Skocz do zawartości

Technologiczny miszmasz w głowie


Kenobi

Recommended Posts

Ale sie porobiło , czytam to forum i zastanawiam sie czy czy na pewno jest po polsku 🙂

Próbuję sobie wszystko poskładać więc potrzebuje trochę odpowiedzi.

1.
Spotkałem sie z tematami "Malinka + DAC" lub "Chrome cast + DAC"
Czy dobrze rozumuje ze autor ma wzmacniacz analogowy bez wejsć cyfrowych i dlatego potrzebny jest DAC?

2. Kupując nowoczesny wzmacniacz zintegrowany z wejściami cyfrowymi powidzmy w cenie 3k , czy dodanie zewnętrznego DACa cos poprawi, czy DACe w sprzętach za 3k są już wystarczające? Pytam bo czeto pada pojęcie jitter i ponoc tylko te lepsze DACe dają sobie z nim radę.

3. Czy do Chromecast musi być aplikacja w telefonie która cały czas pracuje? Tzn jak telefon sie wylaczy/zawiesi/zamuli czy to przerwie muzykę?

4. Jw. czy do pracy malinki (ja p... , Ile sie naszukałem co to malinka) musi być aplikacja w telefonie która cały czas pracuje? Tzn jak telefon sie wylaczy/zawiesi/zamuli czy to przerwie muzykę?

5. Nie zauważyłem aby ktoś pisał o przesyłaniu muzyki z telefonu do wzmacniacza po bluetooth. Aktualnie kodek Aptx HD pozwala na przesyłanie dźwięku z jakością 24 bit/48 kHz czyli lepiej niż CD a kompresja  do 576 kb/s nie powinna zauważalnie psuć jakości. Po odkodowaniu sygnał moze byc przesłany dalej przez Spidf lub coax do wzmacniacza lub DAC. Czy to nadal za mało i jest zauważalne pogorszenie jakości że na forum się o tym nie pisze?

6. Ktore rozwiązanie jest najlepsze?
a. Zintegrowany wzmacniacz analogowy + DAC + coś do streamowania
b. Zintegrowany wzmacniacz z wejsciami cyfrowymi Coax lub Spidf + coś do streamowania
c. Amplituner stereo sieciowy.

7. Czy korzystanie ze streamingu w amplitunerach sieciowych jest wygodne, czy potrzebny jest telefon z aktywną aplikacją do ciąglęgo streamowania?
Chodzi mi  marki takie jak Cambridge Audio, Marantz, NAD, Onkyo, Yamaha, Pioneer.

Z góry przepraszam jeśli napisalem jakieś głypoty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Malina i Chromecast to transporty. DAC potrzeba by sygnał cyfrowy zamienić w analogowy. Czyli jeśli wzmacniacz nie na wejść np. toslink czy coax, to potrzebuje zewnętrzny DAC.

2. Może poprawić, ale nie musi, zależy jak drogi. Może też zmienić brzmienie, niekoniecznie grać lepiej. Im droższy DAC tym lepsze parametry ma, choć te wbudowane w wzmacniacze są już coraz lepsze.

4. Telefon jest pilotem. Ty zlecasz nim wykonanie odtwarzania malinie. Gdy już zlecisz, może się zacinać do woli.

5. Zwykle przesłanie przez Bluetooth uznaje się za słabe. Jak jest naprawdę? Nie wiem.

6. Zdecydowanie A, jeśli wygoda nie jest priorytetem. Z reguły powinno grać lepiej, ale najważniejszą zaletą jest to, że masz wpływ na brzmienie w 3 urządzeniach (transport, Dac, wzmacniacz). Możesz idealnie dopasować do brzmienia jakiego oczekujesz. Gdy masz gotowca (c), pole manewru jest żadne.

7. Zależy od producenta i z czego korzysta. Ale królem najbardziej dziadowskiej obsługi stale jest malina (oczywiście rekompensuje to cena i dźwięk). Mówię o darmowym systemie/apce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. No tak , jesli sie uwzgledni odluch kazdego urządzenia to kazdy element mozna pod siebie dobrać. I wlasnie tego nie mogę pojąć.  Skoro aktualnie wzmacniacze mają idealnie płaską charakterystykę w zakresie 20-20khz z dokładnością ponizej 0.5db lub lepiej , w nowoczesnym sprzecie pasmo ciagnie sie do 100khz,   zniekształcenia dochodzace do 0.01%.  To jak to mozliwe ze każdy producent a do tego model producenta brzmi inaczej ? Skoro wyniki odsłuchu sa opisywane jak cieplejsze, jaśniejsze, bardziej lub mniej wyeksponowane wokale, mocniejszy, albo głębszy bas to oznaczaloby ze charakterystyka częstotliwosciowa nie jest idealnie płaska a testy udowadniają że potrafi być. Wydajnosc pradowa też nie bardzo bo nie słucha sie muzyki na 100% glośnosci tylko na 10% lub mniej w zależnosci od posiadanej mocy więc zapas pradu jest. Moze rezystancja wewnętrzna? No ale tu tez na ogoł w 20-20khz charakterystyka sie nie zmienia przy testach na 4 i 8 ohm co jest zrozumialeze względu na to że wzmacniacze pracują ze sprzęzeniem zwrotnym. Jeszcze bardziej dziwie sie ze DAC moga inaczej brzmiec. Kolumny, no tak, to rozumiem, zawieszenie, membrany, obudowy, rezonanse, przesuniecia fazowe z powodu odleglosci glosnikow, zwrotnice, tu na prawde jest z czym walczyć, ale elektronika? Moze 20lat temu , ale dziś ?

No nie ważne, ale pomijając mozliwośc doboru kazdego elementu to jakosciowo zintegrowany wzmacniacz z DACem w środku bedzie odbiegał jakosciowo?

Przykladowo dla Yamahy przeczytalem ze RN803D gra na poziomie AS701, wiec czy jest sens kupowania As701 i do tego szukać DAC w okolicach 1-1.5K ?

7. Masz na mysli ze malina to dziadowski sprzęt czy obsluga jest nie wygodna znaczy interfejs jest nie przyjazny użytkownikowi? Jeśli malina nie jest przyjazna to ktory producent sprzetu markowego ma najbardziej przyjazną aplikację no i najmniej awaryjną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dużo tych punktów...😂W swojej audiofilskiej zabawie nigdy nie miałem takiej rozkminy.

A tak całkiem poważnie,to posłuchaj najpierw czegoś.Kilka zestawów wystarczy.Te cyferki,parametry nie są decydujące w efekcie końcowym.

Jeżeli chodzi o malinę,to wbrew obiegowym opiniom,nie zamieniłbym na nic innego w tej cenie.Więc co user to opinia, niekoniecznie trafna do własnych indywidualnych preferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawny cyferkami już nie mają od dawna znaczenia.

Jeśli chodzi o DACi i ogólnie pojęte transporty muzyczne to dopiero od kilku lat wystrzeliły one poziomem do góry. Wcześniej tak dobre parametry nie były dostępne (a na pewno w niskiej cenie).

Przykład z tą Yamaha rozumiem, cena je dzieli załóżmy tysiąc. Ale masz tą RN803 z czasem mówisz sobie, że jednak trochę zbyt agresywny ten dźwięk ma, hymmm co tu robić. Kombinujesz, może kable ;), moze podsunąć przybliżyć itd. Aż w końcu dojdzie do zmiany wzmacniacza. A tak mając DAC zewnątrzny przy AS701, masz możliwość zmiany go na taki z bardziej łagodna góra. I ta dam. Mamy inaczej grający zestaw, za 1/3 kwoty.

Malina jest dla cierpliwych. Może się krzaczyć, błędy wyskakiwać, trzeba ją resetować, bo coś się zacięło. Zwłaszcza na początku użytkowania te "trudności" występują. Dziadowska obsługa w znaczeniu aplikacji. Nie używa się natywnej aplikacji np. Tidala (choć słyszałem, że ma się to zmienić kiedyś). Tylko innej zewnątrznej, która może być przykładem jak zrobić najmniej intuicyjny interfejs.

Bluesound Node 2i uznaje się za wzór spoko funkcjonalności. Ale nie wiem, nie miałem.

Edytowano przez DudasDudek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kenobi napisał:

..... Wydajnosc pradowa też nie bardzo bo nie słucha sie muzyki na 100% glośnosci tylko na 10% lub mniej w zależnosci od posiadanej mocy więc zapas pradu jest.

Tak się tylko do tego odniosę. W zasadzie zbliżone do prawdy jak piszesz o stałym sygnale. Natomiast w muzyce mamy coś takiego jak dynamikę. I wtedy te kondensatorki we wzmacniaczu coś mają do powiedzenia :) A do tego zmienna impedancja kolumn w relacji do częstotliwości .... Także same cyferki to tylko cyferki  :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DudasDudek napisał:

Malina jest dla cierpliwych. Może się krzaczyć, błędy wyskakiwać, trzeba ją resetować, bo coś się zacięło. Zwłaszcza na początku użytkowania te "trudności" występują. Dziadowska obsługa w znaczeniu aplikacji. Nie używa się natywnej aplikacji np. Tidala (choć słyszałem, że ma się to zmienić kiedyś). Tylko innej zewnątrznej, która może być przykładem jak zrobić najmniej intuicyjny interfejs.

Krzaczyć? błędy wyskakiwać? resetować?

Nic podobnego się nie dzieje,nie działo przynajmniej u mnie.

Miałeś ta malina w ogóle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kenobi napisał:

Jeśli malina nie jest przyjazna to ktory producent sprzetu markowego ma najbardziej przyjazną aplikację no i najmniej awaryjną?

Dlatego lepiej przerzucić się na platformę AML z Kodi (LE/CE). Wybór dostępnych urządzeń jest przeogromny. Jeśli używasz oprogramowania stable to raczej nie powinieneś mieć problemów.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DudasDudek napisał:

No to Ci gratuluję jak u Ciebie nie występowały. Miałem, mam i znajomy ma, i problemy zbliżone również.

Jeśli to do mnie.
Jak masz wersje stable i urządzenie nie jest jakimś crapem, tylko z tych polecanych to nie specjalnie wierzę w te historie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A markowe sieciowce  dzialają bez zająkniecia? Która marka ( Cambridge Audio, Marantz, NAD, Onkyo, Yamaha, Denon , Pioneer, Sony  ) oferuje wygodną i stabilną (bez zwiech ) współprace z serwisami muzycznymi?

8. Jeszce pies pogrzebany w tym że potrzebuje sprzet ze sleep timerem, bo lubie też słuchac do snu i tu się zaczynają schody z powaznym szprzętem analogowym. Cześć wzmacniaczy z cyfrowymi wejsciami ma auto standby ale to bedzie działac pod warunkiem ze streamer ma funkcję sleep. Malinka ma w sofcie timer?

Tak sobie przejrzalem

Cambridge Audio - Brak wzmacniacza sieciowego, AXR100D amplituner autostandby, CXA61 wzmacniacz autostanby, trigger

Marantz NR1200 Amplituner sieciowy sleep, PM7000N wzmacniacz sieciowy sleep (tidal ?), PM7005 PM6007 wzmacniacz auto standby

NAD C388 C368 wzmacniacz sieciowy sleep, C338 auto standby autosense ( czy aplikacja ma funkcję sleep?)

Onkyo TX-8270 Amplituner sieciowy sleep, TX-NR676 kino ssieciowy sleep equalizer

Yanmaha RX-V685 Kino sieciowy sleep equalizer, R-N803D R-N602 wzmacniacz sieciowy sleep loudness A-S710 wzmacniacz Autostandby 8h loudness

Denon DRA-800H amplituner sieciowy (tidal ?) sleep

Pioneer SX-N30AE wzmacniacz sieciowy , sleep loudness

Sony STR-DN1080 kino chromecast sleep equalizer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DudasDudek napisał:

No to Ci gratuluję jak u Ciebie nie występowały. Miałem, mam i znajomy ma, i problemy zbliżone również.

Choć teraz od kilku miesięcy spokój. Od czasu gdy postawiłem na nim stoper do drzwi. Być może voodoo, ale działa i super.

Hmmm,tak właśnie się zastanawiam jakie mogą być problemy.Piszę jako zadowolony użytkownik.Używam od około 2 lat i jest naprawdę super.Malinka spięta z digione signature + podwójne zasilanie liniowe.W użyciu Volumio z BubbleUPnP.

Myślę także,że malina przeżyje wsparciem programowym,co w przypadku sprzętów fabrycznych nie jest już takie pewne.

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kenobi napisał:

A markowe sieciowce  dzialają bez zająkniecia? Która marka ( Cambridge Audio, Marantz, NAD, Onkyo, Yamaha, Denon , Pioneer, Sony  ) oferuje wygodną i stabilną (bez zwiech ) współprace z serwisami muzycznymi?

Najczęściej tak. W momencie zakupu i przez jakiś czas aż skończą się aktualizacje. Pokaż mi streamer powiedzmy sprzed 5 lat które obecnie działa ze wszystkimi teraz poszukiwanymi możliwościami. Składane playery typu miniPC, malinki itd dają możliwość łatwej i taniej przebudowy. Ale pociąga konieczność zaangażowania swojego czasu pracy w jego konfigurację. Co kto lubi. Zakup wypasionego streamera często za grube tysiące złotych niesie za sobą ryzyko ogromnej utraty wartości i funkcjonalności w szybkiej perspektywie czasu. Zgadzam się z kolegami którzy zwracają na ten aspekt uwagę.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiam w przypadku sotreamera, wydac 2k a potem pluc za 2 lata

Malinke bym złożył, wczoraj tak sie napalilem ze malo nie kupilem, chocby dla przyjemnosci zlozenia, ale skoro nie jest taka stabilna to entuzjazm opadł. Wogole to streamowanie czarno widzę.  Korzystam z BT i nigdy nic sie nie zająkło. Moze ampli sony z LDAC, jeszcze lepszy niz APTX, albo może coś na androidzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już parę lat malinki w audio nie mam, chociaż znowu mnie kusi,  żeby sobie poskładać, ale jest stabilna. Żadnych problemów nie miałem. Tylko jest zabawa przy konfiguracji, czasami faktycznie przy jakiejś aktualizacjo softu może coś wymagać zabawy a później już jest O.K.

 

 

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kenobi napisał:

Bardzo zacny zestaw, ten streamer sprzed 5 lat daje radę ze wszytkimi serwisami?

Aplikacjja rzeczywiscie taka niestabilna czy poprawili?

Aplikacja jest stabilna ale prymitywna, raczej już nie aktualizowana.

A streamer kupiłem okazyjnie bo zależało mi na pilocie, radiu internetowym i Spotify Connect - i to działa bardzo dobrze. Oczywiście działają też Upnp i wejście USB do 24b/192k a nawet DSD. Z innych serwisów korzystam przez Airplay, także z Tidala, kosztem obcięcia do 44.1k (co ciekawe Apple TV3 konwertuje na 48k). Tidal najlepiej działał z Audirvaną, także w hires (mało jest takich plików), ale trial się skończył. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkk napisał:

Kenobi , a może byś tak napisał co potrzebujesz, w sensie co masz teraz , jaki masz budżet ? 

Bo serwisy muzyczne to bardzo ogólny temat. Co innego Spotify , a co innego np Tidal Hi Fi . 

Sprawa wygląda tak. Wciągnęło mnie słuchanie muzyki. Znowu. Po 12 latach. Zdaje sie :D

Do salonu kupilem nowe kolumny, napędzam je onkyo tx sr805. Do tego receiver BT Aptx HD z wyjściem optycznym. Tidal śmiga świetnie, jak to na tablecie, pyk i leci. Nigdy a to nigdy nie zerwalo trzasnęlo czy sie zawiesiło. Do jakości nie moge sie przyczepić , nie wiem czy coś tracę w stosunku do streamingu.

Ale w sumie więcej możliwości słuchania muzyki mam w sypialnio pracowni. Tam mam JBL L830, sprzed 12 lat, wtedy podłączyłem je do mini wieży Sharp, wieża miała byc też zastapiona wzmacniaczem ale jakoś do tego nie doszło. Wiec ten sam BT receiver podlączam do sharpa analogowo jack jack , cos tam szumi jak jest cisza, ile wyższych tonów znika to nie wiadomo, no taka mini wieża z głośnikami za 700zl wiec czego oczekiwać, jeszcze wentylator zaczął brzęczeć :D

Wiec postanowiłem ja wymienić na jakiś przyzwoity wzmacniacz, 3k +/- sobie wymyśliłem, jakiś nowoczesny, z założeniami:
Funkcja sleep aby słuchać do poduszki
Min 2x50W ale fajnie jakby był zapas.
BT z Aptx HD lub LDAC do szybkiego podłaczenia
Fajnie jakby miał equalizer.
No i z tym cholernym streamingiem bo ponoć najlepsza jakość :D

No ale czytam o tych streamerach, a to sie wiesza, a to opóźnienia w reakcji, a to nie ma pełnej funkcjonalności Tidala, a to trzeba kolejkować, czyścić, resetować, normalnie beczka śmiechu :D Przez BT pyk pyk , tablet leci w kąt i po sprawie.

Dlatego drąże temat która firma (Marantz, NAD, Onkyo, Yamaha, Denon , Pioneer, Sony) ma najbardziej dopracowany streaming, aby było wygodnie i tak samo funkcjonalnie jak z oryginalnej aplikacji Tidala na tablecie przez BT.

W sumie to nie wiem czy chce zostać z Tidalem czy moze nie spróbowac Deezera czy Qobuz ale to juz inny temat. Poki co siedzę na Tidalu więc o nim piszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...