Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe w budżecie 8-12 kpln


Adam Litwin

Recommended Posts

Witam serdecznie
Od wielu lat użytkuję z zadowoleniem kolumny podłogowe zbudowane przez sopocką firmę na bazie głośników i zwrotnic niemieckiej firmy Visaton. Zestaw wykonany profi z grubego MDF, oklejone naturalnym fornirem, brzmi zadowalająco. Do dziś dostępny  na stronie wspomnianej firmy e-głośniki.pl pod oznaczeniem VIB 170AL za kwotę około 6600zł/para. Grały u mnie pod Nad-em, Cambridge Audio, Sony Es, obecnie zakupiłem w polskim salonie całkiem nowy sprzęt audio marki Denon, wzmak PMA 1600NE, odtwarzacz sieciowy DNP 800NE i gramofon DP400 który czeka na wymianę wkładki. Jako że sprzęt jak wspomniałem salonowy, błyszczący i wizualnie dość "nowoczesny" cieszy bardziej moje ucho a małżonki oko to kolumny "optycznie" odstają trochę od zestawu Denona. Obejrzałem w sieci i w specjalistycznych salonach trochę kolumn które również błyszczą, lśnią i ociekają lukrem lecz nie mam kompletnie rozeznania czy w parze z atrakcyjnym wyglądem idzie również jakość dźwięku. Stoję na rozdrożu czy zlecić wykonanie nowego zestawu Visaton-ów których okleina byłaby ciut nowocześniejsza niż drewniany fornir który obecnie posiadam, czy może rozejrzeć się za czymś gotowym polecanym przez "znawców".

Na pierwszy rzut oka większość zestawów podłogowych to systemy trzy-drożne natomiast moje VIB-y to 17-to centymetrowy średnio/niskotonowy z  aluminiową membraną + wysokotonowy z ceramiczną membraną. Pytanie do znawców - czy podłogowe zestawy dwudrożne na starcie przegrywają z zestawami trzydrożnymi w których za średnie tony odpowiada dodatkowy, oddzielny głośnik? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon traktuje moje Visaton-y zdecydowanie bardziej brutalnie od posiadanego wcześniej Cambridge Audio i Nad-a. Z pewnością podaje więcej basu....brzmieniem bardziej przypomina mi posiadanego przed laty  Sony 770 ES. Zestaw Denona to trochę niechciany kompromis, musiałem wybierać pomiędzy wyglądem, kolorem, multimedialnością i łatwością zdalnej obsługi . Wcześniejszy zestaw Cambridge Audio w którym oddzielnie był wzmacniacz, przetwornik analogowo/cyfrowy i przedwzmacniacz gramofonowy zmęczył mnie i pozostałych użytkowników, połowa działała z pilota reszta wymagała wycieczek z kanapy do sprzętu itp. No i focus na minimalizm miał się nijak do ilości elementów jaki generował zestaw Cambridge Audio. 

Kilka lat temu zlecając wyprodukowanie mojego zestawu byłem trochę ograniczony miejscem na postawienie tych  kolumn w salonie  i lekko je przeprojektowano na trochę niższe i głębsze. Szczerze to brakuje mi tych 10-15 cm na wysokości ponieważ jak siedzę na sofie to w mojej opinii głośnik wysokotonowy jest ciut za nisko, tym bardziej że ten zestaw na górze kolumny ma średnio/niskotonowy a wysokotonowy jest poniżej. Ponadto po kilku latach tu i ówdzie pokazała się jakaś rysa, otarcie, obicie itd. a właśnie zmieniam lokum na stan developerski w którym nic nie zabieram ze sobą że starego mieszkania poza zestawem stereo, wszystko ma być nowe. Mam dwa wyjścia - sprzedać ten zestaw w całości....a wiadomo jak to ejst z używkami lub wykorzystać głośniki, zwrotnice itp. do budowy kolejnych co za mną nie przemawia ponieważ chyba wolę wszystko nowe. 

Edytowano przez Adam Litwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne mieszkanie to akustyczna porażka jak na ten moment. Praktycznie poza łazienką wszystko jest otwarte, coś na wzór loftu/open space. Echo niesie się potwornie, podłoga w całości  ze spieku kwarcowego....zadnych zasłon, dywanów itp. o których żona nie chce słyszeć 🙉. Poczekam aż wjadą jakieś tapicerki to może coś zmieni się na plus. Reasumując jakieś 55 metrów otwartej przestrzeni. 

Edytowano przez Adam Litwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) 

Jak wjechały do mnie nowe Diamondy 28, to usłyszałem, że są wypas i że nigdy mam się ich nie pozbywać. A jak będę chciał sobie trochę dostosować salon, aby poprawić akustykę, to to zrobię i wiem, że ze sprzeciwem się nie spotkam, bo słuchanie muzy ma być przyjemnością, a nie torturą.

Polecam zacząć decydować samemu o zarobionych przez siebie pieniążkach i nie dawać sobie włazić na głowę ;)  Wybacz Adam zgryżliwości, ale no nie mogłem się powstrzymać. 

Co do kolumn polecam Diamondy 28 (można zamówić u producenta JAKI TYLKO CHCESZ KOLOR), chociaż przy tym metrażu to nie wiem czy nie lepiej D30 (tych nie słuchałem). Ładne, duże, nowocześnie wyglądające kolumny i do tego imo zajebiście grające. Ewentualnie do odsłuchu przeznacz inne pomieszczenie, bo to może być zbyt wymagające, aby czerpać przyjemność z słuchania muzyki.

Edytowano przez Redakcja AUDIO
Usunięto fragment, który jest niezgodny z dobrymi obyczajami panującymi na forum Audio. Sprowokował niepotrzebną dyskusję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kacper.kaps napisał:

Wybacz Adam zgryżliwości, ale no nie mogłem się powstrzymać

A szkoda. Uniknąłbyś kompromitacji. 

8 godzin temu, Adam Litwin napisał:

Obecne mieszkanie to akustyczna porażka jak na ten moment. Praktycznie poza łazienką wszystko jest otwarte, coś na wzór loftu/open space. Echo niesie się potwornie, podłoga w całości  ze spieku kwarcowego....zadnych zasłon, dywanów itp. o których żona nie chce słyszeć 🙉. Poczekam aż wjadą jakieś tapicerki to może coś zmieni się na plus. Reasumując jakieś 55 metrów otwartej przestrzeni. 

Za nim wydasz kasę na kolumny, spróbuj wpożyczyć arcama sa30 lub. NADa M10 i pobaw się układem korekcji akustyki Dirac Live. Być może to będzie to! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Denon zostanie to proponuję do niego nowe Monitor audio Silver 500. To brzmienie wyraźne basowe ale będzie wszystko pod kontrolą. Szybkie.

Jesli oczekujesz więcej basu, głębszego to Fyne F 502 mogą się okazać być trafne.

Ewentualnie ciekawa propozycja to nowe Celan Revolution 9. Dzwiek bardzo przestrzenny, mocny, dokładny, nie podtywając jednak dzwieku w agresywną stronę. Dobrze grają i cicho i głośno. No i ładnie wyglądają.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim umów się na odsłuch żeby samemu ocenić, które kolumny przypadną Ci do gustu. Z Denonem na pewno dobrze zgrywają się kolumny o jaśniejszym brzmieniu takim jak Monitor Audio Silver 500, Magnat Signature 707 czy nieco spokojniejsze Audio Physic Classic 8. 
Jeśli chciałbyś uzyskać solidną podstawę basową to wspomniane F502 byłyby dobrą opcją ale w tym przypadku uzyskasz brzmienie bardzo gęste z delikatną górą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Adam Litwin napisał:

Denon na jakiś czas z pewnością zostanie ze mną, jeśli będę coś zmieniał w tym zestawie to w pierwszej kolejności będzie to wzmacniacz na wyższy model tego producenta PMA2500NE. Dlaczego -  dopiero go zakupiłem, podoba mi się że cały zestaw mam od jednego producenta (zwyczajnie tak lubię), a idąc za radą że nie warto kupować do wzmaka wartego 5kpln kolumn droższych od niego musiałbym zaopatrzyć się w coś znacznie gorszego? Z brzmienia obecnych kolumn jestem bardzo zadowolony, tak jak wcześniej napisałem bardziej nie pasuje mi fakt że wizualnie odstają od reszty pomieszczenia w którym się znajdują. Rozumiem że dla wielu z was może to wydawać się dziwne ale każdy ma swoje preferencje. 

Edytowano przez Adam Litwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie rady i sugestie, oraz za oczyszczenie tego wątku. 

Po burzy mózgu, przeczytaniu niezliczonych recenzji w sieci jestem zainteresowany KEF-ami, konkretnie modelami R900 lub R7. Nurtuje mnie jak zagrają z moim Denonem, czy nadają się do obecnego PMA1600NE a w przyszłości do PMA2500NE? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te R7 wydają się bardzo fajne. No ale za nowe to wydatek wyższy chyba niż planowałeś.

Popatrz na te. Wiem, że jeszcze droższe ale napisał że do negocjacji...

https://www.olx.pl/oferta/klipsch-palladium-38f-kolumny-CID99-IDHUog7.html#68fc2edc27;promoted

A ja bym z chęcią tych wynalazków posłuchał. To całkiem inna, nowa koncepcja budowy kolumny. Na audioshow wzbudziły niemałe zainteresowanie.

https://www.olx.pl/oferta/boenicke-w8-rewelacyjne-kolumny-hi-end-rzadkosc-na-rynku-CID99-IDHuKjB.html#7cd49f7369

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam Litwin napisał:

Dziękuję za wszystkie rady i sugestie, oraz za oczyszczenie tego wątku. 

Po burzy mózgu, przeczytaniu niezliczonych recenzji w sieci jestem zainteresowany KEF-ami, konkretnie modelami R900 lub R7. Nurtuje mnie jak zagrają z moim Denonem, czy nadają się do obecnego PMA1600NE a w przyszłości do PMA2500NE? 

Ja bym był ostrożny. Jeśli się nie mylę, to KEF-y grają raczej mocnym basem. A w pomieszczeniach o kiepskiej akustyce, gdzie w grę wchodzą duże odbicia i dudnienia, pierwsze co się robi to redukuje się bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2021 o 13:45, Adam Litwin napisał:

Stoję na rozdrożu czy zlecić wykonanie nowego zestawu Visaton-ów których okleina byłaby ciut nowocześniejsza niż drewniany fornir który obecnie posiadam, czy może rozejrzeć się za czymś gotowym polecanym przez "znawców".

Na pierwszy rzut oka większość zestawów podłogowych to systemy trzy-drożne natomiast moje VIB-y to 17-to centymetrowy średnio/niskotonowy z  aluminiową membraną + wysokotonowy z ceramiczną membraną. Pytanie do znawców - czy podłogowe zestawy dwudrożne na starcie przegrywają z zestawami trzydrożnymi w których za średnie tony odpowiada dodatkowy, oddzielny głośnik? 

Pisałeś na samym poczatku ze jestes z nich zadowolony. Ale to tyczyło sie poprzedniego lokum o ile czegos nie pomyliłem :P

pytanie czy słuchałeś ich w tym nowym akustycznie pokoju "loft"?

Dnia 20.01.2021 o 14:00, Adam Litwin napisał:

Kilka lat temu zlecając wyprodukowanie mojego zestawu byłem trochę ograniczony miejscem na postawienie tych  kolumn w salonie  i lekko je przeprojektowano na trochę niższe i głębsze. Szczerze to brakuje mi tych 10-15 cm na wysokości ponieważ jak siedzę na sofie to w mojej opinii głośnik wysokotonowy jest ciut za nisko, tym bardziej że ten zestaw na górze kolumny ma średnio/niskotonowy a wysokotonowy jest poniżej. Ponadto po kilku latach tu i ówdzie pokazała się jakaś rysa, otarcie, obicie itd. a właśnie zmieniam lokum na stan developerski w którym nic nie zabieram ze sobą że starego mieszkania poza zestawem stereo, wszystko ma być nowe. Mam dwa wyjścia - sprzedać ten zestaw w całości....a wiadomo jak to ejst z używkami lub wykorzystać głośniki, zwrotnice itp. do budowy kolejnych co za mną nie przemawia ponieważ chyba wolę wszystko nowe. 

Ponieważ na sprzedaży mozesz mocno stracić warto zobaczyć co da sie "wyciągnąć" w obecnej sytuacji z dzwieku. (U mnie po przeprowadzce do wiekszego pokoju sprzet zagrał lepiej niz w poprzednim mimo iż był wybierany pod "tamten poprzedni"). Piszesz rowniez że są teraz troche za niskie. Ok. Mozna to tymczasowo obejść czyli.... pochylasz je do tyłu by głośniki "celowały" w Głowę słuchacza. Możesz do tej kombinacji dołożyć jakiś cokół np. Z granitu pod kolumny ktory nieco "uniesie" je w górę. I dokonujesz odsluchu dzieki któremu mozesz ocenic czy warto iść drogą "tuningu" czy jednak warto zmienic na inne. Pamietaj jednak by nie sprzedawac jeszcze DIY visatona bo przyda się on podczas porownan z np. Drozszymi ktore bedziesz chcial nabyć. Moze sie okazac ze te "nowe sklepowe" nie będą miały startu w nowych warunkach akustycznych do Twojej konstrukcji i tym samym Sam odpowiesz sobie na pytanie.....

 

Dnia 20.01.2021 o 13:45, Adam Litwin napisał:

czy podłogowe zestawy dwudrożne na starcie przegrywają z zestawami trzydrożnymi w których za średnie tony odpowiada dodatkowy, oddzielny głośnik? 

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEF które wybrałeś to bardzo dobre kolumny.

Denon 1600 i 2500ne nie są już tak ciepłe i mało rozdzielcze jak niższe modele. Tu może to być dobre połączenie. Na pewno nie będzie to granie jasne. Raczej powiedział bym ciepłe, delikatne na górze, ale nie z brakiem informacji. Dosadne w dole pasma.

Ja ma być żywiej to nowe Celany.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...