i powodował ruch powietrza w szafce i tym samym łatwiejsze odprowadzenie ciepła?

Popatrz na zdjęcia środka Twojego amplitunera. Zobacz w których miejscach ma otwory w dolnej i górnej obudowie w miejscu radiatora i tam jak ,, zatkasz'' od góry wypływ ciepłego powietrza to ruch konwekcyjny ustaje i temperatura wzrasta. Wentylator wymuszający ruch powietrza w tym miejscu to dobry pomysł. Tylko tak byś go musiał umieścić, żeby w tym miejscu był przepływ. Zresztą zrób próbę temperatury z wentylatorem i zobaczysz jakie są różnice.

22 godziny temu, Stolarz napisał:

To jest raczej słaby półśrodek niż rozwiązanie problemu. To tak jakbyś miał rękę w miejscu gdzie ją coś non stop nagrzewa a rozwiązywał problem stawiając obok wentylator.
Jak to mówią. Szanuj swój sprzęt :D

Nie, to nie półśrodek. Samoczynny ruch powietrza spokojnie można zamienić wymuszonym. Tylko trzeba to tak zrobić, żeby faktycznie działało.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2021 o 08:47, Rafal Szkaradek napisał:

A co sądzisz o montażu z tyłu takiej szafki wentylatora który włączałby się powyżej zadanej temperatury i powodował ruch powietrza w szafce i tym samym łatwiejsze odprowadzenie ciepła?

 

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Nie, to nie półśrodek.

To jest półśrodek. O ile widzę to autor nie pisał o montowaniu wentyli na obudowie amplituner w celu wyciągania ciepłego powietrza tylko o montażu wentyla z tyłu szafki.
W ten sposób będzie wyciągał powietrze z komory szafki a nie bezpośrednio z amplitunera.  Amp będzie się grzał. Zapewne mniej ale jak sam napisałeś:
 

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

jak ,, zatkasz'' od góry wypływ ciepłego powietrza to ruch konwekcyjny ustaje i temperatura wzrasta. Wentylator wymuszający ruch powietrza w tym miejscu to dobry pomysł. Tylko tak byś go musiał umieścić, żeby w tym miejscu był przepływ.
Samoczynny ruch powietrza spokojnie można zamienić wymuszonym. Tylko trzeba to tak zrobić, żeby faktycznie działało.

Niestety szafki rtv które można kupić w popularnych sklepach to szafki na dekodery tv albo jakieś małe urządzenia a nie na amplitunery.
Jeśli autorowi nie będą przeszkadzał dźwięk wentyli (przy słuchaniu muzyki zapewne nie będzie to problem, w trakcie seansów filmowych już może to przeszkadzać (w zależności od użytych wentyli oczywiście), mi przeszkadza dźwięk konsoli w trakcie odtwarzania filmów no ale może to ja jestem jakiś dziwny) to może sobie montować. Ale to dalej jest półśrodek.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Stolarz napisał:

W ten sposób będzie wyciągał powietrze z komory szafki a nie bezpośrednio z amplitunera.

Ale po co ma wyciągać bezpośrednio z amplitunera skoro jak ten amplituner stoi na szafce to też nic z niego nie wyciąga tego powietrza.

On nie ma wymuszonej wentylacji zaprojektowanej przez jego projektantów.

Chodzi tylko o to, żeby ciepłe powietrze wychodzące a ampa ,, siłami natury'' nie stało nad obudową i nie blokowało naturalnej cyrkulacji. Jak wydmucha je wentylator z tyłu ampa to też będzie OK.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2021 o 09:31, HQ150 napisał:

Ale po co ma wyciągać bezpośrednio z amplitunera skoro jak ten amplituner stoi na szafce to też nic z niego nie wyciąga tego powietrza.

Fizyka

Ciepłe powietrze jest lżejsze gdyż zmienia gęstość.

Jeśli amplituner stoi NA szafce to powietrze swobodnie ulatnia się do góry.

Jeśli stoi W to nie ma gdzie uleciec i dlatego potrzebne jest mechaniczne wyciąganie go. Podobnie skonsumowane są obudowy od komputerów. Jeden wentylator wyciąga ciepło z środka drugi wypycha go na zewnętrz. To nie próby. To jest stosowane w obudowach od 20 lat?

Lepiej postawić go NA. Ale stosowałem takie rozwiązania. I dobre wentylatory jak najbardziej się sprawdzają.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wkład w temat. Widzę, że wątek ciekawie się rozwinął i padły bardzo trafne zarówno za jak i przeciw:)

Szafkę RTV zapewne kupię. Jako alternatywę wymyśliłem jeszcze żeby ew. głośnik centralny dać na półkę w szafce a ampli na górę. Jak się na żywo nie sprawdzi, albo żona mnie z domu wyrzuci to zapewne ampli pójdzie w szafkę z wentylatorkami. Jak się zjara, to napiszę;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...