Skocz do zawartości

Panel akustyczny - możliwość testów


Wito76

Recommended Posts

 

Znacie jakiś sklep/salon, który wypożyczy na testy w warunkach domowych panele akustyczne? Salony audio pożyczają przecież kolumny czy wzmacniacze, ale nie wiem czy panele też. Wstępnie rozmawiałem z żoną i stwierdziła, że nie chce żadnego kontrowersyjnego badziewia w domu. Ale mimo to chciałbym spróbować, gdyby zdało egzamin, zrobiło rewolucję robię oczy jak kot w Shreku i może mi podpisze zgodę.

Myślałem o czymś takim (link niżej) , ale w zasadzie przyznam się, głównie z powodów estetycznych i jak myślę w miarę wysokim WAŻ. Chciałbym trochę popracować nad pogłosem, odbiciami i wysokimi tonami. Pokój a właściwie sypialnia na poddaszu, więc mam skos na wprost kolumn (za moimi plecami) czyli warunki średnio korzystne.

https://allegro.pl/oferta/panel-z-pianki-akustycznej-mata-wygluszajaca-pro-9945437640?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miałem ten sam dylemat co Ty. Nie chciałem wydawać pieniędzy jeśli nie wiem jaki to przyniesie skutek, ani inwestować mniejszych pieniędzy ale sporo swojego wolnego czasu, żeby samemu zrobić panele. Udało mi się na olx upolować kilka używanych paneli 120x60 w dość dobrej cenie (~70 zł za sztukę), sprzedający likwidował salę prób i miał pełno paneli własnej roboty. Po wstawieniu paneli było czuć wyraźną różnicę (na plus), więc łatwiej już było potem wydać pieniądze na ładniej wyglądające panele.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak wyżej pisali, takie dwa, trzy czy nawet cztery sztuki nie zepsują dźwięku jak je dobrze ustawimy, jest wielka szansa że po prostu dźwięk nabierze jakości.

Ja mam u siebie tylko 11m2 i rozmiarowo to jak by takie 3 duże panele wisiały, nie ma obaw by prze tłumic większe pomieszczenie jak się je rozstawi za kolumny czy na boki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo slucham w lózku i glowa znajduje sie przy scianie, domyslam sie że sa spore odbicia od sciany znajdującej sie 20-30 cm od uszu i postanowilem zrobic panele podobne jak na filmie.

Sporo sie mówi ze welna mineralna sie pyli, jako ze panel jest przy łużku to pewnie tez oberwie czasem z lokcia abo się o niego oprę.

I tu pytanie czy jest material niepylacy ktorym welnę mineralną można zastąpić, ewentualnie czy jest jakiś materiał ktorego cienka warstwa np 2cm mozna by było dać z przodu ktory by odizolowa welnę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazz wiele racji, ale tu by się trzeba akustyka zapytać może @Bartek Chojnacki lepiej to wyjaśni. Z tego co pamiętam owinięcie nawet folią nie powinno mieć wpływu na pochłanianie jakiegoś znaczącego, fale powinny przejść przez taką folie chyba trzeba znacznie grubszego materiału by membranę zrobić, ale powtarzam nie jestem pewny. Kiedyś ten temat był poruszany. 

Panele o szerokim zakresie nie przygaszą, pomogą jedynie z pogłosem. Wielu akustyków twierdzi że trzeba by cały pokój wyłożyć wełna i to solidna żeby przetlumić pomieszczenie. No ale to tak sobie gdybamy jako laicy :). 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kenobi napisał:

I tu pytanie czy jest material niepylacy ktorym welnę mineralną można zastąpić

Oczywiście, że jest. Pianka akustyczna. Przy takiej samej grubości ma zbliżone parametry do wełny. Może wyjść taniej, bo nie trzeba jej owijać itd.

8 minut temu, Sanwing napisał:

Z tego co pamiętam owinięcie nawet folią nie powinno mieć wpływu na pochłanianie jakiegoś znaczącego, fale powinny przejść przez taką folie chyba trzeba znacznie grubszego materiału by membranę zrobić, ale powtarzam nie jestem pewny.

Folia nie może być. Materiał musi przypuszczać powietrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft chodzi o właściwości akustyczne czy o oddychanie wełny by nie zatęchła? 

Z tą pianka to były nieraz już akcje heheh jak i ze styrodurem. Te materiały ja już bym stosował chyba po pomiarze z konkretnym zamiarem zmiany w dźwięku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę w paru tematach na różnych forach że takie zabiegi były robione z folią, faktycznie wpływ był, ale nikły. Trzeba by pomiary znaleźć konkretne. Folia jest o tyle fajna że nie przepuści kompletnie syfu. Moje panele są kupione i mimo zastosowania warstw zapezpieczajacych pylą, niedużo ale jednak. 

Jazz nie wał się tak w czoło bo siniaka sobie zrobisz :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden u Bartka, a dwa też w dobrym sklepie. 

Znalazłem jakiś post Bartka gdzie faktycznie pisze że pogarsza folia parametry panelu btzn zmienia je. Kurcze powiem wam że bez pomiarów to takie strzelanie ze ślepaków. Czasem pianka może się okazać lepsza od wełny jeśli wymaga tego akustyka danego pomieszczenia, czasem panel owinięty folią może okazać się lepszy jeśli wymaga tego akustyka danego pomieszczenia.... Ja jeszcze że 2-3 miesiące i zapraszam akustyka do mnie zobaczymy co doradzi ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rozumowania.

Jakby cienka  folia była swobodnie zawieszona to by sie poruszała wraz z falą i bylaby transparetna, ale opierająca się o watę bedzie działac jak plaska powierzchnia wiec odpada.

Pianka akustyczna, z tego co widzę to na ogól one sa profilowane w fale lub inne wzory oraz są cienkie, moglo by to sugerować ze fala nie wnika gleboko i się odbija, stąd wzory aby odbicie rozproszyć.

A materiał sotosowany do okladania scianek w kolumnach, taka jakaś wata ?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezz samemu to taka walka z wiatrakami, chyba że chcesz to zrobić tak byś był po prostu z dzięki zadowolony na swoje ucho, tak można. Jeśli natomiast ma być po Bożemu to bez pomiaru się nie obejdzie :(. Na szczęście są ludzie którzy za pomiary nie wołają majątku, a i projekty robią dostosowane do przeznaczenia pomieszczenia. 

 

Kenobi jakby folia była luzem to by Ci szelścila 😅😅😅 folia Ci się nie ruszy, skąd? Chyba że słuchasz muzyki tak że szyby drżą. Nie kombinuj zamów ze dwa panele 150-180 zł sztuka to nie majątek. Jak będziesz niezadowolony to odsprzedaż że startą 40-50 zł. Do przeżycia ;).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kenobi napisał:

Pianka akustyczna, z tego co widzę to na ogól one sa profilowane w fale lub inne wzory oraz są cienkie, moglo by to sugerować ze fala nie wnika gleboko i się odbija, stąd wzory aby odbicie rozproszyć.

Nieprawda.

Za dużo chłopaki kombinujecie. Wszystko już było wyjaśniane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

Nieprawda.

Za dużo chłopaki kombinujecie. Wszystko już było wyjaśniane.

To jak kupie płaską piankę i ją wsadzę w ramę i obije materiałem to sprawdzi się tak samo dobrze jak wata ?

Ona sie kruszy czy raczje jest jak gąbka? Jak gabka to w sumie może byc pofalowana pod materiałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kenobi napisał:

To jak kupie płaską piankę i ją wsadzę w ramę i obije materiałem to sprawdzi się tak samo dobrze jak wata ?

Tak. Tylko pianki nie musisz wsadzać w ramę, ani owijać.

1 minutę temu, Kenobi napisał:

Ona sie kruszy czy raczje jest jak gąbka? Jak gabka to w sumie może byc pofalowana pod materiałem.

Z moich doświadczeń wynika, że pianka źle znosi stałe wystawienie na bezpośrednie promienie słoneczne. Piankę akustyczną można dostać w postaci płaskich, niepofalowanych paneli. Te są tańsze i ogólnie skuteczniejsze, bo grubość się liczy, a pofalowane są miejscami cieńsze.

PS Nie pytajcie mnie, po co w takim razie robi się pofalowane, bo kwestia jest złożona;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kraft napisał:

Tak. Tylko pianki nie musisz wsadzać w ramę, ani owijać.

Z moich doświadczeń wynika, że pianka źle znosi stałe wystawienie na bezpośrednie promienie słoneczne. Piankę akustyczną można dostać w postaci płaskich, niepofalowanych paneli. Te są tańsze i ogólnie skuteczniejsze, bo grubość się liczy, a pofalowane są miejscami cieńsze.

PS Nie pytajcie mnie, po co w takim razie robi się pofalowane, bo kwestia jest złożona;)

 

To ma byc przy łóżku, jak sie nie obije to po miesiącu będą dziury od przetarć

Gdzie szukać? Jak rozpoznać? Zerknąlem na alledrogo i mam wrażenie że większość to zwykla gąbka.

 

Polurietan czyli zwykla gąbka, mozna by dac 2 przeciwsobne warstwy, dzwiek, dwięk ktory przeniknął by bładził pomiędzy piramidkami.

Screenshot_20210214_122253_org.mozilla.firefox_edit_331897681000395.jpg

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...