Skocz do zawartości

Panel akustyczny - możliwość testów


Wito76

Recommended Posts

Znowu zwykla gąbka z przyklejonym jakimś materialem

https://allegro.pl/oferta/pianka-mata-50mm-5cm-wygluszajaca-1mx1m-akustyczna-8427927965

 

Tu coś innego , kauczuk

https://allegro.pl/oferta/pianka-akustyczna-mata-wygluszajaca-z-klejem-19mm-9608812348

 

Z efektem pamieci, taki material przede wszystkim ma zerowe własciwosci wpadania w rezonanse, ale to ma tylko 1cm, cos takiego dalbym za watą mineralną gdyby panel był z waty albo innej przepuszczającej włókniny. Gąbki ogólnie słabo przepuszczają powietrze i stąd tez zgaduje że dlatego ich dostępne grubosci są mniejsze niz jak przy panelach z waty mineralnej.

https://allegro.pl/oferta/stp-biplast-10mm-pianka-akustyczna-efektem-pamieci-7461177614

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kenobi napisał:

Gąbki ogólnie słabo przepuszczają powietrze i stąd tez zgaduje że dlatego ich dostępne grubosci są mniejsze niz jak przy panelach z waty mineralnej.

Zlituj się. Skąd ty bierzesz te "rewelacje"? 

A nie. Przepraszam. Już wiem skąd. "zgaduję". No to już nie zgaduj.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno latwiej się oddcya przez 0.5cm welny niz przez 0.5cm gąbki, gabkę tworzy sie poprzez spienianie i wiekszosc babelkow jest zamknięta. Moze do mat stosuje sie specyficzną.

Mniejsz o to , lepiej byś doradził jakiś konkretny produkt, link lub nazwę.

 

No dobra, mam gabkę ktora rzeczywiscie nie blokuje przeplywu powietrza. Gabka gabce nie równa, po mocna lupą wyglada jak siatka, raczej bym ocenił jako zbyt latwo przepuszczającą.

Stad ponowienie prosby  o link do czegoś dobrego, dedykowanego do audio,  a nie do czegoś wyciętego z nie wiadomo jakiej gabki

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kenobi napisał:

Sporo sie mówi ze welna mineralna sie pyli, jako ze panel jest przy łużku to pewnie tez oberwie czasem z lokcia abo się o niego oprę.

I tu pytanie czy jest material niepylacy ktorym welnę mineralną można zastąpić

A "owcza wełna" ??? Cena sporo wieksza ale za to "bezpieczna".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba by zapytać specjalistę w tej dziedzinie.

Pytanie czy ma to być tylko wełna i "naciagniety" materiał ozdobny, czy tez ustrój akustyczny w ktorym to jest owa wełna plus "szczelina powietrzna" plus ścianki tegoz ustroju co prawdopodobnie znacznie podniesie sprawność tłumienia, i prawdopodobnie ilosc % pochlaniania moze wzrosnąć. Sam za bardzo nie moge jeszcze sie wypowiadać w tym temacie bo obecnie wciąż pogłębiam wiedzę akustyki pomieszczeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdybym miał robic panele to tylko z Wełny Owczej - zdrowe i naturalne. 

5 minut temu, Kenobi napisał:

Tak czy inaczej cena scina nóg , 600zł za 1.5m2 9mm

Niekoniecznie!!! Jesli bede robił panele to uzyje tutaj wkładu z.....

Screenshot_20210214-132552_Chrome.jpg

Czasami wystarczy ruszyć głowa!!!! 67zł za 160x200 do testów w sam raz!!!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nadal welna mineralna,

Pianka z pułapkami tez super:

Https://www.mega-acoustic.pl/sklep/kostka-pm-k7/

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Panowie gdybym miał robic panele to tylko z Wełny Owczej - zdrowe i naturalne. 

Niekoniecznie!!! Jesli bede robił panele to uzyje tutaj wkładu z.....

Screenshot_20210214-132552_Chrome.jpg

Za mało zbite moim zdaniem

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kenobi napisał:

Ale to nadal welna mineralna

Wlasnie piszę ze bym wełnę mineralną zamienił na owcza.

7 minut temu, Kenobi napisał:

Za mało zbite moim zdaniem

To daj "podwojnie" , potrójnie itd :) z trzech-czterech takich kołder zrobisz juz multum paneli np. 60x60

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche za duźo komplikacji widzę, jak to skompresować aby nie bylo balonów na ścianie, nawet nie wiadomo ile ta kołdra waży zeby ocenić ile ich kupić.

Ta pianka 1.2m x 2m x 5cm mi odpowiada , akurat idealnie 1.2m wysokosci potrzebuje aby nie odnawiać sciany 🤣 na ściane z boku dam 5cm, a za glową 10cm albo nawet sie pokusze o wycięcie jakiś pulapek w jednej warstwie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kenobi Ja bym na pewno nie obklejał tak dużej powierzchni samą pianką.

Wolę różnorodność materiałów do pochłaniania i rozpraszania. Dalej nie rozumiem zachwyty nad gąbką skoro dużo grubszy materac 24cm nie mógł "za chiny" w miarę równomiernie pochłaniać całego pasma, to co mówić o cienkiej gąbce.

Niskie tony się przeciągały coraz bardziej, dopiero czuć poprawę jak dałem wełnę mineralną w kilku panelach ale nie za plecami bo to średni pomysł.

Tak zapomniał bym.. zaraz z tabelkami i wykresami Koledzy wyskoczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tlumienie niskich tonów nie licze, wykesy tez potwierdzają ze 10cm gabki przy 125hz prawie nic nie daje. Raczej chce wytlumić odbicia od scian wyższych częstotliwości aby stereofoni nie zaburzalo. W pustym miszkaniu zawsze jest echo, w umeblownym juz echa nie slychac. Ale skoro echo w pustym pomieszczeniu jest to znaczy ze odbicia od golej sciany mimo ze ich nie slyszę to na pewno też są i mogą pogarszać odsluch.

A bas niech bedzie , czasami specjanie kladę  sie pod sciąna naprzeciw glosnikow albo wrecz w rogu bo tam jest najlepszy odjazd 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem w dużej mierze pusty pokój, sporo gołych ścian i dałem aby 2 panele 12x60cm za plecy to dźwięk był zbyt martwy bez życia, co prawda pogłos się zmniejszył znacznie ale jakoś sztucznie mi to grało, ja preferuję dać np regał z książkami za plecy i to będzie już lepiej działać, oczywiście trzeba też uważać by nie przesadzić z ilością.

Co innego też jak masz trochę zagracony pokój a taki goły.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie odnoście pułapki basowej bo słyszałem od jednego tu forumowicza że nie muszą one być obite materiałem przepuszczającym powietrze. I moje pytanie czy mogę ją obić płytą gipsową, ewentualnie porobić w tej płycie jakieś nieregularne otwory ?

 

 

 

Edytowano przez soulfly777kris
Zapomniałem zacytować post.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2021 o 10:27, Kenobi napisał:

I tu pytanie czy jest materiał niepylący którym wełnę mineralną można zastąpić, ewentualnie czy jest jakiś materiał którego cienka warstwa np. 2cm można by było dać z przodu który by odizolować wełnę?

Ja też szukałem sposobu na odizolowanie wełny skalnej (ma ponoć takie same parametry pochłaniania dźwięku jak wełna szklana ale jest mniej szkodliwa) i znalazłem wełnę poliestrową. Taka wełna na pewno dobrze przepuszcza powietrze i jest na tyle gruba że nie przepuści mikroskopijnych fragmentów waty skalnej.

837165049_Zrzutekranu2021-04-11074417.jpg.2f1e74a655df1ea50c166816bfb83ce5.jpg

Temat znalazłem na Francuskiej stronie gdzie są robione pułapki akustyczne. 
CONSTRUISEZ VOS PANNEAUX ACOUSTIQUES DIY

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ograniczy pylenie ale nie w 100% , przy łozku gdzie bede opierał głowę i uderzał lokciem bedzie sie przedostawać.

Aktualnie zamowilem pianke 5cm, zobacze jak sie bedzie sprawdzac, jak bedzie za malo to dorzucę cos z nia. Pianka tez powinna ograniczyć pylenie wełny mineralnej.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kenobi napisał:

"przy łóżku gdzie będę opierał głowę i uderzał łokciem będzie się przedostawać".

Czy to aby najlepszy pomysł robić z panelu akustycznego zagłówek ? Jeśli sporadycznie go szturchniesz to raczej nic nie wyleci jak dasz watę potem coś innego i na koniec materiał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...