Skocz do zawartości

Kino domowe jak dorzucić oddzielny wzmacniacz


Heathen

Recommended Posts

Witam Panów

Posiadam aktualnie zestaw 5.2.2 oparty o Heco celan GT+ 2x SVS SB3000 całość gra w salonie 30m

Napędza je Denon x3500h

Powoli przymierzam się do wymiany głównych kolumn na coś lepszego

W związku z czym na 99% będę musiał rozważyć dołożenie oddzielnego wzmacniacza.

Amplituner ma pre-out ale na tym kończy się moja wiedza:) 

Jak to wszystko podłączyć?

Jak wygląda wtedy sterowanie zestawem? (mamy dwie oddzielne głośności?)

Co z subami? Czy mimo wszystko mogą w stereo grać nawet jak fronty będą na oddzielnym wzmaku?

Chcę na pewno zachować pełną funkcjonalność w kinie domowym, i uniknąć jakiegokolwiek przepinania itd

 

20210126_163127.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz końcówkę mocy aka power amp (a nie wzmacniacz zintegrowany). One mają wejścia audio RCA lub (lepiej) XLR. Łączysz wyjścia pre-out Denona dla kanałów L i R z końcówką mocy kablami RCA-RCA lub RCA-XLR. Głośniki L i R podłączasz do power ampa. Zapuszczasz Audyssey i zrobione. Jeśli wzmacniacz będzie miał auto-sense tak jak suby, to nic więcej nie musisz robić - włączy się sam jak wykryje sygnał audio. Jeśli nie będzie miał, to musisz kupić kabelek z mini-jackami mono po obu stronach i połączyć wyjście 12V trigger z Denona do 12V trigger in w power ampie.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie.

Pojawiły mi się wątpliwości po przeczytaniu wątku:

Czy dobrze zrozumiałem konkluzję owego wątku, po podłączeniu końcówki do amplitunera, barwa została taka sama jak z samego amplitunera wszak ciągle przedwzmacniacz ten sam za to odpowiadał?

Ostatnie czego bym chciał to dorzucenie Vincenta Sp332 do Denona X3500 bez zauważalnej poprawy dźwięku i kontroli.

Czy to oznacza że jedynym wyjściem jest podłączenie wzmacniacza z wejściem main in? Bo wtedy (co jest zgodnie z logiką) mamy zupełnie oddzielny układ?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Heathen napisał:

Czy dobrze zrozumiałem konkluzję owego wątku, po podłączeniu końcówki do amplitunera, barwa została taka sama jak z samego amplitunera wszak ciągle przedwzmacniacz ten sam za to odpowiadał?

Zgadza się.

3 minuty temu, Heathen napisał:

Czy to oznacza że jedynym wyjściem jest podłączenie wzmacniacza z wejściem main in? Bo wtedy (co jest zgodnie z logiką) mamy zupełnie oddzielny układ?

I tak masz zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko cos nie mogę znaleźć wzmaka z main in.

Czy taki wzmak (lub każdy inny co ma wejścia RCA)

https://www.rtvmax.pl/zintegrowane/288-vincent-sv-227.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Da radę podłączyć pod amplituner z preout ?

Jak to poustawiać by nic nie przepinać, i sterować jednym pilotem;)

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniaczy z wejściem main in masz dość sporo. Jesli miałbyś fantazję, możesz nawet znaleźć taki lampowy 🙂. A przykłady to Pioneer a40, Yamaha wyższe serie, denon i marantz tak samo, atoll zdaje się, że większość bądź wszystkie modele, Roksan, Cyrus one, audiolab i zapewne wiele innych. Rozwiązanie bardzo fajne, sam je stosuję. Oczyeiscie możesz pójść drogą TomkaN i kupić końcówkę mocy w klasie D, z tym że wtedy jesteś skazany na przedwzmacniacz w amplitunerze. Twój wybór. 

Aha, to wejscie nie zawsze nazywa się main in. Może być to tez bypass, power amp direct a w cyrusie po prostu AV.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2021 o 15:27, paul klacska napisał:

Chyba umiesz rozróżnić końcówkę mocy od wzmacniacza? 

Yamaha as1000 , pierwszy z brzegu wzmak z Main in.

Nie zrozumieliśmy się. Chodzi mi o dywagacje w stylu:

Podłączam zewnętrzną końcówkę pod amplituner na złącza pre-amp =  działa przedwzmacniacz w amplitunerze

Podłączam wzmacniacz stereo pod amplituner na złącza pre-amp= nadal działa przedwzmacniacz w amplitunerze...

Dnia 26.03.2021 o 18:10, seba3002 napisał:

Wzmacniaczy z wejściem main in masz dość sporo. Jesli miałbyś fantazję, możesz nawet znaleźć taki lampowy 🙂. A przykłady to Pioneer a40, Yamaha wyższe serie, denon i marantz tak samo, atoll zdaje się, że większość bądź wszystkie modele, Roksan, Cyrus one, audiolab i zapewne wiele innych. Rozwiązanie bardzo fajne, sam je stosuję. Oczyeiscie możesz pójść drogą TomkaN i kupić końcówkę mocy w klasie D, z tym że wtedy jesteś skazany na przedwzmacniacz w amplitunerze. Twój wybór. 

Aha, to wejscie nie zawsze nazywa się main in. Może być to tez bypass, power amp direct a w cyrusie po prostu AV.

A gdyby zarzucić kilka konkretów? 

Słyszałem gato dia 250 ale to trochę ponad budżet.

Budżet to8-9k za wzmacniacz (preferuję nowy)

Zaintrygowałeś mnie tym lampowym bo od zawsze o tym myślałem

Do napędzenia mam Wharfedale Elysian 4

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, między heco a tymi kolumnami nie ma różnicy takiej że grają one 5x lepiej... jest różnica za którą ja byłem w stanie dopłacić, inny powie że szkoda kasy.

Kable mam purple rain (i nie słyszę różnicy między zwykłymi 2,5mm2)

A niestety dobrać sprzęt będę musiał organoleptycznie do tych Wafli..

Gato dia 250 uświadomił mnie (słuchałem go na HECO) że naprawdę amplituner to nie jest rozwiązanie do stereo... 

I dla mnie nie ma czegoś takiego jak "przedział cenowy" sprzęt ma grać tak jak tego oczekuję (jeden lubi cieplejsze brzmienia, drugi bardziej detaliczne itd)

Jeśli wzmacniacz za 1500zł zagra odpowiednio DLA mnie, to nie mam nic przeciwko by napędzać nim głośniki za 30k

Dlatego zdanie każdego użytkownika, który jest osłuchany, miał odczynienia ze sprzętem jest dla mnie jak najbardziej cenne i jest punktem wyjścia do dalszych modyfikacji.

Wracając do tematu Gato dia 250 w manualu doczytałem:

The Direct function bypasses the volume control turning this amplifier into a fixed level power amplifier. This can be very useful in surround setups. To activate this mode, select input IN1 and press and hold the Input button on the front panel of the amplifier for 4 seconds. The left display will read HT. To disable the function, press and hold the Input button on the front panel of the amplifier for 4 seconds. The amplifier remembers this setting in standby mode and when the DIA-250S is switched off .

 

Czyli to jest dokładnie to czego potrzebuję w moim przypadku?

 

I drugie pytanie, trafiłem na googlach:

https://www.gfmod.pl/pl/p/Beresford-TC-7220-MKIII-Przelacznik-Kino-domowe-Stereo-/129

Czy ktoś to stosował? faktycznie nie ma to wpływu na brzmienie?

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heathen napisał:

https://www.gfmod.pl/pl/p/Beresford-TC-7220-MKIII-Przelacznik-Kino-domowe-Stereo-/129

Czy ktoś to stosował? faktycznie nie ma to wpływu na brzmienie?

Zdaje się, że @tomek4446 stosuje coś takiego. A może i on potrafilby coś podpowiedzieć w sprawie wzmacniacza do tych kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, paul klacska napisał:

Tak, zgadza się . To jest to czego potrzebujesz.

To albo ja jestem głupi albo czegoś nie rozumiem. Z tego opisu wynika że w tym trybie ten wzmacniacz staje się "końcówką mocy" (wszak omija regulacje wszystkie itd)

To na logikę po podpięciu tego Gato ( i włączenie trybu Direct) do amplitunera X3500 .....nadal za całość będzie odpowiadać przedwzmacniacz z tego X3500

Nie widzę w tym momencie przewagi w takim układzie pomiędzy wzmacniaczem z direct in (poza kwestiami związanymi ze sterowaniem głośnością ) nad końcówką mocy, bo w obu przypadkach X3500h wpłynie na dźwięk....

Wniosek nasuwa mi się taki że jedynie przełącznik (wspomniany bersford i inne podobne) da mi 2 niezależne tory gdzie totalnie pominę wpływ ampltinera X3500 na dźwięk???

Wiem że najłatwiej wypożyczyć potestować, podłączyć  ale muszę najpierw wybrać jeden konkretny kierunek a jak widać rozwiązań jest kilka stąd moje być może dla niektórych durne dywagacje

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heathen

Nieprawda.

Jak masz wzmak z dodatkowym wejściem main-in ( processor), to wtedy żródła stereo wepniesz bezpośrednio do tego wzmaka i już nie będziesz używał amplitunera w torze stereo.

A przy kinowym materiale na kolumny frontowe sygnał pójdzie z pre-out amplitunera właśnie do wejścia main-in tej końcówki i dalej na frontowe paki.

Jako przykład np. już nieprodukowany HK990.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HQ150 napisał:

@Heathen

Nieprawda.

Jak masz wzmak z dodatkowym wejściem main-in ( processor), to wtedy żródła stereo wepniesz bezpośrednio do tego wzmaka i już nie będziesz używał amplitunera w torze stereo.

A przy kinowym materiale na kolumny frontowe sygnał pójdzie z pre-out amplitunera właśnie do wejścia main-in tej końcówki i dalej na frontowe paki.

Jako przykład np. już nieprodukowany HK990.

Zapomniałem dodać że używam głównie TIDAL hi-fi master...stremowany na Denona X3500.

W przypadku który opisałeś oczywiście wykluczamy totalnie amplituner i jest to dość ciekawe rozwiązanie, bo wygląda że muszę dorwać wzmacniacz z main in z opcjami streamingowi 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Heathen napisał:

Czy ktoś to stosował? faktycznie nie ma to wpływu na brzmienie?

Nie ma. Lub poprawniej by było napisać na pięciu systemach jakie miałem pod to ustrojstwo podłączone różnicy między wpięciem bezpośrednim, a przez Beresforda w brzmieniu nie odnotowałem.

Skoro już doszedłeś do tego , że amplituner KD służy do kina domowego , to polecam nie bawić się w końcówki mocy , tylko rozdzielić systemy / np. za pomocą Beresforda/ mając w ten sposób wspólne kolumny / fronty w KD/ . Amplituner w kinie spokojnie sobie radzi bez jakiejkolwiek dodatkowej zewnętrznej końcówki. Do stereo będziesz miał oddzielny klocek , tam wpinasz źródła stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...