Skocz do zawartości

Wharfedale elysian 4


Heathen

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Jako że już kilkukrotnie w różnych tematach dostałem pytania jak brzmią elysiany, by zachować porządek na forum zdecydowałem coś więcej napisać tutaj. Dodam na wstępie że najprawdopodobniej albo któraś Yamaha AS2000 albo gato 250 będzie odpowiedzialny za ich docelowe zasilanie, ale na ten moment gdy podpięte są pod Denona X3500h mogę odnieść się do głośników poprzednich (Heco celan Gt 702) oraz do Huracan RS z YB audio bo takowe też w siedzibie chłopaków odsłuchiwałem i porównywałem z Celanami na wspomnianym X3500h

Zacznijmy może od najważniejszego a zarazem najtrudniejszego czyli od brzmienia. Na początek nadmienię że na audiogramie przy 4kHz wyszły mi spore ubytki na prawym uchu (-10db…..)  dlatego ciężko opisywać dźwięk skoro każdy może słyszeć go różnie, nie liczcie więc na kwieciste opisy.

Lubię wysunięte średnie tony i do takiego brzmienia przyzwyczaiły mnie celany. Dlatego też nie zdecydowałem się na Huracan RS, bo po pierwszych odsłuchach (nie były efektu WOW) były one zbyt ciemne w stosunku do Celanów. Zdecydowanie za to był bardziej uporządkowane i spokojniejsze na górze, co było akurat ogromną przewagą, bo w porównaniu z nimi Celany wręcz „sypały” na wysokich. Bas w obu konstrukcjach wypadał za to bardzo, bardzo podobnie.

Nie neguję tutaj konstrukcji YB audio, chłopaki robią kawał dobrej roboty i wiem że brzmienie mogliby dostosować pode mnie.  I gdyby elysiany 4 (które kupiłem W CIEMNO) nie przypadły mi do gustu to na pewno do YB bym wrócił!

Wracając jednak do elysianów, to co pierwsze rzuca się w uszy to scena jaką generują. Są to masywne kolumny, ale przetwornik ATM robi kapitalną robotę. Tam gdzie na  celanach nie raz musiałem sprawdzić czy central nie gra, na elysianach dostaję „ścianę dźwięku” scena jest zdecydowanie szersza, nie ma efektu „punktowości”

Widzę tutaj jednak także dziwne  zachowanie, przy moich 183cm wzrostu mam idealnie linię uszu w linii wysokich przetworników ATM, 10cm wyżej  zmienia się zupełnie brzmienie, czego nigdy nie doświadczyłem na kopułkach aż w takim stopniu. Elysiany są też ogromnie wrażliwe na kąt dogięcia do miejsca odsłuchu, jestem na razie na etapach testów i pomiarów w REW. Jednym słowem ten ATM gra jakby w "płaszczyźnie"

Wysokie są spokojnie i lekko „przytłumione”, za to średnica gra tak jak bym tego oczekiwał bardzo jasno i „miękko”

Co do basu, jest on zupełnie innej jakości niż na celanach GT 702. I o dziwo nie ma go wcale więcej😉

Co może być sporym zaskoczeniem  wszak każdy spodziewałby się sporej różnicy pomiędzy 2x17cm vs 2x22cm

Różnice w moim odczuciu wynikają z następujących faktów:

-w elysianach niskotonowce mają bardzo mały skok, zawieszenie górne jest naprawdę skromne i wyglądają wręcz jak estradowce na sztywnym zawieszeniu

-mają BR skierowany w dół pomiędzy 2 dyfuzory , powietrze wręcz tamtędy nie przepływa, a celany miały 2x BR w tył który blisko ściany dodatkowo podbijał

Schodzą realnie do 35hz i charakterystyce jest opadająca, nie ma podbicia w okolicach częstotliwości strojenia BR, dlatego brzmieniem przypominają bardziej konstrukcje zamkniętą!

Co akurat mi odpowiada bo lubię jak bas jest szybki i kontrolowany

 

Co do wykonania…lakier black piano na narożach nie jest idealny, ale to już czepianie się na siłę. Uwielbiam smaczki w stylu aluminiowe pierścienie, brak widocznych śrub montażowych przy przetwornikach, gdy BR nie jest zwykłą plastikową rurą, i przetłoczenia po bokach nadające charakteru konstrukcji

Mimo wszystko nie czuć że są Made in China

 

Na koniec pozwolę sobie na pewną dygresję ze swojej strony. Jest to mój  5 zestaw głośników.

1)      Unitra ZG30

2)      DIY STX

3)      DIY HDS +VIFA (2 różne zwrotnice)

4)      Heco celan GT 702

5)      Elysian 4

O ile na początku pierwsze 3 zmiany były kolosalne (drożej=lepiej) to przy zakupie celanów zrozumiałem że muszę szukać swojego brzmienia, bo nie zawsze konstrukcje droższe są lepsze, a niejednokrotnie różnice ograniczają się do niuansów za które jeden jest w stanie zapłacić, a drugi nie.

 

 Ps. a tak prezentowały się heco

20210126_163127.jpg

 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2021 o 15:56, Adi777 napisał:

Huracan RS ponad dwa razy droższe od tych Heco, jeśli dobrze widzę. Swoją drogą, ciekawe, jak się mają te Elysian do Epic One od YB Audio. Na FB jakieś nowe zdjęcia kolumn YB Audio, ładne.

Kup to sprawdzimy i się dowiesz 🤪🤪🤪🤪.
 

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi czy fotografii- szkoda miejsca...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Czyli w stawce Heco dzielnie się broniły.

Sam jestem ciekaw brzmienia tych Wharfedale w domowych warunkach. W takowych ich nie słuchałem. Mam nadzieję to nadrobić najszybciej jak to mozliwe.

Jestem tylko ciekaw co akurat skłoniło Cie to ich zakupu w ciemno? Czemu nie Focal, Sonus Faber? 

Piotr

Zależało mi na masywnych kolumnach z dużymi niskotonowcami (nie lubię jamników), dlatego tez Huracan rozważałem tylko w kategoriach zmodyfikowanych niskotonowców (coś na 22)

Dodatkowo mam jeden konkretny gust wizualny;) Black piano i innej opcji nie ma;)

Mało tego miałem przyjemność obcować ze wstęgami i mnie pozytywnie zaskoczyły (wiem że ATM i wstęga to nie to samo) 

Focal Kanta niestety brzmienie berylowca zabiło całą przyjemność, w grę wchodziły jeszcze Sonus Faber Venere S (nie słuchałem ich niestety, no i zbyt jamnikowate)

Heco revolution 9 nie wnosi żadnych zmian brzmieniowych (heco już od serii XT zmienia tylko obudowy)

Elysiany 4 udało mi się za 25k dorwać, był to już argument definitywny by spróbować z nimi (bo przestały odstawać cenowo od konkurencji), a gdyby nie spodobały się to to YB audio

 

20 minut temu, Adi777 napisał:

Tia😉 Niestety, ale inne priorytety, że tak sobie zarymuję. Swoją drogą, wiesz może, co to za kolumny na zdjęciu?

Wygladaja na zmodyfikowane Zephyry S, chociaż dół nie wygląda na revelatory 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...