Skocz do zawartości

Prośba o poradę: jaki zestaw stereo do 10k


Mercon

Recommended Posts

Cześć,
jestem tu nowy, nie znam się na audio, dlatego piszę z prośbą o pomoc w wyborze zestawu stereo lub kina domowego z dobrym stereo.

Budżet 8-10 tys. zł. za nowy zestaw. Sprzęt bardziej na lata niż do częstej wymiany. Nie mam nic do grania więc zaczynam od zera. 

Pomieszczenie:
Salon z jadalnią mają łącznie 26 m2, otwarta na kuchnię i korytarz (dołączam fotki i rzut). Całość ma kształt litery „L” jednak sama część „wypoczynkowa”, gdzie oglądam TV ma 12 m2 i tu pierwsza moja wątpliwość: czy nie skupić się przede wszystkim na nagłośnieniu tej części pomieszczenia i zastosować kolumny podstawkowe (zamiast mniejszych podłogowych). Nie chciałbym nadmiernie zdominować przestrzeni przy telewizorze dużymi klocami podłogowymi. Stąd pomysł, żeby zamiast nich wykorzystać podstawkowe z "półki wyżej", albo mniejsze podłogowe. Na fotce (salon.jpg) widać, że na prawo od kominka są półki o wys. 40 cm, w które bardzo dobrze wpasowałaby się prawa podstawka. Wysokość większości z nich nie przekracza właśnie 40 cm. Na rysunku zaznaczyłem także miejsca na naścienne kolumny efektowe i głośnik centralny, ale myślę, żeby zacząć od dwóch dobrych frontów plus ew. central. 

Funkcjonalność:

  • 80% stereo (Apple Music, Spotify, Tidal), 20% film (Netflix, Amazon Prime)
  • Słuchanie muzyki z serwisów strumieniowych, także w formatach bezstratnych
  • Wsparcie AirPlay2. Mam iPhone’a korzystam z iMusic
  • zestaw dobrze grający podczas cichego słuchania muzyki 
  • podłączenie do telewizora Philips LED Full HD (42PFH6309/88) i dekodera TV (zależy mi na dobrym, wyraźnym dźwięku podczas oglądania programów informacyjnych i słuchania dialogów w filmach)
  • jeden pilot (postulat żony), aby podczas włączania telewizora nie trzeba było włączać wzmacniacza oddzielnym pilotem
  • ewentualnie multiroom (z czasem możliwość zainstalowania dodatkowego głośnika w sypialni, pokoju dzieci, może w kuchni)
  • bass reflex kolumn raczej z przodu (będą stały blisko ściany)
  • możliwość odtwarzania płyt CD (może być oddzielny odtwarzacz, nie wliczam tego do budżetu)

Do jakiej muzyki: 

  • cięższe brzmienia: Metallica, AC/DC, Van Halen, Tiamat, Deftones, Royal Blood, ale także np. Alex Shultx, Pat Metheny, David Bowie, Dire Straits
  • polska muzyka od lat 60tych do dziś, np. Czerwone Gitary, Breakout, Bem, Prońko, Muniek, Coma, Curcuma
  • ostatnio coraz częściej rap, muzyka instrumentalna i muzyka klasyczna
  • żeby nie męczyło podczas długiego, cichego słuchania

Co zwróciło moją uwagę:
Ekosystem BlueOS
Wzmacniacze stereo: NAD, BlueSound (PowerNode 2i), Audiolab 6000A Play
Wzmacniacze i amplitunery KD Marantza z podobno dobrym stereo
Kolumny podłogowe: KEF Q550, Dali Oberon 5, Dali Opticon 5/6MK2, Debut Reference F5 (DFR52)
Kolumny postawkowe: Focal Aria 906, 
Subwoofer: REL HT1003, SVS SB-1000/2000 (element poza budżetem - opcja na przyszłość, jeśli po kupieniu głośników będzie potrzeba większego basu)

Czego słuchałem:
1. Yamaha N803D + Dali Oberon 5 i Focal Aria 906
w tym zestawieniu bardziej podeszły mi Oberony, ale nie słuchałem wcześniej żadnego innego zestawu i pewnie czegokolwiek bym posłuchał to byłbym zachwycony. Focale jakoś mi nie podeszły, zbyt detaliczny dźwięk jak dla mnie, poza tym świadomość, że z podstawkowymi bez subwoofera brzmienie jest ułomne/niepełne.

2. Marantz NR1200 i Marantz SR5015 + Dali Oberon 7, Dali Opticon 5, Pylon Diamond 25
pomysł w salonie był taki, żeby najpierw wybrać amplituner i lepiej mi zabrzmiał Marantz SR 5015, do którego kolejno podłączano wymienione kolumny. Przy Opticonach trochę mi brakowało basu, brzmienie Oberonów jakoś nie utkwiło mi w pamięci, natomiast banan na twarzy pojawił się przy Pylonach Diamondach 25. Jak dla mnie to zagrało świetnie, mam jednak świadomość, że słuchałem zaledwie kilku zestawów i cały czas mam praktycznie żaden punkt odniesienia. 

Prośba o pomoc w doborze zestawu oraz rady i sugestie na co zwrócić uwagę w wyborze i jakich błędów nie popełniać :) 

Pozdrawiam,
Marek, Gdańsk

Salon.jpg

Rzut.jpg

Jadalnia.jpg

Edytowano przez Mercon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zdecydowanie szukasz brzmienia muzykalnego z zachowaniem odpowiedniej dynamiki i nisko schodzącego basu. Nie ma sensu w Twoim przypadku iść w kierunku kina domowego jeśli głównie będziesz słuchał muzyki. TV zawsze możesz podłączyć do wzmacniacza. 
Polecam koniecznie posłuchać Pylon Audio Diamond 25 w połączeniu z Cyrus One Cast lub Audiolab 6000a Play. W obu przypadkach masz do czynienia ze wzmacniaczami z wbudowanym streamerem. Cyrus One zagra dynamiczniej i zapewni szybszy bas. Audiolab to lepsza prezentacja sceny dźwiękowej oraz więcej szczegółów. 
Możesz także zwrócić uwagę na Audio Physic Classic 5 w połączeniu z Musical Fidelity M3si. Musical posiada wbudowany przetwornik cyfrowo analogowy, do którego będziesz mógł zastosować np. SOtM SMS200 do obsługi sieci. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny i oczywiście zapraszam na odsłuch 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Kolumna będzie stała przed kominkiem?

Tak. Nie mam tu za bardzo innego wyjścia, no chyba, że postawię kolumnę pomiędzy kominkiem a telewizorem. Poza tym w kominku palę bardzo rzadko, prawie w ogóle a jeśli już, to odsunę kolumnę od kominka na ten raz czy dwa (w roku). Wyjściem z sytuacji "kominkowej" byłyby podstawki (z dodatkowym subem), które zmieściłyby się na półce przy kominku, ale zupełnie nie wiem na które zwrócić uwagę (jeśli w ogóle).

9 godzin temu, S4Home napisał:

Jak realnie będziecie uzywam kino / stereo? Ile procent?

Ja bym kina nie skreślał. Sam jestem jego fanem.

80% stereo / 20% kino. Też bym kina nie skreślał, tym bardziej, że sprzedawca w jednym z (uznanych) miejscowych salonów audio w rozmowie ze mną zaryzykował tezę, że "nie usłyszy Pan różnicy" (pomiędzy Marantzem NR1200 a SR5015). Skoro tak i skoro są amplitunery KD z dobrym stereo to może szkoda rezygnować z 5.1 od czasu do czasu, ale to nie jest priorytet.

9 godzin temu, S4Home napisał:

Da się to ogarnąc. Pytanie tylko czy chcecie.

Jasne, że chcemy :) Co mógłbyś zaproponować?
Pozdr,
Marek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Mercon, z tym że ten Marantz 1200 to mimo wszystko amplituner (stereo ale jednak amplituner) i do zestawu za 10000 PLN celował bym jednak w klasyczny wzmacniacz. Miałem swego czasu dali zensor 5 (poprzedniczki oberonow) i słuchałem w tym czasie też focali aria 906. Akurat o bas bym się w tych drugich nie martwił, bo moim zdaniem jest go na pewno więcej niż dali. Jest natomiast zupełnie inny. Mocniejszy, twardszy. Natomiast góra rzeczywiście jest jaśniejsza co może dla niektórych być męczące. Jeśli zależy Ci na dobrym basie to proponował bym pójść w stronę audio physic classic, które też użytkowałem, i które z powodzeniem zastąpiły dali zensor 5. Wielu kolegów łączy je z Cyrusem one, ale są też osoby łączące je z audiolabem. Będziesz miał wtedy nieco jaśniejszy ale niemęczące granie niż dali oberon, z rozdzielczą górą i dobrym, zwartym basem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mercon napisał:

że "nie usłyszy Pan różnicy" (pomiędzy Marantzem NR1200 a SR5015)

Usłyszysz. Ale miał rację bo klasa tych urzadzen jest podobna. Po prostu mają inna barwe dlatego różnica była by wychwycona. ale już lepszy wzmak pokazał by klase

13 godzin temu, Mercon napisał:

Jasne, że chcemy :) Co mógłbyś zaproponować?

Wrzucił bym Ci zestaw na testu domowe. Co Ty na to?

Na przykład Yamaha 6A + Magnat MA900 + Bronze 200 od Monitor audio. Albo jeśli Diamondy tak ci się spodobały to mozna by rozwazyć jeszcze Fyne F 501, Audio Physic Classic 3 albo ELAC Carina także monitory.

Przede wszystkim musimy zobaczyc , zastanowić się czy inwestowac w amp + wzmak czy sam amp. Bo budzet nie jest z gumy. Przy wyborze kina reszta kolumn na pewno nie była by do kompletu.

Jednak 80% stereo stawia także budzet tutaj.

Musimy Ci coś wysłać żebyś coś wiedział. To co słuchałeś było w salonie audio tak? Czy wziałeś coś do siebie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2021 o 18:44, seba3002 napisał:

 Jeśli zależy Ci na dobrym basie to proponował bym pójść w stronę audio physic classic, które też użytkowałem, i które z powodzeniem zastąpiły dali zensor 5.

Dzięki @seba3002 za odpowiedź i inspirację dot. Audio Physic Classic. Poczytałem trochę o nich, w tym ciekawy wątek na tym forum i bardzo ciekawą recenzję (świetny tekst) kolegi @Kraft Nie ma w niej (jeszcze) bezpośredniego porównania Physic Classic 5 z Diamondami 25, ale wygląda na to że naprawdę warto ich posłuchać. Jak sądzisz, czy mniejsze, tj. Physic Classic 3 dadzą u mnie radę, czy sobie darować podstawki? One u mnie by się "opytcznie" fajnie komponowały, poza tym będę słuchał głównie cicho, więc jakaś nadmiarowa moc nie jest tu potrzebna.

Edytowano przez Mercon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem fanem monitorów aczkolwiek ja mam pokój o powierzchni 14 metrów otwarty za kolumnami częściowo na niewielką kuchnię a u Ciebie tych metrów jest dużo więcej 🙂. Aczkolwiek żeby się przekonać, należałoby wypożyczyć trójki i sprawdzić jak zagrają mozesz je wypożyczyć, w którymś ze sklepów zaprzyjaźnionych z forum. To naprawdę zacne kolumny i warte posłuchania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, seba3002 napisał:

wypożyczyć trójki i sprawdzić jak zagrają mozesz je wypożyczyć

Z czym byś je zestawił? Czy tak, jak proponuje @S4Home Yamaha 6A + Magnat MA900? Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie "czy inwestować w amp + wzmak czy sam amp". Pojęcia nie mam :) Co radzisz w tym budżecie, zakładając, że co do kolumn to będą Diamondy 25 albo Physic Classic 3/5? Marantz cały czas chodzi mi po głowie (jeśli nie wielokanałowy serii SR to przyjmując Twoją sugestię, żeby iść w stronę wzmacniacza stereo np. PM7000N?). Branża proponuje Cyrus One Cast lub Audiolab 6000a Play. Do czego byś się skłaniał?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem wiadomość na priv. Ale mogę tutaj jeszcze coś dopisać. 

Jeśli chcesz iść w kino i stereo, ja proponowałbym zacząć od wzmacniacza z wejściem main in, który da Ci możliwość rozbudowy zestawu o amplituner kd. Zresztą zaczynając od wzmacniacza, może okazać się, że nie zechce Ci się iść dalej. Marantza 7000n słuchałem ale niestety nie z audio physic classic. I przy tym odsłuchu wydawało mi się, że ten wzmacniacz delikatni podbarwia dół pasma. Mi akurat odpowiada połączenie audio physic classic z cyrusem, ale są też koledzy którzy łącza go z audiolabem a kolega @Kraft słuchał tych kolumn prawdopodobnie właśnie z Marantzem. Także proponuję wypożyczenie kolumn i przekonanie się we własnym domku jak to zagra 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mercon napisał:

Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie "czy inwestować w amp + wzmak czy sam amp". Pojęcia nie mam

Tutaj nikogo nie słuchaj jeśli chodzi o porady. To akurat musi być Twoja decyzja.

My byśmy ci to pokazali. Znajdż salon koło Ciebie który Ci zapewni takie podłączenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mercon ponieważ ostatnio upgrade'owałem swój system KD+Stereo, to podzielę się z Tobą takimi oto spostrzeżeniami:

  • dołożenie słabej końcówki mocy do amplitunera za ~2,5k => mała różnica
  • zmiana z amplitunera za ~2,5k na ampituner za 5k => duża różnica
  • dołożenie dobrej końcówki mocy do amplitunera za 5k => mała różnica przy niedużej głośności
  • dołożenie dobrego subwoofera => duża różnica
  • zmiana głośników na 3x lepsze => bardzo duża różnica
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

@Mercon ponieważ ostatnio upgrade'owałem swój system KD+Stereo, to podzielę się z Tobą takimi oto spostrzeżeniami:

  • dołożenie słabej końcówki mocy do amplitunera za ~2,5k => mała różnica
  • zmiana z amplitunera za ~2,5k na ampituner za 5k => duża różnica
  • dołożenie dobrej końcówki mocy do amplitunera za 5k => mała różnica przy niedużej głośności
  • dołożenie dobrego subwoofera => duża różnica
  • zmiana głośników na 3x lepsze => bardzo duża różnica

@TomekN, może zamiast końcówki mocy trzeba było dokupić integrę, która może w KD pracować jako końcówka mocy a przy odsłuchu muzyki byłyby do niej podłączone wszystkie źródła stereo? 

Poza tym nasuwa mi się tutaj kilka pytań. O jakiej końcówce mocy piszesz? Czy poprawy nie doświadczyłeś w stereo czy kinie domowym? Czy po zmianie amplitunera z 2,5 na 5k zmiana nastąpiła zarówno w KD jak i w stereo? No i jakie "głośniki" wymieniłeś i czym je zastąpiłeś? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Integra mnie nie interesuje. Wg mnie to są rozwiązania dla osób które słuchają tylko stereo, ew. stereo z jednym subwooferem (a ja mam dwa). W mojej ocenie w momencie gdy chcesz współdzielić głośniki w układzie 2.2 do muzyki z układem 5.2. lub 7.2 do KD, integra staje się problemem.

Po zmianie amplitunera poprawa była zarówno w stereo jak i w KD. Głośniki zmieniłem z Q350 na R3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w stereo nie używam subwoofera. Miałem kiedyś nawet taki pomysł ale jednak dałem sobie z tym spokój. 

19 minut temu, TomekN napisał:

@seba3002 Integra mnie nie interesuje. Wg mnie to są rozwiązania dla osób które słuchają tylko stereo

Nie zgodzę się. Sam mam kino domowe połączone ze stereo i dzięki integrze, która w KD zasila jedynie fronty a w stereo gra jako samodzielny wzmacniacz, mam rozdzielone te dwa systemy. Oczywiście ważne jest żeby odpowiedzieć sobie na pytanie na czym bardziej nam zależy: czy na kinie czy na stereo. Ja osobiście dużo czasu poświęcam na słuchaniu muzyki ale od czasu do czasu lubię też obejrzeć film a syn znowu często gra na konsoli. 

Jednym słowem, warto dobrać system "pod siebie" a nie kierować się ślepo sugestiami innych. Ty wybrałeś system z nastawieniem na KD (tak przynajmniej mi się wydaje 🙂), ja na stereo. A autor wątku, na drodze odsłuchów powinien sam wybrać swoją drogę. 

Pozdrawiam. 

PS. @TomekN, a może jakieś zdjęcia do działu "wasze systemy" 🙂,?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Ja właściwie też głównie do muzyki. Ale widzisz, ja używam subwoofery. Poza tym stosuję system korekcji pomieszczenia. Te rzeczy są dla mnie ważne i chyba we wzmacniaczach zintegrowanych stereo to jest rzadkość. Po długiej analizie i paru próbach doszedłem do wniosku, że w przypadku łączenia KD i stereo, optymalnie jest użyć dobry amplituner, ew. procesor dźwięku, ale procesory są dużo droższe (i właściwie gorsze jeśli chodzi o parametry, od najlepszych amplitunerów). Integra nie wniosłaby nic do jakości dźwięku u mnie. Współczesne układy DAC z wyższej półki są nierozróżnialne już przez ludzkie ucho. Wykorzystując DAC z dobrego amplitunera i dodając do niego dobrą końcówkę mocy, uzyskuję to samo. Wróć. Uzyskuję więcej niż z integry, bo mam DSP, REQ, itp, itd.

PS. Zdjęcia wrzucę jak zakończę "projekt modernizacji". Czekam jeszcze na 2-3 komponenty, dwa z nich są w dostawie, z trzecim czekam na dostępność :)

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie się z Tobą zgadzam, że jest wiele dróg. Ale jest też wiele pułapek w obszarze subiektywnej oceny. Z tego co widzę, producenci i sprzedawcy skrzętnie te pułapki wykorzystują, a łapią się na nie nawet audiofile z doświadczeniem. Liczba bzdur, jakie już przeczytałem na tym forum jest ogromna. Wygrzewanie sprzętu, melodyjność kabli, bi-wiring, miód na uszy z Tidala...

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TomekN napisał:

Wygrzewanie sprzętu, melodyjność kabli, itd... 

Też nie jestem z tych, którzy wierzą w kable. Ale jeśli komuś sprawia to przyjemność i słyszy te zmiany, nic mi do tego. Co do wygrzewania sprzętu. Kolumny, a w zasadzie zawieszenie głośników musi osiągnąć odpowiednią "sztywność" co właśnie określane jest wygrzewaniem. 

A forum generalnie od tego jest, żeby ścierały się poglądy i opinie. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i kultury 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym ma być wygrzewanie? Czy po opuszczeniu z fabryki głośnik ma źle wycentrowaną cewkę? czy cewka jest źle wycentrowana? i musi się ułożyć ? bzdura -jak jest źle to tylko kosz lub naprawa i granie niczego tu nie poprawi. Czy cewka zmieni swoje parametry ? indukcyjność? NIE. Czy zmieni się podatność zawieszenia? może i tak ale to chyba w kierunku nie usztywnienia a zmniejszenia podatności. Zresztą po każdej godzinie grania (w teorii) podatność zawieszenia zmieni się o promil %. Po 5 latach grania na kolumnie też się wszystko zmieni; ot kondensator nie będzie miał 10uF a 9,7uf. I co z tego...a nam się przez te 5 lat zmieni słuch, na gorsze...

Bullshit wynaleźli aby część osób, która w to wierzy buliła za to kasę:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wygrzewanie głośników:
Głośniki należy „wygrzewać” odtwarzając standardową muzykę przy niskiej i średniej głośności przez okres około 50-70 godzin. Może się okazać, że po upłynięciu 70 godzin dźwięk będzie się nadal poprawiał.
Jest to naturalny proces wymagający czasu: jak w przypadku dobrego wina, jakość dźwięku będzie poprawiać się wraz z wiekiem głośników.
Alternatywnie, można włączyć głośniki by pracowały nieprzerwanie w pętli, zmniejszając poziom głośności i umieszczając głośniki naprzeciw siebie tak, aby membrany/głośniki wysokotonowe były skierowane na siebie i znajdowały się tak blisko, jak to możliwe. Następnie należy podłączyć wzmacniacz do głośników tak, że jeden głośnik będzie podłączony normalnie (w fazie): dodatni przewód z dodatnim i ujemny z ujemnym zaciskiem (czerwony do czerwonego i czarny do czarnego), a drugi głośnik będzie poza fazą: dodatni przewód z ujemnym i ujemny z dodatnim zaciskiem na głośniku."

Wzięte z manuala Monitor Audio. Tekst z winem mnie przekonał :>>>>>>>>

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...