Skocz do zawartości

Kino domowe dla początkującego.


Nodi

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Wiem, że tematów dotyczących kina domowego jest sporo, jednak jako świeżak jest mi ciężko się w tym wszystkim połapać. Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych użytkowników o wybór nowego/ udoskonalenie obecnego audio w moim salonie.

Obecnie posiadam stare kolumny M-audio HTS-800 w 5.0 , które grają dzięki amplitunerowi Onkyo TX-SR606 - wiem, że to staroć, aczkolwiek taki sprzęt dostałem kilka lat temu i mi wystarczał do niedawna, gdy użytkowanie zaczęło się uciążliwe z dwóch względów: jedną kolumnę zniszczył mi kot i membrany są do wymiany, a amplituner już często nie reaguje tak jak powinien (potencjometr wariuje, a przycisk ON/OFF czasami się zamienia rolą z przyciskiem Pure Audio.

Tutaj rodzi się pytanie, czy lepiej jest naprawić taki zestaw (jeżeli jest to w ogóle możliwe) i czy po ewentualnej naprawie powinien sprostać moim wymaganiom, czy lepiej zainwestować w coś nowszego.

Moje wymagania i możliwości:
-Głównie oglądanie filmów, wraz z modyfikacją audio dojdzie nowy TV na pewno z obsługą Dolby Atmos.

-muzyka głównie Tidal i inne streamingi (zawsze korzystam z tych aplikacji poprzez TV czasem adapter BT podłączony do amplitunera kabelkami)

-w przyszłości chciałbym podłączyć średniej klasy gramofon.

-budżet +/-3000PLN

Więc wysłuchałbym rad co zrobić aby udoskonalić dźwięk w salonie, czy naprawić obecny, czy coś zupełnie nowego? Nowy zestaw kina kolumny + amplituner, nie będę ukrywać, że byłbym zadowlony, jakby można było połączyć tylne kolumny bezprzewodowo, a może one są zbędne i skupić się na 2.1 z lepszą jakością ? Jak też miałbym rozstawić kolumny i subfoower w pokoju jak na załączonym poglądowym obrazku.

salonpng_qqapsew.png

 

Trochę się rozglądałem i wpadło mi w oko kilka propozycji:

-Tannoy HTS-101 (ze względu na rozmiar i design)

-Teufel Ultima 40 Surround (tutaj musiałbym odłożyć zakup amplitunera w czasie) albo zamienić na Ultima 20.

-Sounbar TCL RAY DANZ TS9030 (nie jestem zwolennikiem sounbarów, ale odsłuchując ten zrobił na mnie pozytywne wrażenie, a kosztuje 1300zł.)

Na amplitunerach się kompletnie nie znam, najlepiej, aby był kompatybilny z zestawem głośników i jakby możnabyło go konfigurować w prosty sposób (może da się przez aplikacje?). Moje połączenie wygląda zwykle Dekoder satelitarny HDMI -> amplituner -> TV , przy odsłuchu bez dekodera : TV optyczny -> Dekoder. Może istnieje możliwość lepszego podłączenia.

Dziękuję za wszystkie uwagi i rady, pozdrawiam :)

Edytowano przez Nodi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pewnie nikt poza elektronikiem nie powie ci czy warto ratować twój amplituner, a wszystko będzie uzależnione od kosztów ewentualnej naprawy. Na pewno warto zostać przy tradycyjnym kinie domowym (amplituner, kolumny), soundbar nie może konkurować z tego typu rozwiązaniami.  W amplitunerach możesz poszukać w urządzeniach Denona AVR-X1600H DAB, czy Denon AVR-S960H to stosunkowo niedrogie, przyzwoicie grające amplitunery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam się skupić bardziej na amplitunerze? Planowałem najpierw kupić głośniki, potem zmienić amplituner, na dodatek widzę, że podałeś amplituner, który by pochłonął mój prawie cały obecny budżet. 

Wiem, że te maudio, to nie demon, ale czy każde obecne głośniki w przedziale 1000-2500 będą grać lepiej? Czasem mam wrażenie będąc u kogoś jak ma nowy sprzęt, to w całe nie jest to lepsze a niby markowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko pytanie, czy zmienić najpierw kolumny i naprawić amplituner, jestem laikiem i byłem dziś wstępnie u elektronika u siebie w mieście, który powiedział, że podejmie się naprawy, okazało się też, że nie chodzi mi o potencjometr a encoder (problem przy zmianie ręcznej glosnosci). Przy nowych kolumnach będzie te onkyo wystarczające? 

Tak czytam o tych htsach co mam i raczej naprawiać mi się ich nie uśmiecha, bo do najlepszych one nie należą. 

Więc, czy wspomniane pylony i quadrale śmiało mogę podłączyć do swojego staruszka onkyo? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...