Skocz do zawartości

Przesterowanie głośników


audio plebs

Recommended Posts

Witam

Sparowany mam zestaw: Denon DRA-800H + KLIPSCH R-620F.

Specyfikacja ampla:

Moc dynamiczna na kanał (8/6/4/2 ohm) 100 W / 120 W / - / -

Kolumn:

Moc maksymalna [W]400

Moc znamionowa RMS (tryb dookólny) [W]100

Kiedy trafi się chwila gdy zostaje jako jedyny domownik lubię posłuchać sobie muzyki trance. Łupanie paradoksalnie mnie uspokaja. Do dej pory w tym celu służyła mi "wieżokolumna" sony MHC-V7D gdzie głośnik niskotonowy miał 25 cm. Zaś specyfikacja przedstawiała się następująco (według producenta):  skuteczna moc wyjściowa 1440 W, 105,5 dB SPL.

 

Pytanie właściwe brzmi: czy rozkręcenie amplitunera nie przesteruje głośników i nie uszkodzi głośnika wysoko tonowego. Wnioskuje to po tym, że  po rozkręceniu do 68 (skala 0-98) głośnik nieznacznie ustępuje brzmieniem i głośnością sony. Przynajmniej w obrębie pomieszczenia odsłuchu bo wieży należało oddać, że bas odczuwalny był jeszcze lepiej w pomieszczeniu obok, Nawet piętro niżej łupał. A wina i zarazem  zasługa była po stronie budowy wieży (kiepska izolacja). Do tego ruch membran głośników niskotonowych jest już zauważalny. Gdzieś w menu lub instrukcji widziałem, możliwość zablokowania poziomu głośności. Kolumny stoją w miejscu. Kable skręcone. Źródłem dźwięku jest  sam amplituner (HEOS) oraz TV (ARC). Zatem nikła groźba sprzężenia. Oczywiście przy nastawie 68 brak oznak zniekształcenia sygnału. Wole jednak zapytać już teraz niż podgłośnić o raz za dużo.

 

Dodatkowo chciałbym zweryfikować przeczytaną informację a brzmi ona mniej więcej: Że wzmacniacz/amplituner osiąga pełną moc znacznie przed końcem skali. Często podaje się przy tym zakres w "godzinach" (położenie potencjometru). A akurat w Denonie można kręcić do woli bo potencjometr dział tylko na zasadzie +/-. Może tak czy siak warto zastosować pewien limit tak by nie zyskiwać nieznacznej głośności kosztem zakłóceń. A do tego HEOS ma nieduży suwak głośności i dość łatwo podgłośnić więcej niż się chce.

 

pozdrawiam   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...