Skocz do zawartości

Panel akustyczny - możliwość testów


Wito76

Recommended Posts

Nie wiem czy wylapie roznice przy wiekszych odstepach czasu. Ale zobaczymy. Chcialbym uzyskac wieksza precyzję, bo teram mam wrazenie ze na niektorych utworach gdzie jest duzo instriemntow wszystko sie zlewa zalewajac wokal. I stereofonia moze byc zaburzona,  ciężko scene utworzyć, nie mowiac ze czasami czuje ze niektore dźwięki przychodza zupelnie z boku z za sciany.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy sprzet jest w stanie "wygenerować" takie efekty? Bo jesli nie to zabawa z akustyka moze nic nie dac w tej kwestii

Ps: to bylo do postu @Kenobi

Spróbuj moze ten zestaw odsluchac (tymczasowo na próbę) w "polu bliskim". Jesli ma byc nie zalany wokal to bliskie pole powinno ukazac te wlasciwosci 

I napisz koniecznie jak wyszło. Sam jestem ciekaw. Pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole bliskie (jest tez srednie i dalekie) - praktcznie kazda rezyserka kozysta z tych pól. Czyli pole bliskie jest wtedy gdy sluchacz jak i glosniki tworza trojkat rownoramienny/rownoboczny ,ale sa bardzo blisko siebie tzn. wplyw akustyki pomieszczenia jest minimalizowany. Pole srednie/dalekie to ustawienie obecnie u Ciebie (tak podejrzewam). Tutaj jest juz wiekszy wplyw pomieszczenia na odbiór dzwieku.

Tak to rozumiem. Jesli jednak jestem w bledzie to prosze mnie poprawić. 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja u siebie niedawno też zamontowałem panele (oczywiście amatorsko) i muszę powiedzieć że, aż takiego efektu się nie spodziewałem. Też rozważałem pomiary pomieszczenia, ale skończyło się na tzw. organoleptyce - wyciągnąłem (być może niesłuszny) wniosek, że przy klasie sprzętu i pomieszczeniu (czytać wpływ WAŻ) jakie posiadam nie będę robił przerostu formy nad treścią. Póki co pokój musi spełniać rolę bardziej uniwersalną niż tylko do jedynego słusznego celu.
Tymczasem przed wykonaniem paneli skorzystałem z kalkulatora na stronie mega-acoustic, zatrudniłem jednego z domowników do "biegania" po pokoju z lusterkiem (siedząc w tym momencie na fotelu na którym słucham) - żeby znaleźć punkty pierwszych odbić i w tych miejscach zamontowałem własnoręcznie zrobione panele.
Co uzyskałem:
- zdecydowana poprawa w zakresie równowagi tonalnej, tony wysokie które miałem ostre i w dużej ilości uspokoiły się, średnica też się poprawiła, odżył zasypany wcześniej bas, jest dobrze słyszalny, stał się też troszkę głębszy, a przynajmniej mam takie odczucie
- masakra w pozytywnym tego słowa znaczeniu w zakresie sceny stereo - nareszcie jest głębia, poprawiło się zdecydowanie lokalizowanie - separacja instrumentów, co prawda scena pozornie jest nieco węższa, ale to pewnie wynika z likwidacji pierwszych odbić, które wprowadzały chaos,
- poprawiła się separacja i klarowność, wyrazistość w całym zakresie pasma tonalnego.
Podsumowując, wszystko zależy od pomieszczenia i tego co w nim już jest - meble, fotele, kanapy itd., w każdym razie jeżeli są ściany (gołe) na których dochodzi do pierwszych odbić warto w tych miejscach eksperymentować, włącznie ze ścianą za słuchaczem, moim zdaniem to bardzo ważna ściana w pomieszczeniu, można poeksperymentować zarówno z panelami jak i dyfuzorem - o ile między tylną ścianą a słuchaczem jest wystarczająca ilość miejsca w przypadku tego drugiego.
Mój pokój ma ~27m powierzchni, mam nieregularny sufit (skosy pod różnym kątem - kubatura pokoju ~80m), największym problemem były duże powierzchnie "gołych" ścian. Jednego jestem pewien adaptacja jaką zrobiłem przyniosła pozytywny rezultat.
Co do materiałów było już wcześniej napisane - pianka akustyczna albo wełna mineralna. Ja dałem wełnę, gęstość 80kg bo zależało mi na panelach "cienkich" 50mm wełny + 9mm płyta, jednocześnie w miarę pochłaniających również niższe częstotliwości w miejscach pierwszych odbić. Jeżeli po tych panelach nie będzie nikt pukał, stukał, przemieszczał ich itd. nie trzeba się przejmować pyleniem - same z siebie pylić nie będą. Jeżeli wiemy że panele będą narażone na uderzenia, dotykanie itp. zastosowałbym piankę. Co do innych materiałów - ważne żeby pochłaniały dźwięk, widziałem gdzieś na YT filmik gdzie gość zrobił panele z ręczników (kilka warstw w ramie obite materiałem jak panel z wełny czy pianki), co do skuteczności trudno wyczuć. Moim zdaniem jeżeli chcemy spróbować poprawić brzmienie można w ramach własnych sił i niewielkiego budżetu poeksperymentować, mało prawdopodobne jest że wstawienie rozsądnej ilości paneli do pomieszczenie pogorszy jakość dźwięku.

U siebie zrobiłem tak:
- wełna 50mm Rockwooll Fasrock plus (gęstość ~80kg)
- płyta OSB 9mm
- narożniki do GK z PCV (można użyć metalowych)
- zszywki, listwa montażowa do szafek wiszących, wkręty PCV samowiercące do GK
- materiał do obicia, niestety nie powiem jaki bo nie wiem, sprawdziłem paragon - a tam "tkanina" i cena (26 zł 1mb no tutaj nie jest tanio, ale jest ładny pasujący do pokoju - znowu WAŻ), kupiłem w sklepie z materiałami oceniając właściwości wizualnie i dotykowo, w każdym razie powietrze przepuszcza.
Jak zrobić sam panel pokazuje ten film, a w zasadzie wykład.
Koszt jednego panelu 100x60 wyszedł mi około 70 złotych. Listwa do szafek została pocięta na odcinki ~20cm, jedną część przykręciłem do ściany, drugą odwrotnie do panelu i zawiesiłem, dlaczego tak? mam ściany z płyt GK, a że panel waży około 7kg wolałem powiesić na dwóch kołkach, poza tym gdyby otwory nie wywierciły się idealnie w poziomie jest możliwość delikatnej regulacji listwy przed dokręceniem, panel można przed malowaniem łatwo zdjąć itd.

Poniżej rysunek-widok z góry mojego pokoju i kilka fotek jak to wygląda w rzeczywistości.

pokój5.1.2_ustroje-opis.jpg

panel.JPG

panel2.JPG

panel3.JPG

IMG_1665.JPG

IMG_1666.JPG

IMG_1667.JPG

IMG_1668.JPG

IMG_1670.JPG

i mała próbka jaki dało efekt, dźwięk nagrany telefonem, co prawda nie odzwierciedla 100% rzeczywistości, ale różnice słychać 🤪

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, dywan jest pod stolikiem, dlatego na fotkach go nie widać, wysokość też mogę "regulować", wystarczy że przekręcę niżej listwę na panelu, jeszcze w planie są pułapki w przednim i tylnym prawym rogu, ale powoli, nie od razu Kraków zbudowali jak to mówią (może jeszcze dyfuzor z tyłu, coś u góry przed przodami, pomysły są 😁)

 

IMG-1676.JPG

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zmierzyłem moje - 16 cm od podłogi, może poeksperymentuję, co do tylnych rzeczywiście "pełna" kanapa zasłoni panele i wtedy za kanapą tracą sens, ja mam meble powiedzmy ażurowe, ale jak najdzie mnie natchnienie to się pobawię, zostało mi jeszcze trochę listwy - to po prostu dokręcę kolejne do paneli i mogę testować 😁, o rezultatach nie omieszkam napisać 🤪 albo ubarwić ścieżką dźwiękową 🔊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...