Skocz do zawartości

Wygrzewanie kolumn i podłączenie bi-wire


tom7

Recommended Posts

Witam
Wiem że temat wygrzewania kolumn był niejednokrotnie podejmowany na forum ale z drugiej strony to temat rzeka i zawsze jakiś dodatkowy dopływ można do niej dołączyć. Mój zestaw to Marantz Sr12s1 oraz Dv 12S2 kolumny przednie to Monitor Audio GS60 (od trzech dni) poprzedni B&W 603s. Kolumny podłączone kablem Oehlbacha 1010 2 x 4mm. Pierwsze wrażenia po zmianie kolumn bardzo mieszane bo niby konstrukcje znacznie droższe i wyższa półka a co do zmiany dźwięku na lepszy to nie jestem w stanie jednoznacznie tego określić, B&W grały u mnie ponad ok i były na pewno wystarczająco wygrzane Monitory są nowiutkie i mam wrażenie ze graja dosyć i zbyt jasno z drugiej strony maja silniejszy bas i są bardziej szczegółowe , B&W miały jakby bardziej stonowany dźwięk mniej męczący i szlachetny. Cześć z "wad" w brzmieniu Monitorów podciągam pod to iż są zbyt nowe i jeszcze niewygrzane kilkanaście godzin słuchania to chyba zbyt mało ( a może już nie) jakie są Wasze doświadczenia po zmianie kolumn czy od razu nowy zakup spełnił Wasze oczekiwania czy dopiero po iluś dniach słuchania zaczęło być dobrze? Gdzieś wyczytałem ze okres niewygrzewania powinien wynosić ~100 h tylko zapewne różni się on w zależności od producenta kolumn.

Drugie pytanie dotyczy podłączenia single-wire czy bi-wire ( bi-ampling niestety nie wchodzi w grę ) w instrukcji Monitor Audio zaleca podłączenie bi-wire tylko czy rzeczywiście da to jakieś efekty i czy podłączać takim samym kablem sekcje nisko tonowa jak i wysoko-średnio tonowa czy stosować dwa rożne kable. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podzielił się swoimi własnymi doświadczeniami w tej materii.

Z góry dziękuje za wszelkie uwagi i porady
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bi-wire stosuję już od siedmiu lat we wszystkich posiadanych w tym czasie kolumnach ,nawet w monitorach dwudrożnych w ,których podobno to nic nie daje .

Jeżeli chodzi o "wygrzewanie" kolumn to uważam ,że ma to sens w przypadku nowych paczek a u mnie tak się złożyło ,że jak miałem nowe kolumny
to w tym czasie maiłem też nową pozostałą resztę sprzętu ,po jakimś czasie grało lepiej nie wiem tylko czy była to zasługa "wygrzanych"
kolumn czy "wygrzania" pozostałego sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygrzewanie kolumn trwalo jakes 3 tyg .. po 3 h dziennie sluchania. dosc dlugo ale dopiero teraz moge stwierdzic ze sa tego efekty. Napewno poprawil mi sie bas ... glebszy, nizej schodzacy, nie taki twardy natomiast gora troszeczke zlagodniala, nie ma juz tej suchosci i ostrosci.

co do kabli to stosuje sie 2 rodzaje grubosci. grubszego przekroju dla sekcji niskotonowej gdyz te glosniki sa bardzo pradozerne natomiast do sekcji wysokotonowej ciensze. czy cos to da ? ciezko powiedzeic .. ja osobiscie nie zauwayzlem jakiejs znaczacej roznicy. mysle ze te 4mm mozesz zostawic do niskotonowego i kupic jakies 2,5 na wysokotonowca.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc a co do samych kabli oehlbachy 1010 mimo że raczej tani kabelek to może zostać czy pokosić się o coś lepszego niestety tak mam umieszczony sprzęt że potrzebuje 2 x 5 m wiec raczej o szaleństwie za 1 m nie ma mowy ;-( . Nie wiem też czemu może to sugestia jak słuchałem na B&W miałem czasami wrażenie pewnej doskonałości niektórych dźwięków zwłaszcza na płycie Dead can Dance "Into The labirynth" nagranej w SACD pierwszy utwór brzmiał po prostu wspaniale na Monitorach niby też super ale jakoś nie mogę się dosłyszeć tych niuansów inne brzmienie może kwestia przyzwyczajenia do brzmienia B&W i za jakiś czas sytuacja się odmieni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm zastosowałem bi-wire jako kabel dla niskich częstotliwości został oehlbach 1010 a dla średnio/wysoko kabel Jamo flat cable ( innego akurat nie miałem ) problem jest tylko ze kable jamo są co prawda równej długości ale są lekko krótsze od oehlbacha około 1 m. jak na razie góra jakby trochę spokojniejsza i może więcej basu ale to mogą być sugestie muszę dłużej posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na niemieckiej stronie Area DVD, w tescie systemu Monitor Audio Gold Signature 60 5.0 podano, ze zalecany czas "wygrzania" gs 60 to ok.200 godzin. O szczegölnej "jaskrawosci" wysokich tonöw nic nie wspomniano (to odnosnie innego tematu)

http://www.areadvd.de/lm/AV_Hardware/test_mags60_1.shtml

Jesli chodzi o szlachetnosc brzmienia 603, moge sie jedynie zgodzic, ale wydaje mi sie, ze jest to wlasnie charakterystyczne "brzmienie B&W", a przejscie na kolumny innego producenta, moze poczätkowo wymagac przyzwyczajenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...