Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do 4000zł


agrest72

Recommended Posts

Proszę Was o pomoc. Chcę kupić kolumny podłogowe do pokoju 21m2 (odsłuch 3m od kolumn), posiadam amplifier Yamahy, odtwarzacz CD Yamahy, słucham wszystkiego, ale głównie rocka (Pink Floyd itp.) również z Youtuba. Lubię głęboki bas i czysty wokal. Chciałbym też dostrzec każdy instrument. Najważniejsze, że kolumny muszą mieć przedni lub dolny bassreflex, bo nie mogę ich odstawić od ściany a wzwiązku z tym też nie mogą być zbyt głębokie max.38cm. Celowałem w Klipsch R-28F bo podoba mi się ich bas i membrany w kolorze miedzianym. Odsłuchowo najbardziej podobały mi się Audiovector QR3, ale nie na mój budżet. Pomóżcie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, temat wałkowany wielokrotnie na forum. :D większości kolumn szkodzi przysunięcie do samej ściany. Bass reflex z przodu lub od dołu tu niewiele zmienia.

Liczy się ogólna konstrukcja kolumny i akustyka pomieszczenia na co ma wpływ chociażby materiały z jakich są wykonane ściany (cegła, beton, karton-gips itp.).

Fajnie by było jakbyś napisał dokładniej jakie modele Yamahy posiadasz.  Z małych kolumn za dużego wyboru nie ma, wspomniane już wcześniej System Audio Saxo 40 i 60, Dali oberon 5, Kef q550.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie bass reflexu nie ma tu totalnie znaczenia. To mit powielany na forum od lat. I moja krucjata i temat o tym widzę za wiele nie pomógł.

Ale w każdym razie nie musisz na to patrzeć.

Jeśli Klipsch podoba Ci się wyglądowo to ok. Ale model R 28 to brzmienie jasne, typowa Vka bez środka. W połączeniu z Yamaha będzie słabo.

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej pasują konstrukcje HEco, KEF czy ELAC.

Chyba że lubisz brzmienie jaśniejsze to Magnat Quantum 757. Jest o dwie klasy lepsze od R28F

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za pomoc. Zaskoczyło mnie, że położenie bass reflexu nie ma znaczenia, nawet producenci czasem piszą, że zastosowali przedni bass reflex by móc kolumnę ustawić przy ścianie. To zupełnie zmienia (rozszerza) moje spektrum poszukiwań. Podpowiedzcie jeszcze proszę, czy jak kupię porównywalnej klasy wzmacniacz stereo to będzie lepiej chodził w stereo od mojego DSP AX620, do którego nie będą już podpięte wszystkie inne głośniki z systemu kina domowego. Zrezygnowałem ze wszystkich głośników 5+1 systemu kina domowego JBL Northridge, bo mały salon był nimi zatłoczony i chciałbym mieć głośniki stereo, przy których usłyszę różnicę na plus przy słuchaniu moich Floydów ;-).

Jeśli trzeba to rozszerzę nieznacznie budżet 4000zł na głośniki. Wzmacniacz to w późniejszym czasie jak ten nie da rady.

By wyjaśnić dlaczego nie mogę ich odsunąć od ściany załączam rozkład mojego małego salonu, może jakieś sugestie?

salon.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Położenie bass reflexu nie ma tu totalnie znaczenia. To mit powielany na forum od lat. I moja krucjata i temat o tym widzę za wiele nie pomógł.

To nieprawda. Kolumny z tylnym bass-reflexem  dosuniętym do tylnej ściany to bardzo kiepski pomysł.

Polecam zrobić pomiary niskich tonów tak usytuowanych tego typu konstrukcji a następnie tych samych pak wysuniętych metr do przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie jeszcze proszę, czy jak kupię porównywalnej klasy wzmacniacz stereo to będzie lepiej chodził w stereo od mojego DSP AX620, do którego nie będą już podpięte wszystkie inne głośniki z systemu kina domowego. Zrezygnowałem ze wszystkich głośników 5+1 systemu kina domowego JBL Northridge, bo mały salon był nimi zatłoczony i chciałbym mieć głośniki stereo, przy których usłyszę różnicę na plus przy słuchaniu moich Floydów ;-). Co wybrać?

Jeśli trzeba to rozszerzę nieznacznie budżet 4000zł na głośniki. Wzmacniacz to w późniejszym czasie jak ten nie da rady.

By wyjaśnić dlaczego nie mogę ich odsunąć od ściany załączam rozkład mojego małego salonu, może jakieś sugestie?

salon.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy ustawienie blisko ścian nie jest korzystne, jednak te z dziurą od frontu mniej będą podatne na niekorzystny wpływ ściany bezpośrednio za nimi, niż te z otworem B-R z tyłu obudowy.

12 minut temu, lysyrafal napisał:

Takie ustawienie podbija bas

I potem walczymy z buczeniem, wzbudzaniem się basu w jakimś zakresie i tym podobnymi rewelacjami.

Jednak nie można wykluczyć sytuacji,, kiedy to w systemie gdzie bas się nam gubi w pomieszczeniu i odczuwamy jego niedosyt, takie usytuowanie z dziurą do tylnej ściany da nam subiektywnie odczucie lepszej jakości uzyskanego dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytałem ponieważ u mnie kolumny z przednim BR wypadły o wiele gorzej (przede wszystkim dudnienie) niż te z tylnym BR, także sprawa jest bardziej skomplikowana. Często o tym wspominamy ponieważ ludzie już na samym początku skreślają takie kolumny (z tylnym BR) nie odsłuchując ich we własnych warunkach akustycznych, a warto to zrobić uważam.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lysyrafal napisał:

Tak zapytałem ponieważ u mnie kolumny z przednim BR wypadły o wiele gorzej (przede wszystkim dudnienie) niż te z tylnym BR, także sprawa jest bardziej skomplikowana. Często o tym wspominamy ponieważ ludzie już na samym początku skreślają takie kolumny (z tylnym BR) nie odsłuchując ich we własnych warunkach akustycznych, a warto to zrobić uważam.

No widzisz. Dokładnie tak jest. System audio to bardzo skomplikowany mechanizm. Wpływ akustyki naszych pomieszczeń ma tutaj ogromne znaczenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chcę monitorów. Chcę kolumny podłogowe, zamieściłem rzut swojego pokoju z ich umiejscowieniem, na którym wyraźnie widać ten problem ze zbyt dużym odsunięciem od ściany. Oczywiście z 10cm to spoko, ale więcej to już kolumny o głębokości 40cm by przeszkadzały, no chyba że płytsze. Pomóżcie coś dobrać w budżecie 4000 do max 5000zł. Najważniejsze, że chcę poczuć różnice po tym zestawie JBL, Northridge, który miałem do tej pory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@agrest72 Jaki masz model tych JBL NORTHRIDGE?

Dnia 21.01.2021 o 13:51, agrest72 napisał:

Celowałem w Klipsch R-28F bo podoba mi się ich bas i membrany w kolorze miedzianym. Odsłuchowo najbardziej podobały mi się Audiovector QR3, ale nie na mój budżet.

Z jakim wzmacniaczem lub amplitunerem słuchałeś w/w kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

@agrest72 Jaki masz model tych JBL NORTHRIDGE?

Z jakim wzmacniaczem lub amplitunerem słuchałeś w/w kolumn?

JBL Northridge E80, już je sprzedałem i chcę mieć coś lepszego by poczuć różnicę.

Z jakimś Denonem tych Klipschów a z Marantzem Audiovectora Q3, ale po tulu opiniach nie chcę już tych Klipschów, chyba że są jakieś lepsze w moim budżecie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, agrest72 napisał:

Z jakimś Denonem tych Klipschów a z Marantzem Audiovectora Q3, ale po tulu opiniach nie chcę już tych Klipschów, chyba że są jakieś lepsze w moim budżecie

No właśnie z jakimś, ale nie wiesz czy to były wzmacniacze czy amplitunery ponieważ tj. duża różnica jak zagrają kolumny. Dobrze by było, abyś robił odsłuchy na swoim amplitunerze a najlepiej wypożycz kolumny do domu ze względu na inną akustykę. Z tego co napisałeś po odsłuchach wnioskuję iż preferujesz jaśniejsze brzmienie z porządnym basem. Kolumny do odsłuchu: Polk Audio S55E lub jak się zmieszczą to Polk Audio S60E a BR mają od spodu konstrukcji.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

No właśnie z jakimś, ale nie wiesz czy to były wzmacniacze czy amplitunery ponieważ tj. duża różnica jak zagrają kolumny. Dobrze by było, abyś robił odsłuchy na swoim amplitunerze a najlepiej wypożycz kolumny do domu ze względu na inną akustykę. Z tego co napisałeś po odsłuchach wnioskuję iż preferujesz jaśniejsze brzmienie z porządnym basem. Kolumny do odsłuchu: Polk Audio S55E lub jak się zmieszczą to Polk Audio S60E a BR mają od spodu konstrukcji.

 

Jesli chodz o mnie i moj temat z pytaniem o kolumny to lysyrafal trafił w 10 z polk s60e. Odsłuchałem kilka modeli w tym klipsh 8000, który wypadł jak dla mnie słabo, za dużo wysokich tonów, nieprzyjemne, aż uszy bolą. Wygrały s60e, które kupiłem na raty (budzet inaczej nie pozwalal), obecnie testuje je w domu i wszystko wskazuje na to, że nie bede ich zwracał, śliczny, dynamiczny, solidny bas i stoją dosunięte do ściany, reszta pasma też super. Polecam Ci je, weź je pod uwage.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaproponuję podstawkowe Heco Revolution 3. Ze standami zmieścisz się spokojnie w 4000 zł. Moim zdaniem zagrają o klasę lepiej niż podłogówki w cenie do 4000 zł. Rozdzielczo, dynamicznie i z realistycznymi wokalami. Basu w 21 m2 raczej z nich nie zabraknie, szczególnie, że mają być ustawione blisko ściany. Tylnym BR się nie przejmuj. Znaczenie jego umiejscowienia nie jest duże (jeśli w ogóle jakieś). Postaraj się ich posłuchać. Może to będzie to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...