Skocz do zawartości

Akustyka w salonie z kuchnią, prośba o pomoc


emeryt

Recommended Posts

Po skompletowaniu sprzętu (Audiovector QR1 z SMSL A8) chcę poprawić akustykę w salonie. W porównaniu  z drugim pokojem(gdzie mam lepszą akustykę) w salonie słyszę mniej szczegółów, dźwięk jest jakby przytłumiony, krótszy, mniej dźwięczny. Dźwięk jest oderwany od kolumn, ale skupiony głównię pomiędzy nimi. Sporo czytałem o ustrojach akustycznych, ale szczerze mówiąc w mojej sytuacji nie umiem zdefiniować problemu i nie wiem jak się zabrać do tematu. Zrobiłem pomiary przy użyciu mikrofonu Audysey i REW. Proszę o pomoc w interpretacji wyników z REW, żeby określić w czym rzecz.

Najpierw trochę danych z kalkulatora akustycznego - wymiary salonu i lokalizacja kolumn. Punkt odsłuchowy jest mobilny(fotel):

1355281827_Kalkulatorakustyczny_MegaAcoustic.png.c483f88a805b6b2d5849add6635df4f5.png

Przewidywana odpowiedź częstoliwościowa, i od razu wynik osiągnięty w REW (uśredniony dla kilku pomiarów obok siebie (wyzej/niżej/lewo/prawo itd.):

1662715986_Kalkulatorakustyczny_MegaAcoustic2.png.0a0664c9bc98af120b9eaf98a36be5ba.png705694162_salonAVG.jpg.63b48afb1254ad9c109cd2e15b607fd7.jpg

Poniżej wykres jest fajny, ale dla każdej częstotliwości jest inny. Załączam dla kompletu. Wnioskuję z niego, że kolumny są ustawione ok, natomiast nad fotelem mogę popracować.

265424938_Kalkulatorakustyczny_MegaAcoustic3.png.e0f1641834c4168944989aa1e4633984.png

A tu mam wrażenie, że najistotniejsza część nad którą należy popracować, czyli pogłos (dla średnich i wyższych powinienem zredukować do 500ms, a teraz jest w okolicach 600ms) no i coś z basami, bo tu pogłos jest dłuższy.

1642669342_rt60miejsceodsuchu.jpg.983ffda93d742f32f5f68a9c0b7cb274.jpg

spectogram miejsce odsłuchu.jpg

Na koniec zdjecie pomieszczenia. Na zdjęciu jeszcze stary sprzęt. Aktualnie jedna kolumna stoi na szafce(tu gdzie mini wieza) a druga na stole(na stercie książek, aby być na tej samej wysokości co pierwsza). Mam świadomość co to może oznaczać dla akustyki(zwłaszcza ta powierzchnia stołu), ale nie mieszkam sam, mam nadzieję, ze rozumiecie. Za moimi plecami są meble kuchenne, a pomiędzy nimi ściana wyłożona gresem.

zdjecie.jpg.9e3e1b3a898ffef10a6a5b6dded35584.jpg

Podsumowując, rozważam następujące ustroje:
- zasłony
- dyfuzor/absorber na ścianie za głośnikami
- dyfuzor/absorber nad kanapą
- dyfuzor/absorber na ścianie naprzeciwko kanapy (pomiędzy oknami)
- pułapka basowa na tej brązowej szafce
- pułapka basowa w kącie pod klimatyzatorem (obawiam się, że u żony nie przejdzie)
- pułapka basowa schowana w rogu pomieszczenia za mną po prawej ręce (nie wiem czy to ma sens, ale mam tam głęboką szparę na 20cm)

I z takich bardziej drastycznych opcji:
- sufit podwieszany odpowiednio wypełniony w salonie (bardzo niechętnie)
- ściana za głośnikami wypełniona wełną (raz, że niechętnie, dwa że klimatyzator przeszkadza).
- ściana za wersalką wypełniona wełną (niechętnie).

Zanim zacznę cokolwiek robić w tym temacie proszę o opinie. 

P.S. Korzystając z nieobecności dzieci badałem jeszcze ustawienie - jedna kolumna na krześle przy stole, druga na krześle przy klatce, ja na kanapie. Bardzo ładnie to brzmiało, szeroka scena (lecz dźwięk nie odrywał się od kolumn, chyba tylniej ściany brakowało), ale na co dzień ustawienie nie realne.

 

 

Edytowano przez emeryt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...