Skocz do zawartości

Kolumny do wzmacniacza Yamaha A-S701


Rav-X

Recommended Posts

Witam.

Proszę o doradzenie jakie kolumny monitory kupić w cenie do 2000 zł (nowe/używane) żeby zgrały się ze wzmacniacza stereo Yamaha A-S701.

Co do kolumn i brzmienia. Kolumny tylko podstawkowe z możliwością ustawienia blisko ściany. Dźwięk jaki bym chciał osiągnąć, to miękki nisko schodzący bas, szeroką scenę, żeby wokale nie były wycofane, bardziej wyraźne, żeby góra nie była piskliwa/metaliczna, ale szczegółowa, żeby każdy instrument był słyszalny/czytelny. Dźwięk może być lekko podbarwiony, rozrywkowy.

Trochę orientowałem się na temat akustyki pomieszczenia i dowiedziałem się, że akustyka w pokoju w którym stoi sprzęt audio jest "skopana", bo to praktycznie mały sześcian (3x3x2,5m), więc co nie kupię i tak nie zagra dobrze. Podobno można poratować się metodą stosowaną w studiach nagraniowych, tzw. "odsłuch bliskiego pola", co głównie skupia się na tym żeby monitory skierować bezpośrednio na słuchacza. Dlatego też, myślę, że nie ma co szaleć na tą chwilę z ceną za kolumny.

Edytowano przez Rav-X
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przede wszystkim Kef Q350 warto wziąć pod uwagę. Uzyskasz przestrzenne brzmienie z czystą i szczegółową górą. 

Jeśli chciałbyś uzyskać mocniejsza podstawę basową to Polk Audio S20e. Dodatkowym plusem w tym przypadku jest ustawność. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz zapraszam na odsłuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal i @Miras23 dzięki, całkiem ciekawe kolumny, na pewno wezmę je pod uwagę. Trochę martwi mnie tylny bas reflex, nie wiem czy nie będzie to negatywnie wpływać na dźwięk, gdy kolumny będą blisko ściany (10-15 cm odległości).

@S4Home dzięki. Zainteresowałeś mnie tymi ELAC'ami B6.2. Możesz ze swojego doświadczenia napisać jakim dźwiękiem się charakteryzują w połączeniu z Yamahą? Czy są wstanie osiągnąć to czego oczekuję albo są blisko tego?

@Q21 dzięki również, zwłaszcza za dokładniejsze opisanie KEF'ów Q350. A jak wygląda w nich kwestia basu? Polk Audio S20e też wyglądają interesująco. Podoba mi się, że wspomniałeś o basie i zapowiada się naprawdę ciekawie, tylko czy mógłbyś powiedzieć coś więcej jak charakteryzuje się średnica i góra? Najlepiej w oparciu o Yamahę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rav-X napisał:

@lysyrafal i @Miras23 dzięki, całkiem ciekawe kolumny, na pewno wezmę je pod uwagę. Trochę martwi mnie tylny bas reflex, nie wiem czy nie będzie to negatywnie wpływać na dźwięk, gdy kolumny będą blisko ściany (10-15 cm odległości).

@S4Home dzięki. Zainteresowałeś mnie tymi ELAC'ami B6.2. Możesz ze swojego doświadczenia napisać jakim dźwiękiem się charakteryzują w połączeniu z Yamahą? Czy są wstanie osiągnąć to czego oczekuję albo są blisko tego?

@Q21 dzięki również, zwłaszcza za dokładniejsze opisanie KEF'ów Q350. A jak wygląda w nich kwestia basu? Polk Audio S20e też wyglądają interesująco. Podoba mi się, że wspomniałeś o basie i zapowiada się naprawdę ciekawie, tylko czy mógłbyś powiedzieć coś więcej jak charakteryzuje się średnica i góra? Najlepiej w oparciu o Yamahę.

Polk audio to zupełnie inne granie niż dali oberon. Porównywałem obydwie kolumny bezpośrednio. Kolega @Miras23 wspomniał, że mają one dość jasną górę pasma. Ja nie odniosłem takiego wrażenia. Sam mam w domu ich poprzedniczki, czyli zensory 3 i rzeczywiście góra jest przyzwoicie rozdzielcza, ale nie jest to ani męczące ani drażniące na dłuższą metę. Bardziej bym się obawiał "jasności" właśnie w Polkach. To kolumny grające zwartym, mocnym basem i wyraźnie podkreśloną górą. Nie znam kefòw q350 ale słuchałem ls50 i jeśli grają w podobnym stylu, to też mógłby być dobry kierunek. Jeśli jesteś zainteresowany używkami, zostawiam wiadomość na priv. 

Pozdrawiam, Sebastian

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaZz dzięki za bardzo pomocny opis.

@S4Home dobrze to brzmi, recenzje tych kolumn też są ciekawe. Zastanawiam się, czy określenie "ciepłe" oznacza, że grają spokojniej, bardziej przytłumienie, bez "wrzaskliwości"?

Powiem szczerze, że najbardziej zastanawiam się nad tymi kolumnami, w tej kolejności:

Polk Audio S20e,

ELAC B6.2.,

Dali Zensor 3 (używane),

Dali Oberon 3.

Ale tak najbardziej waham się pomiędzy Polk a Elac. Przydałyby mi się opinie na temat Polk'ów S20e. Już wcześniej było napisane, że grają inaczej od Oberon'ów, ale jak bardzo? Jaka jest różnica względem Elac'ów? Jak mogą zagrać z Yamahą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rav-X napisał:

Przydałyby mi się opinie na temat Polk'ów S20e. Już wcześniej było napisane, że grają inaczej od Oberon'ów, ale jak bardzo?

Polk Audio tj. granie w stylu "V" skrajami pasma z wykastrowaną średnicą, a basu w nich jest dużo natomiast niekoniecznie tego miękkiego raczej twardszego oraz wyraźną górą pasma. Dali Oberon to granie wolniejsze z miękkim basem oraz zdecydowanie atrakcyjniejszym wokalem i subtelną górą pasma. Pośrednim wyborem między tymi opcjami są np. kolumny Q Acoustics 3030i także warto je też brać pod uwagę. Trzeba mieć na uwadze z czym dane kolumny mają współpracować ponieważ niektóre połączenia w dłuższej perspektywie mogą zmęczyć.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal chol... bardzo jestem nastawiony na te Polk Audio i trochę podciąłeś mi "skrzydła", bo nabrałem więcej wątpliwości, a jednak zależałoby mi na tej średnicy.

Najgorsze jest to, że nie mam możliwości odsłuchu, bo realnie nie mam czasu żeby wybrać się kilkadziesiąt kilometrów do większego miasta, iść do salonu audio i posiedzieć w nim kilka godzin, żeby posłuchać jak to wszystko gra. Pomysł z wypożyczeniem też nie jest taki zły, ale też wymaga czasu i to nawet więcej niż jechanie i odsłuchanie w salonie, bo dochodzi zabawa z "kurierem (odbierz/nadaj), zwłaszcza jak podzieli się to na kilka etapów, albo można na raz, ale wtedy "zablokuje się" całkiem sporą ilość gotówki na czas odsłuchów. W moim przypadku niestety robi to całkiem spore "schody". Wybaczcie te żale, ale chcę wyjaśnić, że w moim przypadku nie jest takie proste żeby odsłuchać wybrane kolumny, dlatego muszę bazować na "suchych" faktach.

Wracając do tematu, znalazłem jeszcze takie kolumny:

Indiana Line Tesi 261

MONITOR AUDIO BRONZE 2

Q Acoustics 3020i

Dali Opticon 2

Czy któreś z tych kolumn mają sens w parze z Yamahą? Które kolumny z tych lub wcześniej zaproponowanych będą najbliżej brzmienia które opisałem na początku? Albo jeszcze inaczej, czy te wszystkie kolumny które zaproponowaliście są najbliżej osiągnięcia oczekiwanego brzmienia i nie wykraczają poza "normy"? W skrócie zależy mi na soczystym, barwnym, dynamicznym i szczegółowym brzmieniu. Mam podłączone Magnaty Supreme 202 i z tym wzmacniaczem słabo grają, powiedziałbym, ze zamulają, są dudniące i grają chaotycznie, całkowicie brakuje polotu.

Każda pomoc i rada jest dla mnie bardzo cenna i dużo mi daje. Oczywiście nikomu nic za złe nie będę miał, całą odpowiedzialność biorę na siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli chcesz takiej "przejrzystości" to szukaj trójdrożnych kolumn,  popatrz też na moc wzmacniacza -> 100W RMS.

Yamahy mają dobry bas, miałem ( krótko ) A-701, grał na Tonsilach ( zabytek ) z bierną membraną - przy głośniejszym słuchaniu w kredensie szkło z półek spadało...

 W tej cenie poczytaj o Pylonach

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rav-X napisał:

@lysyrafal chol... bardzo jestem nastawiony na te Polk Audio i trochę podciąłeś mi "skrzydła", bo nabrałem więcej wątpliwości, a jednak zależałoby mi na tej średnicy.

Najgorsze jest to, że nie mam możliwości odsłuchu, bo realnie nie mam czasu żeby wybrać się kilkadziesiąt kilometrów do większego miasta, iść do salonu audio i posiedzieć w nim kilka godzin, żeby posłuchać jak to wszystko gra. Pomysł z wypożyczeniem też nie jest taki zły, ale też wymaga czasu i to nawet więcej niż jechanie i odsłuchanie w salonie, bo dochodzi zabawa z "kurierem (odbierz/nadaj), zwłaszcza jak podzieli się to na kilka etapów, albo można na raz, ale wtedy "zablokuje się" całkiem sporą ilość gotówki na czas odsłuchów. W moim przypadku niestety robi to całkiem spore "schody". Wybaczcie te żale, ale chcę wyjaśnić, że w moim przypadku nie jest takie proste żeby odsłuchać wybrane kolumny, dlatego muszę bazować na "suchych" faktach.

Wracając do tematu, znalazłem jeszcze takie kolumny:

Indiana Line Tesi 261

MONITOR AUDIO BRONZE 2

Q Acoustics 3020i

Dali Opticon 2

Czy któreś z tych kolumn mają sens w parze z Yamahą? Które kolumny z tych lub wcześniej zaproponowanych będą najbliżej brzmienia które opisałem na początku? Albo jeszcze inaczej, czy te wszystkie kolumny które zaproponowaliście są najbliżej osiągnięcia oczekiwanego brzmienia i nie wykraczają poza "normy"? W skrócie zależy mi na soczystym, barwnym, dynamicznym i szczegółowym brzmieniu. Mam podłączone Magnaty Supreme 202 i z tym wzmacniaczem słabo grają, powiedziałbym, ze zamulają, są dudniące i grają chaotycznie, całkowicie brakuje polotu.

Każda pomoc i rada jest dla mnie bardzo cenna i dużo mi daje. Oczywiście nikomu nic za złe nie będę miał, całą odpowiedzialność biorę na siebie.

Witam.

Posiadam AS801,i także byłem przekonany do Kef,a wczoraj wjechały do mnie Castle Knight 2 w pięknym kolrze mahogany i jestem miło zaskoczony jak przesyłają dźwięk w kierunku słuchacza:).

Polecam odsłuchać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Rav-X napisał:

@lysyrafal chol... bardzo jestem nastawiony na te Polk Audio i trochę podciąłeś mi "skrzydła", bo nabrałem więcej wątpliwości, a jednak zależałoby mi na tej średnicy.

Wracając do tematu, znalazłem jeszcze takie kolumny:

Indiana Line Tesi 261

MONITOR AUDIO BRONZE 2

Q Acoustics 3020i

Dali Opticon 2

Każda pomoc i rada jest dla mnie bardzo cenna i dużo mi daje. Oczywiście nikomu nic za złe nie będę miał, całą odpowiedzialność biorę na siebie.

Po prostu staram się pisać najprościej jak się da i uważam, że tak jest ok nie owijam w bawełnę. Jak kolumny Q Acoustics to warto wybrać model 3030i ponieważ ten niższy ma małą membranę. Co do kolumn Monitor Audio tj. dość specyficzne brzmienie przynajmniej w tych niższych seriach tzn. tak jak napisałeś w pierwszym poście "podbarwione i rozrywkowe". Tutaj jednak lepszym wyborem będzie następca w/w przez Ciebie kolumn Bronze 100 jeśli chodzi o kwestię miękkiego i nisko schodzącego basu.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Rav-X napisał:

Wracając do tematu, znalazłem jeszcze takie kolumny:

MONITOR AUDIO BRONZE 2

Tak, jak Monitor Audio bardzo sobie chwalę (miałem Bronze 5, mam Gold 200), to modelu Bronze 2 nie polecam. Miał je mój brat (sprzedał), miałem je kilka dni u siebie. To po prostu słabe kolumny. Dużo lepiej grają (według mnie) sporo tańsze Pylon Audio Pearl Monitor, ale to raczej nie kolumny dla Twojej Yamahy.

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gienas dzięki. Myślałem nad trójdrożnymi kolumnami, ale w tym przedziale cenowym nie ma za dużo wyboru, a te co są nie wiadomo jak zagrają z Yamahą. Oczywiście poczytam o Pylonach. Wcześniej mi się już przewijały, ale nikt ich nie proponował do Yamahy, więc zacząłem je pomijać. Z ciekawości, czemu miałeś krótko A-S701?

@castel dzięki. Jak podałeś nazwę Castle Knight 2, to przez chwilę pomyślałem, że proponujesz mi jakąś grę na komputer/konsolę 😃. Z taką marką się jeszcze nie spotkałem, koniecznie muszę o niej poczytać. Wygląd mają świetny.

@lysyrafal i tak trzymaj, nie mam pretensji. Czasami albo nawet często potrzebne są wypowiedzi które "sprowadzają na ziemię". Oczywiście lepiej jak napiszesz z doświadczenia, niż miałbyś bezrefleksyjnie przytakiwać. Powiem ci, że nie mogę się pozbyć myśli o kupnie tych Polk'ów. Wyglądają świetnie, wg Q21 są "ustawne", praktycznie wszystkie recenzje dostępne w Internecie są przychylne tym kolumnom i wynika z nich (recenzji), że są blisko tego czego oczekuję. Czytałem recenzję Oberon'ów 3 na What Hi-Fi? i nie przekonuje mnie opisane brzmienie tych kolumn. Te 3030i są interesujące, tylko czym się charakteryzują w brzmieniu?

@Bogusz Ratajczak dzięki, czyli Bronze 2 wypadają z listy. Monitor Audio Gold to na tą chwilę nie moja liga cenowa, ale może w przyszłości 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rav-X napisał:

@lysyrafal i tak trzymaj, nie mam pretensji. Czasami albo nawet często potrzebne są wypowiedzi które "sprowadzają na ziemię". Oczywiście lepiej jak napiszesz z doświadczenia, niż miałbyś bezrefleksyjnie przytakiwać. Powiem ci, że nie mogę się pozbyć myśli o kupnie tych Polk'ów. Wyglądają świetnie, wg Q21 są "ustawne", praktycznie wszystkie recenzje dostępne w Internecie są przychylne tym kolumnom i wynika z nich (recenzji), że są blisko tego czego oczekuję. Czytałem recenzję Oberon'ów 3 na What Hi-Fi? i nie przekonuje mnie opisane brzmienie tych kolumn. Te 3030i są interesujące, tylko czym się charakteryzują w brzmieniu?

Zgadzam się z Q21 co kolumn Polk Audio iż są bardzo ustawne, ale za cholerę nie pasują mi do brzmienia którego poszukujesz. Osobną sprawą jest, że każdy słyszy inaczej a to są tylko moje subiektywne odczucia. Często nawet sam te kolumny polecam z tym, że nie do takiego brzmienia jakiego oczekujesz. Kolumny Q Acoustics według mnie są to bezpieczne i uniwersalne kolumny choć niektórzy twierdzą iż nudne oraz świetne wykonane.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gienas mój błąd, łatwo się pomylić. Chciałem sprawdzić co to za wzmacniacz, ale Google przez kilka stron "wypluwa" A-S701 i odpuściłem. Pylony 27-ki są za duże jak na moje potrzeby, ale jestem w trakcie obczytywania o Pylon Pearl Monitor'ach.

@lysyrafal z tą ustawnością to na plus, zwłaszcza przy moim małym nieakustycznym pokoju. Wybacz, że "wiercę ci dziurę", ale tak z ciekawości, jeśli te Polk'i nie pasują do brzmienia którego bym oczekiwał, to do jakiego brzmienia pasują? Do jakiej muzyki? Co prawda, to nie pytanie do ciebie, a bardziej do @Q21, ale zastanawia mnie dlaczego Q21 polecił te kolumny, jeżeli nie mają wiele wspólnego z tym czego bym oczekiwał? Czytałem kilka recenzji o Q Acoustics 3030i i faktycznie  powtarza się fakt, że są to kolumny spokojne, nudne, co trochę też zaprzecza moim za potrzebowaniom. Na pewno na jakieś ustępstwa muszę iść w tym przedziale cenowym, ale wolę wtedy iść w te żywsze, barwniejsze brzmienia.

@seba3002 a mógłbyś bardziej rozwinąć temat brzmienia tych Polk'ów? Jak według ciebie grają?

@castel dobre pytanie.

 

Miałem już dzisiaj coś zamówić, ale zdaje się, że przedłużą mi się poszukiwania, bo mam tyle do czytania o kolumnach, że zaraz sam zostanę specjalistą. Naprawdę wybór jest duży i trudny, chciałbym powiedzieć, że nie spodziewałem się tego, ale sam bym siebie okłamywał, czułem, że będzie z tym "jazda" 😵.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2021 o 19:18, Rav-X napisał:

Co do kolumn i brzmienia. Kolumny tylko podstawkowe z możliwością ustawienia blisko ściany. Dźwięk jaki bym chciał osiągnąć, to miękki nisko schodzący bas, szeroką scenę, żeby wokale nie były wycofane, bardziej wyraźne, żeby góra nie była piskliwa/metaliczna, ale szczegółowa, żeby każdy instrument był słyszalny/czytelny. Dźwięk może być lekko podbarwiony, rozrywkowy.

Tak czytam ten opis dźwięku i wydaje mi się, że tu już hi end się kłania 😉. A tak poważnie to raczej polki nie wpisują się, moim zdaniem, w to brzmienie. Bas co prawda jest mocny ale nie miękki. Góra jest szczegółowa ale chyba jednak odrobinę za mocna. 

Wspomniane Dali oberon /zensor mają dość wyraźna aczkolwiek niemęczącą górę. Nie jest to jakaś mega rozdzielczość ale jest naprawdę ok. Wokale nie są wycofane i brzmią dość wiarygodnie. Nie pasuje mi tutaj ten nisko schodzący bas. Owszem, bas jest (wydaje mi się, że w obronach jest go odrobinę więcej ale jest bardziej rozlazły) ale do piekła to on nie schodzi. 

Może coś takiego jak dynaudio emit by tutaj pasowały? A może coś z propozycji kolegi @lysyrafal. W każdym razie wg mnie te Polki to nie jest ten trop. Aczkolwiek każdy inaczej odbiera dźwięk i może to co opisujesz, to właśnie brzmienie Polk audio.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...