Skocz do zawartości

łagodzenie górnego pasma


Recommended Posts

Witam

Powracając jeszcze to mojego poprzedniego tematu http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=7922 o wygrzewaniu kolumn szukam kabelka (interkonekt obecnie mam albedo blue lub głośnikowy obecnie oehlbach 1010) który by delikatnie łagodził górne pasmo nie chodzi mi o jakieś cięcia ale o lekkie zaokrąglenie. Pytanie może ciut na wyrost bo głośniki się ciągle wygrzewają ale tak dla uspokojenia własnego ucha icon_wink.gif na przyszłość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z testu w AUDIO te kolumny faktycznie mają podbitą górę i to o 6dB! w pasmie 10 - 20 kHz. Żeby było przaśniej, kopułka osłonięta siatką o działaniu filtra interferencyjnego! Chyba takie było załóżenie producenta. Hi-End ma prawo do perwersji, drogie Hi-Fi widać też nie musi być grzeczne. Obawiam się, że żaden kabel ne skompensuje tego. Kable mają bardzo delikatny wpływ na brzmienie, powiedzmy 0,5 dB to już bardzo dużo dla normalnego kabla. Chyba że użyjesz 40 m jakiegoś najpodlejszego drutu telefonicznego. Taką nierównomierność można skorygować kątem ustawienia kolumn, w teście AUDIO sugerują 15 stopni, ale warto poeksperymentować. Jeśli to nie zadowoli, można się pobawić z wytłumieniem przodu kolumny miękką tkaniną dookoła kopułki, chociaż to też finezja. Poniewaz kopułka osłonięta jest siatką, można dać na nią mały tłumiący krążek na środku lub pierścień z miękkiego materialu. Niepożądanych interferencji nie ma co się obawiać, bo sama siatka, jak wykazał test AUDIO, daje ich tak dużo, że chyba nic nie jest w stanie z nią się równać w tym procederze. Warto tą górą się zająć, tym bardziej, że amplituner Sr12s1 góry pasma chyba nie oszczędza. Życzę powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dużo cynizmu i krytyki ale tak po prawdzie nic to nie wnosi do tematu, na przyszłość podaruj sobie takie wycieczki, wiem że stereotyp to ampli jest do bani w stereo ale są wyjątki, jak masz ochotę poszukaj opisu tego sprzętu a potem się wypowiadaj , to nie pierwsze stereo a paczki kosztowały poniżej 9000 natomiast ampli kosztował powyżej 17000 to tyle gwoli wyjaśnienia.


Cytat

Paczki za 9k z ampli:S glupota czy fantazja:D???

ups 12k:D w porownaniu z porpzednimi kolumnami odczules mega skok jakosci? Czy poprostu jest inaczej? Czy to pierwsze stereo?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchałeś go ?, słuchałeś Yamahy Z11 , Onkyo 5000 albo czytałeś to http://www.areadvd.de/hardware/marantz_sr12s1.shtml
lub jak wolisz po angielski http://babelfish.yahoo.com/translate_url?d...TrUrl=Translate . Nie twierdze oczywiście że amplitunery są lepsze ale niektóre naprawdę dobrze grają w stereo oczywiście gorzej od wzmaka stereo w tej samej cenie ale porównywalnie do stereo za parę klocków a to sam przyznasz nie jest już lipa. Generalne fakt amplitunery zwłaszcza te z dolnej i średniej półki są mało ciekawe w stereo ale nie można tegi juz zarzucić flagowcom tak firmy bardziej się starają , Ty jak mniemam opierasz opinię właśnie o sprzęcie ze średniej pulki nie słuchając nigdy nic wyższego, nie koniecznie nowe konstrukcje stare są równie dobre jeśli nie lepsze. Tak na koniec w Audio lub HiFi i muzyka był kiedyś test Marantza Sr 9600 nowszej konstrukcji niż mój lecz ciut niższy model testowany był z B&W serii 800 dokładnie z 804 i 805 grał super a to przecież kolumny za ponad 16 000.


P.S.

Ten docinek o dsp w stereo był bardzo niskich lotów prawdę mówiąc nie najlepiej świadczy o Tobie więc nie będę go dalej komentował

Cytat

Nie wazne ile kosztowal, to tylko amplituner:) pewnie dsp pomaga;)icon_wink.gificon_wink.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja w KD mam ampituner Onkyo kupiony 10 lat temu za 12kzł i na "śniadanie zjada go" pierwszy lepszy wzmacniacz za ok. 3kzł. icon_confused.gif


Nie przeczę co wcale nie znaczy ze zjada każdy inny, yamahy nie zje na pewno, mój Marantz był w swoim czasie uważany za najlepiej grający w stereo amplituner / wzmacniacz kina domowego ( ma dużo mniej niż 10 lat) . Yamahe porównują z klockiem audio za 6-7 tysięcy. Generalne się zgadzam wzmak stereo w większości wypadków zagra dużo lepiej niż wzmak z KD ale są czasami małe wyjątki. Mnie Marantz pod tym względem bardzo pozytywnie zaskoczył zresztą amplitunery Marantza często grały nieźle w stereo nawet kosztem dźwięku w KD. Czy Twój onkyo to 939 czy 898 ?

Zresztą zawsze można zainwestować dodatkowo w dobrą końcówkę mocy ( na allegro zawsze coś się znajdzie) i wtedy powinno być cacy

Cytat

CYTAT(gatto @ 16 02 2009, 23:04 )
Jak wynika z testu w AUDIO te kolumny faktycznie mają podbitą górę i to o 6dB! w pasmie 10 - 20 kHz. Żeby było przaśniej, kopułka osłonięta siatką o działaniu filtra interferencyjnego! Chyba takie było załóżenie producenta. Hi-End ma prawo do perwersji, drogie Hi-Fi widać też nie musi być grzeczne. Obawiam się, że żaden kabel ne skompensuje tego. Kable mają bardzo delikatny wpływ na brzmienie, powiedzmy 0,5 dB to już bardzo dużo dla normalnego kabla. Chyba że użyjesz 40 m jakiegoś najpodlejszego drutu telefonicznego. Taką nierównomierność można skorygować kątem ustawienia kolumn, w teście AUDIO sugerują 15 stopni, ale warto poeksperymentować. Jeśli to nie zadowoli, można się pobawić z wytłumieniem przodu kolumny miękką tkaniną dookoła kopułki, chociaż to też finezja. Poniewaz kopułka osłonięta jest siatką, można dać na nią mały tłumiący krążek na środku lub pierścień z miękkiego materialu. Niepożądanych interferencji nie ma co się obawiać, bo sama siatka, jak wykazał test AUDIO, daje ich tak dużo, że chyba nic nie jest w stanie z nią się równać w tym procederze. Warto tą górą się zająć, tym bardziej, że amplituner Sr12s1 góry pasma chyba nie oszczędza. Życzę powodzenia.


Dziękuję za informacje a możesz mi podać w jakim nr Audio był ten test chętnie go poczytam w całości, jak na razie podłączyłem kolumny w i-wire i o dziwo góra złagodniała i całość jest bardziej stonowana Edytowano przez RoRo
Bardzo proszę używać opcji "EDYTUJ" zamiast dodawać kolejny post jeden pod drugim...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test jest w Nr 10-2007, dotyczy modelu GS-20, ale jest wzmianka o odsłuchu GS-60. Poza tym konstruksja sekcji srednio-wysokotonowej w obydwu modelach jest taka sama. Wejdź na stronie AUDIO na zakładkę "Testy", dalej "sprzęt stereo" -> "zespoły głośnikowe". Przy okazji, polecam sprawdzić czy faktycznie bi-wiring przyczynił się do zmiany brzmienia, czy to tylko psychoakustyka. Podłącz jędną kolumnę jak wcześniej, a drugą bi-wire. Podaj dźwięk mono. Przełączaj kolumny podczas odtwarzania muzyki. Najlepiej jedną kolumnę podłączyć do wyjścia przodów A, zaś drugą do B. Chodzi o łatwe i szybkie przełączanie. Jestem ciekaw rezultatu. Jest też nieco bardziej wyrafinowany, dokładniejszy i objektywny sposób porównania, jeśli będziesz potrzebował, to go opiszę. Jeśli chodzi o zaproponowane przeze mnie częściowe wytłumienie kopułki, to robiłem podobne rzeczy. Tylko trzeba przygotować kilka rozmiarów tłumików i uzbroić się w nożyczki. Trzeba wypróbować kilka wariantów, ewentualnie ostatecznie dopasowac rozmiar tłumika nożyczkami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam różnica jest na 80 % bo spodziewałem się innego efektu niż ten który osiągnąłem druga sprawa dźwięk może się zmieniać w czasie wygrzewania staram się jak najwięcej ich słuchać , nie mam niestety wyjść A i B na kolumny ale postaram się podłączyć je rożnie i posłuchać może w sobotę , zmieniłem też ustawienie kolumn pod katem 15 stopni pewnie wynik jest sumą wszystkiego co zrobiłem. W każdym razie dźwięk się powoli zmienia kolumny zyskują na elastyczności i dźwięki zaczynają powoli nabierać coraz więcej ciepła. Inną sprawą związaną z bi-wire może być to iż kabelek jakim połączyłem średnio-wysoko tonową sekcje jest niższej jakości ( jamo flat ) i może trochę zmienia brzmienie względem oehlbacha 1010. W każdym razie wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...