Skocz do zawartości

Znaleziony sprzęt audio


Mikołaj Malczewski

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. 

Wczoraj podczas przeprowadzki znalazłem w mieszkaniu mojej babci "grającą szafę na kółkach"? 

W tym rzecz, że nie wiem co to jest i czy faktycznie gra. Dlatego zwracam się do was, ponieważ moja znajomość z elektroniki i sprzętu audio jest znikoma. 

W całej "szafie" znajdują się 4 rzeczy i są to:

-Stereo INTEGRATED AMPLIFIER MI 180 SABA

-Stereo FM AM TUNER MT 180 SABA

-Stereo CASSETTE DECK CD 180 SABA

-Stereo RECORD PLAYER PSP 180 SABA

Jeżeli ktoś wie na co się natknąłem i mógłby mi wytłumaczyć jak sprawić żeby ten sprzęt zaczął grać i co jest mi do tego potrzebne to byłbym bardzo wdzięczny.

Jakie ustawienia i jakie przyciski do czego służą oraz jak podpiąć kable i jakie, abym mógł podłączyć i puszczać muzykę z telefonu. (oczywiście jeżeli byłaby taka możliwość)

W całym zestawie nie było jednak głośników. Posiadam jednak stare kolumny firmy unitra tonsil które są w zestawie z radiem Zodiak. Mają one jednak końcówkę która pasuje do tego radia. Czy byłaby możliwość przelutowania kabli z tego sprzętu do starych kolumn?

Wiem, że to dużo pytań, ale liczę że trafiłem w dobre miejsce i uzyskam odpowiedzi na mój problem. Mam nadzieję, że umieściłem post w odpowiednim temacie. Jeżeli nie to prosiłbym o przeniesienie. 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedz i pozdrawiam!

W załącznikach oczywiście wysyłam wszystkie zdjęcia sprzętu.

 

 

IMG_20210123_164056.jpg

IMG_20210123_164129.jpg

IMG_20210123_164233.jpg

IMG_20210123_164316.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikołaj Malczewski spokojnie zestaw możesz uruchomić i zagra to lepiej niż wieża z elektromarketu, jeśli oczywiście jest sprawny. Napisałeś o głośnikach z Tonsila, większość nie wymaga żadnych wtyków tylko podpiąć przewody pod zacisk. Napisz co to za kolumny. Telefon podepniesz stosując przewód nini jack - rca, no chyba, że masz najnowszego Iphona, bez wejścia jack na słuchawki :)

Z tego co widzę na zdjęciach, to wszystko masz podłączone, więc wtyk do gniazda elektrycznego i daj znać co z tego wyszło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi. Podsyłam zdjęcia głośników. Widać na nich jak są polutowane oraz jak wygląda końcówka. Co do wtyczki mini jack-rca to dokładnie w które gniazda miałbym ją podpiąć? Podsyłam również zdjęcie z bliska jak na ten moment podłączone sa przewody. 

IMG_20210125_175249.jpg

IMG_20210125_175327.jpg

IMG_20210125_175455.jpg

IMG_20210125_180235.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wynika, że nie masz wolnej pary gniazd RCA (czyli cinch), więc trzeba kombinować.
Dlatego można na chwilę odpiąć kable z gniazd TUNER albo TAPE i w to miejsce dać kabel łączący telefon z wieżą.

Inna możliwość to zakup przejściówki 2 RCA na DIN i włożyć do TAPE 2, podłączając z drugiej strony tuner (bo trudno kupić przejściówkę minijack-DIN).
A telefon podpiąć kablem do wejścia tuner.

Jest jeszcze jedno fajne (i nowoczesne) rozwiązanie: kupić za ok.150zł nowy (lub ok.100 zł używany, albo nawet coś mniej firmowego) adapter Bluetooth - np. taki Logitech
obraz.png.b0a35ab3791c451ac32f87fe4bb459fc.png

https://www.morele.net/adapter-bluetooth-logitech-bluetooth-audio-minijack-3-5mm-980-000912-641453/
i podłączyć pod wejście 2x RCA

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia kolumn to rozmontowujesz wtyk, obcinasz przewód i to co było podłączone pod płaski pin dajesz na (-) przy wzmacniaczu a to co było na cienkim bolcu to podpinasz pod (+). Proponuję od tego zacząć, sprawdzisz wtedy, czy wszystko działa (lub, czy cokolwiek działa) a później rozważysz opcje od  @RoRo  

Tak patrzę, że rozbebeszyłeś kolumny więc można pójść w przeciwną stronę i podlutować przewody, do głośników (te które widzę podpięte pod wzmacniacz). Jeśli dobrze pamiętam w Tonsilu czerwona farba to +, najlepiej prześledź, czy faktycznie idzie do cienkiego bolca.

Edytowano przez Chili
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady w sprawie sprzętu. Zakupiłem dzisiaj kabel MiniJack - 2xRCA w celu sprawdzenia czy mogę puścić muzykę z telefonu/laptopa. Jednak po podłączeniu nic nie działało i nie dawało nawet oznak życia. Zacząłem od rozebrania Stereo INTEGRATED AMPLIFIER MI 180 SABA. Dwa z trzech bezpieczników nie działały, więc dolutowałem cieniutkie przewody, włożyłem i ożyło. Jednak pojawił się kolejny problem, po podłączeniu wszystkiego głośniki nie działały. Podłączyłem inne kolumny (Panasonic) i wszystko działało tak jak powinno. Kolumny Unitra Tonsil są 20 W i 8 Ohm natomiast te Panasonica mają tylko 3 Ohm. Czy jest możliwe żeby te kolumny zadziałały czy czas szukać czegoś nowego? Z góry dziękuję za kolejne podesłane odpowiedzi. Pozdrawiam:) 

Edytowano przez Mikołaj Malczewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podbijam temat wraz z kolejnym pytaniem. 

Sprzęt poszedł do naprawy/sprawdzenia i po miesiącu do mnie wrócił. Trochę czekałem, ale było warto. Gramofon oraz cała reszta gra bardzo przyjemnie jak dla ucha laika.

Teraz przychodzę do was z pytaniem/prośbą o doradzenie mi w sprawie głośników do tego zestawu. Niestety kolumny Tonsila o których mówiłem wcześniej są spalone:/

Znalazłem ofertę na allegro kolumn firmy Kruger&Matz a dokładnie chodzi mi o Kruger&Matz Journey 2.0. Tutaj link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/kolumny-glosnikowe-kruger-matz-journey-2-0-9617491574?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YTMxMzcwNzUtZGFkZS00MmQ5LWI3ODUtMDA1Yjc5M2JjZjVjAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5fb95c60-3cee-43ef-b5e9-b1f50b6b500a

Czy jest to dobra pozycja do tego sprzętu czy celować w coś innego? Za każdą odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mikołaj Malczewski napisał:

Tragicznie? Dlaczego? Jakieś wyjaśnienie czy to tylko lekko rzucona opinia? 

Bo się nie da w tej cenie raczej zrobić nic grającego w miarę rozsądnie... Można za to kupić kolumny której w latach swojej świetności kosztowały kilka tysięcy PLN, a z różnych względów nie są aktualnie trendy po forach 😉

https://m.olx.pl/oferta/quadral-dauphin-mk-ll-CID99-IDIPiHT.html

Jak sprawne, to zagrają bardzo przyzwoicie... 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...